Zobacz, co wpływa na kolejność prezentowanych obiektów. Sprawdź.

Noclegi w okolicy Olsztyn k. Częstochowy:

Skorzystaj z filtrów , aby lepiej dopasować wyniki wyszukiwania do Twoich potrzeb.

Olsztyn k. Częstochowy

Olsztyn to wieś leżąca niedaleko Częstochowy, na terenie województwa śląskiego, w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Większości kojarzy się z ruinami warownego zamku, wybudowanego na polecenie króla Kazimierza Wielkiego, górującymi nad zabudowaniami miejscowości. Jest to prawdziwy wabik na turystów, powinni poznać inne ciekawe miejsce w Olsztynie – a jest ich sporo!


Początki Olsztyna wiążą się ściśle z powstaniem zamku, gdyż najpierw była ta osada o charakterze podgrodzia, a później ośrodek drobnego handlu i rzemiosła. W 1488 r. miejscowość otrzymała prawa miejskie, ale dalszy jej rozwój przerwały wojny – najpierw był to najazd wojsk Maksymiliana Habsburga, później potop szwedzki. Kolejną klęską był wielki pożar w 1719 r., po którym Olsztyn już się nie podniósł, a ludność wróciła do rolnictwa. W XIX w. na mocy carskiego ukazu formalnie pozbawiono go praw miejskich.


Współczesny Olsztyn wykorzystuje swoje położenie na turystycznych szlakach i jest miejscem, które naprawdę warto odwiedzić, zarówno ze względu na zabytki, jak też malownicze otoczenie.

Co warto zobaczyć w Olsztynie k. Częstochowy?

Do Olsztyna k. Częstochowy przyjeżdża się po to, by zwiedzić ruiny XIV-wiecznej warowni, która należy do tzw. Orlich Gniazd i jest chyba najlepiej rozpoznawalnym jurajskim zamkiem. Budowla ulokowała się na wzgórzu, a oczy turystów już z daleka przyciągają białe, wapienne mury i wysoka, cylindryczna wieża. Podobno było to miejsce śmierci Maćka Borkowica, wojewody poznańskiego, który spiskował przeciw Kazimierzowi Wielkiemu. Na rozkaz władcy zamknięto go w wieży, by zmarł z głodu – trwało to aż 40 dni! W czasach swej świetności warownia imponowała i onieśmielała, składała się z zamku dolnego, środkowego i górnego, do tego otaczały ją potężne mury, a okolicę obserwowano z dwóch wież. Olsztyński zamek pełnił istotną rolę w obronie granic państwa Piastów i Jagiellonów, a obecnie jest sceną wielu imprez i turniejów rycerskich.


Od 2007 r. u podnóża wzgórza zamkowego stoi zabytkowy spichlerz galeriowy z drugiej połowy XVIII w. Został przeniesiony z miejscowości Borowno i pieczołowicie odrestaurowany, dzięki czemu Olsztyn może zachwycać turystów tym przepięknym, drewnianym obiektem. Właściciele urządzili tam restaurację, którą można odwiedzić, by nabrać sił przed kolejnym etapem zwiedzania okolicy.


Wśród ważnych zabytków miejscowości znajduje się również barokowy kościół św. Jana Chrzciciela. Do jego budowy użyto między innymi wapienia pochodzącego z olsztyńskiego zamku! Ciekawostkę stanowi fakt, że w krypcie spoczywa zmumifikowane ciało żołnierza konfederacji barskiej, a według legendy na jednym z obrazów swoją twarz odbił anioł. Kult anielski jest zresztą w Olsztynie nadal żywy – jednym z działających przy kościele bractw było Bractwo Aniołów Stróżów, które stworzyli paulini z Jasnej Góry, anioły dominują również w pracach lokalnego artysty Jana Wiewióra.


Jan Wiewiór jest twórcą kolejnej olsztyńskiej atrakcji – to ruchoma szopka, tzw. Betlejem pod strzechą, która znajduje się w XIX-wiecznej chacie. Składa się na nią ponad 800 figur, a tak naprawdę ciągle ich przybywa, co ciekawe, wystawa już nie mieści się pod dachem, więc figury można obejrzeć w ogrodzie i piwniczce. Działa tam również galeria artysty, gdzie można nabyć jego prace. Innym miejscem, które warto zobaczyć w Olsztynie, jest Chata na Zakolu. Właściciele inspirowali się oryginalnym wystrojem z przełomu XIX i XX wieku, dzięki czemu starannie odwzorowali dawny charakter domu. Chatę można zwiedzać po wcześniejszym kontakcie telefonicznym, organizowane są tam również różnego rodzaju wydarzenia kulturalne.

Olsztyn k. Częstochowy – na weekend czy na dłuższy pobyt?

Turyści, którzy szukają miejsca na ciekawy weekend, powinni wziąć pod uwagę właśnie Olsztyn. Miejscowość jest świetnie zlokalizowana i zapewnia mnóstwo atrakcji wczasowiczom, takich jak możliwość zwiedzania zamkowych ruin, czy odwiedzenia oryginalnych galerii sztuki. Poza tym okolice Olsztyna to prawdziwy raj dla amatorów pieszych wieczek – szczególnie ciekawą propozycję stanowią ścieżki geologiczne zlokalizowane w Parku Krajobrazowym Orlich Gniazd. Dominują tam ostańce, skalne nisze i jaskinie, co tworzy różnorodny i bardzo tajemniczy teren. Przez Olsztyn przebiegają także popularne szlaki Warowni Jurajskich, Architektury Drewnianej czy Dróżki św. Idziego. Ten ostatni liczy 8 kilometrów, więc jest idealne do tego, by wędrować przez spokojne lasy i cieszyć się malowniczymi okolicami Olsztyna.


Przyjeżdżając na weekend do Olsztyna nie trzeba się martwić o noclegi. Na miejscu można znaleźć różnorodne oferty, odpowiadające potrzebom rodzin, par, jak też większych grup. W miejscowości jest też kilka miejsc, gdzie można dobrze zjeść.

Co zjeść w Olsztynie k. Częstochowy?

Olsztyn leży na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej, a specjalność tej krainy stanowią pieczonki. Jest to potrawa jednogarnkowa, bardzo sycąca, składa się bowiem z ziemniaków, boczku, cebuli, buraków oraz marchewki. Powinno się ją przyrządzać na ognisku w żeliwnym garnku – warto skusić się właśnie na taki przysmak. Inny lokalny specjał stanowi tatarczuch, czyli chleb z mąki gryczanej, mleka, wody i drożdży, o charakterystycznym słodkawym smaku. Często oferowany jest na lokalnych jarmarkach czy wydarzeniach takich jak odpust.


W Olsztynie na turystów czeka gastronomiczna oferta barów i restauracji, w których każdy znajdzie coś dla siebie. W miejscowości można zjeść zarówno bardziej wyszukane potrawy, jak też popularną pizzę lub zapiekanki. Nie brakuje też typowych dań kuchni polskiej, makaronów i sałat. Cena obiadu w Olsztynie k. Częstochowy to koszt od 30 zł.

Noclegi w Olsztynie k. Częstochowy

W bazie noclegowej Olsztyna najwięcej jest obiektów z kategorii agroturystyka oraz kwatery i pokoje. Wynika to z faktu, iż najczęściej przyjeżdżają tam pary czy też mniejsze grupy nastawione na zwiedzanie i aktywny wypoczynek. W takim wypadku ważne jest przede wszystkim wygodne łóżko i własna łazienka, by móc szybko zregenerować siły. Z takich noclegów korzystają też osoby, które przemierzą popularny Szlak Orlich Gniazd, a Olsztyn jest dla nich ważnym przystankiem. Poza agroturystyką i pokojami gościnnymi w miejscowości można znaleźć także domki, zajazdy, pensjonaty i domy wakacyjne.

Ceny noclegów w Olsztynie k. Częstochowy

Na cenę noclegu w Olsztynie k. Częstochowy wpływa kilka czynników, to między innymi lokalizacja, kategoria obiektu czy jego standard. Średni koszt wynosi 124 zł, natomiast szukając najkorzystniejszej oferty, warto zwrócić uwagę na kwatery i pokoje, gdzie ceny zaczynają się od 35 zł. Aby zapłacić mniej można zdecydować się na obiekt, który nie spełnia wszystkich wymaganych kryteriów, takich jak bliskość turystycznych atrakcji.


Poza tym warto pamiętać, że na cenę noclegu w Olsztynie k. Częstochowy mogą wpływać indywidualne ustalenia właścicieli obiektów. Niektórzy decydują się na obniżanie cen poza sezonem, ale mogą również podwyższać je, gdy turyści są bardziej zainteresowani pobytem. Wprowadzane są także tzw. cenniki weekendowe – według wyliczeń, ceny noclegów w weekend są o 14% wyższe od cen w dzień powszedni.

Najczęściej wybierane udogodnienia w Olsztynie k. Częstochowy

Turyści, którzy szukają noclegów w Olsztynie zwracają uwagę na te obiekty, które oferują prywatne łazienki. Dzielenie tej przestrzeni z kimś obcym może być niekomfortowe, dlatego już na początku warto określić to w swoich preferencjach. Ważną kwestię stanowi również parking – najlepiej by znajdował się tuż przy obiekcie – oraz dostęp do telewizji, internetu i kuchni. Niektórzy szukają też ofert, w których dostępna jest opcja wyżywienia.

Często zadawane pytania dotyczące noclegów Olsztyn k. Częstochowy

Ile kosztuje nocleg Olsztyn k. Częstochowy?
Cena za nocleg Olsztyn k. Częstochowy zależy od kategorii wybranego obiektu oraz jego lokalizacji. Najkorzystniej jest zatrzymać się w obiekcie z kategorii agroturystyka Olsztyn k. Częstochowy, wtedy koszt noclegu może wynieść od 70 zł. Średnia cena noclegu Olsztyn k. Częstochowy wynosi 147 zł.
Czy ceny noclegów Olsztyn k. Częstochowy w weekend różnią się od tych w dni powszednie?
Ceny noclegów ustalają indywidualnie właściciele obiektów, dlatego niektórzy mogą mieć wyższy cennik weekendowy. Według wyliczeń Nocowanie.pl ceny noclegów w weekend są droższe o 18% od cen w dzień powszedni.
Jak znaleźć najtańszy nocleg Olsztyn k. Częstochowy?
Wystarczy odpowiednio ustawić opcję filtrowania, wybierając w lewej kolumnie, znajdującej się przy wynikach wyszukiwania, opcję „Cena za usługę”. Inna możliwość to kliknięcie ikonki „Tanie noclegi Olsztyn k. Częstochowy”, widocznej bezpośrednio nad wynikami wyszukiwania. Obecnie najtańsze noclegi Olsztyn k. Częstochowy zaczynają się od kwoty 70.
Jakie obiekty noclegowe są najpopularniejsze Olsztyn k. Częstochowy?
Turyści najczęściej pytają o noclegi w obiektach z kategorii: kwatery i pokoje, domki. Liczy się nie tylko atrakcyjna cena, ale również lokalizacja i opinie innych gości, którzy rekomendują bądź nie dane miejsce.
Które obiekty noclegowe Olsztyn k. Częstochowy mają najlepsze opinie?
Obiekty z najlepszymi opiniami możemy znaleźć klikając na zakładkę „Olsztyn k. Częstochowy opinie”, a wyniki wyszukiwania posortują się tak, by obiekty z najlepszymi ocenami były najwyżej. Obecnie najlepiej oceniane obiekty Olsztyn k. Częstochowy to: Pokoje Słoneczna Jura, Na Jurajskim Szlaku, Noclegi Kamex.
Które noclegi Olsztyn k. Częstochowy są polecane dla rodzin?
Wiele rodzin zatrzymujących się Olsztyn k. Częstochowy poleca Pokoje Gościnne Pod Aniołami Katarzyna Kulińska-Pluta, Pokoje Słoneczna Jura, Na Jurajskim Szlaku.
Które noclegi Olsztyn k. Częstochowy są polecane dla par?
Jakie są atrakcje w Olsztynie k. Częstochowy?
Największą atrakcją Olsztyna k. Częstochowy są ruiny zamku. Są to pozostałości XIV-wiecznej warowni, leżącej na Szlaku Orlich Gniazd. Latem organizowane są tam imprezy plenerowe, turnieje rycerskie, a także rekonstrukcja obrony zamku przed najazdem wojsk habsburskich.
Co warto zobaczyć w Olsztynie k. Częstochowy?
Oprócz zamku w Olsztynie k. Częstochowy warto zobaczyć zabytkowy spichlerz oraz barokowy kościół św. Jana Chrzciciela. Ciekawostkę stanowi również ruchoma szopka, nazywana „Betlejem pod strzechą”, której autorem jest miejscowy artysta Jan Wiewiór.
Czy zamek w Olsztynie k. Częstochowy można zwiedzać?
Zamek w Olsztynie k. Częstochowy udostępniony jest do zwiedzania przez cały rok. Ruiny zamkowe dostępne są codziennie od 9:00 rano aż do godzin wieczornych.
Ile kosztuje wejście na zamek w Olsztynie k. Częstochowy?
Bilet normalny na zamek kosztuje 7 zł, natomiast ulgowy 4 zł. Dzieci, które nie ukończyły 7 lat, mogą zwiedzać bezpłatnie. Warto pamiętać, że obowiązuje osobny bilet uprawniający do wstępu na wieżę widokową w wysokości 4 zł (normalny) lub 2 zł (ulgowy).
Kiedy najlepiej jechać do Olsztyna k. Częstochowy?
Ze względu na położenie Olsztyna na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej najlepiej jechać tam pomiędzy weekendem majowym a końcem września. Wtedy panują najlepsze warunki do zwiedzania bliższej oraz dalszej okolicy.

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!