10 najciekawszych parków krajobrazowych w Polsce

10 najciekawszych parków krajobrazowych w Polsce

W Polsce znajdują się obecnie 123 parki krajobrazowe. Każdy z nich jest miejscem wyjątkowym i wartym odwiedzenia. My wybraliśmy i opisaliśmy dziesięć z nich, naszym zdaniem najciekawszych i najpiękniejszych. Czy na naszej liście znalazły się także Wasze ulubione parki krajobrazowe? Sprawdźcie sami!

Park Krajobrazowy Dolina Baryczy


Park Krajobrazowy Dolina Baryczy znajduje się na terenie województw dolnośląskiego oraz wielkopolskiego. Funkcjonuje od 1996 roku a na jego terenie znajdują się ponad 300 stawów rybnych oraz 5 rezerwatów przyrody chroniących zarówno naturalne lasy bagienne, jak i unikatowe obszary wodno – błotne.

Dolina Baryczy jest miejscem uwielbianym przez miłośników przyrody, w szczególności przez ornitologów, zarówno tych zawodowych, jak i hobbystów. Na rozległym  terenie parku żyje wiele gatunków ptactwa wodnego, m.in. kormoran, gęś gęgawa, gęś zbożowa, bernikla białolica, łabędzie – krzykliwy, niemy oraz mały, bociany – czarny i biały, czajka, kszyk, derkacz, batalion, myszołów, bielik, kania, zimorodek czy remiz, a nawet flaming, warzęcha czy pelikan różowy.


Kozubowski Park Krajobrazowy


Kozubowski Park Krajobrazowy leży na terenie województwa świętokrzyskiego, na powierzchni 61,6 km kw. Jest to piękna kraina Ponidzia, z charakterystycznymi pagórkami, dolinami i wąwozami. Jednym z najbardziej znanych i lubianych przez turystów obiektem w tym rejonie jest grodzisko w Stradowie oraz cmentarzysko szkieletowe na wzgórzu Sobótka.

Na terenie parku możemy znaleźć ciekawe rośliny, takie jak miłek wiosenny, len złocisty, podkolan biały, obuwik pospolity oraz groszek pannoński z jedynym stanowiskiem w Polsce - Polana Polichno. Miejsce to upodobały sobie także zwierzęta, wśród najciekawszych mieszkańców parku znajdują się gniewosz plamisty, jelonek rogacz a także czajka, dudek i bocian czarny.


Książański Park Krajobrazowy


Książański Park Krajobrazowy  leży na granicy Przedgórza Sudeckiego i Sudetów Środkowych, obejmuje tereny w okolicy zamku Książ i zamku Stary Książ – dwie zachwycające budowle. Książ jest największą warownią na Dolnym Śląsku, zaś Stary Książ malowniczymi ruinami ukrytymi pośród drzew. Na terenie parku znajduje się kilkanaście pomników przyrody, głównie cisów, a także trzy zabytkowe aleje drzew: dwie lipowe i jedna kasztanowa, arboretum – Sudecki Ogród Dendrologiczny oraz ponad sto drzew egzotycznych i (ponad sto) drzew zabytkowych.

Na obszarze parku znajdują się dwa rezerwaty przyrody: przełomy pod Książem koło Wałbrzycha chroniący przełomowe odcinki rzeki Pełcznicy i strumyka Szczawnik oraz Jeziorko Daisy.

Na miejscu czekają na nas liczne leśne ścieżki spacerowe prowadzące wśród skał, ciekawe szlaki turystyczne piesze i piękna różnorodna przyroda.


Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi


Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi położony jest w zachodniej części województwa podlaskiego. Stanowi naturalną ochronę dla wielu gatunków ptaków i innych zwierząt oraz roślin w dolinie Narwi. Miejsce jest uwielbiane przez malarzy, którzy bardzo chętnie przyjeżdżają tu na plenery. Dolina rzeki objęta ochroną ma 19,5 ha powierzchni, z czego około 7 ha to zasadnicza część parku, a pozostałe 12 stanowi jego ochronną otulinę.

Na terenie parku znajdują się liczne zabytki i atrakcje, m.in.: Muzeum Przyrody w Drozdowie, Forty w Piątnicy, młyn wodny i cmentarz z I wojny światowej w miejscowości Gać oraz ruiny schronu obronnego z 1939 r. w Krzewie. Na turystów w parku czekają też szlaki turystyczne, piesze i rowerowe.


Park Krajobrazowy Mierzeja Wiślana


Park Krajobrazowy obejmuje wschodni fragment Mierzei Wiślanej z ciągami wydm porośniętych nadmorskim borem sosnowym, miejscami kwaśnym borem mieszanym, a w zagłębieniach międzywydmowych, oprócz torfowisk przejściowych, nierzadkie są płaty brzeziny bagiennej. Powierzchnia parku wynosi 4 410 ha.

Najważniejszymi walorami krajobrazowymi parku sąa piękne, piaszczyste plaże oraz występujący na ich zapleczu wał wydmy przedniej, a także mozaika terenu o dużej dynamice rzeźby. Cenny element krajobrazu tworzą też zróżnicowane wybrzeża Zalewu Wiślanego – w jednym miejscu niskie brzegi porośnięte szuwarami, w innym wysokie klify wydmowe. Na terenie parku występują różnorodne siedliska roślinności oraz bogata flora i fauna.

W parku wyznaczone zostały liczne parkingi leśne, nie wszędzie trzeba więc poruszać się pieszo lub na rowerze.


Park Krajobrazowy Orlich Gniazd


Ten park krajobrazowy ciągnie się od Częstochowy aż po Olkusz i Dąbrowę Górniczą. Ma około 600 km kw powierzchni i obejmuje średniowieczne warownie Szlaku Orlich Gniazd. Charakterystyczna jest zarówno jego wyjątkowa rzeźba terenu, jak i bogactwo roślinności oraz zróżnicowanie żyjących gatunków zwierząt. Szczególnie popularne wśród odwiedzających teren parku Orlich Gniazd są ostańce, inne formy krasowe oraz jaskinie.

Mieszkają tam nietoperze bytujące w jaskiniach a także liczne gatunki gryzoni oraz innych drobnych ssaków, m.in.: orzesznice, bobry, gronostaje, tchórze, chomiki, ryjówki, popielice i wydry oraz ptaki: pustułki, różnorodne gatunki sów, lelki, jerzyki, jastrzębie, krogulce czy dudki. Warto także wiedzieć o tym, że miejscowy mikroklimat sprzyja występowaniu rzadkich roślin takich jak np. liczne gatunki storczykowatych. 


Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej


Puszcza Romincka to rozległy, zwarty kompleks leśny stanowiący niezwykłą część Pojezierza Litewskiego, zarazem najbardziej na północny wschód wysunięta część Mazur Garbatych. Cały park ma około 146 km kw i jest to niemal niczym nieskażony zakątek polskiej przyrody.  Na miejscu czeka na nas mnóstwo ciekawych tras, świeże powietrze i dzika przyroda.

Najbardziej znaną atrakcję Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej są wiadukty w Stańczykach, które uważa się za najwyższe w Polsce.


Rogaliński Park Krajobrazowy


Rogaliński Park Krajobrazowy leży w Wielkopolsce, nad Wartą. Na terenie parku mierzącego prawie 13 tys ha można znaleźć liczne rezerwaty przyrody, z których jeden z najważniejszych - Ostoja Rogalińska, pozwala chronić zagrożone gatunki ptaków, w której bytują m.in. dzięcioł średni, gęś białoczelna, gęś zbożowa czy rybitwa czarna. To właśnie tutaj zobaczymy jedno z największych na naszym kontynencie skupisko dębów, z których do najsłynniejszych należą „Lech” (obwód 635 cm), „Czech” (726 cm) i „Rus” (926 cm).

Zwiedzając park warto skorzystać z malowniczych szlaków rowerowych wiodących m.in. wzdłuż brzegów Warty, przez Puszczykowo, Kórnik (gdzie mieści się zarówno doskonale zachowany zamek wraz z parkiem), aż do Poznania. Na terenie parku znajdują się także piesze trasy spacerowe, wśród których najciekawszą jest  przyrodnicza ścieżka dydaktyczna „Bobrowy szlak” dająca rzadką okazję do obserwacji tych wyjątkowych ssaków.


Rudawski Park Krajobrazowy


Rudawski Park Krajobrazowy znajduje się na Dolnym Śląsku, na pograniczu Sudetów Zachodnich i Środkowych. Ma 157,05 km kw powierzchni i chroni przyrodę Rudaw Janowickich. Na terenie parku znajduje się wiele interesujących form skalnych zbudowanych z granitów, gnejsów, amfibolitów, zieleńców, zlepieńców i obszarów łąkowych o wybitnych walorach botanicznych. Przez park przepływa przełomową doliną rzeka Bóbr.

Najwyższym szczytem Rudaw Janowickich jest Skalnik – największa, jednak nie jedyna atrakcja turystyczna regionu. Na terenie parku znajdują się też kolorowe jeziorka, przyjmujące błękitne, szmaragdowe i lazurowe barwy. Powstały one w wyrobiskach kopalń, gdzie wydobywano piryt. Zwiedzając park warto także wejść na Krzyżną Górę i zobaczyć ruiny Zamku Bolczów.


Wdzydzki Park Krajobrazowy


Wdzydzki Park Krajobrazowy leży w samym sercu Kaszub, w północno-zachodniej części Borów Tucholskich, na południowo-zachodnim skraju województwa pomorskiego. Powierzchnia parku wynosi 17,8 tysięcy ha a składają się na nią lasy i zadrzewienia, pola uprawne oraz wody powierzchniowe.

Największymi walorami parku jest różnorodna przyroda. Kilkadziesiąt jezior w otoczeniu lasów, łąk i pól – tak wygląda krajobraz Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Występują tu również torfowiska i bagna. Turystów przyciągają też liczne ścieżki rowerowe i piesze szlaki turystyczne, które pozwalają w aktywny sposób podziwiać naturalne piękno okolicy. Korzystając właśnie z tych  szlaków dotrzemy do wielu ciekawych miejsc m.in. do młyna wodnego w Lipuszu czy wieży widokowej we Wdzydzach, z której dostrzec można efektowne skrzyżowanie jeziora Wdzydze z jeziorem Gołuń.

Następny artykuł Noclegi dla służby zdrowia...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!