Magurski Park Narodowy - niezwykle malownicze miejsce w Beskidzie Niskim

Magurski Park Narodowy - niezwykle malownicze miejsce w Beskidzie Niskim

Odkrywanie piękna polskich parków narodowych to urozmaicenie niemal każdego wypoczynku. W całej Polsce obecnie można podziwiać piękno 23 parków narodowych. Dziś, nasza uwaga skupi się na jednym z nich. To Magurski Park Narodowy, który zlokalizowany jest na styku dwóch województw - podkarpackiego i małopolskiego, w samym sercu Beskidu Niskiego. W czym tkwi jego wyjątkowość?

Nie od dziś wiadomo, że popularne parki narodowe, które znajdują się w górach, urzekają swoim pięknem. Do tych najchętniej odwiedzanych, należy zaliczyć przede wszystkim Tatrzański, Karkonoski, Bieszczadzki, czy Park Narodowy Gór Stołowych. Gdy weźmiemy pod uwagę Beskidy, to naszą uwagę z pewnością zwrócić Magurski Park Narodowy. Jest to miejsce wyjątkowe z wielu powodów. Jest chętnie odwiedzany przede wszystkim przez tych turystów, którzy wybrali domki w Beskidach. Warto podkreślić, że te niezwykle malownicze tereny kryją w sobie liczne zabytki i atrakcje turystyczne, a dzięki temu stanowią idealne miejsce na wypoczynek.

 

Poznaj: 7 najpiękniejszych parków narodowych w Polsce

 

Magurski Park Narodowy - najważniejsze informacje

 

Odwiedzając Beskid Niski, wizyta w Magurskim Parku Narodowym wydaje się być wręcz obowiązkowa. Jest to jeden z 23 polskich parków narodowych, który znajduje się na pograniczu Podkarpacia i Małopolski, w samym sercu Beskidu Niskiego. Zanim odkryjemy jego piękno, warto jest poznać te najważniejsze informacje z nim związane i jego naturalne środowisko.


 

fot. poziom600 / zdjecia.nocowanie.pl


Park został utworzony w 1995 roku i od tego czasu chroni przede wszystkim unikatowy w skali Karpat obszar przejściowy między Karpatami Zachodnimi i Karpatami Wschodnimi. Ponad 90% powierzchni parku zajmują lasy. Na jego terenie wyróżnić można dwa piętra roślinne: pogórza i regla dolnego. Piętro pogórza, zajmujące około 43% powierzchni parku i sięgające 530 m n.p.m., to głównie drzewostany sztuczne z przewagą sosny. Znajdują się tu też liczne łąki i pastwiska, a także torfowiska. Piętro regla dolnego, zajmujące około 57% powierzchni parku i sięgające od 530 m n.p.m. wzwyż (najwyższy szczyt w parku to Wątkowa 846 m n.p.m.), to głównie naturalne lasy bukowe (udział lasów sztucznych jest tu zdecydowanie mniejszy) z domieszką jedlin i rzadko występujących w Karpatach jaworzyn. Istnieją tu trzy obszary ochrony ścisłej: Magura Wątkowska (1189 ha), Kamień (378 ha) i Zimna Woda (841 ha), jest rezerwat skalny Kornuty, i pomnik przyrody Diabli Kamień. Na obszarze MPN można wyróżnić dwa podstawowe piętra klimatyczne - piętro umiarkowane ciepłe i piętro umiarkowane chłodne.

 

Siedzibą parku jest wieś Krempna, a symbolem parku - duży, czarny ptak, orlik krzykliwy, który jest podczas lotu. Ten symbol parku znajduje się również w oficjalnym logo parku. W tle symbolu widać niebo i zielone wzniesienia. Najważniejszą rolą, którą spełnia park narodowy jest przede wszystkim rola ekologiczna.

 

Warto zaznaczyć, że powierzchnia parku to 194,39 km2, natomiast powierzchnia jego otuliny to 229,69 km2. Największą powierzchnię obejmuje ochrona ścisła, ochrona czynna, a najmniejsza jest ochrona krajobrazowa. Na wizytę w tym parku decydują się również ci turyści, którzy eksplorują Beskid Wyspowy.

 

Tutaj znajdziesz najpiękniejsze atrakcje przyrodnicze w Beskidach:

 

 

 

 

Flora Magurskiego Parku Narodowego

 

Na terenie Magurskiego Parku Narodowego można podziwiać wspaniałe rośliny i zwierzęta. W parku występuje prawie 800 gatunków roślin i prawie 200 gatunków zwierząt, nie licząc owadów. Wśród roślin 59 gatunków objętych jest ścisłą ochroną, 11 - ochroną częściową, a 12 wpisanych jest do Polskiej Czerwonej Księgi Roślin.

 

Fauna Magurskiego Parku Narodowego

 

Swój dom, na terenie MPN, znalazły także liczne ssaki - 57 gatunków, w tym m.in.: niedźwiedzie brunatne, łosie euroazjatyckie, wilki szare, rysie euroazjatyckie, żbiki europejskie, jelenie szlachetne, nietoperze, wydry europejskie, piżmaki czy jenoty azjatyckie.

 

 

fot. Miller_Eszter / pixabay.com, CC0

 

Park jest zamieszkiwany także przez ptaki - 117 gatunków, np.: myszołowa zwyczajnego, którego zagęszczenie w MPN jest jednym z najwyższych w Polsce, orlika krzykliwego, krogulca zwyczajnego, bociana czarnego czy trzmielojada zwyczajnego.

 

Sprawdź koniecznie: Spacer po parku narodowym i rezerwacie przyrody - co wolno, a czego nie wolno?

 

Magurski Park Narodowy atrakcje - co warto tu zobaczyć?

 

Na obszarze MPN znajduje się również wiele ciekawych zabytków i możliwości spędzania wolnego czasu. W takim przypadku każdy powinien czerpać radość z możliwości wypoczynku w tym miejscu, szczególnie że jest to idealne miejsce do uprawiania turystyki.

 

 

fot. poziom600 / zdjecia.nocowanie.pl

 

Na zwiedzających czekają tam liczne zabytki i atrakcje turystyczne oraz szlaki turystyczne. Pośród obiektów zabytkowych i wartych zwiedzenia w obrębie parku i w najbliższej okolicy są m.in. liczne cerkwie, w większości włączone do podkarpackiego Szlaku Architektury Drewnianej.

 

Do najpopularniejszych atrakcji Magurskiego Parku Narodowego należy zaliczyć:

 

  • Cerkiew Opieki Bogurodzicy w Chyrowej - dawna łemkowska cerkiew greckokatolicka, wzniesiona w XVIII wieku. Obecnie zaś jest to rzymskokatolicki kościół filialny pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny.

  • Cerkiew św. Paraskewy w Kwiatoniu - niegdyś była to łemkowska cerkiew greckokatolicka, obecnie używana jako kościół filialny parafii rzymskokatolickiej w Uściu Gorlickim. Należy do najlepiej zachowanych cerkwi łemkowskich w Polsce. Znajduje się na szlaku architektury drewnianej województwa małopolskiego. W 2013 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO wraz z innymi drewnianymi cerkwiami w Polsce i na Ukrainie. Obie cerkwie to tzw. malowane cerkwie Beskidu Niskiego.

  • Jezioro Klimkowskie - poza funkcjami przyrodniczymi i krajobrazowymi, pełni także funkcje przeciwpowodziowe, turystyczno-rekreacyjne oraz jest źródłem wody pitnej i przemysłowej dla Gorlic i Jasła.

  • Wodospad Magurski w Foluszu - jest to blisko 7 metrowej wysokości próg skalny, największy wodospad w Beskidzie Niskim, znajdujący się na obrzeżach Magurskiego Parku Narodowego, na terenie wsi Folusz.

  • Muzeum Przemysłu Naftowego i Etnografii w Libuszy - prywatne muzeum zostało założone dzięki inicjatywie byłych pracowników przemysłu naftowego i składa się z dwóch głównych części. Pierwsza część koncentruje się głównie na eksponatach związanych z przetwórstwem ropy naftowej i górnictwem. Można tam znaleźć różnorodne przedmioty i artefakty związane z tymi dziedzinami, takie jak narzędzia górnicze, urządzenia i maszyny używane w procesie przetwarzania ropy naftowej, zabytkowe szyby naftowe, a także fotografie i dokumenty związane z historią przemysłu naftowego w regionie. Druga część muzeum prezentuje przedmioty codziennego użytku, które ukazują specyfikę etnografii tego regionu. Można tam zobaczyć tradycyjne narzędzia, meble, ubrania, ceramikę i inne artefakty, które odzwierciedlają kulturę i życie codzienne ludności zamieszkującej ten obszar. Te eksponaty pozwalają zwiedzającym poznać historię i tradycje ludzi związanych z tym regionem, ukazując ich sposób życia, zwyczaje i wartości.

  • Wieża widokowa na górze Ferdel - to stosunkowo nowa atrakcje na górze Ferdel, która pozwala na podziwianie pięknych widoków najbliższej okolicy.

  • Muzeum Magurskiego Parku Narodowego w Krempnej - niezwykłe miejsce, które pozwala poznać historię parku i ciekawostki z nim związane.

  • Diabli Kamień w Foluszu - grupa skał, zbudowanych z piaskowca magurskiego, stanowiące pomnik przyrody. Z tym miejscem związane są rozmaite legendy.

  • Rezerwat Skalny Kornuty - to najstarszy rezerwat przyrody w Beskidzie Niskim, będący jednocześnie rezerwatem przyrody nieożywionej, z charakterystycznym elementem w postaci skał z gruboziarnistego piaskowca magurskiego.

    Przez Magurski Park Narodowy przebiegają także liczne szlaki turystyczne, m.in.: Główny Szlak Beskidzki, niebieski szlak turystyczny im. K. Pułaskiego – Grybów – Ustrzyki Górne w Bieszczadach, zielony szlak turystyczny: Gorlice – Ożenna czy żółty szlak turystyczny: Mrukowa – Krempna.

Planujesz rodziny wyjazd? Sprawdź apartamenty w Foluszu:

 

 

 

 

Magurski Park Narodowy to świetna opcja na każdą porę roku!

 

Dlaczego warto odwiedzić Magurski Park Narodowy? Na jego powierzchni można znaleźć wiele wyjątkowych możliwości aktywnego spędzania czasu. Może nie jest tym najpopularniejszym i najchętniej odwiedzanym parkiem narodowym w Polsce, ale ma na pewno w sobie coś, co zachęci do jeszcze lepszego poznania.

 

 

fot. poziom600 / zdjecia.nocowanie.pl

 

To przede wszystkim środowisko naturalne, wspaniałe zabytki. Znajdą tu coś dla siebie zarówno miłośnicy przyrody, a także architektury, kultury i sztuki sakralnej. Ten park znajduje się na obszarze, który stanowi swoiste połączenie Karpat Wschodnich i Karpat Zachodnich, co czyni go wyjątkowym. Jest to miejsce, w którym można znaleźć wiele gatunków flory i fauny, charakterystycznych dla tego regionu, oraz różnorodne piętra roślinne. Dodatkowo, teren parku cechuje się interesującą rzeźbą terenu, co zachwyca tych turystów, którzy odkrywają również Beskid Sądecki.

 

Park ten jest doskonałym miejscem dla wszystkich miłośników górskich terenów. Oprócz możliwości wspinaczek, oferuje on także możliwość podziwiania piękna natury i kultury. Dla tych, którzy cenią sobie zarówno aktywność fizyczną, jak i odkrywanie piękna przyrody, ten park stanowi doskonałe miejsce do odwiedzenia.

 

Noclegi w okolicy Magurskiego Parku Narodowego

 

Jeśli Waszym celem jest zwiedzanie Magurskiego Parku Narodowego, to możecie skorzystać z naprawdę świetnie rozwiniętej bazy noclegowej, która znajduje się w jego pobliżu. Warto jest wziąć pod uwagę domki w Krempnej, w których można zamieszkać w gronie najbliższej rodziny. Pary, bardzo często wybierają kwatery i pokoje w Libuszy.

 

Niezależnie od dokonanego wyboru, można się cieszyć naprawdę świetnymi warunkami noclegów. Pokoje zostały urządzone według odpowiednich standardów i mają wszelkie najważniejsze udogodnienia. Ceny noclegów w tej okolicy rozpoczynają się od 80 zł od osoby za dobę. Warto skorzystać z tej opcji noclegów.

 

Sprawdź noclegi w Krempnej:

 

 

Magurska Ostoja

Magurska Ostoja

Krempna, ul. Krempna

Domki Krempna 10
Dom w Beskidzie

Dom w Beskidzie

Krempna, ul. Polany

Domki Krempna 9.7
MaGórka

MaGórka

Krempna, ul. Krempna

Agroturystyka Krempna 9.9

 

 

Mało jest tak wyjątkowych miejsc, jak Magurski Park Narodowy. Sezon wiosenno-letni to odpowiedni moment, by pojawić się w tym wyjątkowym miejscu.

 

 

Zdjęcie główne: fot. Adam Burdzy / gettyimages.com, CC0

Następny artykuł Zmiana czasu z zimowego na...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!