Chatka Puchatka powraca w nowej odsłonie! Kiedy otwarcie?

Chatka Puchatka powraca w nowej odsłonie! Kiedy otwarcie?

Są takie miejsca w polskich górach, które cieszą się naprawdę dużym zainteresowaniem turystów. Dają schronienie podczas gwałtownej zmiany pogody, nocleg, gdy będziemy chcieli wybrać się wczesnym rankiem na wschód słońca oraz pożywienie - znajdziemy w nich dania gorące, ciepłe napoje, jak też ciasta i jagodzianki, które są słynne na cały nasz kraj. Mowa tu oczywiście o schroniskach górskich. Do tych najbardziej znanych i wręcz kultowych, należy zaliczyć Chatkę Puchatka w Bieszczadach. Powróci ona w zupełnie nowej odsłonie, po właśnie zakończonym remoncie!

Bieszczady to region górski, który jest wręcz uwielbiany przez turystów. Dzikość znajdującej się tu przyrody, jak i wspaniałe panoramy górskie i malownicze szlaki po połoninach i nie tylko - wszystko to sprawia, że są one chętnie odwiedzane o każdej porze roku.


Pierwsze trzy skojarzenia, jakie przychodzą nam na myśl, gdy pomyślimy o Bieszczadach? To na pewno połoniny, Tarnica i Chatka Puchatka, czyli kultowe schronisko górskie, które wkrótce ponownie otworzy się dla turystów. Znamy szczegóły!


Poznaj: Bieszczady - gdzie pojechać i co zobaczyć?


Kiedy nastąpi otwarcie Chatki Puchatka?


Na ten moment z niecierpliwością czekali niemal wszyscy turyści, którzy planują nocleg w Bieszczadach. W dniu 24 września 2022, po przerwie spowodowanej remontem, ponownie otwarte zostanie kultowe schronisko turystyczne Chatka Puchatka na Połoninie Wetlińskiej.


W obiekcie będzie można odpocząć, ogrzać się, jak też skorzystać z toalety. Ze względu na ubytek w roślinności związany z budową schronu, Bieszczadzki Park Narodowy zaleca poruszanie się po utwardzonych odcinkach trasy, która prowadzi do budynku. 



fot. CCat82 / AdobeStock, CC0

Prace w dalszym ciągu trwają, ale to co najważniejsze, jest już zrobione - teren dookoła obiektu podlega obecnie rekultywacji, w wielu miejscach przykryty jest matami jutowymi, pod którymi odradzają się zbiorowiska roślinne typowe dla połonin. 


Turyści mają możliwość korzystania z tarasów widokowych wraz z ławami, punktu widokowego na grani połoniny i ław na fundamencie dawnego garażu. W najbliższym czasie będzie możliwe również przenocowanie w nowym budynku Chatki Puchatka.


W czym tkwi wyjątkowość tego bieszczadzkiego schroniska?


Wielu turystów twierdzi, że przeprowadzona modernizacja schroniska spowodowała, że dawny klimat Chatki Puchatka pozostał w dawnym budynku. Zmiany i przyzwyczajenie się do nich, na pewno bywają trudne, ale wszystko wskazuje na to, że i to miejsce będzie miało swój wyjątkowy klimat.


Magii temu miejscu nadaje bez wątpienia Połonina Wetlińska, na której to znajduje się to schronisko. Jest to jedna z najpopularniejszych bieszczadzkich połonin i punkt obowiązkowy wielu turystów. Są to hale górskie, które wznoszą się nad granicą bukowych lasów regla dolnego. Wysokość tej połoniny to 1255 m n.p.m., a punktem, który wieńczy naszą wędrówkę jest właśnie Chatka Puchatka.



fot. Krwawy / AdobeStock, CC0

Warto podkreślić, że jest to najwyżej położone schronisko w całych Bieszczadach. W porównaniu do tego, z czym mieliśmy do czynienia w poprzednim budynku, zaszły duże zmiany. Schron został podłączony do prądu i pojawiły się w nim toalety.


Planujesz wyprawę w Bieszczady? Sprawdź koniecznie: Jesienne wyjście w góry. O czym warto pamiętać?


Historia tego schroniska jest bardzo długa i bogata - zaadaptowano je do celów turystycznych w latach 50. XX wieku. Później znajdował się tu posterunek wojskowy, który miał za zadanie wypatrywać samolotów wroga. 


Będąc w Chatce Puchatka, możemy podziwiać wspaniałe bieszczadzkie widoki w słoneczny dzień - zobaczymy m.in. najwyższy szczyt w Bieszczadach, czyli Tarnicę, a także przepiękne widoki na pasmo Otrytu, Dwernik-Kamień, niemal cały grzbiet Połoniny Wetlińskiej, Połoninę Caryńską, dolinę wsi Caryńskie.


Rzuć wszystko i wybierz dla siebie nocleg w Bieszczadach:



Siedlisko Bieszczadzki Szlak

Siedlisko Bieszczadzki Szlak

Ustrzyki Dolne, ul. Ustjanowa Górna

Domki Ustrzyki Dolne 10.0
Domek Pod Pliszem

Domek Pod Pliszem

Polańczyk, ul. ul. Słoneczna

Domki Polańczyk 10.0



Wszystko wskazuje na to, że podczas nadchodzącego weekendu, Połonina Wetlińska powinna ponownie przeżywać oblężenie turystów - za sprawą Chatki Puchatka i w końcu nieco lepszej aury pogodowej.


Źródło: Bieszczadzki Park Narodowy FB


Komentarze

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej