Co warto zobaczyć na Pomorzu Środkowym?

Co warto zobaczyć na Pomorzu Środkowym?

Podczas minionych wakacji, spora część osób spędziła czas wypoczywając nad polskim morzem. Początek jesieni daje wyjątkową możliwość, by lepiej poznać region, a nie tylko i wyłącznie plaże. Pomorze Środkowe jest pełne wyjątkowych miejsc, które każdy turysta powinien zobaczyć. Co warto zwiedzić, wypoczywając na Pomorzu Środkowym? O tym poniższy artykuł.

Pomorze Środkowe to pas polskiego wybrzeża, który rozciąga się od Łeby do Mielna. To 200 km wspaniałych miejsc i niezwykłych atrakcji turystycznych, idealnych na każdą porę roku. Można to zrobić podczas weekendowego wyjazdu lub dłuższego urlopu. Region ten słynie przede wszystkim z uroczych portów rybackich, szerokich i wspaniałych plaż, przybrzeżnych jezior, wysokich wydm, rozległych lasów i ciekawych miast. To bez wątpienia najbardziej słoneczny odcinek polskiego Wybrzeża. Przygotowaliśmy kilka najważniejszych punktów, które warto zobaczyć podczas wypoczynku w tej części polskiego wybrzeża. Naszą podróż rozpoczynamy od Łeby i kierujemy się dalej w kierunku Mielna.


Co zobaczyć podczas pobytu w Łebie?


Nie ulega żadnej wątpliwości, że Łeba stanowi przede wszystkim popularne kąpielisko. Swój wyjątkowy klimat zawdzięcza przede wszystkim lasom i jeziorom, które ją otaczają. Nie ma tu zbyt wielu zabytków, jednak na pewno każdy powinien zobaczyć latarnię morską na przylądku Stilo, czy zamek w Nowęcinie nad jeziorem Serbsko. Z kolei w Klukach, wsi przez wiele wieków odciętej od cywilizacji przez nieprzebyte bagna, znajduje się skansen, w którym można poznać folklor Słowińców, rdzennych mieszkańców tych ziem. W Rąbce turyści mają możliwość zwiedzania dawnych wyrzutni pocisków rakietowych.


Sprawdź: Atrakcje w Łebie


Na uwagę zasługują bez wątpienia turystyczne atrakcje. Największą z nich jest Słowiński Park Narodowy, który zachwyca ogromnymi ruchomymi wydmami i wspaniałymi, księżycowymi krajobrazami. Będąc w Łebie, warto jest się wybrać do pobliskiego Lęborka, który słynie ze wspaniałego zamku krzyżackiego i neogotyckiego ratusza i kamienic z przełomu XIX i XX wieku.


Już dziś znajdź dla siebie wyjątkowy nocleg w Łebie i Lęborku


Ustka - punkt obowiązkowy podczas wypoczynku na Pomorzu ŚrodkowymBunkry Blüchera

Bunkry Blüchera

Ustka, ul. Bohaterów Westerplatte

Muzea 9.2
Muzeum Chleba

Muzeum Chleba

Ustka, ul. Marynarki Polskiej

Muzea 8.4Kilka kilometrów dalej na zachód od granic Słowińskiego Parku Narodowego i malowniczo usytuowanych Rowów, znajduje się Ustka, kolejna wspaniała miejscowość turystyczna na mapie Pomorza Środkowego. Ten niewielki kurort to przede wszystkim morskie kąpielisko i okno na świat dla pobliskiego Słupska. W Ustce znajdziemy pełno zabytkowych domów rybackich i willi, które stanowią niezwykłe pamiątki po czasach świetności tego uzdrowiska. Okazale prezentuje się również wspaniała, neogotycka latarnia. W pobliskim Swołowie, będącej jedną z najstarszych osad na Pomorzu, możemy podziwiać wiejską zabudowę z charakterystycznego pruskiego muru. W Słupsku trzeba zwiedzić zamek książąt pomorskich i zobaczyć secesyjne kamienic i wille, które oparły się wojennej pożodze.


Poszukujesz większej ilości miejsc? Zapoznaj się z pozostałymi atrakcjami w Ustce i atrakcjami w Słupsku


Sprawdź oferty noclegów w Ustce i Słupsku


Co warto zobaczyć w Darłowie i Darłówku?


Darłowo to popularna miejscowość wypoczynkowa nad polskim morzem. Dużym zainteresowaniem cieszy się również turystyczna część tej miejscowości, czyli Darłówko. Wśród atrakcji tej miejscowości, warto jest przede wszystkim wymienić zamek gotycki, stanowiący obecnie część muzeum regionalnego oraz bazylikę Matki Boskiej Fatimskiej. Koniecznie warto jest się również przejść uliczkami tego miasta, które zachowały swój średnowieczny układ, co warto podkreślić. 


Poznaj: Atrakcje w Darłowie


Wypoczywając w Darłowie, warto jest się wybrać do pobliskiego Jarosławca, stanowiącego niezwykłą oazę spokoju, których coraz mniej na polskim wybrzeżu. Klimat i spokój tu panujący, jest spowodowany przede wszystkim przez znajdujący się tu poligon, który jeszcze nie tak dawno ograniczał rozwój letniska.


Oto oferty noclegowe w Darłowie i Jarosławcu


Mielno - imprezowa stolica PolskiPomnik morsa w Mielnie

Pomnik morsa w Mielnie

Mielno, ul. Promenada Przyjaźni

Pomniki, rzeźby 9.0
Promenada w Mielnie

Promenada w Mielnie

Mielno, ul. Promenada Przyjaźni

Trasy spacerowe 9.2Pomorze Środkowe kończy się na Mielnie, które słynie przede wszystkim z tego, że jest uznawane za imprezową stolicę Polski. Oprócz tego, w tej osadzie można znaleźć wybudowaną na wydmach promenadę i garść wspaniałych budynków willi i pensjonatów. 


Tutaj znajdziesz pozostałe atrakcje Mielna

 

Wypoczywając w Mielnie, warto jest się wybrać również do pobliskiego Koszalina, będącego największym miastem regionu i nieformalną stolicą Pomorza Środkowego. Całe miasto uznawane jest za zabytek, znajdujący się na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego. Warto zwiedzić tu liczne gotyckie kamienice i neogotyckie gmachy użyteczności publicznej, zabytkowe wille i Katedrę Niepokalanego Poczęcia NMP. Na chwilę relaksu, idealnym miejscem będzie Park im. Książąt Pomorskich.


Sprawdź pozostałe atrakcje Koszalina


Zarezerwuj swój wymarzony nocleg w Mielnie lub Koszalinie


Następny artykuł Nieodkryte szlaki górskie w...

Komentarze

Zobacz również