Długi weekend styczniowy. Czy szykuje się kolejny rekord?

Długi weekend styczniowy. Czy szykuje się kolejny rekord?

Tuż przed świętami, większość z nas, swoją uwagę skupia na wypoczynku podczas Świąt Bożego Narodzenia i sylwestra. Z pewnością, mało kto pamięta, że zaledwie kilka dni po rozpoczęciu 2023 roku, pojawi się kolejna okazja do zorganizowania dłuższego wypoczynku. Czy długi weekend w styczniu 2023 będzie rekordowy?

Na samym wstępie, warto przypomnieć, że długi weekend styczniowy jest związany ze Świętem Trzech Króli, które wypada w dniu 6 stycznia. Jako, że jest to dzień ustawowo wolny od pracy, to można już teraz wybrać noclegi w górach, czy pokoje nad morzem. Szczególnie, że w 2023 roku, dzień ten wypada w piątek. W związku z tym mamy okazję do zorganizowania aż 3-dniowego wypoczynku. Czy po świąteczno-noworocznych wojażach, będzie chciało nam się jeszcze gdzieś wyjeżdżać? Postanowiliśmy to sprawdzić!


Jak będzie wyglądał świąteczny urlop Polaków? Zobacz koniecznie: Świąteczne wyjazdy Polaków. Które obiekty i regiony wybieramy najchętniej?


Pierwszy długi weekend 2023 - jak kształtuje się zainteresowanie wyjazdami?


Jako, że długi styczniowy weekend już za niespełna miesiąc, to turyści stopniowo rozpoczynają poszukiwania noclegu na długi weekend styczniowy. Zgodnie ze stanem na dzień (16.12.2022), zainteresowanie domkami w górach kształtuje się na zadowalającym poziomie. Nic nie wskazuje jednak na to, by na urlop w tym terminie zdecydowała się rekordowa ilość osób. Jest to podyktowane faktem, że te osoby, które zdecydowały się na noclegi na Boże Narodzenie i apartamenty na sylwestra 2022/2023, raczej nie będą brały pod uwagę kolejnego wyjazdu za kilka dni. 


Podobnie wygląda sytuacja wśród osób, które planują wypoczynek podczas ferii zimowych. Przypomnijmy, że rozpoczynają się one już 16 stycznia. Na pewno, ważną rolę odgrywa tu kwestia oszczędności - nie możemy sobie pozwolić na nieustanne wyjazdy. Dlatego, jeśli długi weekend styczniowy, to najczęściej ograniczymy się do podróżowania po najbliższych nam miejscowościach i regionach. Przeważać tu będą wycieczki jednodniowe. Jeśli pogoda będzie sprzyjać, to z pewnością wybierzemy się na narty lub kulig z dziećmi.


Gdzie na długi weekend styczniowy?


Jeśli dłuższe wyjazdy, to przede wszystkim noclegi w górach. Według naszych statystyk, taką formą spędzenia długiego weekendu styczniowego zainteresowanych jest obecnie około 17% turystów. Wszystko wskazuje na to, że w przeciągu najbliższych dwóch tygodni, te dane mogą się poprawić, jednak nie powinno to być więcej jak 25-30% turystów. Największym zainteresowaniem cieszą się przede wszystkim te najpopularniejsze miejscowości górskie, takie jak domki Zakopane, Karpacz, Szklarska Poręba, czy apartamenty Wisła. Jest to podyktowane faktem, że znajdziemy tu najlepsze ośrodki narciarskie w Polsce.


Podczas długiego weekendu styczniowego, na pewno będzie taniej niż w sylwestra. Tu ceny powrócą do normalnego zimowego poziomu. Średnie ceny noclegów w najpopularniejszych miejscach, mieszczą się w przedziale od 90 do 100 zł od osoby za dobę.


Szukasz inspiracji na wyjazd? Przeczytaj koniecznie: Spontaniczny urlop w zimie. Gdzie się wybrać i jak się przygotować?


TOP 10 miejscowości na długi weekend styczniowy 2023 (zgodnie ze stanem na dzień 16.12.2022) to:


  1. Zakopane

  2. Karpacz

  3. Białka Tatrzańska

  4. Szklarska Poręba

  5. Szczyrk

  6. Wrocław

  7. Wisła 

  8. Kościelisko

  9. Kraków

  10. Krynica-ZdrójKtóre kategorie obiektów będą najchętniej wybierane przez turystów?


Podobnie, jak ma to miejsce w okresie świąteczno-noworocznym, również i podczas długiego weekendu styczniowego prognozuje się, że powinniśmy mieć do czynienia z dużym zainteresowaniem noclegami w domkach i willach. Oczywiście, czołową pozycję zajmują kwatery i pokoje, ale na wspomniane wcześniej kategorie decyduje się blisko ⅓ turystów.


Popularnym rodzaj zakwaterowania stanowią również pensjonaty, w których długi weekend w styczniu zamierza spędzić nieco ponad 10% turystów oraz apartamenty, wybierane przez około 10% osób. Niecałe 5% szuka noclegu w hotelach i hostelach, a blisko 3% w gospodarstwach agroturystycznych.


Długi weekend styczniowy to również pierwszy tydzień karnawału. Sprawdź noclegi na karnawał w różnych częściach Polski:Pensjonat Irena

Pensjonat Irena

Muszyna, ul. Łopata Polska

Pensjonaty Muszyna 10.0Wszystko wskazuje na to, że długi weekend styczniowy większość z nas spędzi tak, jak najbardziej lubi - w gronie najbliższych nam osób. Niezależnie od wybranego przez nas kierunku, każdy powinien być w pełni zadowolony.Następny artykuł Tradycje...

Komentarze

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej