Gdzie na wakacje w ciąży w Polsce?

Gdzie na wakacje w ciąży w Polsce?

Podczas ciąży przyszła mama przygotowuje się do nowej roli. To stresujący czas, więc warto zrelaksować się, odpocząć i zmienić otoczenie. Gdzie pojechać i jak się przygotować do takiego urlopu? Mamy kilka przydatnych wskazówek.

Gdzie można pojechać na wakacje w Polsce, będąc w ciąży? Na pewno trzeba sobie odpuścić wyjazdy podczas upalnych miesięcy i jeśli jest taka możliwość, przełożyć urlop na wczesną jesień. Słoneczne babie lato to o wiele lepsza sceneria na wypoczynek z brzuszkiem. W tym czasie polskie kurorty i miasta nie są wypełnione tłumem turystów, łatwiej jest również o dobry nocleg oraz dostęp do atrakcji. Według specjalistów najlepszym momentem na wakacje w ciąży jest jej drugi trymestr. Pierwszy to czas gorszego samopoczucia, a trzeci to z kolei ograniczona mobilność i większe zmęczenie. Jest to oczywiście uogólnienie, warto obserwować swoje samopoczucie i ewentualnie modyfikować swoje plany.

Kierunek na wakacje w ciąży zależy tylko od przyszłej mamy. Jeśli jest w stanie wyjść w góry, nie musi sobie tego odmawiać, może też jechać nad morze albo jezioro. Jednym słowem tam, gdzie uważa, że wypocznie najlepiej. Powinna się jednak zastanowić nad odpowiednim środkiem transportu. Podczas podróży samochodem należy jednak często robić przerwy lub wybrać pociąg, gdzie do dyspozycji jest więcej przestrzeni, a poza tym toaleta i wagon restauracyjny.

Wakacje w ciąży w Polsce. Gdzie pojechać?


Jak już wspominaliśmy, to gdzie przyszła mama zechce pojechać, zależy od niej i jej samopoczucia. Jeżeli siły pozwalają, może spędzić czas w Tatrach lub Bieszczadach, warto jednak zastanowić się również nad innymi miejscami.

Wyjazd w ciąży nad morze

W ciąży wzrasta zapotrzebowanie na jod, dlatego wyjazd nad morze to dobry pomysł dla przyszłej mamy. Spacery po plaży będą znakomitą okazją do tego, by nawdychać się tego pierwiastka. Jest on niezbędny do prawidłowej pracy całego organizmu, bierze na przykład udział w produkcji hormonów tarczycy. Jod może również wpływać na prawidłowy rozwój płodu.

Na polskim wybrzeżu jest wiele kurortów, które mogą wybierać panie w ciąży. Można udać się na zachód – do Świnoujścia czy Kołobrzegu. Są to klimatyczne miasta, mające w dodatku status uzdrowiska. Jest tam sporo miejsc do zwiedzania, a szerokie plaże zachęcają do wypoczynku. Jeśli ktoś lubi, gdy dużo się dzieje, możemy polecić Trójmiasto. Zlokalizowane blisko siebie Gdańsk, Gdynia i Sopot świetnie się uzupełniają, jeżeli chodzi o ofertę imprez i atrakcji.

Apartamenty Starówka

Apartamenty Starówka

Gdańsk, ul. Szeroka

Apartamenty 9.0
Domki Sopot 34

Domki Sopot 34

Sopot, ul. Bitwy pod Płowcami

Kwatery i pokoje 10.0
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym

Wypoczynek w ciąży w zacisznym otoczeniu

Na pewno niektóre kobiety potrzebują wyciszenia i szukają spokojnego otoczenia. W Polsce nie brakuje takich lokalizacji. Jednym z lepszych kierunków będzie Roztocze, kraina na terenie województwa lubelskiego. Nie ma tam wielkich miast, są za to przepastne lasy i rezerwaty przyrody. Polecamy zwłaszcza okolice Zwierzyńca – jest to urokliwa, spokojna miejscowość, leżąca na granicy Roztoczańskiego Parku Narodowego – oraz Susiec. W okolicach wsi płynie rzeka Tanew, która tworzy słynne szumy. To świetne miejsce na spokojny spacer. Wybierając wypoczynek na Roztoczu, warto odwiedzić Zamość. Miasteczko jest spokojne, a zwiedzanie nie powinno okazać się forsowne.

Fantastycznym miejscem na spokojny wypoczynek w ciąży są na przykład leśne okolice Borów Tucholskich. Kraina rozciąga się od Pojezierza Kaszubskiego na północy po okolice Bydgoszczy. Dzięki licznym jeziorom i rzekom w krętych dolinach, a także wielu rezerwatom przyrody okolica ta stanowi idealne miejsce do wyrwania się z miejskiego zgiełku i bliskiego obcowania z naturą. Znajdziemy tam jeziora i rzeki, a przede wszystkim liczne szlaki spacerowe, które można spokojnie przemierzać. W Borach Tucholskich warto odwiedzić Chojnice z pięknym rynkiem oraz Tucholę uważaną za nieoficjalną stolicę regionu.

Zacisznych miejsc na wakacje jest o wiele więcej – zielone Kaszuby, malownicza Warmia czy spokojne Podlasie z Suwalszczyzną. Jest z czego wybierać!


Weekend w SPA w ciąży

Podczas ciąży warto pomyśleć o weekendowym wyjeździe do SPA, gdzie specjaliści zadbają o relaks przyszłej mamy. Kilka dni, które poświęci sobie, pozwolą jej odzyskać spokój i nabrać pogody ducha. Można poszukać oferty skierowanej specjalnie do ciężarnych. Nie będzie to trudne zadanie gdyż większość hoteli o takim profilu ma je na swojej stronie.

Wyjazd od SPA może być połączony z wypoczynkiem w malowniczej okolicy. Nie trzeba przecież wybierać miejskiego obiektu. Zamiast tego można zdecydować się na Mazury, morze albo góry, warto jednak sprawdzić wcześniej, jak daleko jest najbliższy szpital położniczy. Zdrowie jest najważniejsze! Z tego też powodu najlepiej skonsultować ze swoim lekarzem zabiegi, jakie są w ofercie. Nie powinno być problemu z delikatnym ujędrnianiem skóry czy profilaktyką rozstępów. SPA oferują również zabiegi usuwające obrzęki nóg, relaksacyjne masaże oraz łagodne peelingi.

Hotel Krynica ****

Hotel Krynica ****

Krynica Zdrój, ul. Park Sportowy Imienia Juliana Zawadowskiego

Hotele SPA 9.2

Wakacje w ciąży. Jak się przygotować?


Do tej pory planowanie wakacji polegało na wyborze miejsca, zarezerwowaniu noclegu oraz spakowaniu walizki. Kobiety w ciąży muszą się jednak lepiej przygotować do wyjazdu. Przedstawiamy listę rzeczy, o jakich powinny pamiętać.

  • Przed wyjazdem konieczne jest spotkanie z lekarzem i upewnienie się, że nie ma żadnych przeciwwskazań.

  • Należy sprawdzić, gdzie w okolicy jest szpital oraz najbliższe przychodnie.

  • Oprócz dokumentów trzeba zabrać kartę ciąży i wyniki badań.

  • Podczas podróży należy często robić przerwy i unikać siedzenia w jednej pozycji. Mimo że nie jest to wymagane przepisami, lepiej zapinać pasy bezpieczeństwa. Nie zaszkodzi to dziecku, a w razie wypadku może uratować życie.

Następny artykuł Odnawialne źródła energii w...

Komentarze

Zobacz również