Kultowe schroniska górskie w Polsce. Gdzie się wybrać?

Kultowe schroniska górskie w Polsce. Gdzie się wybrać?

Wypoczynek w górach stanowi jedną z ulubionych form spędzania wolnego czasu wśród turystów. Przyjeżdżamy tu o każdej porze roku, by przemierzać malownicze szlaki, zdobywać popularne szczyty, czy uprawiać liczne aktywności, w tym sporty zimowe. W każdym z regionów górskich w Polsce znajdziemy miejsca szczególne. Są nimi schroniska górskie w Polsce. Które z nich są najpopularniejsze? Postanowiliśmy to sprawdzić!

Ostatnie lata pokazały, że Polacy kochają wypoczynek w górach. W związku z tym, nikogo nie powinno dziwić to, że na domki Tatry, czy apartamenty Karkonosze decyduje się coraz więcej turystów. Jest to spowodowane nie tylko panującym tu klimatem, ale również możliwością korzystania z licznych atrakcji turystycznych. Są muzea w górach, piękne zabytki, a i przede wszystkim atrakcje przyrodnicze, dla których tak chętnie przyjeżdżamy w wybrany przez siebie region górski. Planując swoje wędrówki, bardzo często odwiedzamy pewne charakterystyczne i kultowe miejsca. Jedne wizyty są zamierzone a inne spowodowane nagłą zmianą pogody. To oczywiście schroniska górskie w Polsce, które oprócz świadczenia usług noclegowo-gastronomicznych i udzielenia schronienia dla turystów, stały się pewnego rodzaju atrakcjami turystycznymi. Które z nich warto odwiedzić podczas swojego wypoczynku?


Poznaj: TOP 10 miejscowości w polskich górach. Gdzie się wybrać?


TOP 5 schronisk górskich w Polsce


Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na kwatery i pokoje Bieszczady, czy obiekt z kategorii agroturystyka Pieniny, to zawsze możemy miło spędzać czas w niezwykłych miejscach, które są do naszej dyspozycji. Celem większości osób, które się zdecydują właśnie na taki kierunek, są oczywiście popularne górskie szczyty. Ich zdobycie najczęściej zajmuje kilka godzin. Dlatego też, podczas wędrówki, wskazana jest chwila odpoczynku. A najczęściej robimy to w schroniskach górskich, które znajdują się w połowie trasy lub na samym szczycie. Każde z nich może pochwalić się czymś naprawdę wyjątkowym. Dlatego też, postanowiliśmy zaprezentować te kultowe miejsca, które przyciągają największe grupy turystów. Gdzie w związku z tym warto się wybrać? Sprawdźmy!


  • Schronisko im. Wincentego Pola w Dolinie Roztoki


Przegląd popularnych polskich schronisk górskich w Polsce rozpoczynamy od Tatr. W tym regionie górskim, znajdziemy wiele wyjątkowych tego typu miejsc. Wystarczy wspomnieć, że jest to m.in. schronisko nad Morskim Okiem, czy schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Turyści oblegają jednak jedno wyjątkowe miejsce. A jest nim schronisko im. Wincentego Pola, które znajduje się w Dolinie Roztoki. Jego otwarcie miało miejsce w 1876 roku. Budynek znajduje się na wysokości 1031 m n.p.m.


Przeczytaj: Oblężenie w Tatrach. W których miejscach nie spotkasz dzikich tłumów?



fot. klasykstudio / AdobeStock, CC0

Warto podkreślić, że jest to schronisko, które przez turystów jest określane jako najlepsze w Polsce. Dlaczego? Można poczuć się tu jak w górskim raju. Niezwykły klimat miejsca, wspaniała obsługa, doskonałe warunki do noclegu i odpoczynku oraz ogromny wybór dań mięsnych i wegetariańskich, kilka zup, pierogi na wiele sposobów, domowe ciasta. Z opcji wyżywienia można tu korzystać nawet przez 14 godzin, co jest na pewno dużym atutem tego miejsca.  Gospodarze Roztoki organizują u siebie spotkania z himalaistami, imprezy górskie dla rodzin czy wystawy o tematyce górskiej. W świetlicy, otwartej tak jak i reszta schroniska całą dobę, znajdziemy książki i gry planszowe. Warto odwiedzić to miejsce, niezależnie od sezonu.


Sprawdź noclegi w Tatrach:



Zakopiańskie Chaty

Zakopiańskie Chaty

Kościelisko, ul. Nędzy Kubińca

Domki Kościelisko
Willa 35

Willa 35

Leśnica, ul. Wspólna

Kwatery i pokoje Leśnica 10



  • Schronisko Samotnia, schronisko na Szrenicy i Dom Śląski w Karkonoszach


Jeśli zdecydowałeś się na domki Karkonosze, to w tym przypadku można znaleźć równie wyjątkowe schroniska górskie. Ciężko było wybrać jedno z nich, dlatego postanowiliśmy tu wspomnieć aż o trzech z nich, bo wszystkie zasługują na takie wyróżnienie. 



fot. konik60 / AdobeStock, CC0

Schronisko Samotnia jest malowniczo położonym schroniskiem i jednym z najstarszych - jego historia sięga roku 1670. Znajduje się ono w Kotle Małego Stawu, a najprościej jest tu dojść niebieskim szlakiem od Świątyni Wang lub zejść od strony Strzechy Akademickiej. Obiekt znajduje się na wysokości 1195 m n.p.m. i oferuje 49 miejsc noclegowych, bufet, punkt informacji turystycznej, punkt GOPR oraz ścianka wspinaczkowa.


Kolejne warte uwagi schronisko górskie w Polsce i w Karkonoszach to schronisko Szrenica, które znajduje się na samym szczycie Szrenicy (1361 m n.p.m). Docenia się je przede wszystkim za obsługę i naleśniki z serem. Jest to jednocześnie jedno z największych schronisk wysokogórskich w Karkonoszach.


Zobacz: Nie tylko Karpacz i Szklarska Poręba. Co warto zobaczyć w Karkonoszach?


Trzecie ze schronisk górskich w Karkonoszach, o którym warto wspomnieć to Dom Śląski. To miejsce zna chyba każdy, bo przechodzi się obok niego podczas wędrówki na Śnieżkę. Jest to najwyżej położone schronisko górskie w Sudetach Polskich - 1400 m n.p.m. Umiejscowione jest we wschodniej części Równi pod Śnieżką przy granicy polsko-czeskiej. Historia tego miejsca sięga XVII wieku. Na przełęczy pod Śnieżką powstała wtedy chata, która miała służyć jako schronienie dla drwali i pasterzy.


Wybierz dla siebie najlepsze noclegi w Karkonoszach:



Apartament Klimacik

Apartament Klimacik

Karpacz, ul. Karkonoska

Apartamenty Karpacz 10
Szklarski Dworek

Szklarski Dworek

Szklarska Poręba, ul. Jeleniogórska

Pensjonaty Szklarska Poręba 10
Sarnia Polana

Sarnia Polana

Mysłakowice, ul. Jeleniogórska

Kwatery i pokoje Mysłakowice



  • Chatka Puchatka - kultowy obiekt w Bieszczadach


A gdyby tak rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady? Tu również znajdziesz wspaniałe schronisko, które jest określane jako miejsce kultowe. We wrześniu 2022, po chwili przerwy, zostało ponownie otwarte po remoncie i znowu zachwyca wszystkich turystów, którzy zdobywają Połoninę Wetlińską.



fot. CCat82 / AdobeStock, CC0

Warto podkreślić, że Chatka Puchatka to najwyżej położone schronisko w całych Bieszczadach. W porównaniu do tego, z czym mieliśmy do czynienia w poprzednim budynku, zaszły duże zmiany. Schron został podłączony do prądu i pojawiły się w nim toalety.


Historia tego schroniska jest bardzo długa i bogata - zaadaptowano je do celów turystycznych w latach 50. XX wieku. Później znajdował się tu posterunek wojskowy, który miał za zadanie wypatrywać samolotów wroga. 


Zobacz również: Rodzinny wyjazd w Bieszczady. Dlaczego warto wybrać Ustrzyki Górne?


Będąc w Chatce Puchatka, możemy podziwiać wspaniałe bieszczadzkie widoki w słoneczny dzień - zobaczymy m.in. najwyższy szczyt w Bieszczadach, czyli Tarnicę, a także przepiękne widoki na pasmo Otrytu, Dwernik-Kamień, niemal cały grzbiet Połoniny Wetlińskiej, Połoninę Caryńską, dolinę wsi Caryńskie.


Oto popularne noclegi w Bieszczadach:





  • Schronisko PTTK “Na Szczelińcu” - wyjątkowe miejsce w Górach Stołowych


Jeśli kiedykolwiek udało ci się zdobyć Szczeliniec Wielki (919 m n.p.m) to z pewnością miałem przyjemność odpoczywać, czy spożywać posiłek w znajdującym się tu schronisku. Jak sama nazwa wskazuje, znajduje się ono na samym szczycie Szczelińca. Mieści się w budynku wzniesionym w 1845 roku w stylu tyrolskim. 

 

 

fot. martabialonoga / AdobeStock, CC0

 

Od jesieni roku 2006 schronisko ponownie zapewnia nocleg turystom. Przed schroniskiem znajduje się punkt widokowy, z którego roztacza się rozległa panorama na okolicę i okoliczne góry. Obiekt świadczy usługi noclegowo-gastronomiczne. Pomimo tego, że ceny tu nie należą do najniższych, to stanowi obowiązkowy punkt wizyty podczas wypoczynku w Górach Stołowych.


  • Bacówka pod Bereńsnikiem im. E. Moskały - punkt obowiązkowy podczas wizyty w Beskidzie Sądeckim


Na sam koniec, postanowiliśmy zaprezentować miejsce dość nietypowe. Jednak w naszym rankingu zajmuje bardzo wysokie miejsce. Schronisko pod Bereśnikiem uznawane jest za jedno z najlepszych schronisk górskich w Polsce i sporo w tym racji. Zdobycie kilku szczytów górskich w kilka godzin powinno być przyjemnością, a skosztowanie kawy, ciasta i obiadów w Schronisku pod Bereśnikiem to niezwykła przyjemność - warto przekonać się o tym osobiście.



fot. Karol Wiak

Poznaj: Ciekawe trasy spacerowe po Pieninach i Beskidzie Sądeckim


Jest to górskie schronisko turystyczne położone w Beskidzie Sądeckim, w Paśmie Radziejowej, w okolicach szczytu Bereśnik (843 m). Z bacówki rozciąga się wspaniała panorama na Tatry oraz Pieniny. Do bacówki można dojść żółtym szlakiem ze Szczawnicy, który biegnie dalej na Dzwonkówkę (982 m), gdzie łączy się z Głównym Szlakiem Beskidzkim.


Schronisko, ze względu na bliskość Szczawnicy będącej miejscowością uzdrowiskową, jest bardzo popularne. Było ostatnim z obiektów turystyki kwalifikowanej (bacówek), wybudowanych z inicjatywy Edwarda Moskały, ale odmienna od innych bacówek architektura oraz położenie blisko miejscowości powoduje, że obecnie rzadko tak jest odbierana. Dysponuje 40 miejscami noclegowymi w pokojach 2-, 4-, 7- i 8-osobowych. To, co zachwyca w przypadku tego miejsca, to przede wszystkim obsługa, piękne widoki, pyszna kawa i desery, a także kwietniki, zrobione w trekkingów.


Tutaj znajdziesz noclegi w Szczawnicy:



Hotel Smile

Hotel Smile

Szczawnica, ul. Główna

Hotele Szczawnica 10



Warto podkreślić, że w całej Polsce funkcjonuje ponad 100 schronisk górskich. Wybrać te 5 było niezwykle trudno. Jednak klimat, jaki w nich panuje, powinien Was zachęcić do wizyty w tych właśnie miejscach.



Następny artykuł Gdzie pojechać na Boże...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!