Mapa turystyczna w górach i miastach. Dlaczego jest tak ważna?

Mapa turystyczna w górach i miastach. Dlaczego jest tak ważna?

Pomimo tego, że nowe technologie opanowały praktycznie każdą dziedzinę życia, to w dalszym ciągu sporo osób decyduje się na to, co tradycyjne i niezawodne. Niezależnie od tego, czy to morze, góry, czy jakiekolwiek miasto, mapa turystyczna może okazać się naprawdę pomocna. Dlaczego warto mieć ją przy sobie podczas wypoczynku?

Sezon wiosenno-letni zachęca do organizacji tych nieco mniejszych, jak i większych wypraw. W takich sytuacjach, bardzo często wyruszamy w te nieznane miejsca, by odkryć ich piękno. Najczęściej jesteśmy w nich po raz pierwszy. Dlatego dobrze jest zebrać te najważniejsze informacje przed wyruszeniem na górski szlak, czy na zwiedzanie popularnego dużego miasta. Niezależnie od tego, czy zdecydujecie się na domki w górach, czy na pensjonaty nad morzem lub city break w dowolnym mieście, to warto mieć przy sobie mapy turystyczne. Mogą mieć one wygodniejszą formę on-line, ale świetnie sprawdzi się również papierowa wersja mapy, dzięki której każda przygoda w zupełnie obcym miejscu, będzie w pełni wyjątkowa.


Zobacz również: Czego nie robić w górach? Zasady dla turystów


Dlaczego mapa turystyczna jest aż tak ważna podczas urlopu?


Mapa turystyczna Polski to świetne rozwiązanie przede wszystkim dla tych osób, które wyruszają w nieznane. Pomaga zaplanować trasę, wybrać najlepszy szlak, czy pokierować w takie miejsca, z których każdy będzie mógł eksplorować popularne atrakcje turystyczne w Polsce. To sposób na zaplanowanie wyprawy, jak i wytyczenie tej stosunkowo najłatwiejszej trasy.


Rozwój technologii spowodował, że obecnie największą popularnością cieszą się przede wszystkim te mapy turystyczne, z których można korzystać na swoim telefonie. To nie tylko popularna nawigacja, ale również specjalne aplikacje, w których znajdują się całkowicie darmowe mapy, które umożliwiają odkrywanie najpiękniejszych zakątków określonego pasma górskiego lub miasta.fot. 339731 / pixabay.com, CC0

Mapa pozwala na lepsze zrozumienie układu przestrzennego danego obszaru. Dzięki niej można łatwo określić położenie atrakcji turystycznych, ważnych miejsc, tras pieszych czy ścieżek rowerowych. Dzięki mapie łatwiej znaleźć drogę do celu i uniknąć zgubienia się. Posiadanie mapy pozwala na dokładne zaplanowanie trasy i zaznaczenie interesujących miejsc do odwiedzenia. Można sprawdzić odległości między poszczególnymi punktami, oszacować czas podróży i dostosować plany do indywidualnych preferencji.


Poznaj: Najpiękniejsze szlaki górskie w Polsce


Warto również zaznaczyć, że turystyczna mapa Polski może być ważnym elementem bezpieczeństwa podczas podróży. Dzięki niej można zidentyfikować niebezpieczne tereny, obszary chronione czy potencjalne zagrożenia. Może również zawierać informacje o punktach pierwszej pomocy czy numerach alarmowych.


Równie ważne jest również to, że posiadanie mapy umożliwi odkrywanie tych mniej znanych miejsc, czy zaplanowanie podróży. Mapa gór pozwoli wybrać odpowiedni szlak, a plan miasta pozwala zaplanować zwiedzanie tych najpiękniejszych miejsc.


Darmowe mapy online czy wersja papierowa - z czego warto skorzystać?


Wybierając mapę papierową, najczęściej obejmuje ona dany region, miasto lub określoną część danego pasma górskiego. Niezwykle popularną wersją papierowej mapy jest mapa szlaków turystycznych, która cieszy się szczególnym zainteresowaniem wśród tych turystów, którzy zamierzają zdobywać popularne szczyty górskie.


Mapa może okazać się pomocna w tym przypadku. Przeczytaj: Dzikie miejsca w Polsce. 7 pomysłów na urlop z dala od tłumów


Planując rozmaite wyprawy, warto mieć przy sobie zarówno papierową, ale i internetową wersję mapy. Dlaczego? Jak dobrze wiadomo, technologia czasem zawodzi i mogą się pojawić sytuacje nieprzewidziane. A chyba nie ma lepszego wyjścia z całej sytuacji niż papierowa wersja mapy, która jest tu po prostu niezawodna.


Jeśli zastanawiacie się nad tym, jakie darmowe mapy online warto mieć przy sobie w swoim telefonie, to jest kilka pomocnych aplikacji i portali, które umożliwią Wam orientację w terenie.


Do najpopularniejszych map online zalicza się:


  • Mapa Turystyczna - to mapa gór i najlepsza opcja, która pozwoli zaplanować górskie wędrówki; są tu dostępne wszystkie polskie pasma górskie; można tu obliczyć czas przejścia, uzyskać informacje odnośnie sumy przewyższeń, jak i o dystansie, który należy pokonać; wersja offline jest wersją płatną;

  • aplikacje nawigacyjne w telefonie - zdecydowanie najpopularniejsze rozwiązanie;

  • Mapy Compass - to mapa szlaków turystycznych w prostej formie - z menu można wybrać interesujący region górski;

  • Mapy.cz - niezwykle popularna mapa szlaków górskich, która daje możliwość pobrania map i korzystania z nich na telefonie w opcji offline; algorytmy wyliczają trasy nawet po ścieżkach, na których nie ma znakowanego szlaku.


Zaplanuj swój pobyt i sprawdź noclegi w górach:

Mapa turystyczna powinna być nieodłącznym przedmiotem, szczególnie podczas wypoczynku w górach. Z nią, każda wyprawa powinna być tylko i wyłącznie przyjemnością.Zdjęcie główne: fot. canva.com

Następny artykuł Kraina Wygasłych Wulkanów...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!