Morze czy jezioro? W tych miejscach nie musisz wybierać

Morze czy jezioro? W tych miejscach nie musisz wybierać

Planując swój wakacyjny wypoczynek, bardzo często stajemy przed trudnym wyborem - wybrać się nad morze, a może nad jezioro? Obie formy cieszą się szczególną popularnością, zwłaszcza w upalne dni. A gdyby tak połączyć wypoczynek nad morzem z urlopem nad jeziorem? To jest możliwe!

Wypoczynek nad wodą od wielu lat to jedna z najpopularniejszych form urlopu podczas wakacji. Spędzamy tu czas z rodziną, korzystamy z uroków leżingu, plażingu i smażingu, czy też uprawiamy sporty wodne. Nie da się ukryć, że obie formy dużo łączy, ale również dużo dzieli. Nad jezioro zazwyczaj wybieramy się na weekend - są to przede wszystkim zbiorniki wodne, znajdujące się w pobliżu większych miast. Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku Mazur, czy Suwalszczyzny, gdzie urlop spędzamy nieco dłużej. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku wakacji nad morzem - przyjeżdżamy tu do popularnych miejscowości na tydzień lub na dłużej i chętnie korzystamy z uroków nadmorskiego klimatu. 


A gdyby tak połączyć urlop nad morzem i wypoczynek nad jeziorem? W Polsce jest kilka takich możliwości. Mowa tu oczywiście o jeziorach przymorskich, które znajdziemy m.in. na Kaszubach, Mierzei Wiślanej czy na Pomorzu Zachodnim. W takim przypadku nie musisz wybierać - możesz wypoczywać zarówno nad jeziorem, jak i nad polskim morzem. Gdzie warto się wybrać?


Sprawdź: TOP 5 miejscowości do wypoczynku nad jeziorem na Pomorzu Zachodnim


W których miejscach wypoczniesz nad morzem i nad jeziorem?


Zanim przedstawimy miejsca, w których można wypocząć zarówno nad morzem, jak i nad jeziorem, warto jest nieco lepiej przyjrzeć się temu, czym tak naprawdę są jeziora przybrzeżne, bo to właśnie nim w dużej mierze zostanie poświęcona tematyka tego artykułu.


Są to zbiorniki wodne, całkowicie oddzielone od morza mierzeją. Po latach, z powodu braku dostępu do wody słonej, jeziora przybrzeżne zawierają wodę słodką. Ich powstanie tłumaczy się odcięciem zatok morskich piaszczystymi mierzejami, utworzonymi w wyniku akumulacyjnej działalności morza. Gdzie warto się wybrać, by połączyć obie formy wypoczynku?


  • Łeba


Rozpoczynamy od jednej z najpopularniejszych miejscowości nad polskim morzem. Łeba to kurort, który świetnie sprawdzi się jako miejsce rodzinnych wakacji. Tutaj trudno się nudzić, gdyż wokół jest tyle atrakcji, że nawet dłuższy pobyt może okazać się niewystarczający, by poznać je wszystkie.



fot. beata66 / zdjecia.nocowanie.pl

Wybierając tę miejscowość, możemy skorzystać zarówno z możliwości plażowania nad Bałtykiem, jak i wypoczynku nad dwoma jeziorami - Sarbsko i Łebsko. Jezioro Łebsko powstało poprzez podniesienie poziomu morza i zalanie łąk. Nie było zatoką morską. Jezioro Sarbsko to drugie przybrzeżne jezioro, znajdujące się zaledwie 1 km od morza. Brzeg południowy niski, północny wysoki (wydmy osiągają do 22 m wysokości), zalesiony. Przez Sarbsko przepływa rzeka Chełst, będąca dopływem Łeby. Dla niezdecydowanych to wspaniała propozycja!






Już dziś zarezerwuj swój nocleg w Łebie


  • Rowy


Kolejna miejscowość, którą mamy przyjemność zaprezentować, znajduje się bardzo blisko Łeby. Rowy to typowa wieś wczasowa z wieloma miejscami noclegowymi oraz atrakcjami dla urlopowiczów. Największa to czysta i szeroka plaża, ciągnąca się w kierunku Ustki i Łeby. Miejscowość sąsiaduje ze Słowińskim Parkiem Narodowym, a jedno z wejść na jego teren znajduje się właśnie w Rowach. Można więc cieszyć się zarówno wypoczynkiem na słońcu, jak też spacerami w cieniu drzew.

 

 

fot. Zuzanna Mikołajewska / zdjecia.nocowanie.pl


Również tu możesz korzystać z leżingu, plażingu lub smażingu, jak też wybrać się nad Jezioro Gardno, które jest kolejnym świetnym przykładem jeziora przybrzeżnego. Od Morza Bałtyckiego oddzielone jest piaszczystą mierzeją, przeciętą przepływającą przez Gardno rzeką Łupawą. Ma powierzchnię 2469 ha i maksymalną głębokość 2,6 m. W całości wchodzi w skład Słowińskiego Parku Narodowego. W obrębie akwenu jeziora znajduje się rezerwat Wyspa Kamienna.


Jezioro stwarza idealne warunki do uprawiania turystyki kwalifikowanej. Przez kilka miesięcy w roku zjeżdżają tam windsurfingowcy. Idealne warunki odnajdują także żeglarze i wędkarze. Baza hotelowa w okolicach jeziora jest stale rozwijana.



Apartamenty Adri

Apartamenty Adri

Rowy, ul. Malinowa

Apartamenty Rowy 9.8
Latino

Latino

Rowy, ul. Chmielowa

Pensjonaty Rowy 10




Sprawdź propozycje noclegów w Rowach


  • Jarosławiec


Przesuwamy się kawałek dalej na zachód, by zaprezentować kolejną z miejscowości, która cieszy się niesłabnącą popularnością w sezonie letnim. Jarosławiec to urokliwe letnisko położone w województwie zachodniopomorskim, w pobliżu dwóch jezior – Wicko oraz Kopań. Największym atutem tej miejscowości jest atrakcyjna lokalizacja tuż przy morzu, dzięki czemu turyści mogą relaksować się na wspaniałej, piaszczystej plaży. W Jarosławcu powstała także największa w Europie sztuczna plaża, stworzono ją dzięki refulacji, czyli przepompowaniu na brzeg piasku zalegającego na dnie Bałtyku. Ma się ona oprzeć działaniu sztormów i prądów morskich, a poza tym dla turystów oznacza to jeszcze więcej miejsca do wypoczynku i rekreacji.

 

 

fot. magola / zdjecia.nocowanie.pl


Jezioro Wicko to dawna zatoka morska, oddzielona od Bałtyku lesistą mierzeją. Jezioro Kopań to z kolei akwen wodny, znajdujący się na terenie Wybrzeża Słowińskiego. Jest to jezioro przybrzeżne, bogate w ryby, będące lęgowiskiem i ostoją licznych gatunków ptactwa. Woda lekko słonawa wskutek sztormowych wlewów wód przez suchy zwykle kanał, łączący jezioro z morzem. Stanowi dobre miejsce do uprawiania windsurfingu.



Ośrodek Wczasowy Kuba

Ośrodek Wczasowy Kuba

Jarosławiec, ul. Malinowa

Domki Jarosławiec 10
Villa Stefania

Villa Stefania

Jarosławiec, ul. Uzdrowiskowa

Kwatery i pokoje Jarosławiec 9.3




Zaplanuj swój pobyt i wybierz nocleg w Jarosławcu


  • Dąbkowice

Może nie jest to najbardziej popularna miejscowość wypoczynkowa nad polskim morzem, ale również tu możesz skorzystać z opcji plażowania nad jeziorem. Dąbkowice położone są na mierzei oddzielającej Bałtyk od Jeziora Bukowo

 

 

fot. zenek4 / zdjecia.nocowanie.pl


Kilka tysięcy lat temu była to zatoka Morza Bałtyckiego, ale na skutek długotrwałego działania fal, prądów i wiatrów została odcięta od morza piaszczystą mierzeją.


Wody jeziora Bukowo są połączone z Morzem Bałtyckim poprzez Kanał Szczuczy w odległości 5 km od Dąbek w kierunku Dąbkowic, przez który w czasie sztormów przedostaje się słona woda, dzięki czemu zasolenie wzrasta do 3‰.






Oto najlepsze propozycje noclegów w Dąbkowicach


  • Mielno


Nie mogło tu również zabraknąć najbardziej imprezowego miejsca nad polskim morzem. Wypoczywając w imprezowej stolicy Polski, możesz przebywać nad Bałtykiem lub nad pobliskim Jeziorem Jamno

 

 

fot. Jerzy Borusiak / zdjecia.nocowanie.pl


Jezioro Jamno jest jeziorem, gdzie intensywnie uprawia się sporty wodne. Nad akwenem znajdują się liczne przystanie żeglarskie, a w trakcie sezonu pływają tu statki turystyczne. Od morza oddzielone jest mierzeją. Kształt misy jeziornej jest nieregularny, zawężony od zachodu i stopniowo rozszerzający się ku wschodowi. Jezioro powstało z dawnej zatoki morskiej.



Złota Plaża

Złota Plaża

Mielno, ul. Słoneczna

Domki Mielno 8.5




A może nocleg w Mielnie? Tu na pewno miło spędzisz swój czas!


  • Rogowo


Im dalej na zachód, tym coraz więcej jezior. Kolejna z miejscowości, której warto poświęcić nieco więcej uwagi to Rogowo. To tu znajduje się kolejna z jezior przybrzeżnych - Resko Przymorskie. Akwen jako jezioro przymorskie stanowi siedlisko przyrodnicze chronione w obszarze Natura 2000 (specjalnym obszarze ochrony siedlisk) o nazwie Trzebiatowsko-Kołobrzeski Pas Nadmorski. Wody jeziora zostały ocenione jako pozaklasowe, a samo jezioro za nieodporne na degradację biologiczną.

 

 

fot. gadzina / zdjecia.nocowanie.pl


Obszar Reska Przymorskiego jest lęgowiskiem ptaków wodno-błotnych i ostoją dla wędrownych ptaków blaszkodziobych. Nad jeziorem zaobserwowano 13 gatunków lęgowych, w tym 4 zagrożone wyginięciem. Na Resko Przymorskim wielu turystów bardzo chętnie uprawia sporty wodne, takie jak wind-, czy kitesurfing.






Poznaj propozycje noclegów w Rogowie


  • Niechorze


Przegląd miejscowości, w którym można połączyć wypoczynek nad morzem i nad jeziorem, kończymy na Niechorzu. Niechorze to wieś sołecka, położona w północno-zachodniej Polsce, gdzie możemy podziwiać jedną z najpiękniejszych latarni morskich. Turyści przyjeżdżają tutaj głównie ze względu na piękne plaże, molo oraz deptak. Poza turystami, spacerując brzegiem morza, przy odrobinie szczęścia możemy spotkać Depkę – fokę, która po dalekich podróżach powróciła do Polski i umiłowała sobie plaże w Niechorzu.

 

 

 


Znajduje się tu również Liwia Łuża, czyli jezioro przybrzeżne. Jezioro jest oddzielone od Morza Bałtyckiego mierzeją o szerokości od 400 m do 1200 m. Liwia Łuża jest naturalnym zbiornikiem wodnym powstałym na skutek odcięcia mierzeją dawnej zatoki od morza. Wokół jeziora z Niechorza przez Pogorzelicę, Skalno i z powrotem do Niechorza prowadzi zielony szlak turystyczny – Szlak Liwiej Łuży.






Zarezerwuj swój nocleg w Niechorzu


Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu, nie będziesz już miał więcej wątpliwości i połączysz urlop nad morzem z wypoczynkiem nad jeziorem. Warto odwiedzić te miejscowości i to nie tylko ze względu na jeziora przybrzeżne.



Następny artykuł Wypoczynek w...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!