Najczystsze jeziora w Polsce. Wczasy nad wodą

Najczystsze jeziora w Polsce. Wczasy nad wodą

Planujesz wakacje nad jeziorem? Zobacz miejsca, które warto jest odwiedzić! Znajdziesz tam czystą wodę, a co za tym idzie, także wiele możliwości zorganizowania wolnego czasu blisko natury.

Wakacyjny wyjazd nad jezioro to nadal jeden z najczęstszych sposobów spędzania wolnych dni w lecie. Ma on wierne grono zwolenników – wielu Polaków nie wyobraża sobie innego urlopu. Trudno się nie zgodzić, że polskie jeziora oferują wiele atrakcji. Możemy żeglować, pływać kajakami albo rowerami wodnymi i plażować całymi rodzinami. W kurortach i miejscowościach letniskowych panuje swobodna, swojska atmosfera. Czego chcieć więcej?

W tym miejscu chciałoby się powiedzieć: czystej wody! Większość jezior, nad które ciągną turyści, po całym sezonie wakacyjnym nie może pochwalić się dobrą przejrzystością. Jeśli brakuje ci takich miejsc, sprawdź naszą listę najczystszych jezior. Znajdziesz tam nie tylko mazurskie akweny.

Jeziora na Mazurach – Jezioro Piłakno


fot. Nocowanie.pl

Nie wszystkie jeziora na Mazurach są oblegane przez wczasowiczów. W Krainie Tysiąca Jezior znajdziesz wiele akwenów z przejrzystą wodą. Jednym z nich jest Piłakno, leżące na terenie Pojezierza Mrągowskiego, w dorzeczu rzeki Krutyni. To znany szlak kajakowy, uważany również za najpiękniejszy nie tylko w granicach Polski. Wyróżnia się nawet na tle europejskich tras.

Jezioro Piłakno należy do najgłębszych na pojezierzu, zostało objęte strefą ciszy, więc obowiązuje zakaz pływania łodziami silnikowymi. Dzięki temu jest czyste i wyróżnia się dużą przejrzystością wody, która latem dochodzi do dziesięciu metrów! Takie warunki sprawiają, że akwen upodobali sobie wędkarze, ale przede wszystkim nurkowie. Chętnie wypuszczają się oni do stanowisk archeologicznych – na dnie jeziora można zobaczyć zatopioną osadę z wczesnej epoki żelaza. Wyprawa przeznaczona jest jednak dla bardziej doświadczonych nurków. Brzegi Piłakna są terenami istotnymi dla ochrony przyrody. Utworzono tam ptasi rezerwat „Piłaki”, który chroni między innymi noclegowiska żurawi podczas ich dorocznych wędrówek.

Jeziora na Mazurach – Jezioro Jasne


fot. NicoElNino / iStock

Jezioro Jasne, nazywane również Czystym, to kolejny mazurski akwen, który wyróżnia się przejrzystymi wodami. Już sama nazwa sugeruje, czego można spodziewać się po przyjeździe. Światło dociera tam na głębokość nawet piętnastu metrów, więc możesz przyjrzeć się dnu, co w innych miejscach na Mazurach nie jest takie oczywiste. Jeśli chodzi o faunę, jaka żyje w Jasnym, nie jest zbyt bogata. Ze względu na wysoką kwasowość wody, najlepiej czują się tam okonie. Dzięki temu w jeziorze niemal nie zobaczysz też glonów ani sinic. Po jego powierzchni pływają za to gągoły, czyli kaczki składające jaja w dziuplach spróchniałych drzew, znajdujących się na wysokości przynajmniej dwóch metrów. Ciekawostkę stanowi fakt, że gągoł to gatunek ocalony przed wyginięciem.

Jezioro Jasne znajduje się niedaleko Iławy. Musisz wiedzieć, że zostało objęte ochroną rezerwatową, więc lepiej nie próbować kąpieli w jego czystej wodzie. Zdecydowanie bardziej trafionym pomysłem będzie spacer wyznaczonymi trasami.

Najczystsze jeziora na Kaszubach – Jezioro Kłodno


fot. Nocowanie.pl

Wypoczynek nad jeziorem możliwy jest również na Kaszubach. W regionie znajdziemy wiele wspaniałych akwenów, ale na szczególną rekomendację zasługuje jezioro Kłodno. Chociaż jest dość mocno eksploatowane przez turystów i wczasowiczów, to jego wody nadal określamy jako jedne z czystszych!

Kłodno leży na terenie Kaszubskiego Parku Krajobrazowego i stanowi prawdziwy raj dla kajakarzy. Dzięki temu, że przez wąskie kanały łączy się z jeziorami Białym, Raduńskim Dolnym i Brodno Małe, na amatorów spływów czeka całkiem ciekawa trasa. Jeżeli natomiast jesteś fanem atrakcji dostępnych na brzegu, to czeka na ciebie piaszczysta plaża z lazurową wodą, mającą pierwszą klasę czystości. Znajdziesz tam dobrze rozwiniętą bazę noclegową z wieloma ośrodkami wypoczynkowymi.

Jezioro Powidzkie – najczystszy akwen na Pojezierzu Gnieźnieńskim


fot. Artem Tryhub / iStock

Najpopularniejszą miejscowością turystyczną nad Jeziorem Powidzkim jest Powidz. To właśnie tam latem ściągają wczasowicze, chcący wykorzystać naturalne warunki akwenu. Jezioro otoczone jest lasem, zapewniającym spokój, ciszę oraz sporo miejsc do biwakowania. Poza tym jego wody mają pierwszą klasę czystości, jeszcze do niedawna określane były jako pitne. W przejrzystej toni doskonale widać pływające ryby oraz spacerujące po dnie raki. Kąpiel w tym miejscu można więc polecić bez żadnych obaw, tym bardziej że miejscowe kąpieliska są dość płytkie i bezpieczne.

Na Jeziorze Powidzkim panują świetne warunki do uprawiania sportów wodnych – szczególnie upodobali je sobie żeglarze oraz nurkowie. Nic w tym dziwnego, ponieważ objęto je strefą ciszy, co oznacza zakaz pływania łodziami silnikowymi.

Czyste jezioro na Pojezierzu Wielkopolskim – Jezioro Dominickie


fot. ysuel / iStock

Jezioro Dominickie uważane jest za najczystsze w regionie. Jeżeli chcesz wypocząć w w tym spokojnym zakątku Wielkopolski, najlepszym miejscem będzie Boszkowo. Jest to urokliwa letniskowa miejscowość rozlokowana nad brzegiem Jeziora Dominickiego. Znajdziesz tam więc bogatą bazę noclegową, ale przede wszystkim rekreacyjną. To właśnie tam działa kąpielisko oraz wypożyczalnie sprzętu wodnego z łódkami i rowerami wodnymi.

Nad akwenem udostępniono bezpieczne kąpieliska, przy brzegu występuje dużo płycizn, przez co można bez obaw uczyć się pływania. Popularne są również sporty wodne, jak nurkowanie czy kajakarstwo. Przez Jezioro Dominickie biegnie Konwaliowy Szlak Kajakowy, łączący je z innymi akwenami regionu. To dobry pomysł na jednodniowy rodzinny spływ kajakowy, trasa jest bowiem dość łatwa i liczy tylko czterdzieści kilometrów.

Następny artykuł 9 pomysłów na wakacyjny...

Komentarze (1)

Jadwiga

Pojezierze łęczyńsko-włodawskie też posiada bardzo czyste jeziora

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej