Najlepsze szlaki w Tatrach Zachodnich

Najlepsze szlaki w Tatrach Zachodnich

Szlaki turystyczne w Tatrach Zachodnich doskonale nadają się na rozruch po dłuższej przerwie. Można zaplanować ciekawą wędrówkę z pięknymi widokami, która nie pozostawi niedosytu, ale też nie będzie zbyt trudna technicznie. Gdzie najlepiej pójść i co zobaczyć w Tatrach Zachodnich? Mamy kilka ciekawych propozycji.

Tatry Zachodnie są bardzo rozległe i stanowią prawie połowę powierzchni całych Tatr. Większa część pasma położona jest na Słowacji, jednak i w Polsce nie brakuje ciekawych miejsc, które warto zobaczyć. Poza tym wędrówki szlakami, biegnącymi przez Tatry Zachodnie, polecane są dla osób początkujących lub średniozaawansowanych. Właśnie tutaj najlepiej zacząć przygodę z górskimi wędrówkami.

Szczyty w Tatrach Zachodnich są dość łagodne – wyjątek stanowi Giewont, który jest także mocno oblegany przez turystów. Mamy tu również sporo odkrytej przestrzeni, dzięki czemu możemy podziwiać rozległe widoki gór. Szlaki w Tatrach Zachodnich są wspaniałe dla osób, którym zależy na zapierających dech krajobrazach. Atrakcję stanowią również jaskinie udostępnione turystom, większość znajduje się w Dolinie Kościeliskiej. Poza tym mamy tu dobrze rozwiniętą infrastrukturę – po polskiej stronie mamy cztery górskie schroniska PTTK: na Hali Kondratowej, Hali Ornak, Polanie Chochołowskiej oraz na Kalatówkach.

Dowiedz się, co poza jaskiniami warto zobaczyć w Dolinie Kościeliskiej, wejdź: 7 rzeczy, które warto zobaczyć w Dolinie Kościeliskiej

Które szlaki turystyczne w Tatrach Zachodnich warto wybrać? Przygotowaliśmy kilka propozycji.

Tatry Zachodnie – szlak na Grzesia


Wjeście na Grzesia (1653 m n.p.m.) nie powinno być zbyt trudne, tym bardziej, że ze szczytu roztacza się przepiękna panorama Tatr Zachodnich. Wycieczka w sam raz dla osób, które jeszcze nie czują się pewnie na bardziej wymagających trasach, ale spacery dolinami przestają im wystarczać.

Szlak na Grzesia zaczyna się przy schronisku PTTK w Dolinie Chochołowskiej. Dojdziemy tam zielonym szlakiem od Siwej Polany. Warto skorzystać z okazji, by przed dalszą drogą odpocząć i trochę się posilić. Teraz wybieramy żółty szlak na Grzesia, który liczy około 6 kilometrów. Jeżeli zdecydujemy się przejść pieszo od samej Siwej Polany, do pokonania będzie ponad 20 kilometrów. Wędrówka wymaga więc dość dobrej kondycji.

Szukasz noclegów w okolicy Doliny Chochołowskiej? Sprawdź noclegi w Kościelisku:
Góralski Domek

Góralski Domek

Kościelisko, ul. Dolina Kościeliska

Domki
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym
Domki całoroczne i Pokoje Witpol

Domki całoroczne i Pokoje Witpol

Kościelisko, ul. Karpielówka Boczna

Domki 9.8
Gospoda Harnaś - pokoje gościnne

Gospoda Harnaś - pokoje gościnne

Kościelisko, ul. Dolina Kościeliska

Kwatery i pokoje 9.9
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym


Szlaki w Tatrach Zachodnich – na Wołowiec


Wołowiec to szczyt w Tatrach Zachodnich, który liczy 2063 m n.p.m. Zdobycie wierzchołka nie wymaga umiejętności technicznych, ale na pewno przyda się dobra kondycja. Wołowiec łączy się graniami z innymi wspaniałymi górskimi szczytami: Jarząbczym Wierchem, Rohaczami oraz Rakoniem i Grzesiem. Można więc zaplanować naprawdę ciekawą wyprawę.

Którędy wejść na Wołowiec? Znowu proponujemy trasę z Doliny Chochołowskiej. Wejście znajduje się w Siwej Polanie, skąd zieloną trasą idziemy do schroniska PTTK na Polanie Chochołowskiej. Tam wchodzimy na żółty szlak na Grzesia, a po osiągnięciu szczytu kierujemy się niebieskimi znakami na Rakoń oraz Wołowiec. Tam mamy do wyboru dwa warianty – czerwoną trasę na Jarząbczy Wierch albo zieloną przez Dolinę Chochołowską Wyżnią do Polany Chochołowskiej. Wybrany wariant nie jest trudny technicznie, ale na pewno długi. Na podobną wyprawę trzeba przeznaczyć cały dzień.

Tatry Zachodnie, co warto zobaczyć – Czerwone Wierchy


Szlak na Czerwone Wierchy to idealna propozycja na jesienne wyjście w góry. Można się bowiem przekonać, skąd wzięła się ta nazwa. Wejście na szlak znajduje się w Kirach, w odległości około 20 minut jazdy busem z Zakopanego. To oczywiście jeden z wariantów, których mamy kilka.

Na początku wybieramy zielony szlak, jednak po mniej więcej kwadransie marszu porzucamy go na rzecz czerwonego. Widoki zaczynają się za Upłazińską Kopką – wychodzimy wtedy z lasu, zaczyna się też piętro kosodrzewiny. Już teraz mamy okazję, do tego, by zobaczyć Giewont i Małołączniaka. Przed nami Ciemniak, pierwszy z Czerwonych Wierchów, kolejne to Krzesanica, Małołączniak, Kopa Kondracka, Suche Czuby oraz Goryczkowa Czuba. Czerwonym szlakiem dojdziemy do Kasprowego Wierchu, skąd dostaniemy się do Kuźnic.

Po wyprawie na Czerwone Wierchy warto odpocząć. Skorzystaj w tym celu z noclegów w Zakopanem:
Tatra House Pensjonat

Tatra House Pensjonat

Zakopane, ul. Boczna

Pensjonaty 9.4
Willa Danuśka

Willa Danuśka

Zakopane, ul. Olcza-Kościuszki

Kwatery i pokoje 9.4
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym
Villa Kasprowy

Villa Kasprowy

Zakopane - Poronin, ul. Olcza-Kościuszki

Wille 9.9
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym

Następny artykuł Przed nami rekordowy...

Komentarze

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej