Najpopularniejsze porty morskie w Polsce

Najpopularniejsze porty morskie w Polsce

Podczas wyjazdów nad morze, spora część osób spędza swój wolny czas nie tylko plażując i kąpiąc się w morzu, ale również korzystając z licznych atrakcji, znajdujących się w nadbałtyckich miejscowościach. Są wśród nich m.in. porty morskie - chętnie odwiedzane przez turystów, nie tylko latem. Możemy tu podziwiać kutry rybackie, okręty marynarki wojennej, ale również statki pasażerskie. Które z portów morskich cieszą się największym zainteresowaniem turystów? Przygotowaliśmy zestawienie kilku naprawdę wyjątkowych miejsc.

Chyba nie ma takiej osoby, która podczas swojego urlopu nad morzem, nie odwiedziłaby portu lub przystani morskiej, znajdujących się w naszym miejscu wypoczynku lub w pobliskiej miejscowości. To doskonała propozycja, nie tylko dla dzieci, ale również dla rodzin, czy młodzieży i osób dorosłych. Wizyta w takim miejscu umożliwia poznanie historii morza i tutejszych miejscowości z nieco innej strony. Są to zarówno niezwykle rozbudowane i odgrywające niezwykłą rolę porty, ale również małe przystanie, które tak często odwiedzamy.


Planujesz jesienny wyjazd nad morze? Sprawdź: Jesienny wyjazd nad morze. 5 pomysłów na urozmaicenie czasu


Porty i przystanie morskie w Polsce - najważniejsze informacje


Warto podkreślić, że na chwilę obecną w Polsce znajduje się 32 portów morskich i 49 przystani morskich, które to są określonymi prawem miejscami nad morzem lub nad morskimi wodami wewnętrznymi, przystosowanymi dla jednostek pływających. Warto podkreślić, że porty morskie ustanawia minister ds. gospodarki morskiej, a przystanie morskie - dyrektor urzędu morskiego danego obszaru.


Niewątpliwie warto podkreślić, że Polska posiada cztery porty morskie o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej. Są to przede wszystkim Gdańsk, Gdynia, Szczecin i Świnoujście.


Najpopularniejsze porty i przystanie morskie w Polsce - gdzie się wybrać?


Lista portów i przystani morskich jest naprawdę imponująca. My postanowiliśmy się skupić na kilku, atrakcyjnych dla turystów miejscach, które warto odwiedzić podczas wypoczynku nad morzem. Na co zwrócić uwagę i gdzie się wybrać? Sprawdźmy!


Port w Gdyni


Naszą podróż po portach morskich, rozpoczynamy od Gdyni. To trzeci, co do wielkości port morski w Polsce. Znajduje się w północnej części województwa pomorskiego, we wschodniej części Gdyni, w dzielnicy Śródmieście. Jest usytuowany nad Zatoką Gdańską. Warto podkreślić, że ma charakter typowo handlowy. Oprócz statków handlowych, przyjmuje również wielkie wycieczkowce, także te z zagranicy. Wizyta w takim miejscu na pewno będzie wyjątkową atrakcją. Warto podkreślić, że czasem też mamy możliwość bezpośredniego wejścia na statki i największe wycieczkowce, by móc je zwiedzać.


Planujesz wyjazd do Gdyni? Sprawdź ofertę noclegów


Port w Kołobrzegu


To kolejny ze znanych i lubianych portów nad polskim morzem. Ma charakter handlowo-rybacki i jest wyposażony w marinę jachtową, pełniącą funkcję portu pasażerskiego. Port jest usytuowany na obu brzegach rzeki Parsęty. Wschodnia część ma charakter handlowy i pasażerski, natomiast na wyspie Solnej znajduje się marina, natomiast na zachodnim brzegu port wojenny i przystań rybacka.


Warto podkreślić, że port jachtowy jest odwiedzany rocznie przez ponad tysiąc jachtów z całego świata. Znajdują się tu osobne stanowiska dla jachtów oraz serwis jachtów. Port pasażerski z kolei jest jednym z najatrakcyjniejszych turystycznie miejsc w Kołobrzegu. Na stałe cumuje tu 6 statków, obsługujących rejsy pasażerskie. Na pewno warto odwiedzić to miejsce podczas wypoczynku w Kołobrzegu.


Już dziś zarezerwuj swój nocleg w Kołobrzegu


Port morski w Świnoujściu


Wspólnie z portem w Szczecinie tworzy jeden z największych zespołów portowych na Bałtyku. Jest to jednocześnie największy port w Polsce i terminal promowy, jeśli weźmiemy pod uwagę ilość zawinięć promów i wielkość ruchu pasażerskiego i towarowego. Na terenie tego portu funkcjonuje również marina, która może pomieścić do 150 jednostek o długości 10-12 metrów. Przystań działa przez cały rok z pełnym zapleczem sanitarnym, z możliwością zimowania jachtów. 


W Świnoujściu znajduje się również port wojenny, stanowiący bazę logistyczną Marynarki Wojennej, którą zarządza oddział logistyczny Komenda Portu Wojennego w Świnoujściu zabezpieczający 8 Flotyllę Obrony Wybrzeża.


Sprawdź oferty noclegów w Świnoujściu


Port rybacki w Helu


Podczas wizyty na Półwyspie Helskim, to bez wątpienia obowiązkowe miejsce. To port pełen historii - został wybudowany w latach 1882-83 przez rząd pruski. Warto zaznaczyć, że na terenie portu znajdują się przedsiębiorstwa połowowe, a także budynki i hale niezbędne do funkcjonowania przetwórstwa rybnego. Port daje schronienie kutrom i łodziom rybackim, a także pełni funkcję przystani dla wodolotów i statków wycieczkowych. Znajduje się tu również przystań jachtowa z zapleczem gastronomiczno-sanitarnym i placówką odprawy granicznej. To atrakcja turystyczna, którą koniecznie musisz zobaczyć.

 

 

Wybierz dla siebie najlepszy nocleg w Helu


Port rybacki we Władysławowie


To kolejne historyczne miejsce. Jego budowa rozpoczęła się w 1935 roku i trwała 3 lata. Warto podkreślić, że od 1952 roku port nosi nazwę Władysławowo, dla upamiętnienia fortu wojennego, zbudowanego w XVII wieku na polecenie króla Władysława IV. Port opasuję dwa falochrony: wschodni oraz zachodni. Port znajduje się nad otwartym morzem. To bez wątpienia jeden z najważniejszych portów pod względem ilości wyładowywanej ryby, liczby obsługiwanych kutrów rybackich i wyposażenia. Dysponuje doskonałym zapleczem przetwórczym i chłodniczym dla przemysłu rybnego. Port pełni funkcję żeglarskiej mariny. Jednostki pływające mogą się tu zaopatrzyć w paliwo, prowiant i wodę, a także dokonać niezbędnych napraw i remontów. W porcie znajduje się także morskie przejście graniczne w turystyce żeglarskiej do portów skandynawskich, litewskich i łotewskich. Latem port staje się bazą dla rejsów wycieczkowych po Bałtyku.


Tutaj znajdziesz najlepsze oferty noclegowe we Władysławowie


Port morski w Gdańsku


To kolejny i jeden z największych portów morskich na polskim wybrzeżu. Znajduje się nad Zatoką Gdańską, na Martwej Wiśle. Warto podkreślić, że w północnej części portu mogą być przyjmowane największe statki, pływające po Morzu Bałtyckim. Jako ciekawostkę, należy przytoczyć fakt, że w porcie morskim Gdański istnieją bazy: paliw płynnych, przeładunku fosforytów, przeładunku siarki płynnej oraz granulowanej, przeładunku owoców cytrusowych, a także przeładunku samochodów osobowych. W porcie działa również jedna z największych w Polsce - Stocznia Gdańska. Prowadzone są stąd również regularne połączenia żeglugowe do 17 krajów.


Wybierz dla siebie najlepszy nocleg w Gdańsku


Port w Krynicy Morskiej


To kolejny z popularnych polskich portów. Składa się z dwóch przystani - rybackiej i jachtowo-pasażerskiej. Obiekt należy do jednego z ważniejszych nad Zalewem Wiślanym, stanowi też bazę dla białej floty. Został wybudowany na początku lat 80. XX wieku. Oprócz jachtów, obsługuje również statki pasażerskie, które pływają po Zalewie. Port składa się z pirsu pasażersko-towarowego i mariny. Przy pirsie, zamykającym od zachodu basen jachtowy, obsługiwana jest żegluga pasażerska. Port znajduje się w zachodniej części obiektu.


Zaplanuj pobyt w Krynicy Morskiej i zarezerwuj nocleg


Port morski w Darłowie


Nasz przegląd portów morskich kończymy na porcie morskim w Darłowie. To port handlowo-rybacki, znajdujący się u ujście rzeki Wieprza, która na przestrzeni prawie trzech kilometrów wpada do morza. Port Morski Darłowo leży około 25 Mm na zachód od Portu Ustka i około 33 Mm na wschód od Portu Kołobrzeg.


Warto podkreślić, że Port Morski Darłowo przyjmuje statki do 75 metrów o zanurzeniu do 4 metrów. W porcie tym dokonuje się przeładunku towarów, skupu, sprzedaży i przetwórstwa ryb morskich, remontów okrętów, postojów statków rejsowych oraz spełnia wiele innych funkcji.


Należy zaznaczyć, że port składa się z dwóch części: pierwsza zlokalizowana jest bezpośrednio przy morzu, z falochronami, wejściem do portu, Awanportem oraz Basenem Rybackim i mostem. Druga część portu położona jest w odległości około 2,3 km od wejścia portowego w bezpośrednim sąsiedztwie miasta Darłowo. Części te są połączone 2,5 kilometrowym kanałem portowym o głębokości 5,5 m. Między dwiema częściami portu znajduje się rozsuwany most.


Oto oferty noclegów w Darłowie


Mamy nadzieję, że podczas wrześniowego urlopu lub podczas wakacji za rok, będziecie mieli okazję odwiedzić któryś z wyżej wymienionych portów. To bez wątpienia atrakcja, którą każdy miłośnik morza powinien odwiedzić.


Następny artykuł Nietypowe okazje, które...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!