Nie daj się Blue Monday i już dziś odkrywaj piękno Polski

Nie daj się Blue Monday i już dziś odkrywaj piękno Polski

Dzień 18 stycznia 2021 jest wyjątkowy z dwóch powodów. W nocy w wielu regionach Polski padły rekordy zimna, przekraczające wartości -20 stopni Celsjusza. Oprócz tego, ten właśnie poniedziałek to Blue Monday, czyli najbardziej depresyjny i przygnębiający dzień w roku. Istnieje wiele sposobów na to, by był to w pełni udany dzień, pełen wspaniałych przeżyć, jak wiele innych dni w naszym życiu. Jak sobie radzić z najbardziej depresyjnym dniem w roku i o co tak naprawdę w tym wszystkim chodzi? Sprawdźmy!

W całej Polsce mamy do czynienia z zimą z prawdziwego zdarzenia. Duży mróz, zasypane śniegiem miejscowości - można by rzec, że klimat jak z bajki, który cieszy nie tylko dzieci, ale i dorosłych. Tak się jednak składa, że mamy do czynienia z najbardziej depresyjnym dniem w roku właśnie dzisiaj. Dni krótkie, wstać z łóżka jest niezwykle ciężko - z taką rzeczywistością musi się zmagać każdy z nas. Czy Blue Monday, który w roku 2021 przypada w dniu 18 stycznia, jest faktycznie tak bardzo depresyjny, jak twierdzą naukowcy, którzy opracowali specjalny wzór?


Poznaj: Trendy turystyczne w 2021 roku


Najważniejsze informacje o Blue Monday


Wydawać by się mogło, że poniedziałek 18 stycznia jest taki sam, jak wiele innych poniedziałków. Powrót do pracy po weekendzie, nowe obowiązki, zimowa rzeczywistość -to fakt, niektórych może to przygnębić, ale co takiego szczególnego jest w Blue Monday, który przypada właśnie dziś? Terminem tym jest określany najbardziej depresyjny dzień w roku. Przypada w trzeci poniedziałek stycznia. Określenie to zostało wprowadzone przez Cliffa Arnalla w 2004 roku. Blue Monday został wyznaczony przy pomocy wzoru matematycznego, który uwzględnia czynniki meteorologiczne (krótki dzień, śnieg, niskie nasłonecznienie), psychologiczne (świadomość niedotrzymania postanowień noworocznych) i ekonomiczne (okres świąteczno-noworoczny odbił się na portfelach niemal każdego z nas).


Wzór matematyczny, dzięki któremu możemy wyznaczyć datę Blue Monday przedstawia się następująco:


[Pogoda + (Dług, debet – miesięczne wynagrodzenie)] x czas od Bożego Narodzenia do potęgi niedotrzymania postanowień noworocznych / Niski poziom motywacji x poczucie konieczności podjęcia działań


W roku 2021 dzień ten przypada 18 stycznia. Co ciekawe, do 2011 roku najbardziej depresyjnym dniem w roku był poniedziałek ostatniego pełnego tygodnia tego miesiąca.


Kontrowersje związane z Blue Monday


Jak co roku, najbardziej depresyjny dzień - Blue Monday, budzi liczne kontrowersje. Dla większości osób jest to po prostu zwykły dzień i niczym szczególnego w tej właśnie dacie się nie doszukują. Istotne w tym wszystkim jest jednak to, że nie ma żadnych wiarygodnych źródeł, które potwierdzają tę naukową tezę. Ważne jest to, że całej tej “depresyjności” możemy się doszukiwać w niemożliwości dotrzymania noworocznych obietnic, z którymi każdy z nas wiązał duże nadzieje, wraz z początkiem 2021 roku.


Sam pomysłodawca Blue Monday jakiś czas temu przyznał, że najbardziej depresyjny dzień w roku to mit. Trzeba na to patrzeć tak naprawdę z przymrużeniem oka. Warto rozpocząć nowy rok z pozytywnym nastawieniem, nadziejami i planami na przyszłość i wiarą w to, że pandemia koronawirusa, z którą obecnie się zmagamy, wkrótce odejdzie w zapomnienie.


Sposoby na pokonanie Blue Monday


Można wierzyć lub nie w to, czy Blue Monday faktycznie jest najbardziej depresyjnym dniem w roku, ale warto podkreślić, że istnieje wiele możliwości, by przezwyciężyć taki właśnie stan rzeczy. Większość rozwiązań wiąże się również z podróżami i planowaniem wakacji. Do dyspozycji mamy mnóstwo czasu, z racji że większość czasu spędzamy w domu. Warto wykorzystać wspólne chwile na planowanie wyjazdów w sezonie wiosenno-letnim. Pojawiają się już pierwsze rezerwacje na wakacje, a odliczanie dni do wymarzonego wyjazdu na pewno poprawi nasze samopoczucie, nawet w przypadku najbardziej depresyjnego dnia w roku. Jeśli już faktycznie czujemy się przygnębieni akurat tego dnia, to powinniśmy starać się pomyśleć o czymś miłym, co pozwoli nam się wyciszyć i pozytywnie wpłynie na poprawę naszego nastroju. Dobry film, muzyka ulubionego wykonawcy, książka lub plany związane z wakacjami i podróżami.


O podróżowaniu z prawdziwego zdarzenia marzy bez wątpienia każdy z nas. W związku z ograniczeniami, związanymi z zawieszeniem działalności obiektów noclegowych, warto jest wybrać się na jednodniową wycieczkę, która na pewno przyczyni się do poprawy nastroju. Wizyta w pobliskim mieście, podziwianie miejsc, w których nie mieliśmy okazji nigdy być, czy zimowy spacer po malowniczej okolicy - czy może być coś piękniejszego? W przypadku Blue Monday niezwykle istotne wydaje się to, że sama jego geneza jest ściśle związana z turystyką. Pewna agencja PR poprosiła Cliff’a Arnall’a o pomoc w wyliczeniu dnia, w którym najlepiej planować podróż lub wakacje. To właśnie wspomniany wyżej wzór pozwala wyliczyć nam dzień, w którym najlepiej zaplanować nasz wyjazd.


Dobrym rozwiązaniem na Blue Monday mogą być jednodniowe podróże. Przeczytaj również: Idealne pomysły na krótkie jednodniowe wyjazdy. Gdzie się wybrać?


Wszystkie znaki na ziemi i na niebie wskazują w związku z tym, że dobra chwila, by już dziś zaplanować swój wakacyjny urlop. Nie pozostaje nic innego, jak przejrzeć oferty i wybrać to, co nas najbardziej interesuje. Ciekawych miejsc, w które możemy pojechać jest naprawdę mnóstwo, a wcześniejsze zaplanowanie i odliczanie dni do wyjazdu z pewnością pozytywnie wpłynie na nasze samopoczucie. Morze, góry, jeziora, czy zagranica? To Ty decydujesz! Jedno jest pewne – urlop na pewno będzie udany, jeśli odpowiednio go zaplanujesz.


Sprawdź koniecznie: Wakacje 2021 w Polsce. Już dziś zarezerwuj swój nocleg!


Co możesz jeszcze zrobić, by nie dać się pokonać Blue Monday?


Niektóre z tych możliwości na pewno będą utrudnione, w związku z ograniczeniami i obostrzeniami, ale na pewno doskonale sprawdzą się:


 • rozmowa osobista lub telefoniczna z najbliższymi nam osobami;

 • relaksująca muzyka ulubionego wykonawcy;

 • dobry film obejrzany w telewizji lub internecie;

 • oddanie się swojej największej pasji;

 • uprawianie sportu - to dobry czas na bieganie, biegi narciarskie, sanki, czy morsowanie;

 • długi, zimowy spacer;

 • zorganizowanie jednodniowej wycieczki do miejsca, w którym nie mieliśmy okazji nigdy być;

 • planowanie samych pozytywnych rzeczy - rezerwacje na wakacje należą do tej kategorii;

 • zrobienie czegoś dla siebie i dla innych;

 • dotrzymanie postanowień, które zaplanowaliśmy sobie wraz z początkiem Nowego Roku;

 • zimowe aktywności na świeżym powietrzu;


Idealnym sposobem na pokonanie najbardziej depresyjnego dnia w roku będzie morsowanie. Sprawdź: Najlepsze miejsca na morsowanie w Polsce. Gdzie się wybrać?


Mamy nadzieję, że nasze powyższe wskazówki okażą się pomocne w przetrwaniu najbardziej depresyjnego dnia roku. Niech będzie to dzień, jak każdy inny - pozytywny i pełen wspaniałych przeżyć, również tych związanych z najbliższymi podróżami.


Następny artykuł Suche morsowanie. Nowa moda...

Komentarze

Zobacz również