Pomysły na wakacje dla osób niepełnosprawnych

Pomysły na wakacje dla osób niepełnosprawnych

Gdy nadchodzi tak długo wyczekiwany przez wszystkich okres wakacji, chyba każdy marzy o tym, by choć na chwilę uwolnić się od codzienności i obowiązków. Co zrozumiałe, podróżowanie po naszym wspaniałym kraju, pozwala na mile spędzony czas - w ciszy i spokoju. Każdy ma taką potrzebę, również osoby niepełnosprawne, które pokonując ograniczenia i bariery coraz swobodniej mogą wybierać się w podróże. Z myślą o nich, przygotowaliśmy krótki poradnik, dotyczący podróżowania i pomysłów na udany wypoczynek dla nich.

Na wstępie warto podkreślić, że samo planowanie i przygotowanie się do podróży, wymaga odpowiedniej ilości czasu i bardzo często wymaga sporo wysiłku. Nieco bardziej skomplikowana sytuacja w tej kwestii, wydaje się być w przypadku osób niepełnosprawnych. Nie ma jednak przeszkód do pokonania - udogodnienia dla osób niepełnosprawnych w Polsce z każdym rokiem stają się coraz lepsze i powszechniejsze. Dotyczy to zarówno samych środków transportu, jak i pobytu w obiekcie, czy też korzystania z atrakcji. 


Nie da się ukryć, że w prawie każdym regionie w Polsce, osoba niepełnosprawna powinna w pełni cieszyć się niezwykle udanym czasem, związanym z wypoczynkiem. Są to zarówno morze, góry, czy też miasta, w których jest co zwiedzać. 


O czym warto pamiętać, jeśli jesteś osobą niepełnosprawną i planujesz wakacyjny wyjazd?


Wszystko tak naprawdę rozpoczyna się z chwilą rozpoczęcia poszukiwania noclegu, w którym chciałbyś spędzić wakacje. Nie jest to takie proste, bo nie wszystkie obiekty noclegowe w Polsce są gotowe na przyjęcie osoby np. na wózku inwalidzkim. Najlepiej sprawdzi się podjazd, winda, czy też specjalnie przystosowane pokoje i łazienki. W ogłoszeniach obiektów w naszym portalu znajdziesz taką informację, jak: Udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Jeśli obiekt, który Cię zainteresował, ma taką informację, to śmiało możesz rezerwować w nim nocleg.


Z reguły, bardziej przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych są hotele, aniżeli hostele. Z reguły, tego typu noclegi mogą być nieco droższe, ale chyba lepiej jest zapłacić nieco więcej, by móc cieszyć się pełną wygodą. 


Jesteś właścicielem obiektu noclegowego? Przeczytaj koniecznie: Jak przystosować obiekt noclegowy do potrzeb osób niepełnosprawnych?


Gdy już mamy zaplanowany i zarezerwowany nocleg, warto również odpowiednio wcześniej zaplanować sam transport. Nie każda osoba posiada swój własny samochód. Podróż bez barier w tym przypadku, odgrywa naprawdę niezwykłą rolę. Wystarczy podkreślić, że np. pociągi Intercity są praktycznie w pełni przystosowane do przewożenia osób niepełnosprawnych. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku niektórych przewoźników autobusowych. Warto odpowiednio wcześniej zrobić rozeznanie, czy komunikacja publiczna dociera w wybrane przez nas miejsce.


Planując wakacyjny wyjazd, warto również wziąć pod uwagę samą kwestię Twoich możliwości i oczekiwań. Wszystko to trzeba przemyśleć i przedyskutować. Musisz przede wszystkim zastanowić się nad tym, co chcesz robić i co zobaczyć podczas swoich wakacji. W takim przypadku warto zrobić listę miejsc, które chce się odwiedzić i uzyskać nieco więcej informacji na ich temat i tego, czy będziesz w stanie tam dotrzeć. Wszelkie informacje najlepiej jest uzyskać bezpośrednio u źródła.


Jak zorganizować udany urlop dla osoby niepełnosprawnej?


Pomysłów na udany urlop dla osób niepełnosprawnych jest naprawdę dużo. Jeśli wyruszamy w podróż z osobą pełnosprawną, na pewno będzie łatwiej. Nie oznacza to jednak, że jeśli pojedziesz sam, to sobie nie poradzisz. Wręcz przeciwnie. Większość wyjazdów możesz zorganizować na własną rękę, jednak są i takie propozycje, z których bezpiecznie możesz korzystać w ramach ofert przygotowanych przez specjalne instytucje, które zajmują się osobami niepełnosprawnymi.


Wycieczki dla osób niepełnosprawnych


Coraz więcej biur podróży w Polsce ma w swojej ofercie specjalne wyjazdy, przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Tego typu wycieczki obejmują przede wszystkim popularne polskie miasta i atrakcje. Wszystko to odbywa się z zapewnieniem odpowiedniej opieki i transportu, umożliwiającego m.in. transport wózków. Nie jest ważny wiek, ani niepełnosprawność. Nawet jeśli poruszasz się o kulach, na wózku, czy z laską, możesz być pewien, że świat stoi przed Tobą otworem.


Wakacje w uzdrowisku


Warto podkreślić, że ta forma wypoczynku może stanowić idealną propozycję na wakacyjny wyjazd. W Polsce, w prawie każdym regionie znajduje się naprawdę duża liczba sanatoriów, przystosowana do przyjmowania osób niepełnosprawnych. Tego typu wyjazdy przede wszystkim idealnie wpisują się w trend zdrowego stylu życia, zwiększają świadomość osób w dziedzinie profilaktyki schorzeń i wczesnego reagowania na pojawiające się dolegliwości. Polskie uzdrowiska znajdują się w atrakcyjnych turystycznie miejscach, dlatego też pobyt tu na pewno będzie obfitował w różnorodne atrakcje, nie tylko lecznicze.


Planujesz wyjazd do sanatorium? Koniecznie zapoznaj się z treścią tego artykułu: Sanatoria w Polsce. 7 miejsc, które warto odwiedzić


Wyjazd nad morze


Odpowiedni klimat, szum fal i niezwykłe wspomnienia - tego typu wyjazd może okazać się naprawdę wyjątkowy dla osoby niepełnosprawnej. Dlaczego? Jest przede wszystkim doskonałą okazją do relaksu. Powietrze morskie doskonale wpływa na samopoczucie i liczne schorzenia. Warto również podkreślić, że większość atrakcji, jak i obiektów się tu znajdujących jest przystosowana do przyjmowania osób niepełnosprawnych.


Sprawdź oferty noclegowe nad polskim morzem


Wyjazd nad jezioro


Ta forma wypoczynku doskonale sprawdzi się na krótkie i spontaniczne wyjazd - w gronie przyjaciół lub znajomych. Wypoczynek nad jeziorami ma swoje atuty - przede wszystkim jest względnie płasko. Tego typu miejsca poleca się również rekonwalescentom i osobom z infekcjami dróg oddechowych.


Tutaj znajdziesz propozycje noclegów nad jeziorami


A może zwiedzanie polskich miast?


Ta forma podróżowania doskonale sprawdzi się w przypadku osób niepełnosprawnych. W prawie każdym polskim mieście z powodzeniem można znaleźć obiekt, przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Dzieje się to za sprawą dobrze przygotowanych hoteli, komunikacji publicznej i samych miejsc, które posiadają udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Miejsc wyjątkowych jest naprawdę sporo, dlatego też w dużej mierze to od Ciebie samego zależy, co zechcesz zobaczyć.


Wszelkie miejsce warte odwiedzenia w danym mieście znajdziesz w dziale Atrakcje


Mamy nadzieję, że zaproponowane przez nas pomysły, pozwolą miło spędzić czas osobom niepełnosprawnym bez żadnych przeszkód. Niepełnosprawność nie zamyka drzwi na świat. Dobra organizacja i chęci pozwolą poznać Polskę, a nawet i świat.


Komentarze

Dziękujemy za dodanie komentarza i witamy w serwisie Nocowanie.pl


W celu aktywacji konta i publikacji dodanych treści, prosimy o kliknięcie
w przycisk "Aktywuj" widoczny w wiadomości, którą wysłaliśmy na podany adres
e-mail.

Dziękujemy za dodanie komentarza w serwisie Nocowanie.pl


W celu aktywacji komentarza, prosimy o kliknięcie w przycisk "Aktywuj" widoczny w wiadomości, którą wysłaliśmy na podany adres e-mail.',

Zobacz również