Powstanie Wielka Pętla Mazurska? Są wstępne plany!

Powstanie Wielka Pętla Mazurska? Są wstępne plany!

Kraina Wielkich Jezior Mazurskich to chętnie wybierana część Polski, przede wszystkim na letni wypoczynek. Nie da się ukryć, że lubimy wypoczynek nad wodą, a tutejsze krajobrazy zachwycają absolutnie na każdym kroku. Żeglowanie po jeziorach jest jedną z atrakcji, dla których wybieramy właśnie Mazury. Czy już niedługo będziemy mogli korzystać z większej sieci tras, którymi będziemy mogli pływać po mazurskich jeziorach? Są takie plany!

Na samym wstępie, warto podkreślić, czym tak naprawdę jest sama koncepcja, związana z powstaniem Wielkiej Pętli Mazurskiej. Zakłada się, że ma to być szlak żeglarski, który połączy mniejsze jeziora, znajdujące się pomiędzy Niegocinem a Śniardwami


Przeszkodą w takim przypadku jest 2-kilometrowy pas lądu, a także 30-metrowe wzgórze, zlokalizowane pomiędzy jeziorem Tyrkło i Buwełno. Wszystko wskazuje na to, że w przeciągu najbliższych 7 lat, tego typu inwestycja ma szansę na realizację.


Poznaj: 5 najlepszych kąpielisk na Mazurach


Wielka Pętla Mazurska - ogłoszono przetarg na budowę drogi wodnej


O tym, że rozpoczęcie prac, związanych z budową Wielkiej Pętli Mazurskiej jest coraz bliższe, doskonale świadczy fakt, że ogłoszony został właśnie przetarg na opracowanie studium wykonalności budowy Pętli Mazurskiej.fot. thonatos / pixabay.com, CC0

Istnieje duża szansa na to, że nowa droga wodna na Mazurach powstanie w przeciągu najbliższych 7 lat. Ogłoszenie przetargu to ważny krok, który pozwoli wybrać najkorzystniejszy wariant przejścia z jeziora Buwełno do jeziora Tyrkło, ocenić konieczność przebudowy infrastruktury (np. mostów), czy rozwiązać problem budowy kanału z ewentualna śluzą żeglugową pomiędzy jeziorami Wojnowo i Buwełno. Termin otwarcia ofert nastąpi w połowie czerwca, więc to jasny sygnał, że prace już się rozpoczynają.


Jaki jest cel stworzenia Wielkiej Pętli Mazurskiej?


Skoro mamy wiele pięknych tras wodnych w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich, to zastanawiający może być w związku z tym fakt, po co nam kolejne? Warto w tym miejscu zaznaczyć, że pomysł budowy „Pętli Mazurskiej” powstał wiele lat temu. Projekt ten ma połączyć jezioro Niegocin z Jeziorem Śniardwy. Byłaby to jednocześnie alternatywna droga dla jachtów, przemieszczających się pomiędzy północną a południową częścią Mazur, tym samym stwarzając możliwość opłynięcia części jezior dosłownie w kółko. 


Przeczytaj również: Wakacje na Mazurach. Gdzie warto się zatrzymać i co zobaczyć?


Zostanie utworzona wschodnia część Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich i będzie to możliwe  przez połączenie jezior: Niałk Duży, Niałk Mały, Wojnowo, Buwełno, Tyrkło – w ten sposób powstałaby nowa droga wodna łącząca Niegocin i Śniardwy. Wszystko wskazuje na to, że inwestycja rozpocznie się już w najbliższym czasie.


Wybierz swój najlepszy nocleg na Mazurach:Apartamenty Pod Kominkiem

Apartamenty Pod Kominkiem

Rydzewo, ul. Mazurska

Apartamenty 10.0
Domki na wodzie Topiko Czarter

Domki na wodzie Topiko Czarter

Ogonki, ul. Sztynorcka

Domki 10.0Czy marzenie mieszkańców Mazur i wszystkich żeglarzy wkrótce się spełni? Wiele na to wskazuje! To nie tylko ułatwienie komunikacji, ale również wzrost atrakcyjność turystycznej tego regionu.


Źródło: Gazeta Olsztyńska
Następny artykuł Odkryj piękno Mazur....

Komentarze

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej