Rykowisko w górach. Na co zwrócić szczególną uwagę?

Rykowisko w górach. Na co zwrócić szczególną uwagę?

Nadeszła jesień, a wraz z nią czas aktywności zwierząt zamieszkujących góry i nie tylko. Szlaki są trochę mniej oblegane, a zwierzęta śmielej się na nich pojawiają. Większość przerażonych turystów, w ostatnim czasie zwraca szczególną uwagę na charakterystyczny odgłos, który przypomina ryk niedźwiedzia. Okazuje się jednak, że są to odgłosy jeleni. Czy należy w związku z tym się tego obawiać?

Nie da się ukryć, że jesień jest ulubioną porą roku, jeśli chodzi o podróże w góry. Chętnie wyjeżdżamy tu przede wszystkim ze względu na bogactwo kolorów, mniej oblegane szlaki i stosunkowo niższe ceny, jeśli chodzi o noclegi.


Zobacz: Co zabrać ze sobą w góry?


Góry mają to do siebie, że zagrożenie może pojawić się praktycznie z każdej strony. Do typowych incydentów należy zaliczyć przede wszystkim zmieniającą się aurę, nagle zapadający zmierzch, oblodzenia szlaków, czy zwierzęta, które mogą stanowić zagrożenie, jeśli wejdziemy im w drogę. Największe zagrożenie, co oczywiste, stanowi niedźwiedź brunatny. W ostatnim czasie, czujni turyści dzwonią przerażeni do Tatrzańskiego Parku Narodowego, twierdząc, że słyszą odgłos niedźwiedzia. W rzeczywistości są to jelenie, a rykowisko jest charakterystyczne właśnie dla jesiennych miesięcy. Czy są w związku z tym powody do obaw?


Jesień - wzmożony czas aktywności jeleni


Okazuje się, że rykowisko jeleni jest typowym zjawiskiem, które występuje na przełomie września i października. Turyści, którzy wybierają miejscowości w górach na swój nocleg, mogą jednak odetchnąć z ulgą. Rykowisko powoli zbliża się ku końcowi, co oznacza, że tego typu zjawisko będzie występować coraz rzadziej.

Warto podkreślić, że obecny miesiąc to czas godów jeleni. Słychać ryczące byki, a normalnością są walki samców o względy samicy. Jest to czas dla nich niezwykle wrażliwy, bo potrafią nie jeść przez cały miesiąc. Wydawane przez nich odgłosy bardzo często są mylone z niedźwiedziami. Te w tym czasie, najczęściej można spotkać na otwartych przestrzeniach, w pobliżu szlaków. Żywią się owocami, jagodami i malinami.


Czy jelenie stanowią zagrożenie dla turystów?


Okazuje sie, że jeleń również może okazać się niezwykle groźny, szczególnie gdy natrafimy na niego podczas godów. Dorodny byk waży nawet 250 kg. Jeżeli przez takiego jelenia zostalibyśmy stratowani, to może się to bardzo źle skończyć.


Sprawdź koniecznie: Jesienne wyjście w góry. O czym warto pamiętać?


Warto jest w związku z tym wybierać takie trasy, na których znajduje się nieco większa grupa turystów. Wówczas prawdopodobieństwo spotkania zwierząt mieszkających w górach jest dużo mniejsze. Dobrze jest też unikać wędrówek tuż przed zmierzchem i tuż po jego zapadnięciu. 


Planujesz jesienną wyprawę? Sprawdź noclegi w górach:Mountain House

Mountain House

Ustrzyki Dolne, ul. Naftowa

Apartamenty Ustrzyki Dolne
Pensjonat Olympia

Pensjonat Olympia

Przesieka, ul. Karkonoska

Kwatery i pokoje Przesieka 9.4
Pokoje Gościnne Skalnica

Pokoje Gościnne Skalnica

Bukowina Tatrzańska, ul. Tatrzańska

Kwatery i pokoje Bukowina Tatrzańska 10.0Pamiętaj, że rykowisko najbardziej słychać w nocy. Zjawisko potrwa jeszcze kilka dni!Następny artykuł TOP 10 miejscowości w...

Komentarze

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej