Śnieżne Kotły - najpiękniejszy punkt widokowy w Karkonoszach?

Śnieżne Kotły - najpiękniejszy punkt widokowy w Karkonoszach?

Wypoczynek w górach należy zaliczyć do popularnych form spędzania wolnego czasu wśród Polaków. Dzieje się tak, niezależnie od pory roku. Lubimy podziwiać piękne widoki i oddawać się aktywnościom, związanym z wędrówką po pięknych szlakach. A skoro zostały wspomniane widoki, to warto w najbliższym czasie wybrać się w Karkonosze. Właśnie tu znajduje się przepiękny punkt widokowy. To Śnieżne Kotły, które polecamy na wyprawę ze Szklarskiej Poręby.

Nie ulega żadnej wątpliwości, że w najbliższych miesiącach, miejscowości karkonoskie będą przeżywać prawdziwe oblężenie. Domki Karkonosze na święta i sylwestra są już praktycznie zajęte. Na szczęście jest jeszcze kilka wolnych miejsc, jeśli zdecydujemy się na pokoje Karpacz lub Szklarska Poręba. Pewne jest natomiast to, że możemy korzystać z dużej liczby możliwości, jeśli wybierzemy właśnie ten kierunek. Jeśli to  Szklarska Poręba jest Twoim wyborem, to koniecznie powinieneś wyruszyć na Śnieżne Kotły. Na pewno, jest to jedna z najpiękniejszych tras w Karkonoszach, pod względem widoków. Najlepiej będzie, jeśli przekonacie się sami!


Przeczytaj koniecznie: Nie tylko Karpacz i Szklarska Poręba. Co warto zobaczyć w Karkonoszach?


Śnieżne Kotły - najważniejsze informacje


Na samym wstępie, dobrze będzie wyjaśnić, czym tak naprawdę są Śnieżne Kotły i dlaczego cieszą się aż taką popularnością. W ramach wyjaśnienia, Śnieżne Kotły to kotły polodowcowe w Karkonoszach, znajdujące się w południowo-zachodniej Polsce.fot. Marcin / AdobeStock, CC0

Zlokalizowane są pomiędzy Wielkim Szyszakiem (1509 m n.p.m.) a Łabskim Szczytem (1471 m n.p.m.). W całości położone są w gminie Piechowice. 


Śnieżne Kotły składają się z dwóch cyrków lodowcowych – od zachodu Małego Śnieżnego Kotła i od wschodu – Wielkiego Śnieżnego Kotła, oddzielonych skalistą grzędą. Do powstania lodowców oraz ich wytworów – kotłów, moren i stawków doszło w plejstocenie, prawdopodobnie w czasie ostatniego zlodowacenia (bałtyckiego).


Najpopularniejsza trasa na Śnieżne Kotły to odcinek Szklarska Poręba - Śnieżne Kotły, który niezależnie od pory roku, przeżywa prawdziwe oblężenie. Swoją wędrówkę można zorganizować tu w ten sposób, by zobaczyć wszystkie najważniejsza atrakcje turystyczne w Szklarskiej Porębie i najpiękniejsze punkty w Karkonoszach.


Poznaj: Najpiękniejsze szlaki górskie w Polsce


Szlak na Śnieżne Kotły - dlaczego warto wybrać tę opcję wędrówki?


Szukasz możliwie najpiękniejszego widokowo miejsca w Karkonoszach? Dobrze trafiłeś. Jeśli to Śnieżne Kotły są celem Twojej wędrówki, to najlepiej będzie, jeśli wybierzesz szlak na Śnieżne Kotły ze Szklarskiej Poręby. Jest to jedna z najciekawszych tras, jakie oferują Karkonosze. Na uwagę zasługuje tu fakt, że po drodze będziemy mogli podziwiać dobrze znaną atrakcję, jaką jest Wodospad Kamieńczyka. Co prawda, do przejścia w obie strony mamy łącznie około 20 km, ale naprawdę warto.


Ilość przewyższeń, jaka występuje podczas wędrówki tą trasą to 1047 m. Oznacza, że nie jest ona prosta. Dlatego, jeśli zamierzasz zobaczyć Śnieżne Kotły z dzieckiem, to możesz nieco skrócić swoją wędrówkę i skorzystać z opcji kolejki krzesełkowej na Szrenicę. W ten sposób zaoszczędzicie około 2,5 godziny. Należy mieć na uwadze, że taka wycieczka bez kolejki zajmie około 7 godzin.


Takie rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Co prawda, uda się Wam ominąć najbardziej męczący odcinek, a z drugiej strony nie zobaczycie Wodospadu Kamieńczyka. 


Jeśli chodzi o szlaki na Śnieżne Kotły, to opcja ze Szklarskiej Poręby przebiega przez następujące punkty:


Szklarska Poręba – Wodospad Kamieńczyka – Schronisko Hala Szrenicka – Trzy Świnki – Mokra Przełęcz – Łabski Szczyt – Śnieżne Kotły – Śnieżne Stawki – Schronisko Pod Łabskim Szczytem – Szklarska Poręba.


Szlak na Śnieżne Kotły - przebieg trasy


Karkonosze i Śnieżne Kotły to prawdziwa wisienka na torcie dla każdego, kto kocha góry. Możemy zobaczyć naprawdę wiele pięknych punktów. Dlatego też, z myślą o każdym turyście, który planuję wejście na Śnieżne Kotły, przygotowaliśmy krótką charakterystykę trasy, którą będziemy wędrować.


Opcje są dwie - najdłuższa trasa ze Szklarskiej Poręby lub odcinek Szrenica - Śnieżne Kotły, jeśli zdecydujemy się na wjazd wyciągiem krzesełkowym. Z opcji wejścia ze Szrenicy na Śnieżne Kotły, powinny w szczególności skorzystać rodziny z dziećmi i osoby starsze.fot. Marcin / AdobeStock, CC0

Jeśli jednak wybraliśmy szlak ze Szklarskiej Poręby na Śnieżne Kotły, to musimy przygotować się na długą wędrówkę. Jeśli przyjechaliście samochodem, to możecie go pozostawić na płatnych parkingach przy szlaku. Warto jednak się pospieszyć, bo wolne miejsca zapełniają się w zawrotnym tempie.


Sprawdź również: Ustronne miejsca na weekend w Karkonoszach


Ruszamy czarnym szlakiem. Po około 30 minutach docieramy do Wodospadu Kamieńczyka. Wizyta w tym miejscu zajmie dłuższą chwilę, bo zawsze ustawiają się tu gigantyczne kolejki do zejścia nad wodospad. Za wodospadem uiszczamy opłatę wstępu do Karkonoskiego Parku Narodowego i ruszamy dalej.


Szrenicę i Trzy Świnki powinniśmy zdobyć po około 2 godzinach i 30 minutach. Teraz czeka na nas najpiękniejszy fragment trasy, czyli spacer karkonoską granią. Dojście pod Wielki Szyszak, gdzie stoi wieża przekaźnikowa, zajmie Wam mniej niż 1,5 h. Spacer w tym przypadku jest bardzo przyjemny. Szlak wznosi się na tym odcinku jedynie o 223 metry, co pozwoli podziwiać panoramę na Góry Izerskie, Czeskie Karkonosze oraz Kotlinę Jeleniogórską. Śnieżne Kotły z tego miejsca są już bardzo dobrze widoczne!


Śnieżne Kotły osiągniemy po 40 minutach!


Jeśli nie zdecydujemy się wyruszyć w czeskie Karkonosze, to Śnieżne Kotły uda nam się zdobyć po 40 minutach. Widoki, jakie tu zastaniemy, to prawdziwa uczta dla naszych oczu. Warto podkreślić, że Śnieżne Kotły są świetnym przykładem alpejskiego krajobrazu w Karkonoszach. fot. bzyxx / AdobeStock, CC0

Znajduje się tu dość charakterystyczny budynek, który jest radiowo-telewizyjną stacją przekaźnikową. Niegdyś było to Śnieżne Kotły schronisko i było to pierwsze z prawdziwego zdarzenia schronisko w Sudetach, które powstało w 1837 roku. Budynek był wielokrotnie przebudowywany, aż w końcu w 1960 roku postanowiono stworzyć tu stację przekaźnikową. Dziś powracają głosy, aby przywrócić tutaj punkt obsługi turystycznej. Szczególnie, że Śnieżne Kotły to rewelacyjny punkt widokowy. Widać tutaj to,co najpiękniejsze – Izery, Góry Kaczawskie, Rudawy Janowickie i całą Kotlinę Jeleniogórską! Po chwili odpoczynku, ruszamy w drogę powrotną, tę samą trasą!


Sprawdź noclegi w Szklarskiej Porębie:

Jeśli udało się Wam zdobyć Śnieżne Kotły, to koniecznie dajcie znać w komentarzu pod tym artykułem, jak Wasze wrażenia, związane z tą wspaniałą wędrówką.
Następny artykuł Trendy w turystyce na 2023...

Komentarze

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej