Top 10 miejsc, które warto zobaczyć na Kaszubach

Top 10 miejsc, które warto zobaczyć na Kaszubach

Kaszuby to ciekawy, bardzo zróżnicowany region, który obejmuje fragment polskiego wybrzeża, gęste lasy oraz malownicze jeziora. Tutaj znajdziesz miejsce dla siebie, zakochasz się w uroczych miasteczkach i stwierdzisz, że jeszcze kiedyś powrócisz w te strony. Sprawdź, co koniecznie musisz zobaczyć podczas swojej pierwszej podróży na Kaszuby.

Kaszuby to jeden z najpiękniejszych regionów naszego kraju! Mamy tu gęste lasy, czyste jeziora, wiele szlaków żeglugowych oraz wspaniałe zabytki! Każdy oddycha tam pełną piersią, ciesząc się niesamowitymi urokami kaszubskiej okolicy.

 

Przedstawiamy TOP 10 atrakcji na Kaszubach, które każdy turysta powinien zobaczyć!

 


Szwajcaria Kaszubska i jej jeziora


Niezwykle atrakcyjną częścią regionu jest Pojezierze Kaszubskie – jego najwyżej położony fragment potocznie nazywa się Szwajcarią Kaszubską. Obszar ten zajmuje część powiatów kartuskiego, bytowskiego i kościerskiego, a jego najbardziej charakterystycznym fragmentem są jeziora polodowcowe. Jest ich dużo, a do tego łączą je rzeczki i strugi, dzięki czemu tworzą świetny szlak wodny, który chętnie wybierają zarówno kajakarze, jak i żeglarze.

 

Wariantów jest wiele, ale wodniacy bardzo często płyną „Kółkiem Raduńskim”. Szlak łączy czternaście jezior z terenu Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Położone w dolinach akweny otoczone są zalesionymi wzniesieniami z licznymi trasami spacerowymi i rowerowymi. Za najbardziej malowniczą część Szwajcarii Kaszubskiej uważa się okolice Szymbarku.

 

Zobacz noclegi w okolicy:

Stadnina Kolano

Stadnina Kolano

Szymbark, ul. Wieżyca - Kolano

Agroturystyka Szymbark 9.1

 

Wdzydze Kiszewskie, kaszubski kurort


Wdzydze Kiszewskie to jedno z najchętniej odwiedzanych kaszubskich letnisk. Miejscowość leży w południowej części Pojezierza Kaszubskiego, nad Kaszubskim Morzem. Tak nazywane jest Jezioro Wdzydze, którego powierzchnia zajmuje 1445 ha. Latem staje się areną zmagań dla żeglarzy i windsurfingowców, którzy w sezonie organizują tu regaty. Oprócz tego dla letników przygotowano też dużą stanicę wodną i kąpielisko. W jej sąsiedztwie znajduje się wieża widokowa, z której roztacza się wyjątkowy widok na ogromne jezioro i jego okolicę.

 

Ale największą atrakcją we Wdzydzach Kiszewskich jest Kaszubski Park Etnograficzny – najstarszy skansen w naszym kraju. Powstał w 1906 roku i przez sto lat zdołano zgromadzić oryginalne ludowe obiekty drewniane wraz z wyposażeniem. Muzeum prowadzi też warsztaty, podczas których odtwarza ginące zawody, bez nich życie dawnej wsi praktycznie nie istniało.

 

 

Kluki, typowa kaszubska wieś


Do początku XX wieku Kluki były praktycznie odcięte od świata. Do położonej nad brzegiem Jeziora Łebsko wioski trudno było dotrzeć, więc mieszkańcy żyli w dużej izolacji. Pochodzenie ludności wywodzone jest z plemienia Słowińców - chociaż obecnie badacze skłonni są włączać Słowińców do grupy Kaszubów. Dzisiaj Kluki są chętnie odwiedzane przez turystów, którzy zachwycają się lokalizacją i chcą podejrzeć nieco życia dawnej kaszubskiej wsi.

 

Możliwe jest to w miejscowym skansenie. Składa się na niego część starych chat, jakie tworzyły zabudowę osady, oraz obiekty przeniesione z innych miejsc. Ich izby wypełniają pamiątki po Słowińcach, ale o atrakcyjności miejsca przesądza coś jeszcze. Latem, kiedy przypada szczyt sezonu turystycznego, muzeum w Klukach ożywa. Organizowane tu imprezy etnograficzne przyciągają wielu turystów, chcących doświadczyć tego, co dawni mieszkańcy tej części Pomorza.

 

Zobacz atrakcje i noclegi w Klukach:

 

Kartuzy, jedno z najładniejszych kaszubskich miasteczek


Miasteczko leży na terenie Szwajcarii Kaszubskiej – już po samej lokalizacji można sobie wiele obiecywać. Kartuzy otoczone są zalesionymi wzgórzami, a z miejskimi zabudowaniami sąsiadują jeziora Klasztorne, Karczemne i Mielenko. Będąc w mieście, koniecznie trzeba odwiedzić dwa miejsca – pozostałości dawnej Kartuzji na czele z kolegiatą oraz Muzeum Kaszubskim.

 

Kolegiatę wybudowali kartuzi i już sama architektura budynku oddaje dewizę zakonników. „Memento mori” mówi dach w kształcie wieka trumny i oryginalne płaskorzeźby wewnątrz. Warto zwrócić uwagę na ściany prezbiterium, które wyłożone są tłoczoną, złoconą skórą, natomiast pod chórem widać wahadło z aniołem śmierci… Z kolei w Złotej Kaplicy znajduje się gotycki ołtarz z relikwiami. Coś więcej o kulturze Kaszubów dowiemy się w muzeum, gdzie warto odwiedzić część poświęconą wspaniałym strojom i przepięknym haftom.

 

Koniecznie sprawdź noclegi w Kartuzach i okolicy:

 

Chmielno i tradycje garncarskie


Kaszuby słyną z wyjątkowej ceramiki – coraz trudniej znaleźć miejsca, gdzie wyrabia się ją tradycyjnymi sposobami. Jedno z nich znajduje się w Chmielnie, w zakładzie, który od kilku pokoleń prowadzi rodzina Neclów. Ich przodek rozpoczął produkcję naczyń ceramicznych, zdobionych kilkoma charakterystycznymi motywami: gałązkami bzu, tulipanami, kaszubską gwiazdą, wiankiem, rybią łuską i lilią. Jego wyroby szybko zdobyły uznanie a manufaktura stała się słynna na całą Polskę. Obecnie w Muzeum Ceramiki można obejrzeć zabytkowe naczynia, a oprócz tego podejrzeć trudną pracę garncarza, a nawet samemu jej spróbować.

 

Zobacz noclegi w Chmielnie:
Hoste Apartamenty

Hoste Apartamenty

Chmielno, ul. Kłodno

Apartamenty Chmielno 10
Arkadia

Arkadia

Chmielno, ul. Lawendowa

Agroturystyka Chmielno 9.5
STANICA WODNA

STANICA WODNA

Chmielno, ul. Grodziska

Pensjonaty Chmielno 9.3

 

Szymbark i jego rekordy


Czas na trochę zabawy, którą zapewnia Szymbark. To duża wieś, leżąca u podnóża Wieżycy w paśmie Wzgórz Szymbarskich. Mimo atrakcyjnego położenia turyści przyjeżdżają tu, by zobaczyć tutejsze „anomalie” i rekordy. We wsi znajduje się Centrum Edukacji i Promocji Regionu, które udostępnia mnóstwo atrakcji. Jedną z największych jest dom do góry nogami, ale zobaczymy tu również najdłuższą deskę na świecie (potwierdzone wpisem do „Księgi Rekordów Guinessa”) oraz czynny wiosną, latem i jesienią Kaszubski Świat Bajek.

 

W Szymbarku znajduje się również Dom Sybiraka, który został przywieziony spod Irkucka i tu na nowo złożony, a poza nim także dom z Adampola w Turcji, gdzie mieszkają potomkowie polskich zrywów niepodległościowych. W zachwyt wprawia też replika dworu z miejscowości Salino.

 

Zobacz noclegi w Szymbarku i okolicy:

 

Węsiory z kamiennymi kręgami


Kaszuby to również tajemnice. Zapraszamy do miejscowości Węsiory, leżącej pomiędzy Kartuzami a Bytowem. To miejsce dla wszystkich turystów, którzy interesują się historią właśnie odwiedzanej okolicy. Nad jeziorem Długim odkryto cmentarzysko sprzed dwóch tysięcy lat. Składa się ono z trzech w całości zachowanych kamiennych kręgów, pozostałości czwartego oraz dwudziestu kurhanów. Wśród kręgów znajduje się cmentarzysko, gdzie odkryto zarówno groby szkieletowe, jak i ciałopalne.

 

Archeolodzy uważają, że kręgi służyły jako miejsce wieców i sądów dla przybyłych tu ze Szwecji Gotów i Gepidów. Węsiory były dla nich przystankiem podczas wędrówki, która zakończyła się na Półwyspie Iberyjskim. Podczas badań tego terenu odkryto wiele artefaktów – teraz prezentowane są w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku.

 

Chojnice ze Starym Miastem


Chojnice to nieduże miasteczko leżące w zachodniej części regionu. Dlaczego warto tu przyjechać? Przede wszystkim ze względu na zachwycającą zabytkową zabudowę. Niektóre budynki pochodzą z XIV wieku i pamiętają czasy, gdy ziemia ta znajdowała się pod krzyżackim panowaniem.

 

Z tego okresu jest między innymi bazylika pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela. Warto odwiedzić też sąsiadujący z nią barokowy kościół Zwiastowania NMP, który zachwyca wystrojem: barwnymi polichromiami, pięknymi, bogato zdobionymi ołtarzami oraz freskami. Chojnice otaczają odrestaurowane miejskie mury z basztami Wronią, Szewską i Kurzą Stopą oraz Bramą Człuchowską, niegdyś broniącą wejścia do miasta. Będąc tutaj koniecznie trzeba odwiedzić rynek – otaczają go urocze kamienice z elewacjami ozdobionymi kaszubskimi wzorami.


Zobacz noclegi w Chojnicach:

Hotel Olimp

Hotel Olimp

Chojnice, ul. Kościerska

Hotele Chojnice 9.2
Zielona Ostoja

Zielona Ostoja

Przechlewo, ul. Człuchowska

Kwatery i pokoje Przechlewo 10

 

Kościerzyna – druga stolica Kaszub


Kościerzyna od dawna rywalizuje z Kartuzami o miano stolicy regionu. Miasteczko leży na skrzyżowaniu ważnych szlaków komunikacyjnych, więc każdy bez problemu je znajdzie. Dlaczego więc nie zrobić sobie przystanku i nie odwiedzić Kościerzyny?

 

Jej stara część zachowała średniowieczny układ ulic, ciekawym miejscem jest także rynek i deptak, które latem pełne są turystów. Kościerzyna dumna jest ze swoich muzeów: Ziemi Kościerskiej oraz Muzeum Kolejnictwa – parowozy są dostępne dla zwiedzających, można wejść do ich wnętrza, a nawet manipulować drążkami kierowniczymi. Na koniec pozostaje jeszcze Muzeum Akordeonu, ten typ muzyki jest bardzo popularny na Kaszubach.

 

 

Żukowo z najstarszym zabytkiem architektonicznym


Miasteczko położone jest na wschodnim krańcu Pojezierza Kaszubskiego. Warto przyjechać tu, by zobaczyć najstarszy na Kaszubach zabytek sakralny. Jest nim zespół poklasztorny, który powstał na przełomie XIII i XIV wiek, w którym aż do XIX stulecia mieszkały siostry norbertanki. Do dzisiaj można tam obejrzeć niezwykle cenne przedmioty, jak na przykład bogato zdobiony Tryptyk Antwerpski, gotycki krucyfiks, barokowy ołtarz św. Norberta, czy obraz upamiętniający norbertanki zamordowane przez Prusów w 1224 roku.

 

Następny artykuł Nowe wyspy na Zalewie...

Komentarze (2)

Jurek

Dlaczego do artykułu nie ma żadnych zdjęć omawianych miejsc?

Kati

Dlaczego do artykułu nie ma żadnych zdjęć omawianych miejsc?

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!