Zobacz, co wpływa na kolejność prezentowanych obiektów. Sprawdź.

Noclegi w okolicy Kartuz:

Skorzystaj z filtrów , aby lepiej dopasować wyniki wyszukiwania do Twoich potrzeb.

Kartuzy

Nie bez przyczyny miasto nazywane jest stolicą Kaszub – a już na pewno Szwajcarii Kaszubskiej. Kartuzy są położone nad czterema jeziorami: Karczemnym, Klasztornym Dużym, Klasztornym Małym i Mielenkiem, które określane są również „jeziorami kartuskimi”. Początki miasta sięgają 1381 r. gdy sprowadzono tam ojców kartuzów, wyróżniających się niezwykle surową regułą. To właśnie oni ukuli maksymę „memento mori”, uważaną za motto epoki średniowieczna. Zakonnicy rozpoczęli budowę klasztoru i kościoła – zachowany do dzisiaj budynek stanowi jeden z najcenniejszych zabytków miasta, jest także najbardziej charakterystycznym punktem kartuskiego krajobrazu.

Co warto zobaczyć w Kartuzach

Kartuzy to urzekające miasteczko, które zachwyca turystów zarówno pięknym otoczeniem, jak i zabytkami. Najcenniejszym jest gotycka kolegiata wraz z pozostałościami dawnego zespołu klasztornego. Do naszych czasów nie zachowały się wszystkie eremy (domy zakonników) – został zaledwie jeden oraz fragment krużganków łączących część mieszkalną z klasztorem. Warto jednak zobaczyć to miejsce, by dowiedzieć się, jak wcielano w życie zakonną maksymę. Widać to już nawet w architekturze kolegiaty, mającej dach w kształcie wieka trumny! Wewnątrz znajduje się cenne wyposażenie, w tym gotycki ołtarz, pierwotnie w formie tryptyku, i barokowe stalle.


Aby dowiedzieć się więcej o Kartuzach oraz regionie w jakim znajduje się miasto, warto odwiedzić Muzeum Kaszubskie. Zajmuje się ono propagowaniem kultury i historii Kaszub, która jest niezwykle barwna. Można tam zobaczyć wytwory sztuki ludowej, w tym tradycyjne hafty, oraz codzienne przedmioty używane w domach i gospodarstwach. Ważne miejsce zajmuje dział prezentujący eksponaty związane z kaszubską tradycją i obrzędowością.


Chcąc poznać miasto nie wystarczy zwiedzić kolegiaty i muzeum. Warto wybrać się na spacer po malowniczym rynku, przy którym stoi poewangelicki kościół. Szczególnie ładnie jest tam po zmroku, gdy włączana jest iluminacja miejskiej fontanny. Jednak najlepszy widok na Kartuzy rozciąga się ze wzgórza przy ulicy Chmieleńskiej, z Ławki Asesora. Można tam dojść promenadą biegnącą wzdłuż Jeziora Karczemnego.

Kartuzy – co robić w wolnym czasie

Wolny czas w Kartuzach warto poświęcić na aktywny wypoczynek – w okolicy jest tak dużo pięknych lasów i jezior, że na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Można wybrać się do Kaszubskiego Parku Krajobrazowego z wieloma szlakami pieszymi i rowerowymi. Z Kartuz biegnie pętla rowerowa przez Chmielno, a na jej trasie znajduje się wczesnośredniowieczne grodzisko, punkt widokowy „Biskupia Góra” oraz kąpieliska nad popularnym jeziorem Kłodno. Przez miasto przebiegają też dwa duże szlaki turystyczne – niebieski Szlak Kartuski, z Trójmiasta do Kartuz, oraz czerwony Szlak Kaszubski.


Inną ciekawą możliwością jest wyprawa kajakowa. W okolicy Kartuz wytyczono szlak tzw. Kółko Raduńskie, uważany za jeden z najpiękniejszych w kraju. Co prawda należy się liczyć z utrudnieniami, jak na przykład konieczność przenoszenia kajaków, ale mijane krajobrazy zapierają dech w piersiach. Podczas wycieczki można podziwiać panoramy kaszubskich wzgórz oraz mijane wsie i miasteczka. Długość szlaku wynosi 40 kilometrów, umownym punktem startowym jest Jezioro Stężyckie, choć w zasadzie spływ można rozpocząć w dowolnym miejscu.

Co zjeść w Kartuzach?

Kuchnia kaszubska należy do najsmaczniejszych w Polsce, dlatego będąc w Kartuzach warto spróbować miejscowych specjałów. Z racji tego, że miasto leży nad jeziorami, a miejscowi od lat zajmowali się rybołówstwem, na kaszubskich stołach królują ryby. Przyrządza się je pod różnymi postaciami – wędzone, gotowane, smażone, w galaretach i zalewach, wykorzystuje się również jako bazę do zupy. Wśród mięs dominują dania z gęsiny, a do święta przygotowywano kurę podawaną z białym sosem z dodatkiem rodzynek. Poza tym na Kaszubach warto spróbować jednego z prostszych dań jakim jest chleb ze smalcem i ogórkiem – według wielu smakoszy ta potrawa nie ma sobie równych.


Cena obiadu w Kartuzach dla jednej osoby to koszt od około 20-30 zł. Wszystko zależy od lokalu, gdyż w mieście działają zarówno restauracje, jak i tańsze bary, w których podawane są dania fast-food, zapiekanki lub pizza.

Wypad do Kartuz to świetny pomysł o każdej porze roku

Kartuzy to doskonały cel wiosennego i letniego wyjazdu, miasto leży bowiem w otoczeniu zielonych lasów i jezior, co stwarza idealne warunki do turystki i rekreacji. W Kartuzach można żeglować, pływać kajakami i jeździć na rowerze, a malownicze uliczki centralnej części miasta są świetną scenerią dla spacerowiczów. Warto wybrać się także na promenadę, z której roztacza się malowniczy widok na miasto i skąd najlepiej widać romantyczne zachody słońca.


Jesienią i zimą okolicę opuszcza większość turystów, kraina staje się więc cicha i spokojna, a gdy spadnie śnieg, a jeziora pokryją się lodem – bajkowa. Wtedy także można spacerować i chłonąć otaczającą przyrodę oraz niesamowite krajobrazy, a gdy chłód już da się we znaki, warto zaszyć się w przytulnej restauracji niedaleko kartuskiego rynku. To również dobry moment na zwiedzanie lokalnego muzeum i galerii, mieszczącej się w starym klasztornym refektarzu, oraz dokładne obejrzenie kolegiaty.

Noclegi w Kartuzach

Do Kartuz najczęściej jeżdżą pary, single lub rodziny z dziećmi, dlatego w bazie noclegowej dominują oferty obiektów z kategorii kwatery i pokoje oraz apartamenty. Osoby, które zdecydują się na tę pierwszą opcję, zazwyczaj oczekują dostępu do wygodnego pokoju z łazienką. Nie stanowi dla nich natomiast większego problemu konieczność dzielenia kuchni. Zazwyczaj obiekty oferujące pokoje gościnne udostępniają gościom teren wokół domu – często znajduje się tam kilka miejsc parkingowych, grill czy miejsce na ognisko, a także plac zabaw. Turyści, którzy nie chcą dzielić przestrzeni z innymi, decydują się na wynajem apartamentu. Zwykle są to nieduże mieszkanka o wyższym standardzie, obejmujące najważniejsze wyposażenie kuchni i łazienki.


Baza noclegowa Kartuz obejmuje również oferty obiektów z kategorii domki oraz agroturystyka.

Ceny noclegów w Kartuzach

Ceny noclegów w Kartuzach są bardzo przystępne, średnio wynoszą one 55 zł. Koszty wynajmu zależą od kilku czynników, takich jak lokalizacja lub kategoria. Najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie wybór kwater i pokoi, ponieważ koszt noclegu może wynieść od 40 zł. Aby znaleźć tani nocleg można również odpowiednio ustawić filtrowanie wyników wyszukiwania, by najtańsze oferty znajdowały się na początku listy.

Najczęściej wybierane udogodnienia w Kartuzach

Turyści, którzy planują urlop w Kartuzach, poszukują udogodnień ułatwiających im codzienne funkcjonowanie. Zwracają uwagę na takie oferty, gdzie mogą korzystać z dostępu do łazienki oraz kuchni, dopiero na trzecim miejscu jest parking. Poza tym ważne jest również, by w cenie pobytu obiekt oferował telewizję i internet.

Często zadawane pytania dotyczące noclegów w Kartuzach

Co warto zobaczyć w Kartuzach?
W Kartuzach trzeba zobaczyć gotycką kolegiatę oraz pozostałości dawnego zespołu klasztornego. Do naszych czasów zachowały się pozostałości krużganków oraz jeden erem. Warte uwagi jest również Muzeum Kaszubskie, prezentujące kulturę, tradycję i historię regionu.
Czy kolegia w Kartuzach jest dostępna dla zwiedzających?
Kolegiata w Kartuzach to najważniejszy i najbardziej charakterystyczny zabytek miasta. Można ją zwiedzać codziennie poza porami, kiedy odbywają się nabożeństwa oraz 20 minut przed ich rozpoczęciem.
Co można zjeść w Kartuzach?
W Kartuzach warto spróbować tradycyjnych kaszubskich dań. W regionie je się ryby – pod różnymi postaciami – oraz znakomitą gęsinę. Jeśli będzie okazja, koniecznie trzeba zjeść również chleb ze smalcem i ogórkiem.
Ile kosztuje obiad w Kartuzach?
Cena obiadu w Kartuzach dla jednej osoby wynosi około 20-30 zł.
Kiedy najlepiej jechać do Kartuz?
Najlepszą porą, by odwiedzić Kartuzy, jest wiosna i lato. Wtedy okolica wygląda najlepiej, można również korzystać z wielu atrakcji na świeżym powietrzu.

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!