poniedziałek - piątek, 8:00 - 16:00

Zobacz, co wpływa na kolejność prezentowanych obiektów. Sprawdź.
Natychmiastowa rezerwacja

Osada Chmiel Chmielno

  • Bezpłatne anulowanie
  • Brak przedpłaty
Nowość w Nocowaniu!
od 400 zł
1 osoba, 1 noc
Cena gwarantowana

Skorzystaj z filtrów , aby lepiej dopasować wyniki wyszukiwania do Twoich potrzeb.

Chmielno

Chmielno to urokliwa kaszubska wieś położona w sercu Kaszubskiego Parku Narodowego. Otoczona jeziorami oraz lasami miejscowość uwodzi pięknem okolicznej przyrody, a także wyjątkową atmosferą. Miasteczko zwane „Perłą Pomorza” stanowi wręcz idealne miejsce na urlop – szczególnie w sezonie letnim. Na turystów czeka tu cisza, spokój, świeże powietrze, piękne widoki, kąpieliska oraz liczne trasy turystyczne, a także wiele sposobów na spędzenie wolnego czasu. Wszystko to sprawia, że Chmielno gwarantuje przyjezdnym dobrą zabawę, wyciszenie i naładowanie akumulatorów. Piękno i urok okolicy sprawią, że zakochamy się w tym miejscu i nie będziemy chcieli z niego wyjeżdżać – a z całą pewnością nie będziemy pierwsi, ponieważ Chmielno już wielokrotnie w plebiscytach uznawane było za jedną z najpiękniejszych wsi na Ziemi Kaszubskiej.

Co robić w Chmielnie w wolnym czasie?

Przede wszystkim cieszyć się okolicą. Z wyjątkowych walorów turystycznych Chmielna możemy korzystać na różne sposoby. Aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu nie tylko pozwoli nam zobaczyć wiele urokliwych miejsc i pięknych krajobrazów, ale także poprawi znacząco nasze samopoczucie i wpłynie na kondycję. Najlepiej zabrać ze sobą wygodne buty i dużo spacerować. Miłośnicy pieszych wędrówek będą mogli wejść na czerwony szlak zwany Szlakiem Kaszubskim. Z Chmielna można wyruszyć również w kierunku oddalonych od 10 kilometrów Kartuz – gdzie warto się zatrzymać na dłużej, by zobaczyć kilka dodatkowych atrakcji. Trasa do miasta wiedzie przez przesmyk między trzema jeziorami, miejsce widokowe, wieś Kosy oraz lasy bukowe. W drugim kierunku możemy wyruszyć do Ostrzyc – na 16-kilometrowej trasie czekają na nas piękne widoki na dwa jeziora, wiatrak na górze Sobótka oraz panorama rozpościerająca się z punktu widokowego na Jastrzębiej Górze.


Piękno okolice możemy podziwiać również z podczas rowerowych wycieczek. W okolicy Chmielna przebiega między innymi Chmieleńska Trasa Rowerowa oraz Zamkowa Trasa Rowerowa. Obie mają swój początek nad okolicznym jeziorem Rekowo. Pierwsza z nich – o długości niemal 7 kilometrów – prowadzi do Kartuz przez wieś Kosy oraz otaczające miasto bukowe lasy. Natomiast trasa Zamkowa wiedzie brzegiem jeziora do niedokończonego zamku w Łapalicach.


Urokami lokalnej przyrody turyści będą mogli się napawać również podczas pływania kajakiem. Wczasowicze decydujący się na taką formę aktywnego wypoczynku mogą wyruszyć w dwóch kierunkach. Decydując się na wyprawę do Stężyca, wioślarze przepłyną jeziora Raduńskie Górne i Raduńskie Dolne. Doświadczeni kajakarze będą mogli tę trasę pokonać w jeden dzień, jednak będą musieli się przygotować na 6 godzin intensywnego wiosłowania. Druga szlak wodny zaprowadzi nas na jezioro Ostrzyckie, do którego dopłyniemy, pokonując Małe i Wielkie Brodno. Nasze wizyty na okolicznych jeziorach nie muszą jednak przybierać formy sportów wyczynowych. Wystarczy, że wypożyczymy kajak, rowerek wodny czy łódkę i po prostu wypłyniemy na spokojną taflę, gdzie wypoczniemy, ciesząc się ciszą, spokojem oraz pięknymi widokami.


Miłośnicy wodnej rekreacji będą mogli także udać się na zadbaną miejską plażę, gdzie w spokoju można cieszyć się kąpielami słonecznymi, schować się w chłodnym cieniu rzucanym przez okoliczne drzewa, zbudować zamek z piasku i po prostu w pełni korzystać z letniego wypoczynku.

Chmielno – co warto zobaczyć?

Podczas urlopu w Chmielnie będziemy mieli okazję zobaczyć kilka interesujących zabytków i atrakcji. Z całą pewnością warto poświęcić chwilę na zwiedzanie uroczego kościoła pw. świętych Apostołów Piotra i Pawła. Główna świątynia w Chmielnie wznoszona była w trzech etapach. W 1845 roku rozebrany został stary budynek i rozpoczęto wznoszenie nowego – wykonanego z czerwonej cegły. Piętnaście lat później wybudowano czworokątną wieżę, którą dopiero w 1887 połączono z korpusem głównym w jedną całość. Zwiedzający we wnętrzu kościoła mogą zobaczyć barokowy ołtarz główny wykonany w 1700 roku, dwa feretrony z XVIII wieku oraz zabytkową chrzcielnicę. Szczególną uwagę warto zwrócić na piękną polichromię zdobiącą strop świątyni – oparta jest ona bowiem na wzorach charakterystycznych dla kaszubskich motywów wykorzystywanych w hafcie. Na wyposażeniu świątyni znajduje się również zabytkowy dzwon odlany w XVI wieku i ozdobiony gotycką inskrypcją zawierającą wezwanie świętych Anny, Barbary oraz Katarzyny do pomocy w walce ze złymi duchami.


Jedną z najciekawszych atrakcji w Chmielnie bez wątpienia stanowi Muzeum Ceramiki Kaszubskiej Nocelów. Chociaż samo muzeum jest stosunkowo młode, to wyroby garncarskiej w tym miejscu wywarzane są od wielu pokoleń przez rodzinę Nocelów – związaną z Chmielnem już od 100 lat. Odwiedzając muzeum, będziemy mogli obejrzeć między innymi ekspozycję ceramiki, ozdobionej charakterystycznymi wzorami dynastii chmieleńskiej, poznać proces tworzenia wyrobów garncarskich, a także zobaczyć pracę garncarza przy kole oraz samemu spróbować swoich sił przy wykonywaniu glinianego naczynia.


Odwiedzając Muzeum Ceramiki, możemy przy okazji poświęcić chwilę na wizytę w znajdującym się niedaleko mini skansenie. W skład zebranej przez pana Kazimierza – byłego cukiernika i dorożkarza, a także wirtuoza harmonijki – kolekcji wchodzi ponad sto harmonijek ustnych, liczne instrumenty muzyczne oraz przyrządy codziennego użytku wykorzystywane przede wszystkim do pracy na roli. Kolekcja robi szczególne wrażenie, ze względu na to, że została stworzona z pasji przez jednego człowieka, który teraz chętnie zaprasza odwiedzających, dzieli się opowieściami, a także z ogromną przyjemnością chwyta za zebrane instrumenty, by na nich zagrać.


Turyści zaciekawieni historią okolicy powinni udać się na spacer na teren dawnego grodziska. Chociaż obecnie stanowi zaledwie skromne pozostałości po średniowiecznym kasztelańskim grodzie istniejącym od X od XIII wieku, to jest miejscem niepozbawionym uroku. Grodzisko leży bowiem pomiędzy dwoma jeziorami – Białym i Kłodnem – i porośnięte jest zielenią. Więcej o historii tego miejsce możemy dowiedzieć się tablicy informacyjnej.


Podczas dłuższego pobytu w Chmielnie możemy zdecydować się na wizytę w okolicznych miejscowościach. Przebywając w Kartuzach, będziemy mieli okazję zobaczyć XIV-wieczny gotycki kościół wybudowany przez czeskich zakonników. W jego wnętrzu znajdują się m.in.: pozłacany ołtarz z XV wieku, pozłacane barokowe ławy mnichów, bogato zdobiona chrzcielnica oraz drewniany tron przeora z XVII wieku. Niezwykłe wrażenie w kościele robią nie tylko piękne bogate zdobienia, ale również dominujący w świątyni motyw śmierci – dach kolegiaty kształtem przypomina wieko trumny, na jednej ze ścian zobaczymy łacińską sentencję memento mori („pamiętaj o śmierci”), a zaraz za progiem czeka na nas anioł śmierci dzierżący kosę. W Kartuzach możemy również zwiedzać miasto w poszukiwaniu zabytkowych zabudowań, usiąść na ławce Asesora i podziwiać panoramę miasta lub udać się na spacer promenadą nad Jeziorem Karczemnym.


W niedalekich Łapalicach zobaczymy natomiast niezwykły obiekt – imponujący, lecz niedokończony Zamek. Jego budowa rozpoczęła się w latach 80, gdy gdański rzeźbiarz i producent mebli zapragnął wznieść dla siebie dom z pracownią rzeźbiarską. Budowlane przedsięwzięcie robi wrażenie, ponieważ ma powierzchnię ponad 5 tysięcy metrów kwadratowych, kilka pięter, 52 pomieszczenia, 365 okien, olbrzymią salę balową, basen oraz 12 wieżyczek nawiązujących do 12 apostołów. Opuszczony i niedokończony obiekt, zamiast odstraszać z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością wśród turystów.

Chmielno na weekend czy na dłuższy pobyt?

Wizytę w Chmielnie zdecydowanie lepiej zaplanować na więcej dni. Same wyprawy trasami turystycznymi mogą zająć nam cały dzień. Na zwiedzanie niezwykłych okolicznych zabytków architektury również trzeba będzie poświęcić dużo czasu. Jeżeli dodamy do tego, chęć relaksu na plaży oraz wypłynięcie na jedno z pięknych jezior okaże się, że nawet dłuższy weekend może okazać się stanowczo za krótki. Cisza, spokój oraz piękna okolica również przekonają nas, że w jednym z najbardziej urokliwych miejsc w Ziemi Kaszubskiej warto zostać na dłużej.

Noclegi w Chmielnie

Najbardziej reprezentatywną kategorię noclegów w Chmielnie stanowi agroturystyka. Cena za usługę w tej kategorii może wynieść od 35 złotych. Na wyposażeniu pokoi znajduje się dostęp do prywatnej łazienki, darmowe miejsca parkingowe, telewizory oraz dostęp do internetu i dobrze wyposażonej kuchni.


Część z właścicieli obiektów oferuje turystom dostęp do dodatkowych udogodnień takich jak możliwość korzystania z przestronnych ogrodów z altanami, miejscami na grilla czy ognisko, a także placami zabaw z piaskownicami, trampolinami i huśtawkami. Poza tym wczasowicze mogą liczyć na darmowy dostęp do rowerów i kajaków, natomiast miłośnicy wędkarstwa z możliwości wypożyczenia łódki. Niektóre z obiektów dysponują także prywatną plażą z pomostem.

Najczęściej wybierane udogodnienia w Chmielnie

Osoby poszukujące noclegu w Chmielnie oczekują przede wszystkim dostępu do prywatnej łazienki z wyposażeniem oraz miejsc parkingowych. Zależy im także na dostępie do telewizora oraz bezprzewodowego internetu, jak również na możliwości wygodnego korzystania z kuchni czy wyżywienia na miejscu. Istotnymi kwestiami przy wyborze obiektu noclegowego była odległość od jeziora, dostęp do udogodnień dla małych dzieci oraz możliwość przyjazdu z psem.

Ceny noclegów w Chmielnie

Średnia cena noclegów w Chmielnie wynosi 102 złote. Najkorzystniejszych ofert najlepiej szukać w kategorii agroturystyka. Tam cena za nocleg może wynieść zaledwie 35 złotych. Cenniki niektórych obiektów mogą ulegać zmianie w czasie weekendu. Ceny weekendowe w Chmielnie mogą być o 20% wyższe niż w dzień powszedni. W czasie planowania wyjazdu do Chmielna warto zwrócić uwagę na oferty specjalne przygotowane przez niektórych właścicieli. Dotyczą one najczęściej ferii zimowych, Andrzejek, Sylwestra oraz długich weekendów w maju, czerwcu i listopadzie.

Często zadawane pytania dotyczące noclegów w Chmielnie

Ile kosztuje nocleg w Chmielnie?
Cena za nocleg w Chmielnie zależy od kategorii wybranego obiektu oraz jego lokalizacji. Najkorzystniej jest zatrzymać się w obiekcie z kategorii agroturystyka Chmielno, wtedy koszt noclegu może wynieść od 45 zł. Średnia cena noclegu w Chmielnie wynosi 246 zł.
Czy ceny noclegów w Chmielnie w weekend różnią się od tych w dni powszednie?
Ceny noclegów ustalają indywidualnie właściciele obiektów, dlatego niektórzy mogą mieć wyższy cennik weekendowy. Według wyliczeń Nocowanie.pl ceny noclegów w weekend są droższe o 46% od cen w dzień powszedni.
Jak znaleźć najtańszy nocleg w Chmielnie?
Wystarczy odpowiednio ustawić opcję filtrowania, wybierając w lewej kolumnie, znajdującej się przy wynikach wyszukiwania, opcję „Cena za usługę”. Inna możliwość to kliknięcie ikonki „Tanie noclegi Chmielno”, widocznej bezpośrednio nad wynikami wyszukiwania. Obecnie najtańsze noclegi w Chmielnie zaczynają się od kwoty 45.
Jakie obiekty noclegowe są najpopularniejsze w Chmielnie?
Turyści najczęściej pytają o noclegi w obiektach z kategorii: agroturystyka, domki. Liczy się nie tylko atrakcyjna cena, ale również lokalizacja i opinie innych gości, którzy rekomendują bądź nie dane miejsce.
Które obiekty noclegowe w Chmielnie mają najlepsze opinie?
Obiekty z najlepszymi opiniami możemy znaleźć klikając na zakładkę „Chmielno opinie”, a wyniki wyszukiwania posortują się tak, by obiekty z najlepszymi ocenami były najwyżej. Obecnie najlepiej oceniane obiekty w Chmielnie to: Domki u Marcjana, Na Górce Gospodarstwo Agroturystyczne, Pokoje nad Stawem.
Które noclegi w Chmielnie są polecane dla rodzin?
Wiele rodzin zatrzymujących się w Chmielnie poleca Pokoje nad Stawem, Dom Nad Jeziorem, Domki u Marcjana.
Które noclegi w Chmielnie są polecane dla par?
Te noclegi są wysoko cenione przez pary: Dom na Tamowej, Agroturystyka Dom Pod Gruszą, STANICA WODNA.
Jakie są atrakcje w Chmielnie i okolicy?
Dużą atrakcją Chmielna jest Muzeum Ceramiki Kaszubskiej Neclów, dawne grodzisko oraz jeziora Białe i Kłodno. W okolicy warto odwiedzić Kartuzy ze słynną kolegiatą.
Czy nad jeziorem w Chmielnie jest kąpielisko?
W Chmielnie wyznaczono kilka strzeżonych kąpielisk, które znajdują się przy ulicy Grodzisko oraz przy ośrodkach wypoczynkowych Relax, Krefta i Bachus. Poza tym nad jeziorami działają też dzikie plaże.
Co najlepiej zjeść w Chmielnie?
Chmielno leży na Kaszubach, dlatego warto zjeść tam potrawy charakterystyczne dla tego regionu. Na pewno będą to słodkowodne ryby, jak okonie, sielawy czy szczupaki, a poza tym także sztompane bulwy, plińce ziemniaczane, rzucanki i grucholce.
Ile kosztuje obiad w Chmielnie?
Obiad w Chmielnie dla jednej osoby kosztuje od 20 zł. Chcąc zjeść obiad złożony z dwóch dań i deseru trzeba zapłacić od 40 zł.
Kiedy najlepiej jechać do Chmielna?
Do Chmielna najlepiej pojechać późną wiosną – w maju lub na początku czerwca – oraz latem. Można wtedy korzystać z aktywności na świeżym powietrzu oraz plażować nad znajdującymi się w tej miejscowości jeziorami.

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!