Trasy biegowe w Polsce. Gdzie warto pobiegać na urlopie?

Trasy biegowe w Polsce. Gdzie warto pobiegać na urlopie?

Każdy urlop, niezależnie gdzie się wybierzemy, obfituje w różnego rodzaju aktywności. Jedni wolą spędzać ten czas leniwie, korzystając z dużej ilości czasu, inni z kolei nie zapominają o swoich aktywnościach. Należy tu wspomnieć m.in. o wycieczkach rowerowych, spacerach, trekkingu, czy o bieganiu, które w ostatnich latach jest niezwykle popularne wśród Polaków. Które trasy wybrać, gdy przebywamy na urlopie? O tym poniższy artykuł.

Jakie są główne cele każdej osoby, która lubi biegać? Przede wszystkim należy wspomnieć o odnalezieniu granicy własnej wytrzymałości, udźwignięciu wszelkich myśli i w końcu przebiegnięciu wyznaczonej przez nas trasy. Można śmiało rzec, że obecnie biega prawie każdy. Doskonale widać to w większych miastach, ale i w miejscowościach turystycznych. Miłośnicy tej formy aktywności stanowią swego rodzaju społeczność - świadczą o tym m.in. gesty powitania, którymi pozdrawiają mijający się biegacze. Znajdziemy tu zarówno amatorów tego sportu, jak i bardziej doświadczonych biegaczy, którzy niejeden maraton mają już za sobą. Coraz więcej można również zauważyć zaangażowanie dużych korporacji międzynarodowych.


Patrząc na ulice miast i zainteresowanie tym sportem w naszym kraju, śmiało można stwierdzić, że z roku na rok jest zdecydowanie coraz więcej biegaczy. Często wspólnie biegają rodziny, czy znajomi. Jest to spowodowane przede wszystkim chęcią poprawy zdrowia, samopoczucia, jak i zrzuceniem zbędnych kilogramów. O tej ważnej aktywności, spora część osób pamięta również podczas urlopu. Przygotowaliśmy kilka propozycji tras, które idealnie sprawdzą się podczas naszych wyjazdów w ulubione miejsca. Gdzie warto pobiegać? Sprawdźmy!


Jak przygotować się do biegu?


Zanim przejdziemy do tras idealnych na bieganie, warto pamiętać o odpowiednim przygotowaniu. Jest to niezwykle ważne, przede wszystkim z tego względu, że ryzyko złapania kontuzji i przeciążenia stawów jest zdecydowanie mniejsze. 


Najważniejsze zasady, o których powinien pamiętać każdy biegacz to przede wszystkim:


 • zacznij od krótszych dystansów i mniejszej intensywności biegu - stopniowo przygotowuj organizm do wysiłku i z każdym kolejnym dniem wydłużaj swoją trasę

 • wykonaj kilka ćwiczeń rozciągających - pajacyk, bieg w miejscu, przysiady - sprawdzą się tu idealnie

 • słuchaj swojego ciała

 • odpowiednio zaplanuj każdy bieg

 • wyznaczaj sobie cele, dostosowane do swoich możliwości

 • zacznij od marszobiegu, zanim przystąpisz do profesjonalnego biegania

 • monitoruj swoje postępy

 • zakup odpowiednie buty do biegania - stanowią one podstawę udanego treningu

 • wzmacniaj swój organizm, np. poprzez odwiedzenie siłowni

 • pamiętaj o odpoczynku

 • zadbaj o odpowiednie nawodnienie organizmu

 • używaj aplikacji wspomagających trening biegowy

 • pamiętaj o bezpiecznym bieganiu

 • zadbaj również o odpowiednie odżywienie organizmu


To najważniejsze kwestie, który każdy profesjonalny biegacz i ta osoba, która zamierza rozpocząć przygodę z tym sportem, powinny wziąć sobie głęboko do serca. Z nimi uprawianie tego sportu będzie o wiele przyjemniejsze i na pewno o wiele bezpieczniejsze.


Gdzie wybrać się na jogging podczas urlopu?


Biegać można tak naprawdę wszędzie. Liczą się przede wszystkim dobre chęci i motywacja, bo bez nich o znalezienie chwili na bieganie, będzie niezwykle ciężko. Każdy urlop, daje nieograniczone możliwości, również związane z tym tematem. Możemy biegać czysto rekreacyjnie, dla zdrowia i satysfakcji. Warto również podkreślić, że podczas tej aktywności możemy wiele zwiedzić i zobaczyć - wszystko tak naprawdę zależy od tego, na jaką trasę się zdecydujemy. Z pomocą przychodzi Wam ten artykuł. Oto kilka pomysłów tras, które przygotowaliśmy dla miłośników biegania.


Bieganie nad morzem


Chyba nie ma nic piękniejszego i lepszego dla biegacza niż pusta plaża, szum morza i wschodzące lub zachodzące słońce. Tego typu warunki bez wątpienia będą sprzyjać każdemu miłośnikowi biegania. Warto podkreślić, że po piasku biega się odrobinę trudniej, niż ma to miejsce chociażby na bieżni. Plaża i bieganie nad morzem, to nie jedyne rozwiązanie dla miłośników tej aktywności. Warto podkreślić, że wiele wspaniałych tras, znajdziemy również w okolicznych lasach. Dobre warunki do uprawiania biegania, można spotkać m.in. w lasach, znajdujących się na Półwyspie Helskim. Cisza i spokój, a także malownicze widoki - gwarantowane!


Za najbardziej rozbieganą miejscowość nad polskim morzem z powodzeniem można uznać Kołobrzeg. Z roku na rok, jest tu coraz więcej biegaczy. Ma to przede wszystkim związek z imprezami, które już praktycznie na stałe wpisały się w tutejszy kalendarz wydarzeń. Są to m.in. Bieg Zaślubin, Kołobrzeg Maraton, Półmaraton, czy Kołobrzeski Bieg Niepodległości.


Planujesz bieganie w tej części kraju? Już dziś zarezerwuj swój nocleg nad morzem


Gdzie pobiegać w górach?


Chyba każdemu, kto lubi góry i zdobywanie szczytów, zdarzyło się, że podczas wędrówki był wyprzedzany przez kilka osób, biegnących pod dany szczyt górski. Nie da się ukryć, że tempo i spryt, w którym robiły to te osoby, robi wrażenie, tym bardziej, że my zmęczeni wyczerpującą wędrówką podążamy resztką sił. 


Bieganie po górach, z roku na rok, staje się coraz bardziej popularne. Jest jednak znacznie bardziej wyczerpujące od zwykłego biegania. Ma to przede wszystkim związek z wysokością, pod którą wbiegamy i ze zmianą ciśnienia i warunków pogodowych. Warto również pamiętać, że bieganie po skałach może obciążać stawy, dlatego tego typu aktywność jest przeznaczona dla profesjonalnych biegaczy.


Równie popularny, co bieganie, jest trekking. Tutaj znajdziesz więcej informacji: Najpiękniejsze jesienne trasy trekkingowe w Polsce


Amatorzy mają również wiele ciekawych miejsc, w których mogą spokojnie realizować swoją pasję. Doskonale sprawdzą się tu np. popularne trasy spacerowe w miejscowościach, takie jak chociażby Droga Pienińska, prowadząca od Szczawnicy. Warto również zrobić rozeznanie podczas naszego wypoczynku. Być może w pobliżu naszego obiektu znajduje się jakiś stadion lekkoatletyczny lub boisko szkolne, na których możemy przemierzać określone dystanse.


Wybierz dla siebie najlepszy nocleg w górach


Bieganie w mieście


Tak, jak zostało to wspomniane już wcześniej, biegać można tak naprawdę wszędzie. Jeśli wybraliśmy się na weekend do większego miasta, warto wziąć pod uwagę fakt, że i tu mamy wiele możliwości, jeśli chodzi o bieganie. Wystarczy wspomnieć m.in. o parkach, czy bulwarach miejskich. W parkach mamy wiele wytyczonych tras, w których w spokoju możemy realizować swoją aktywność, z dala od tłumów i ulicznego zgiełku.


Podobnie wygląda sytuacja, jeśli chodzi o bulwary miejskie. Nie da się ukryć, że są one idealnym miejscem, zarówno do spacerów, odpoczynku, jak i samego biegania. Duża część polskich miast ma naprawdę piękne bulwary, które świetnie sprawdzą się również na jogging. 


Poznaj: Najlepsze bulwary miejskie na krótki spacer


A może do lasu?


Dobrym rozwiązaniem dla każdego będzie z pewnością bieganie po lesie. Warto podkreślić, że las znajduje się w praktycznie każdym miejscu. Na obrzeżach miast, w miejscowościach wypoczynkowych, czy też w parkach narodowych. Możliwości jest dużo, podobnie jak tras, którymi możemy pobiegać. Warto się wybrać, szczególnie teraz - jesienią, która gwarantuje wspaniałe przeżycia podczas realizowania naszej ulubionej aktywności. Świeże powietrze, cisza i spokój, wspaniała przyroda i piękne trasy - tu nie trzeba nic więcej.


Lubisz spacery po lesie? Koniecznie przeczytaj ten artykuł: Popularne trasy spacerowe po lasach w Polsce

 

Gdzie biegać w zimie?


Urlop można zaplanować o każdej porze roku, również zimą. Jeśli nie chcemy przestawać biegać w okresie zimowym, to śmiało możemy skorzystać z nieco innej formy biegania. Doskonale sprawdzą się tu np. narty biegowe i trasy, znajdujące się w okolicach Szklarskiej Poręby. Chyba nie ma takiej osoby, która nie chciałaby spróbować swoich sił i przebiec trasy, na której odbywają się słynne Biegi Piastów. A wszystko to w otoczeniu wspaniałych, zimowych krajobrazów.


Warto podkreślić, że sporo tego typu tras znajdziemy w większości popularnych miejscowości górskich, a nawet i w miastach w Polsce centralnej. Jest z czego wybierać.

 

Tutaj znajdziesz oferty noclegowe w Szklarskiej Porębie i w Karkonoszach


Mamy nadzieję, że bieganie podczas urlopu, przyniesie Ci wiele korzyści. Niech to będzie czas wypełniony wspaniałymi przeżyciami, również sportowymi.


Komentarze

Zobacz również