Trójstyki na granicy w Polsce. Czym są i gdzie się znajdują?

Trójstyki na granicy w Polsce. Czym są i gdzie się znajdują?

O atrakcyjności naszego kraju, chyba nie trzeba nikomu mówić. Znajdziemy tu piękne góry, piękne plaże nad Bałtykiem, cudowne jeziora na Mazurach i pojezierzach, wspaniałe obszary leśne, czy też niezwykłe polskie miasta z bardzo dobrze znanymi zabytkami. Są też takie atrakcje, o których większość z nas nie zdaje sobie sprawy. Do takiej kategorii można zaliczyć również trójstyki, które możemy znaleźć w kilku miejscach w Polsce na naszej granicy. Czym są i gdzie dokładnie się znajdują?

Są takie miejsca, o których istnieniu nie zdajemy sobie w zupełności żadnej sprawy. Nasz kraj potrafi zaskoczyć na każdym kroku, w szczególności jeśli lubimy podróżowanie. Do mało znanych i mało uczęszczanych miejsc z powodzeniem można zaliczyć trójstyki. Jest to swego rodzaju nieoczywista atrakcja, która z każdym kolejnym rokiem zyskuje na coraz większej popularności i jest chętnie odwiedzana przez grupy polskich turystów, wypoczywających w danym regionie.


Przeczytaj również: Wakacje na granicy. Poznaj wyjątkowe miejsca w Polsce


Czym jest trójstyk?


Trójstyk to nic innego, jak miejsce, w którym stykają się granicę trzech jednostek terytorialnych. Najczęściej dotyczy to granic państw. Trójstyk przeważnie oznakowany jest za pomocą specjalnych znaków granicznych, flag państwowych, obelisków. 


Jeśli chcemy wybrać się na obszar, w którym stykają się obszary trzech państw, musimy zachować szczególną ostrożność, głównie na wschodniej granicy. W związku z niepewną sytuacją i stanem wyjątkowym, odradzamy wizytę w tych miejscach. Dwa polskie trójstyki łączą granice Polski, Litwy oraz Białorusi oraz Polski, Białorusi i Ukrainy. Plany należy w tym przypadku odłożyć na późniejszy okres. Pozostałe 4 polskie trójstyki możemy odwiedzić nawet teraz - obejmują one granice państw znajdujących się w Unii Europejskiej.


Gdzie dokładnie znajdują się polskie trójstyki?


Warto podkreślić, że w Polsce znajduje się obecnie 6 trójstyków. W czasach II RP było ich nawet 9. Obecne punkty styku trzech granic możemy podziwiać m.in. na rzekach, w miejscowościach, czy na szczytach górskich w Bieszczadach.


Wizyta w takim miejscu na pewno może być niezwykłym przeżyciem, bo rzadko się zdarza żeby przebywać jednocześnie na terytorium aż 3 państw.


Polskie trójstyki prezentują się następująco:


Polska – Rosja – Litwa koło Bolci (gmina Wiżajny) i Wisztyńca na Litwie

Polska – Litwa – Białoruś na rzece Marycha niedaleko Stanowiska

Polska – Białoruś – Ukraina na Bugu pod Włodawą (Orchówek)

Polska – Ukraina – Słowacja na bieszczadzkim szczycie Krzemieniec

Polska – Słowacja – Czechy pomiędzy miejscowościami Jaworzynka - Czerne - Herczawa

Polska – Czechy – Niemcy pomiędzy miejscowościami Porajów, Hrádek nad Nisou i Żytawa.


Najpiękniejszy polski trójstyk



fot. dragon / zdjecia.nocowanie.pl

Za najpiękniejszy polski trójstyk z pewnością można uznać punkt łączący Polskę, Ukrainę i Słowację, znajdujący się na bieszczadzkim szczycie Krzemieniec. Jest to najwyższy punkt Gór Bukowskich czyli słowackiej części Bieszczadów Zachodnich. Ze szczytu możemy podziwiać piękne, bieszczadzkie połoniny, a dotrzemy tu trasą z Ustrzyków Górnych poprzez Wielką Rawkę. Na szczycie znajduje się znak graniczny "Krzemieniec" oraz granitowy obelisk, na którym widnieją godła i nazwy trzech graniczących ze sobą państw: Polski, Słowacji i Ukrainy. 





Sprawdź oferty noclegów w Ustrzykach Górnych


Najłatwiej dostępny polski trójstyk


To oczywiste, że większość polskich trójstyków może być trudno dostępna, ze względu na położenie na rzece, czy terenach objętych stanem wyjątkowym. Jest jednak takie miejsce, w które bez problemu dojedziemy nawet samochodem. Mowa tu o trójstyku, który łączy Polskę, Czechy i Słowację i znajduje się w kolejnym regionie chętnie odwiedzanym przez turystów, czyli w Beskidzie Śląskim.



fot. Piotr Golonka / zdjecia.nocowanie.pl

Ten trójstyk jest typowo nastawiony na turystykę - znajdziemy tu wszelkiego typu infrastrukturę dla turystów i tablice informacyjne. Bez problemu dotrzemy w to miejsce, kierując się szlakiem, który rozpoczyna się za kościołem w Istebnej. Miejsce oznaczone zostało trzema obeliskami z nazwami państw.





Wybierz dla siebie najlepszy nocleg w Istebnej


Inny przykład trójstyku w Polsce


Miejsca, w których stykają się granice trzech państw w Polsce nie jest jedyną opcją, gdy mówimy o tego typu zjawisku. W Polsce mamy do czynienia również z sytuacją, gdy stykają się ze sobą trzy różne miejscowości. Są to np. Trójmiasto, czy Trójwieś Beskidzka. Jest to na pewno nieco inne zjawisko, niż w przypadku granic - tu miejscowości łączą się w jedną całość, tworząc jeden wspólny ciąg. Ciężko jest być w każdej miejscowości, stojąc w jednym punkcie. Takie rozwiązanie ma też swoje plusy - nie musimy pokonywać znacznych odległości, by zwiedzić wszystko, co najpiękniejsze w tych miejscowościach.



Olivia Baltic

Olivia Baltic

Gdańsk, ul. Aleja Generała Józefa Hallera

Apartamenty Gdańsk 9.9
Apartamenty Jaworzynka

Apartamenty Jaworzynka

Jaworzynka, ul. Jaworzynka

Apartamenty Jaworzynka 9.9
Willa w Groniku

Willa w Groniku

Koniaków, ul. Koniaków

Kwatery i pokoje Koniaków 9.9


Oto propozycje noclegów w Trójmieście oraz w Jaworzynce i Koniakowie


Mamy nadzieję, że wizyta w tego typu miejscach pojawi się w Waszych najbliższych planach. Polska potrafi zaskakiwać, o czym świadczą m.in. tego typu miejsca.



Następny artykuł Jak aktywnie spędzić czas...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!