Zobacz, co wpływa na kolejność prezentowanych obiektów. Sprawdź.

Skorzystaj z filtrów , aby lepiej dopasować wyniki wyszukiwania do Twoich potrzeb.

Ustrzyki Górne

Ustrzyki Górne to jedno z bardziej popularnych miejsc w Bieszczadach. Dzisiaj wieś ma bardziej charakter letniskowy, ale nie zawsze tak było. Ustrzyki Górne lokowano w XVI wieku na prawie wołoskim, była to własność rodziny Ustrzyckich, która później weszła w skład dóbr królewskich, stając się tzw. królewszczyzną. Z racji położenia na pograniczu wieś była wielokrotnie napadana – nie tylko przez obce wojska, ale również grasujących zbójników. Najtragiczniejszym wydarzeniem w historii Ustrzyk Górnych była akcja „Wisła”, w ramach której wysiedlono wszystkich mieszkańców, natomiast pozostałe zabudowania spaliły oddziały UPA. Później działała tam strażnica Wojsk Ochrony Pogranicza oraz schronisko PTTK.


Współczesne Ustrzyki Górne są chętnie odwiedzane przez turystów, stanowią bowiem świetną bazę wypadową na bieszczadzkie szlaki. Można stamtąd dotrzeć na Połoninę Caryńską, Tarnicę i wiele innych zakątków.

Wyjazd do Ustrzyk Górnych to świetny pomysł o każdej porze roku

Wyjazd do Ustrzyk Górnych to jeden z lepszych sposobów na oderwanie się od codzienności dużego miasta. To niewielka osada nastawiona na turystykę, gdzie można odpocząć i szybko naładować akumulatory. Wypoczynek będzie udany niezależnie od pory roku – wiosna, lato oraz jesień to najlepsze momenty na wyjścia w góry. Bieszczadzkie szlaki nie są zbyt trudne technicznie, ale piechurzy mają do pokonania duże odległości, a podczas wędrówek mogą cieszyć się przyrodą i niesamowitymi widokami.


Z kolei zimą można się tam poczuć jak na końcu świata. Miejscowość kryje się pod śniegiem, podobnie jak całe Bieszczady. Również o tej porze roku warto wybrać się na wędrówkę, ale najlepiej zaopatrzyć się w narty ski-tourowe lub rakiety śnieżne.

Ustrzyki Górne – co warto zobaczyć?

Z racji tego, że Ustrzyki Górne całkiem niedawno podniosły się z gruzów, w miejscowości właściwie nie ma zabytków. Mieści się tam siedziba dyrekcji Bieszczadzkiego Parku Narodowego, a poza tym działa Muzeum Turystyki Górskiej – ekspozycji trzeba szukać w tzw. zielonym domku. Prezentują one archiwalne wydawnictwa dotyczące regionu, pierwsze przewodniki po Bieszczadach a także zdjęcia zachowanych pamiątek po Łemkach oraz zamieszkującej te ziemie ludności żydowskiej.


Najważniejszy element ekspozycji znajduje się w Izbie Wschodniej. Wystawa dotyczy zagadnienia turystyki w Karpatach Wschodnich aż do czasu wybuchu drugiej wojny światowej. Odrębnym tematem są pamiątki kultury i tradycji huculskiej – w gablotach wystawiono zarówno rękodzieło, jak i przedmioty codziennego użytku. Nie zachowało się ich wiele, więc są tym bardziej wartościowe.


Jednym z ciekawszych wydarzeń w Ustrzykach Górnych jest Redyk Karpacki, który organizowany jest pod koniec kwietnia lub na początku maja. To tradycyjny spęd owiec i wędrówka pasterzy przez tereny państw karpackich. Przejściu przez okolice Ustrzyk Górnych towarzyszą koncerty z muzyką pogranicza, zapalenie watry oraz degustacja lokalnych wyrobów serowarskich.

Co robić w wolnym czasie w Ustrzykach Górnych?

Ustrzyki Górne to przede wszystkim najlepsza baza wypadowa w Bieszczady, dlatego warto wolny czas najlepiej zarezerwować na górskie wyprawy. Propozycją dla bardziej wymagających jest pętla prowadząca z Ustrzyk przez Połoninę Caryńską, Przełęcz Wyżniańską na Małą i Wielką Rawkę. Trasa nie jest długa, ale aby ją pokonać, trzeba cieszyć się dość dobrą kondycją, gdyż po drodze zdarzają się strome podejścia i zejścia. Jednak widoki na rozległe połoniny i hale zrekompensują wszelkie trudy.


Popularną trasą jest również szlak prowadzący na Tarnicę. Wycieczka rozpoczyna się w centrum wsi, później trzeba się kierować na Szeroki Wierch i przełęcz pod Tarnicą. Ze szczytu Tarnicy roztacza się wspaniała panorama masywu Rawki, można podziwiać Połoninę Caryńską oraz majaczącą w oddali Połoninę Wetlińską. Szlak powrotny do Ustrzyk Górnych prowadzi przez wieś Wołosate.

Ustrzyki Górne – co można tam zjeść?

Bieszczady były ubogim regionem, więc tamtejsze tradycyjne potrawy charakteryzują się prostotą i niezbyt wyszukanymi smakami, które jednak na długo zapadają w pamięć. Mając okazję, warto spróbować fuczek, czyli placków z ziemniaków i kiszonej kapusty. Poza tym warte grzechu są knysze, czyli pierożki przypominające wyglądem gruzińskie chinkali, ale w tym przypadku ciasto jest chrupiące, a nadzienie jarskie – składa się z ziemniaków, białego sera i cebuli.


Oczywiście w restauracjach w Ustrzykach Górnych można zjeść również tradycyjne dania kuchni polskiej – na czele z tradycyjnym kotletem schabowym. Cena obiadu to koszt od 20 zł.

Noclegi w Ustrzykach Górnych

Ustrzyki Górne są wsią nastawioną na goszczenie turystów – w tamtejszej bazie noclegowej dominują obiekty z kategorii kwatery i pokoje. Zazwyczaj w ofercie znajduje się pokój z łazienką oraz możliwość korzystania z części wspólnej z kuchnią i jadalnią. Oprócz tego w miejscowości można wynająć też nocleg w gospodarstwie agroturystycznym. Ofertę wzbogacają tam zazwyczaj takie atrakcje jak udział w karmieniu zwierząt hodowlanych czy dostępne na miejscu wyżywienie, obejmujące lokalne, wiejskie produkty.


Oprócz tego w bazie noclegowej Ustrzyk Górnych znajdują się również domki. To propozycja dla rodzin i większych grup, które oczekują większej przestrzeni i swobody. Nowoczesne domki oferują także udogodnienia ułatwiające wypoczynek, jak na przykład wyposażenie kuchni obejmujące na przykład kuchenkę mikrofalową, sztućce i naczynia kuchenne, czy suszarkę do włosów w łazience.

Ceny noclegów w Ustrzykach Górnych

Ceny noclegów w Ustrzykach Górnych zależą od kilku czynników, jak na przykład lokalizacja i standard. Średni koszt wynosi 153 zł, natomiast najkorzystniej jest zatrzymać się w obiekcie z kategorii agroturystyka, wtedy cena noclegu wyniesie około 50 zł. Bywa również, że właściciele wprowadzają cenniki weekendowe – w takim przypadku w porównaniu do dni powszednich cena może wzrosnąć o 10%.

Najczęściej wybierane udogodnienia w Ustrzykach Górnych

Turyści, którzy szukają noclegów w Ustrzykach Górnych, najczęściej wybierają obiekty oferujące pokoje z łazienkami. Poza tym ważny jest też dostęp do parkingu, gdyż podróżując własnym samochodem nikt nie chce martwić się o jego bezpieczeństwo. Większość osób oczekuje również, że w obiekcie noclegowym będą mogli korzystać z telewizji, internetu oraz kuchni. Mile widziana jest także opcja wykupienia wyżywienia.


Poza wymaganiami dotyczącymi warunków pobytowych część turystów interesuje również lokalizacja. W Ustrzykach Górnych poszukiwane są obiekty noclegowe, które znajdują się blisko wejść na szlaki.

Często zadawane pytania dotyczące noclegów w Ustrzykach Górnych

Ile kosztuje nocleg w Ustrzykach Górnych?
Cena za nocleg w Ustrzykach Górnych zależy od kategorii wybranego obiektu oraz jego lokalizacji. Najkorzystniej jest zatrzymać się w obiekcie z kategorii kwatery i pokoje Ustrzyki Górne, wtedy koszt noclegu może wynieść od 40 zł. Średnia cena noclegu w Ustrzykach Górnych wynosi 189 zł.
Czy ceny noclegów w Ustrzykach Górnych w weekend różnią się od tych w dni powszednie?
Ceny noclegów ustalają indywidualnie właściciele obiektów, dlatego niektórzy mogą mieć wyższy cennik weekendowy. Według wyliczeń Nocowanie.pl ceny noclegów w weekend są droższe o 9% od cen w dzień powszedni.
Jak znaleźć najtańszy nocleg w Ustrzykach Górnych?
Wystarczy odpowiednio ustawić opcję filtrowania, wybierając w lewej kolumnie, znajdującej się przy wynikach wyszukiwania, opcję „Cena za usługę”. Inna możliwość to kliknięcie ikonki „Tanie noclegi Ustrzyki Górne”, widocznej bezpośrednio nad wynikami wyszukiwania. Obecnie najtańsze noclegi w Ustrzykach Górnych zaczynają się od kwoty 40.
Jakie obiekty noclegowe są najpopularniejsze w Ustrzykach Górnych?
Turyści najczęściej pytają o noclegi w obiektach z kategorii: kwatery i pokoje, domki. Liczy się nie tylko atrakcyjna cena, ale również lokalizacja i opinie innych gości, którzy rekomendują bądź nie dane miejsce.
Które obiekty noclegowe w Ustrzykach Górnych mają najlepsze opinie?
Obiekty z najlepszymi opiniami możemy znaleźć klikając na zakładkę „Ustrzyki Górne opinie”, a wyniki wyszukiwania posortują się tak, by obiekty z najlepszymi ocenami były najwyżej. Obecnie najlepiej oceniane obiekty w Ustrzykach Górnych to: Noclegi pod Jawornikami, Lipie 12A, Chmielowskie Klimaty.
Które noclegi w Ustrzykach Górnych są polecane dla rodzin?
Wiele rodzin zatrzymujących się w Ustrzykach Górnych poleca Noclegi pod Jawornikami, Chmielowskie Klimaty, Zajazd Bieszczadzka Baszta.
Które noclegi w Ustrzykach Górnych są polecane dla par?
Te noclegi są wysoko cenione przez pary: Zajazd Bieszczadzka Baszta, Lipie 12A, Nad Wołosatką.
Co warto zobaczyć w Ustrzykach Górnych?
Ustrzyki Górne to wieś, która leży blisko najważniejszych bieszczadzkich szczytów. Warto tam zobaczyć przede wszystkim Tarnicę oraz Małą Rawkę.
Gdzie leżą Ustrzyki Górne?
Wieś jest bramą w Bieszczady – Ustrzyki Górne leżą na południu regionu, nad potokiem Wołosatym. W okolicy znajduje się Tarnica, Wielka Rawka oraz słynna Połonina Caryńska.
Jakie są najlepsze szlaki w Ustrzykach Górnych?
Przez Ustrzyki Górne biegnie wiele szlaków turystycznych. Najlepszy jest jednak czerwony, będący fragmentem Głównego Szlaku Beskidzkiego, którym można dostać się przez Połoninę Caryńską na Połoninę Wetlińską, a idąc w drugą stronę przez Szeroki Wierch i Rozsypaniec – na Wołosate. Ciekawy jest także niebieski szlak graniczny, który z Ustrzyk Górnych biegnie przez przełęcz pod Tarnicą i Bukowe Berdo aż na Widełki.
Kiedy najlepiej jechać do Ustrzyk Górnych?
Turyści jeżdżą do Ustrzyk Górnych pomiędzy wiosną a jesienią, chociaż największe zainteresowanie miejscowością przypada na lato. Dużą popularnością cieszy się również majówka. Chcąc bez problemu znaleźć i pochodzić po bieszczadzkich szlakach, najlepiej jechać do Ustrzyk Górnych we wrześniu lub na początku października.

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!