Weekend w Opolu. Gdzie warto wybrać się na jesienny spacer?

Weekend w Opolu. Gdzie warto wybrać się na jesienny spacer?

Jesień w ostatnich latach przyzwyczaiła nas do sytuacji, podczas której mamy do czynienia z naprawdę sprzyjającą aurą. Otaczające nas popularne miejsca nabierają wyjątkowego charakteru, a ostatnie podrygi słonecznych dni zachęcają do spędzenia czasu na świeżym powietrzu. Nie da się ukryć, że w tym czasie wzrasta również zainteresowanie popularnymi polskimi miastami, które naprawdę mają wiele do zaoferowania. Jeśli do tego wszystkiego dodamy wspaniałe miejsca na jesienny spacer, to chyba nic więcej nie jest nam potrzebne, by w pełni odkrywać uroki jesieni. Planując jesienną podróż, warto jest wziąć pod uwagę Opole - miasto wyjątkowe z wielu powodów. Znajdziemy tu wiele miejsc, idealnych na jesienny spacer. Gdzie w związku z tym warto jest się wybrać? O tym poniższy artykuł.

Opole od wielu lat stanowi popularne miejsce spotkań, licznych imprez i atrakcję turystyczną samą w sobie, przez co jest tak chętnie odwiedzane również przez turystów z zagranicy. Warto podkreślić również, że to stolica polskiej piosenki, bo to właśnie tu każdego roku w tutejszym amfiteatrze organizowany jest Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki. O Opolu można mówić tylko i wyłącznie same dobre rzeczy. Miasto to położone jest w południowo-zachodniej Polsce, na Nizinie Śląskiej, w Pradolinie Wrocławskiej, nad rzeką Odrą. To jedno z najstarszych miast w Polsce, przez co znajdziemy tu liczne zabytki. Warte obejrzenia są tu m.in.: gotycka świątynia - Bazylika katedralna Podwyższenia Krzyża Świętego, Kościół Świętej Trójcy z barokowym wnętrzem czy Kościół Matki Boskiej Bolesnej i św. Wojciecha – najstarsza opolska świątynia. A oprócz tego Wieża Piastowska, Wieża Zamku Górnego, Ratusz – wybudowany na wzór florenckiego pałacu Vecchio oraz neogotycka wieża ciśnień.


Jeśli mamy zamiar spędzić nieco więcej czasu w Opolu, to warto wyruszyć w podróż do okolicznych regionów - na Śląsk lub Dolny Śląsk, w ramach urozmaicenia naszego wypoczynku. Nie da się ukryć, że o tej porze roku wszystkie te regiony wyglądają zjawiskowo, dlatego najlepiej jest przekonać się o tym osobiście. W samym Opolu znajdziemy wiele wspaniałych miejsc, idealnych na jesienny spacer. Do tego wszystkiego, warto podkreślić doskonale rozwiniętą komunikację, przyjaźnie nastawionych ludzi, niezwykłe zabytki, ciekawe miejsca na wypoczynek i doskonale rozwiniętą bazę noclegową - tu na pewno nikt nie powinien się nudzić.


Popularne jesienne trasy spacerowe w Opolu


Jeśli wybraliśmy się na weekend lub dłuższy urlop do Opola, to powinniśmy zaplanować nasz czas tak, by w pełni odkryć uroki jesieni - zarówno w tych miejscach bardziej znanych, jak i tych nieodkrytych. Pewne jest to, że mamy z czego wybierać, przez co nasz pobyt w Opolu nie może się nie udać. Każdy jesienny spacer to gwarancja mile spędzonego czasu oraz doskonała forma relaksu i możliwość zapomnienia o codziennych problemach. Oto popularne trasy spacerowe, idealne na jesienną porę roku.


  • Spacer po Rynku


Jako, że Opole uznawane jest za jedno z najstarszych miast w Polsce, to nasze spacery najlepiej jest rozpocząć od centralnego punktu i miejsca, w którym znajdziemy wiele wspaniałych zabytków. Mowa tu oczywiście o Rynku, stanowiącym miejsce spotkań mieszkańców i turystów. Oprócz licznych lokali gastronomicznych, znajdziemy tu wszystko, co najcenniejsze w Opolu. W centralnym punkcie znajduje się ratusz, a rynek jest otoczony przez malownicze kamienice, zdobione fasadami. Podczas obecności na rynku, warto jest również przejść się Aleją Gwiazd, na której to znajdują się symboliczne gwiazdy poświęcone muzykom, którzy mieli okazję występować w opolskim amfiteatrze. W pobliżu rynku znajdują się również ciekawe zabytki, takie jak: Katedra św. Krzyża, kościół Franciszkanów, kościół Na Górce, Muzeum Śląska Opolskiego, czy też Wieża Zamku Górnego. Rynek jest punktem obowiązkowym podczas pobytu w Opolu.


Sprawdź najważniejsze atrakcje w Opolu


  • Spacer po Parku Nadodrzańskim


Nie da się ukryć, że jesień najlepiej jest podziwiać w miejscu, gdzie dominuje wspaniała przyroda. W przypadku Opola obowiązkowym punktem, na pewno będzie Park Nadodrzański. Stanowi on idealne miejsca dla osób, które lubią aktywnie spędzać czas - spacerując, jeździć na rolkach, czy rowerze. To, co niewątpliwie wyróżnia to miejsce to malownicze alejki wzdłuż Odry oraz zielone polany. Jest też miejsce na odpoczynek - z powodzeniem można tu usiąść na ławce z dobrą książką i podziwiać walory jesieni. Dla najmłodszych w tym miejscu przygotowano plac zabaw. Każdy, kto odwiedzi to miejsce, na pewno nie będzie zawiedziony.


Lubisz spacery po parkach? Poznaj: 5 najpiękniejszych parków miejskich w Polsce


  • Spacer po Parku 800-lecia


To bez wątpienia miejsce nowe i jeszcze nie przez wszystkie odkryte. Park 800-lecia w Opolu został otwarty dosłownie kilka miesięcy temu, dlatego zarówno mieszkańcy i turyści będą mogli odkryć wszelkie uroki jesieni po raz pierwszy w tym miejscu właśnie teraz. Park 800-lecia jest kolejnym wyjątkowym miejscem do spędzania czasu wolnego w mieście. 


Wyznaczone zostały alejki, pojawiły się ławki i wspaniała roślinność, w tym drzewa i krzewy (kilka tysięcy drzew i kilkanaście tysięcy krzewów). Powstała tu również łąka kwiatowa, będąca ostoją dla owadów, takich jak - pszczoły, trzmiele, czy inne zapylacze. W centralnej części parku powstał “gaj pamięci drzew”, a wszystkie drzewa są opisane. Obok ścieżek spacerowych, są także ciągi komunikacyjne dla rowerzystów czy rolkarzy, a docelowo dla amatorów aktywnego spędzania czasu powstanie parkour. Przy alejkach stanęły ławki, pojawiło się też oświetlenie. Nie zapomniano także o najmłodszych, dla których postawiono dedykowane tablice edukacyjne z grami. 


Przeczytaj: 11 pomysłów na weekend w Opolu. Co warto zobaczyć?


  • Spacer po Wyspie Bolko


Skoro spacerowaliśmy w parku 800-lecia, to warto jest się również wybrać na Wyspę Bolko, która to niemalże graniczy ze wspomnianym parkiem. To miejsce wyjątkowe i popularne, zarówno wśród turystów, jak i mieszkańców Opola. Obecnie znajduje się tu opolski ogród zoologiczny oraz wiele ścieżek pieszo-rowerowych, kilka stawów i kanałów. Znajduje się tu również “Polana”, będąca miejscem spotkań opolskiej młodzieży. Wyspa jest ograniczona od północy i wschodu Odrą, a od zachodu Kanałem Ulgi i od północnego zachodu pozostałością Kanału Wińskiego. Na wyspę możemy się dostać mostami lub ulicą Parkową, biegnącą wzdłuż wałów przy kanale. To miejsce jest szczególnie polecane, jeśli w pełni chcemy odkryć wszystkie uroki jesieni.


  • Jesienny spacer po Wyspie Pasieki


Kolejną z wysp w Opolu, którą warto odwiedzić podczas jesiennego spaceru w mieście jest bez wątpienia Wyspa Pasieki. W tym miejscu warto jest się przejść bez żadnego pośpiechu. Wyspa ta od ścisłego centrum Opola jest oddzielona Kanałem Młynówki. Na wyspie Pasieki znajdziemy tak wyjątkowe miejsca, jak chociażby: opolski amfiteatr, Narodowe Centrum Polskiej Piosenki, Wieża Piastowska ze stawem zamkowym. Znajdują się tu również malownicze uliczki, przy których znajduje się wiele przedwojennych domów, co bez wątpienia nadaje wyjątkowego charakteru temu miejscu. Z wyspy możemy dojść bezpośrednio nad opolskie bulwary.


Sprawdź koniecznie: Najlepsze bulwary miejskie na krótki spacer


  • Spacer po Wenecji nad Młynówką


Jest w Opolu takie miejsce, w którym turyści mogą poczuć się jak we włoskiej Wenecji. Mowa tu oczywiście o słynnej Wenecji nad Młynówką. Ta słynna trasa spacerowa w Opolu rozciąga się na odcinku od Mostu Zamkowego aż po ulicę Korfantego. To, co bez wątpienia nadaje charakteru temu miejscu to stare kamienice, bulwary, ozdobne murki, skalne ogródki o wygodne zejścia nad wodę. Miejsce to najbardziej widowiskowo wygląda nocą. Można tu odpocząć i podziwiać urok tego miejsca, bo znajdziemy tu również liczne ławeczki i drewniany pomost widokowy.


Przeczytaj również: Jesienna podróż po znanych polskich miastach. 5 pomysłów na urozmaicenie czasu


  • Spacer po Wzgórzu Uniwersyteckim


Na sam koniec zostawiliśmy miejsce wyjątkowe, które pozwoli nieco lepiej poznać historię miasta i osób związanych z Opolem. Wzgórze Uniwersyteckie to spacerowy zakątek, w którym znajdziemy zabytkowe rzeźby, przedstawiające: Agnieszkę Osiecką, Czesława Niemena, Marka Grechutę, czy Jonasza Koftę. Miejsce to ma bogatą historię. Według legendy właśnie w tym miejscu nawracał na wiarę chrześcijańską, chrzcił i nauczał u schyłku X w. biskup Pragi, przyszły święty – Wojciech. A gdy zabrakło mu wody do chrztu, uderzył pastorałem w ziemię i wytrysnęło z niej cudowne źródło, którego woda leczyła różne dolegliwości. W miejscu źródła, za budynkiem uniwersytetu, stoi dziś niewielka studzienka z piękną, ażurową, kutą z żelaza kopułą nad kamienną cembrowiną.Noclegi Fikusówka

Noclegi Fikusówka

Opole, ul. Prószkowska

Agroturystyka 9.8
Noclegi U Daniela

Noclegi U Daniela

Opole, ul. Księdza Jerzego Popiełuszki

Kwatery i pokoje 9.8
Już dziś zarezerwuj dla siebie najlepszy nocleg w Opolu


Mamy nadzieję, że jesienna wizyta w Opolu będzie obfitować w wiele pozytywnych wrażeń, związanych z jesienną porą roku. To właśnie tu możemy podziwiać niezwykłą przyrodę i doświadczyć kultury na najwyższym poziomie. Wybierz się na spacer po Opolu i sprawdź, jak wiele do zaoferowania ma to miasto.


Komentarze

Zobacz również