Wypadek nad Morskim Okiem! Zachowaj ostrożność w górach

Wypadek nad Morskim Okiem! Zachowaj ostrożność w górach

W internecie pojawiła się informacja o wypadku nad Morskim Okiem. Pokazuje to, że mimo prawdziwego wybuchu wiosny, w górach nadal trzeba zachowywać dużą ostrożność. Co dokładnie się stało i czy można było tego uniknąć?

W poniedziałek 10 maja “Portal Tatrzański” poinformował o wypadku nad Morskim Okiem, do którego doszło dzień wcześniej. Okazało się, że jeden z narciarzy skitourowych, postanowił skrócić sobie drogę przez zamarzniętą taflę słynnego górskiego jeziora.  

Niestety nie wziął pod uwagę, że wskutek rosnących temperatur tatrzańskie stawy zaczęły rozmarzać. Wynikiem błędu była kąpiel w lodowatej wodzie Morskiego Oka. Tym razem skończyło się szczęśliwie, ponieważ pechowiec najadł się tylko strachu, wpadając po pas w toń jeziora. Jednak nie zawsze niefrasobliwe podejście do gór kończy się w ten sposób, dlatego chcemy przypomnieć najważniejsze zasady bezpieczeństwa.

Dotyczą one zarówno wytrawnych turystów, jak też osoby, które wędrówki po górskich szlakach traktują jako zajęcie typowo rekreacyjne.

Szukasz noclegów w Tatrach? Zobacz:
Aparthotel Delta Boutique

Aparthotel Delta Boutique

Kościelisko, ul. Karpielówka

Apartamenty 8.4
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym
Pensjonat "U Jagódki"

Pensjonat "U Jagódki"

Murzasichle, ul. Małe Ciche

Pensjonaty 9.7
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym
Willa Modrzewiowy Dwór

Willa Modrzewiowy Dwór

Murzasichle, ul. ul. Sądelska

Pensjonaty 10.0


Bezpieczeństwo w górach - najważniejsze zasady


Odpowiedniego przygotowania wymagają nie tylko wędrówki po szlakach w Tatrach! Trzeba o tym pomyśleć przed każdą planowaną wycieczką, niezależnie od tego, w jakiej części polskich gór się odbywa. Istnieje kilka podstawowych zasad bezpieczeństwa, które zawsze trzeba mieć z tyłu głowy.

  • Dokładne planowanie trasy w górach.
W górach nie ma miejsca na improwizację, dlatego każdą wycieczkę trzeba dokładnie zaplanować. Przede wszystkim należy wyznaczyć szlak, sprawdzić poziom trudności oraz oszacować czas, jak będzie potrzebny na jego przejście.

  • Sprawdzenie aktualnej prognozy pogody.
Wypadku nad Morskim Okiem być może udałoby się uniknąć, gdyby turysta sprawdził informacje o aktualnych warunkach pogodowych w Tatrach. Sprawdzenie pogody w górach pomoże przygotować się do wyjścia na szlak oraz odpowiednio skompletować ekwipunek.

Czasami nawet latem w górach mogą pojawić się opady śniegu, a na niektórych szlakach biały puch potrafi zalegać nawet w wakacje. Dlatego odpowiedzialny turysta, powinien zaprzyjaźnić się z aktualnymi prognozami pogody. To może uratować życie.

  • Ubranie i ekwipunek.
Buty trekkingowe to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia każdego turysty, który planuje wycieczkę w góry.  Muszą być wygodne, sznurowane i mieć solidną antypoślizgową podeszwę. Oprócz tego trzeba skompletować odpowiednie ubranie i ekwipunek!Morskie Oko – to trzeba zobaczyć w Tatrach


Morskie Oko jest jedną z największych atrakcji przyrodniczych w Tatrach, która cały czas przyciąga turystów. Szlak nad Morskie Oko dostępny jest właściwie niezależnie od pory roku. Nad jezioro prowadzi wygodna, asfaltowa droga, na którą można wjechać wózkiem. Oprócz tego od trasy odchodzą liczne szlaki turystyczne, wiodące w wyższe partie Tatr.

Dowiedz się wiecęj o Morskim Oku:
Morskie Oko

Morskie Oko

, ul. Palenica Białczańska

Atrakcje przyrodnicze


Przy wejściu na szlak nad Morskie Oko Tatrzański Park Narodowy oddał do użytku wygodne parkingi. Zobacz, jak z nich korzystać. Wejdź: Parking nad Morskim Okiem. Jak zarezerwować? oraz Jak dojechać na parking nad Morskim Okiem?

Następny artykuł Top 10 miejsc, które warto...

Komentarze

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej