Niezwykłe i tajemnicze miejsce - Oczy Ziemi

Niezwykłe i tajemnicze miejsce - Oczy Ziemi

Nie da się ukryć, że chyba większość osób przywykła już do wypoczynku z dala od ludzi. W ostatnich miesiącach sporym zainteresowaniem cieszyły się wycieczki jednodniowe. Do kategorii miejsc, które z powodzeniem możemy zobaczyć podczas jednego dnia lub weekendu należą Oczy Ziemi. Ta tajemnicza nazwa na pewno niewiele mówi turystom, jednak należy podkreślić, że jest to prawdziwa perełka województwa świętokrzyskiego, na dodatek coraz popularniejsza.

Czas pandemii niejako zmienił sposób naszego podróżowania. Poszukujemy ustronnych miejsc, w których można wypocząć w ciszy i spokoju, w bliskości z przyrodą. Tym samym unikamy kontaktu z turystami w miejscach obleganych i cieszymy się możliwością spędzania czasu w gronie najbliższych nam osób i tak, jak najbardziej lubimy. W tym wszystkim należy pamiętać, że spora ilość turystów, poszukuje miejsc ciekawych, niezwykłych, mało znanych i takich, które warto odkryć. Województwo świętokrzyskie, w których znajdują się Oczy Ziemi, jest doskonałą opcją dla każdego turysty. Absolutnie żadnej roli nie odgrywa tu pora roku. Góry Świętokrzyskie i okoliczne miejscowości z zabytkami potrafią zachwycić zarówno zimą, jak i latem.


Sprawdź również: 5 pomysłów na jednodniowe wycieczki w województwie świętokrzyskim. Gdzie warto się wybrać?


Czym są Oczy Ziemi?


Pierwsza myśl, związana z tym miejscem może budzić pewny niepokój. Obawy w tym przypadku zdają się być jednak zbędne, bo miejsce to powinno zachwycić absolutnie każdego. Należy podkreślić, że jest to rezerwat przyrody, znajdujący się w okolicach Skarżyska-Kamiennej. Miejsce mało znane, jednak z każdym kolejnym rokiem zyskuje na popularności i właśnie w tym przede wszystkim tkwi jego wyjątkowość. Oczy Ziemi na pewno jest dobrze znane okolicznym mieszkańców, które mogą je kojarzyć z dawnego kamieniołomu Gębury, w którym znajdowała się kopalnia piaskowca, który to w okresie II wojny światowej był wykorzystywany do budowy dróg i torów.


W tym wszystkim należy pamiętać jednak o tym, że jest to stosunkowo nowa atrakcja w województwie świętokrzyskim. Jego rewitalizacja i dostosowanie do potrzeb turystów miało miejsce w 2019 roku, kiedy to Nadleśnictwo Suchedniów uporządkowało ten teren, wybudowało altankę, murek i kładkę, znajdującą się nad tutejszym oczkiem wodnym.


Niezwykłym atutem tego miejsca jest przede wszystkim wspaniała przyroda i możliwość wypoczynku w ciszy i spokoju. Do tego wszystkiego znajdziemy tu wszelkie udogodnienia, niezbędne dla turystów, takie jak miejsce do grillowania, czy stojak na rowery, wykonany z potężnego pnia drzewa


Warto zaznaczyć, że miejsce to jest chętnie odwiedzane nie tylko przez turystów z Polski, ale również z zagranicy. Spokojnie można zaplanować tu rodzinny spacer, czy aktywne spędzenie czasu. Do starego kamieniołomu warto wybrać się zarówno pieszo, jak i rowerem. Trasa nie jest wymagająca. Przy okazji warto też zobaczyć znajdujący się w pobliżu kamieniołom "Kopulak".


Zastanawiająca dla wielu osób, na pewno będzie nazwa tej atrakcji. Określenie Oczy Ziemi pochodzi od charakterystycznych otworów w ścianie nieczynnego kamieniołomu. Jego dno zostało wypełnione przez niezwykłe i piękne oczko wodne.


Jak dojechać do Oczu Ziemi?


Dojazd w to miejsce nie powinien sprawić nikomu żadnego problemu. Najlepiej jest tu dotrzeć od strony ulicy Langiewicza w Suchedniowie. Następnie należy skręcić w ulicę Szeroką i tu pozostawić swoje auto przy wejściu do lasu. Urozmaiceniem wycieczki do Oczu Ziemi na pewno będzie fakt, że od parkingu do atrakcji mamy do pokonania około 3 km przez las, co na pewno pozwoli miło spędzić czas pośród wspaniałego klimatu i w bliskości przyrody. Jeśli wybieramy się w to miejsce rowerem, z powodzeniem możemy dojechać aż do samej atrakcji i odpocząć na miejscu. 


Jest dostępny również inny wariant trasy - zielony szlak turystyczny ze Skarżyska na Wykus. Od stacji Suchedniów Północny to około 2,5 kilometra spaceru, a od Mostek około 4 kilometrów. Od przebiegu szlaku trzeba do "Oczu Ziemi" odbić 300 metrów. O miejscu skrętu informuje tabliczka. Pewne jest to, że każdy powinien być zadowolony z wizyty w tym właśnie miejscu.


Lubisz spacery po lasach? Poznaj: Popularne trasy spacerowe po lasach w Polsce


Noclegi w okolicy Oczu Ziemi


Niestety tuż przy samej atrakcji nie możemy skorzystać z możliwości noclegów. Z pomocą przychodzą tu jednak pobliskie miejscowości, czyli Suchedniów i Skarżysko-Kamienna, w których z powodzeniem możemy znaleźć swój wymarzony nocleg. Dobrym rozwiązaniem może okazać się również inna miejscowość, która będzie stanowiła naszą bazę wypadową do lepszego poznania województwa i regionu Gór Świętokrzyskich. Niezależnie, na którą opcję się zdecydujemy, na pewno nie będziemy żałować.

 

 

Pokoje Gościnne u Sadzy

Pokoje Gościnne u Sadzy

Górno, ul. Krajno Pierwsze

Agroturystyka 9.9
Agroturystyka U Magdy

Agroturystyka U Magdy

Bodzentyn, ul. Langiewicza

Agroturystyka 9.7
Agroturystyka Nadia

Agroturystyka Nadia

Suchedniów, ul. Mostki

Kwatery i pokoje 9.8

 


Tutaj znajdziesz oferty noclegów w Suchedniowie, Skarżysku-Kamiennej i w Górach Świętokrzyskich


Mamy nadzieję, że odkrywanie regionu i stosunkowo nowej atrakcji województwa, pozwoli miło spędzić czas każdemu miłośnikowi historii i nie tylko. Oczy Ziemi - to musisz zobaczyć!


Następny artykuł Turyści masowo rezerwują...

Komentarze

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej