Z dala od tłumów: Grodzisko w Żmijowiskach

 Z dala od tłumów: Grodzisko w Żmijowiskach


Są takie miejsca w Polsce, które wydają się być oderwane od rzeczywistości. Jakby czas się tam zatrzymał. Jednym z takich miejsc jest położne pośród łąk Grodzisko Żmijowiska. To jeden z oddziałów Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. Otwarte przez cały rok, dla każdego. Zdecydowanie warto odwiedzić to miejsce.


Grodzisko Żmijowiska leży na Lubelszczyźnie, nieopodal Kazimierza Dolnego. Pośród łąk, lasów i pól uprawnych, nad rzeką Chodelką. Nie spotkamy tam tłumu turystów, straganów z pamiątkami czy kawiarni. Zawsze jednak wizytom w tym miejscu towarzyszy cisza zakłócana jedynie przez śpiew ptaków czy szum wiatru oraz spokój, jakiego nie doświadczymy w mieście czy popularnych miejscowościach turystycznych.

Do Grodziska Żmijowiska dotrzeć możemy pieszo, rowerem, samochodem – tuż obok jest parking, a nawet kajakiem – Chodelką. To wprost wymarzone miejsce na rodzinną wycieczkę, piknik na łonie natury czy też ucieczkę z głośnego miasta. Co ważne, obiekt jest czynny przez cały rok, o każdej porze dnia i nocy. Nie ma też biletów wstępu czy różnorodnych ograniczeń. Obowiązują proste zasady: nie niszcz i nie śmieć.


Grodzisko Żmijowiska jest jednym z oddziałów Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. Jest to częściowo zrekonstruowane wczesnośredniowieczne grodzisko, które zostało wykupione przez Muzeum Nadwiślańskie z rąk prywatnych, a przeprowadzone na nim kompleksowe badania archeologiczne pozwoliły na stworzenie projektu zagospodarowania grodziska i jego otoczenia oraz przystosowania go do publicznego udostępniania. Pierwsze prace rekonstrukcyjne zrealizowane zostały już w 2007 r., a od roku 2008 zainaugurowana została muzealna działalność edukacyjna. W roku 2009 powstały pierwsze elementy archeologicznego skansenu, w którym podjął działalność ośrodek archeologii doświadczalnej. Tym samym oddział Grodzisko Żmijowiska rozpoczął swoje funkcjonowanie.

Bez wątpienia jest to jedno z najbardziej oryginalnych muzeów w Polsce. Odwiedzając to miejsce odbędziemy wędrówkę w czasie, wkraczając do częściowo zrekonstruowanego wczesnośredniowiecznego świata. Niewielki gród obronny i towarzyszące mu osady zamieszkiwali wówczas Słowianie. Dziś zastaniemy tu odtworzone fragmenty umocnień grodu, który wzniesiono ok. 888 roku oraz mały archeologiczny skansen z typowymi dla wczesnego średniowiecza budowlami. W zwiedzaniu pomoże nam mobilny przewodnik: www.zmijowiska.pl – poprowadzą nas do niego umieszczone na wszystkich obiektach kody cyfrowe.

Jeśli zapragniemy więcej, możemy skorzystać z muzealnej oferty edukacyjnej, oferującej różnorodne w formie i treści zajęcia, popularyzujące w interaktywnej formie wiedzę o życiu codziennym dawnych Słowian. Nadwiślańskie „muzeum w krajobrazie” nie ogranicza się jedynie do terenu skansenu. Jest punktem centralnym szlaku tematycznego „Grodziska nad Chodelką”. Łączy on Żmijowiska z sąsiednimi słowiańskimi grodziskami w Chodliku i Podgórzu,  zapraszając do zwiedzania i odpoczynku turystów rowerowych i kajakowych.

Warto wiedzieć także o tym, że Grodzisko Żmijowiska to także ośrodek archeologii doświadczalnej, w którym poprzez eksperyment badacze starają się zgłębiać tajniki dawnego garncarstwa, hutnictwa, smolarstwa czy przygotowywania pożywienia. W trakcie letnich Warsztatów Archeologii Doświadczalnej można wziąć czynny udział w prowadzonych projektach badawczych, ale również zrealizować własne pomysł na archeologiczny eksperyment.

Archeologiczny skansen, stanowiący oryginalną scenerię i tworzący unikalną atmosferę, umożliwia pobyty i działalność grup rekonstruktorskich, które są zainteresowane okresem średniowiecza. To także doskonałe miejsce do organizacji imprez turystycznych, pobytów integracyjnych czy „zielonych szkół”.

Obecnie archeologia doświadczalna, oprócz aspektu badawczego, to także główna forma działalności edukacyjnej, realizowanej w trakcie corocznych "Warsztatów Archeologii Doświadczalnej" organizowanych na terenie Oddziału Grodzisko Żmijowiska.

Poszukaj noclegu w okolicy

Następny artykuł Atrakcyjne Mazowsze:...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!