Muzeum Nadwiślańskie / Oddział Grodzisko Żmijowiska
10 /10

Ocena na podstawie 2 opinii

Zacisze Pod Orzechem
Dodaj opinię

Przydatne informacje

Telefon:

(81) 881 02 88

Ceny biletów

  • wstęp na teren muzeum: 0.00
  • lekcja muzealna: 100.00 - od grupy
  • warsztaty archeologiczne: 250.00 - od grupy
Zobacz więcej

Opinie

Byłeś w tym miejscu? Podziel się swoimi wrażeniami.

Ocena10

Dodaj opinię

Opis obiektu

Siedzibą Oddziału jest częściowo zrekonstruowane wczesnośredniowieczne grodzisko w Żmijowiskach. Zostało ono wykupione przez Muzeum Nadwiślańskie z rąk prywatnych, a przeprowadzone na nim kompleksowe badania archeologiczne pozwoliły na stworzenie projektu zagospodarowania grodziska i jego otoczenia oraz przystosowania go do publicznego udostępniania. Pierwsze prace rekonstrukcyjne zrealizowane zostały już w 2007 r., a od roku 2008 zainaugurowana została muzealna działalność edukacyjna. W roku 2009 powstały pierwsze elementy archeologicznego skansenu, w którym podjął działalność ośrodek archeologii doświadczalnej. Tym samym oddział Grodzisko Żmijowiska rozpoczął swoje funkcjonowanie.

Do głównych zadań Oddziału, wynikających z ustawowych i statutowych powinności Muzeum Nadwiślańskiego - oprócz zagospodarowywania i publicznego udostępniania grodziska w Żmijowiskach - należy prowadzenie archeologicznych badań terenowych, opieka nad innymi ważniejszymi stanowiskami archeologicznymi na terenie działalności Muzeum, gromadzenie, przechowywanie i opracowywanie zabytków ruchomych pochodzących z badań archeologicznych na tym terenie oraz prowadzenie działalności edukacyjnej i organizacja publicznego dostępu do dziedzictwa archeologicznego pozostającego pod opieką Muzeum. Zbiory archeologiczne liczą obecnie ponad 300 muzealiów. Do najciekawszych należą zabytki związane z okresem wczesnego średniowiecza: zespół czterech naczyń ceramicznych z VIII w. z grodziska w Chodliku (badania 2000 r.) oraz wyposażenie grobowe dwóch pochówków z XI w.: rycerza i kobiety z Bochotnicy (badania 1993 r.). Na uwagę zasługują również zespoły: ceramiki naczyniowej z XIV-XV w. z kazimierskiego Rynku oraz ceramiki tzw. półmajolikowej i renesanowych kafli piecowych z XVII z terenu miasta i zamku. Kolekcję uzupełniają zabytki pradziejowe - głównie neolityczne - z okolic Kazimierza. Oprócz zbiorów własnych Muzeum przechowuje materiał zabytkowy z badań archeologicznych prowadzonych na terenie Kazimierza Dolnego (od 1971 r. - ok. 40.000 zabytków) i Janowca (od 1976 r. - ok. 35.000 zabytków).

Ważnym nurtem działań muzealnych stała się zapoczątkowana w roku 2003 archeologia doświadczalna. Obiecujące wyniki przyniosły pierwsze eksperymenty związane z odtwarzaniem cyklu produkcyjnego tzw. typu chodlikowskiego ceramiki naczyniowej z VIII-IX wieku oraz pozyskiwania żelaza z rudy darniowej metodami stosowanymi we wczesnym średniowieczu. Nowatorskim programem archeologicznych eksperymentów jest odtwarzanie pożywienia Słowian oraz badanie jego wartości odżywczych i bioprzyswajalności.

Obecnie archeologia doświadczalna, oprócz aspektu badawczego, to także główna forma działalności edukacyjnej, realizowanej w trakcie corocznych "Warsztatów Archeologii Doświadczalnej" organizowanych na terenie Oddziału Grodzisko Żmijowiska.

Oferta stała:
Rekonstrukcje obiektów archeologicznych na Grodzisku Żmijowiska
Warsztaty Archeologii Doświadczalnej
Szlak tematyczny „Grodziska nad Chodelką”

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym, Oddział Grodzisko Żmijowiska, Gmina Wilków, wieś Żmijowiska (16 km od Kazimierza Dolnego), Biuro Oddziału: ul. Rynek 19, 24-120 Kazimierz Dolny.

 

Czynne od rana do zmierzchu, wstęp wolny.

Noclegi w okolicy

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej