7 pomysłów na romantyczny wyjazd w Bieszczady

7 pomysłów na romantyczny wyjazd w Bieszczady

Nie od dziś wiadomo, że w Bieszczadach zakochuje się każdy, kto tylko postanowił je odwiedzić. Piękne, malownicze i zachwycające na każdym kroku kradną kolejne serca i nie zamierzają ich oddawać. Co dokładnie decyduje o wyjątkowości Bieszczad? Widoki, świeże powietrze, a może piękna przyroda? Na pierwszym miejscu należy wymienić przede wszystkim klimat, który całkiem rozmiękcza turystów.  Więc skoro panuje to taka magiczna atmosfera, dlaczego by nie wykorzystać zakątka jako miejsca na romantyczny wypad? Oto kilka pomysłów jak spędzić czas w Bieszczadach tylko we dwoje.

Romantyczny wypad w Bieszczadach – wyruszcie na podbój górskich szczytów! 


Wypad w góry wiąże się przede wszystkim ze zdobywaniem szczytów. Jeżeli więc oboje preferujecie aktywny wypoczynek, koniecznie powinniście wyruszyć na kilka bieszczadzkich tras. Punktem obowiązkowym będzie wyprawa na Połoninę Caryńską. Znajdująca się w granicach Bieszczadzkiego Parku Narodowego jest jednym z najpopularniejszych zakątków w Bieszczadach. Nie ma się temu co dziwić, gdyż króluje tu dzika przyroda oraz zachwycające widoki. 


Na Połoninę Caryńską prowadzi Czerwony Główny Szlak Beskidzki z Ustrzyk Górnych (około 3 godziny), Szlak Zielony z Małej Rawki przez przełęcz Wyżniańską (około 2 godziny) oraz zielona ścieżka przyrodnicza “Buk” z Ustrzyk Górnych (około 3,5 godziny). 


Drugim obowiązkowym punktem podczas romantycznego wyjazdu w Bieszczady jest spacer na Połoninę Wetlińska. Równie piękna i zachwycająca gwarantuje nam niezapomniane widoki. Zatrzymanie się w tak malowniczym miejsce oraz możliwość wspólnego podziwiania okolicznej panoramy wynagrodzi nam wszelki trud podróży i będzie jednym z najprzyjemniejszych momentów podczas romantycznego wyjazdu. Jak możemy dotrzeć na Połoninę Wetlińską? Warto wybrać Czerwony Główny Szlak Beskidzki z Berehów Górnych, żółty szlak z przełęczy Wyżnia lub zieloną ścieżkę przyrodniczą “Pełnik” biegnącą z Wetliny przez przełęcz Orłowicza.


Wizyta w Bieszczadach – nawet na najbardziej romantyczna –  nie może się obyć bez zdobycia najwyższego okolicznego szczytu. Tym bardziej że czekają tam na nas naprawdę niesamowita panorama. Tarnica wznosi się na wysokość 1346 m n.p.m. i należy do Koron Gór Polskich. Jest także najlepszym punktem widokowym w całych Bieszczadach. Wspólne wyprawa do takiego miejsca, a następnie radość ze zdobycia szczytu zagwarantuje nam naprawdę mnóstwo satysfakcji! 


Wyjazd w Bieszczady we dwoje – piękna przyroda w pięknych rezerwatachGdyby zapytać niektórych o najbardziej romantyczne miejsca na randkę, wymieniliby zapewne restaurację z widokiem na wieżę Eiffla, rejs po weneckich kanałach bądź długi weekend we Wrocławiu. Chełmnie czy Krakowie. Wy jednak wybraliście Bieszczady, dlatego hasło „romantyczny miejsce” kojarzy się wam z piękną przyrodą i wyjątkowymi zakątkami z dala od cywilizacji. Dlatego też planując wyprawy po okolicy, zdecydowanie powinniście odwiedzić rezerwat przyrody Sine Wiry. Ten zachwycający zakątek jest jednym z najpiękniejszych rezerwatów w naszym kraju. Położony na terenie Ciśniańsko-Wetlińskim Parku Krajobrazowym przyciąga turystów pięknym widokiem na malowniczym przełom Wetliny. Rzeka w tym miejscu przepływa pomiędzy licznymi głazami oraz progami skalnymi tworząc cieszący oko widok. Najpierw możemy zdecydować się na spokojny spacer, a później zatrzymać się tu na chwilę, by cieszyć się szumem wody oraz nieugiętym nurtem rzek (doszukiwanie się podobieństw do siły waszego związku jest wskazane). 


Świetnym pomysłem na romantyczny spacer będzie również wizyta w rezerwacie Zwiezło. Tam będziemy mogli zobaczyć dwa piękne górskie jeziorka. Można odwiedzić je przy okazji podróży trasą Głównego Szlaku Beskidzkiego, na odcinku z Komańczy na Chryszczatą.


Romantyczny wypoczynek w Bieszczadach spacer do źródła Sanu


Przebywając w Bieszczadach, będziemy mieli okazję, dotrzeć do źródeł jednej z najważniejszych rzek w Polsce. Spokojny i łagodny San ma w okolicy swój początek. Podczas romantycznego weekendu możemy wyruszyć na spokojny spacer w górę rzeki trasą prowadzącą na tzw. Worek Bieszczadzki  dziki teren położony pomiędzy pasmem polskich Bieszczadów Wysokich a granica Ukrainy. Decydując się na ten krok, będziemy musieli przygotować się na kilkugodzinną wyprawę (w obie strony około 8 godzin) drogą biegnącą przez zielony gęsty las. Otoczeni zielonym szpalerem drzew będziemy mogli cieszyć się ciszą, spokojem i swoim towarzystwem, jednak nie zobaczymy zbyt wielu pięknych widoków (co w Bieszczadach można uznać za spory minus). Wytrwali będą mogli jednak zobaczyć tajemniczy skrawek regiony, który długo nie był dostępny dla turystów, źródło Sanu, a także Grób Haliny. 


Zakochanych szczególnie powinien zainteresować ten ostatni punkt. Znajdująca się w bieszczadzkiej dziczy mogiła skrywa ciała dawnych właścicieli wsi Sianki, których połączyła wielka miłość. Według lokalnych legend wizyta w tym miejscu połączona z modlitwą za dusze spoczywających tu osób przyniesie nam szczęście w miłości. 


Trasa na Worek Bieszczadzki rozpoczyna się we wsi Bukowiec (około 30 kilometrów od wsi Lutowiska i około 50 kilometrów od Wetliny). Na początku trasy znajduje się parking. 


Bieszczady dla dwojga aktywny wypoczynek na rowerze! 


Gdy już zakochamy się w Bieszczadach od pierwszego wejrzenia, okrywanie kolejnych pięknych i tajemniczych zakątków stanie się głównym zajęciem podczas naszego romantycznego wyjazdu. Tutaj na każdym kroku czekają klimatyczne widoki, piękna przyroda oraz ujmująca atmosfera. Jak najlepiej wykorzystać czas by chłonąć bieszczadzką magię? Najlepiej wsiąść na rower i wyruszyć przed siebie. Wiele rowerowych tras w okolicy prowadzi zacienionym leśnymi ścieżkami, gdzie łatwiej będzie nam się schronić przed letnim słońcem. Wsiadając na rower, otworzymy przed sobą także możliwość dotarcia w wiele tajemniczych miejsc, do których nie dojechalibyśmy samochodem, a czasu nie starczyłoby na pieszą wycieczkę. Przy okazji za sprawą ruchu i świeżego powietrza znacząco poprawiły nasze samopoczucie oraz kondycję. Wyprawę rowerową możemy także urozmaicić piknikiem w ustronnym miejscu – na przykład nad brzegiem leniwie płynącego Sanu. 


Obiekty, w których czekają na was rowery: Wypad w Bieszczady dla zakochanych – weekend nad jeziorem


Pragnąc urozmaicić nieco nasz romantyczny wyjazd w Bieszczady, możemy część wolnego czasu spędzić nad… Bieszczadzkim morzem! Takim mianem często określa się Jezioro Solińskie. Zbiornik znajdujący się u stóp najpiękniejszych polskich gór zajmuje powierzchnię 22 kilometrów kwadratowych i imponuje długą i różnorodną linią brzegową dochodzącą do 160 kilometrów. Lesiste strome stoki oraz czyste wody jeziora zapewniają bardzo przyjemne widoki, a dodatkowo czeka tu na nas wiele ciekawych atrakcji. W wolnej chwili możemy wypłynąć w rejs statkiem spacerowym, by zobaczyć najciekawsze zakątki jeziora czy samemu wskoczyć w kajak, łódkę czy rowerek wodny i dobrze bawić się we dwóje! O okolicy możemy udać się także na zwiedzanie zapory na rzece Solinie, zajrzeć do Muzeum Kultury Bojków czy do wiejskiego zoo. Co prawda wizyta w tym ostatnim przypadłaby do gustu szczególnie dzieciom, ale nie oszukujmy się – kto z nas nie lubi popatrzeć na małe rozczulające króliczki? Będąc w okolicy, warto znaleźć chwilę na wizytę w punkcie widokowym w Polańczyku.


Atrakcje wokół Jeziora SolińskiegoZnajdź noclegi nad Jeziorem Solińskim i korzystaj z wielu atrakcji! 


Bieszczady we dwoje, co warto robić? Udać się na przejażdżkę Kolejką Bieszczadzką!


Bieszczady można zwiedzać na różne sposoby. Z jednej strony możemy postawić na długie spacery i wspinaczki, z drugiej na rowerowe wycieczki (koniecznie połączone z piknikiem!). Natomiast malownicze Jezioro Solińskie zbadamy podczas rejsu statkiem spacerowym. Podziwianie okolicy możemy sobie jednak urozmaicić w bardzo ciekawy sposób. Ciekawym pomysłem w czasie naszego romantycznego wyjazdu we dwoje może być wycieczka Bieszczadzką Kolejką Leśną. Ponad stuletnia trasa wąskotorowa jest jedną z ciekawszych okolicznych atrakcji i powinna przypaść do gustu absolutnie każdemu. Decydując się na przejażdżkę kolejką, możemy wybrać dwie trasy. Pierwsza – zwana widokową – pozwoli nam podziwianie okolicznych szczytów, natomiast druga – określana mianem dzikiej – prowadzi licznym zakrętami przez miejsca trudno dostępne, do których nie dojechalibyśmy samochodem. Na stacji w Majdanie warto zatrzymać się na dłużej, znajduje się tam bowiem muzeum, gdzie bezpłatnie możemy obejrzeć stare bilety, elementy infrastruktury kolejowej oraz uniformy dawnych maszynistów.


Atrakcyjne noclegi w Cisnej: Sprawdź noclegi w Cisnej i wyrusz na wyprawę bieszczadzką kolejką! 


Romantyczny weekend w Bieszczadach? Koniecznie pod rozgwieżdżonym niebem! 


Na koniec prawdziwa wisienka na torcie, która (przy odrobienie szczęścia) dopełni nasz romantyczny wypad w Bieszczady. Z czym od najmłodszych lat kojarzą nam się romantyczne chwile? W czołówce zapewne znajdzie się podziwianie rozgwieżdżonego nieba. Dlatego przebywający w Bieszczadach we dwoje koniecznie powinniście spróbować załapać się na pokazy astronomiczne w Parku Gwiezdnego Nieba. Jest to drugi w Polsce i jeden z największych parków ciemnego nieba w Europie. Jego głównym celem jest ochrona wyznaczonego terenu Bieszczad przed zanieczyszczeniem świetlnym, tym samym umożliwiając obserwację nocnego nieba w naturalnych warunkach. W miejscu tym będziecie mogli usiąść wspólnie na leżakach, zakryć się ciepłym kocem i z lornetką w ręku patrzeć na Księżyc oraz posłuchać wykładu na temat gwiazd i planet. Później przez teleskop pooglądacie odległe planety i zrobicie sobie pamiątkowe zdjęcie na tle świetnie widocznej Drogi Mlecznej! Trudno wyobrazić sobie bardziej niezwykłe i magiczne warunku do spędzenia romantycznych chwil. 


Park znajduje się w pobliżu wsi Lutowiska. Niestety plany bardzo łatwo może pokrzyżować nam pogoda, dlatego musimy liczyć na odrobinę szczęścia. 


Znajdź nocleg w okolicy i oglądaj rozgwieżdżone niebo z drugą połówką! 


Następny artykuł Zasady bonu turystycznego 500+

Komentarze (1)

Bersa

Bojkotuje Podkarpacie.

Zobacz również