Atrakcyjna Małopolska. Miejsca warte odwiedzenia


Małopolska to niezwykle ciekawy i malowniczy region Polski. Bogaty w liczne zabytki, piękne miasta i urokliwe miasteczka, z górami, dolinami i zachwycającymi widokami. Tu każdy turysta znajdzie coś dla siebie, bez względu na wiek i preferencje. Nie wierzycie? Sami zobaczcie!


Po pierwsze: Kraków


Jest to niewątpliwie jedno z bardziej klimatycznych miast w Polsce, nieustannie zachwycające licznymi zabytkami. Rynek Główny w Krakowie określany jest przez turystów jako miejsce z duszą, co roku o każdej porze roku przyciąga prawdziwe tłumy zwiedzających zarówno z Polski, jak i z zagranicy. To miasto wypełnione historią, młodymi ludźmi, artystami i wszechobecną sztuką. Muzea, rzeźbione kamieniczki oraz bardzo liczne wąskie uliczki przenoszą nas swoim urokiem w historyczne czasy dawnej Polski.

Kraków rozkłada przed nami cały wachlarz miejsc wartych zobaczenia. Oczywiście kilka z nich powinno znaleźć się na obowiązkowej liście każdej wyprawy. Koniecznie powinniśmy zwiedzić słynny Zamek Królewski na Wawelu – dawną siedzibę królów polskich, gdzie obecnie możemy podziwiać liczną kolekcję sztuki.

Kolejnym z miejsc, których nie można pominąć w Krakowie, jest Rynek Główny. W jego centrum zlokalizowane zostały krakowskie sukiennice, których nazwa pochodzi od znajdujących się tam kiedyś kramików z suknem. Choć dzisiaj ich kształt nieco się różni od historycznego, nieustannie są odwiedzane przez tłumy turystów chcących kupić pamiątki oraz liczne rękodzieła. Dodatkowo kamienice znajdujące się na Rynku Głównym, dawniej należące do bogatych kupców, rodów szlacheckich oraz urzędników królewskich, do dzisiaj zachwycają swoją niezwykłą architekturą.

W sąsiedztwie Krakowskiego Rynku wznosi się przepiękny Kościół Mariacki, z którego co godzinę grany jest słynny hejnał. Warte odwiedzenia jest także krakowskie zoo, Piwnica Pod Baranami czy też liczne muzea i galerie sztuki, a także miejscowe kawiarenki i restauracje.


Kraków, ul. Rynek Główny
Zabytki
Sukiennice
Kraków, ul. al. 3 Maja
Muzea
Muzeum Narodowe


Kopalnia Soli w Wieliczce


Kopalnia Soli w Wieliczce jest najpopularniejszą kopalnią w Polsce i jednym z najstarszych zakładów górniczych Europy. Obecnie znana na całym świecie, przede wszystkim dzięki podziemnej trasie turystycznej. Rokrocznie tym najcenniejszym historycznie fragmentem wielickich podziemi, usytuowanym na głębokości 64-135 m, wędruje ponad milion osób, a ponad połowa z nich to obcokrajowcy. Część trasy jest przystosowana dla osób niepełnosprawnych, zwiedzanie zajmuje około 2-3 godzin.

 

Najbardziej charakterystyczną i rozpoznawalną częścią kopalni jest niewątpliwie Kaplica Św. Kingi – co ciekawe, jest możliwość uczestnictwa we mszy świętej. Na dole jest także sala koncertowa o niebywałej akustyce. Wybierając się na dół, warto pamiętać o założeniu cieplejszych ubrań – temperatura nie przekracza tam 15 stopni Celsjusza.


Poszukaj noclegu w Wieliczce


Kopalnia soli w Bochni


Ciekawą propozycją na rodzinną wycieczkę jest wizyta w Kopalni Soli Bochnia. Ta niezwykła atrakcja turystyczna Małopolski leży zaledwie 40 km od Krakowa. Jest to najstarszy polski obiekt tego typu – według źródeł początek działalności sięga aż 1248 roku. Dziś jest to wyjątkowe miejsce o charakterze turystycznym, jego atrakcyjność wynika m.in. z unikalnej formuły ukazania podziemia, która dla odwiedzających stanowi niepowtarzalne doświadczenie.

 

W ofercie kompleksu znajduje się kilka tras dla zwiedzających, które różnią się między sobą formą i stopniem trudności. Turyści mogą w przystępny sposób zapoznać się z dziejami kopalni w ramach Podziemnej Ekspozycji Multimedialnej, doświadczyć ekstremalnej przygody podczas Historycznej Wyprawy w Stare Góry lub zobaczyć fluorescencyjne hality w ramach trasy przyrodniczej.


Niewątpliwą atrakcją zwiedzania jest przejazd podziemną koleją. Sieć kolei podziemnej w Kopalni Soli Bochnia składa się z dróg przewozowych, które dzielą się na szlaki. W podziemiach bocheńskiej kopalni znajdują się aż trzy stacje osobowe, na których odbywa się wsiadanie i wysiadanie turystów.



Zakopane - stolica polskich Tatr


Do Zakopanego jeździmy, gdy chcemy oderwać się od codzienności – wyjść w góry, by pośród tatrzańskich szczytów odpocząć i naładować akumulatory na kolejne miesiące. W tym mieście turysta ma wszystko, o czym tylko może zamarzyć: odosobnione miejsca na szlakach, ale również tętniące życiem ulice i mnóstwo atrakcji. W Zakopanem zjesz oscypka, obejrzysz przepiękne drewniane wille, a widokami nacieszysz się na Gubałówce czy Kasprowym Wierchu. Próżno szukać miejscowości, która miałaby taki urok, jak stolica Tatr.

 

Zakopane stanowi świetną bazę wypadową w najwyższe góry Polski Tatry. Osoby wolące wypoczynek w warunkach miejskich także znajdą wiele ciekawych miejsc – m. in. dom Wyspiańskiego, Muzeum Harcerstwa, cmentarz i kościółek przy Pęksowym Brzyzku, Muzeum Stylu Zakopiańskiego, czy Kaplica na Jaszczurówce.

Znajdź nocleg w Zakopanem


Wyjątkowa Krynica-Zdrój


Krynica-Zdrój jest miastem mającym wyjątkowy urok, co jest zasługą niezwykłej dzielnicy uzdrowiskowej, gdzie uwagę zwracają zabytkowe budynki sanatoriów, deptak z z neorenesansową Pijalnią Wód oraz Park Zdrojowy. Stojące w cieniu drzew altanki i ławeczki to idealne miejsca, by przysiąść na chwilę, odpocząć i chłonąć atmosferę uzdrowiska. Warte zobaczenia są również krynickie muzea – przed wszystkim Muzeum Nikifora, w którym zgromadzono część dzieł malarza oraz jego osobiste rzeczy, a także Muzeum Zabawek, prezentujące przedmioty powstałe na przestrzeni ostatnich dwustu lat.

Wypoczywając w Krynicy-Zdroju warto znaleźć czas, by nacieszyć się widokami. Jeden z lepszych punktów obserwacyjnych stanowi Góra Parkowa, na szczyt której dociera kolej linowo-terenowa. Wystarczy krótka przejażdżka, by cieszyć się piękną panoramą miasta i okolicznych wzgórz, spędzić czas w restauracji czy wypróbować tzw. Rajskie Ślizgawki. Inny ciekawy punkt widokowy mieści się w koronach drzew. Wieża znajduje się na wysokości 50 metrów – to jedyna w Polsce tego typu atrakcja – i wybudowano ją na szczycie stacji narciarskiej Słotwiny Arena.

Poszukaj noclegu w Krynicy-Zdroju

Krynica-Zdrój, ul. Bulwary Dietla
Muzea
Muzeum Nikifora
Krynica-Zdrój, ul. Park Słotwiński
Parki miejskie
Pijalnia Słotwinka
Krynica-Zdrój, ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego
Ośrodki kultury
Centrum Kultury


Szczawnica i Pieniny


O zaletach Szczawnicy można mówić wiele: wspaniała lokalizacja pośród pienińskich szczytów, urokliwe zakątki dzielnicy uzdrowiskowej oraz atrakcje umilające turystom wypoczynek – to tylko najważniejsze z nich.

Chcąc poznać wszystkie ciekawostki Szczawnicy na pewno trzeba tam spędzić więcej niż zaledwie dwa dni. Miasto otwiera bowiem przed nami szereg możliwości – zimą są to szaleństwa na stokach Palenicy, Szafranówki i Areny Narciarskiej Jaworki-Homole. Część z tamtejszych tras ma homologację FIS, co oznacza, że spełniają najwyższe normy, a satysfakcja ze zjazdów jest gwarantowana. Wiosna to pora wycieczek w góry, w okolicy Szczawnicy można znaleźć zarówno trasy spacerowe, jak i dłuższe szlaki dla wymagających. Najciekawszym wyborem będzie wyprawa na Prehybę, Czerwony Klasztor lub Sokolicę i Trzy Korony. Tę ostatnią trasę spokojnie można uznać za kultową, a jej przejście za obowiązkowe.

Atrakcje Szczawnicy nie ograniczają się tylko do wyjść w góry czy jazdy na nartach. Coś dla siebie znajdą też amatorzy wodnych przygód. Niezmienną popularnością cieszy się spływ przełomem Dunajca, który czynny jest od początku maja do końca października. To niesamowita okazja do podziwiania pienińskiej przyrody z perspektywy rzeki oraz do wysłuchania gawęd flisaków. Ale nie tylko spływ łodzią jest sposobem na pokonanie Dunajca – można to zrobić bardziej ekstremalnie, na przykład próbując raftingu!

Poszukaj noclegu w Szczawnicy

Data publikacji:

Autor:

Komentarze