Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. Stanisława Witkiewicza,  willa
9,6 /10

Ocena na podstawie 33 opinii

Dodaj opinię

Przydatne informacje

Telefon:

(18) 201 36 02

Godziny otwarcia:

  • Poniedziałek 10:00-18:00
  • Wtorek 10:00-18:00
  • Środa 10:00-18:00
Zobacz więcej

Ceny biletów

  • normalny: 15.00
  • ulgowy: 10.00
  • rodzinny: 35.00
Zobacz więcej
Teraz: zamknięte

Opinie (33)

9.6 Rewelacyjny
Dodaj opinię

Ocena9.6

Dodaj opinię

Opis obiektu

Willa "Koliba" – pierwszy dom w stylu zakopiańskim wybudowany według projektu Stanisława Witkiewicza –  położona jest przy ulicy Kościeliskiej, najstarszej ulicy Zakopanego, gdzie co krok spotykamy zabytkowe domy i zagrody góralskie. To otoczenie łatwiej pozwala zrozumieć ideę Stanisława Witkiewicza.

Gdy w Zakopanem w drugiej połowie XIX wieku zaczęła się pojawiać, tak jak w wielu uzdrowiskach krajowych, architektura w stylu szwajcarskim czy tyrolskim, stało się dla Witkiewicza jasne, że aby uchronić Podhale od obcych stylowo budowli, należy stworzyć styl wyrosły z zastanej sztuki budowania. Batalię o styl toczył Witkiewicz na łamach prasy. W swoich reportażach i artykułach  nawoływał do wykorzystywania motywów miejscowych we wznoszonych przez „panów” i "gości" willach.

W tym czasie rozmiłowany w góralszczyźnie kolekcjoner Zygmunt Gnatowski, ziemianin z Jakimówki na Ukrainie,  zapragnął wybudować sobie dom letni w Zakopanem. Początkowo miała to być góralska chałupa. Witkiewiczowi udało się jednak namówić Gnatowskiego, aby wybudował willę w stylu zakopiańskim. "Kolibę" (nazwa koleba oznacza rodzaj szałasu pasterskiego) budowali w latach 1892/93 miejscowi budarze. Jej wnętrze było również stylowo wyposażone w meble i sprzęty, a także specjalnie zaprojektowane piece kaflowe, karnisze, zasłony, a nawet drobne przedmioty kowalskie, jak klamki i wykładki zamków.

Pierwotnie "Koliba" wyglądała inaczej niż dzisiaj – w 1901 r. Gnatowski dobudował od strony zachodniej potężne skrzydło, które przekształciło zamysł Witkiewicza przez zmianę bryły budynku. Zygmunt Gnatowski zmarł w roku 1906 w rodzinnej Jakimówce. Nie pozostawił spadkobierców i "Koliba" została sprzedana. Kolekcja etnograficzna – którą Gnatowski umieścił w tzw. góralskiej izbie "Koliby" – zgodnie z jego ostatnią wolą, znalazła się w Muzeum Tatrzańskim.

Kolejni właściciele, zmieniający się kilkakrotnie, nie doceniali wartości tego obiektu i nie dbali o jego stan. W roku 1935 dom został kupiony na licytacji przez Kolejowe Przysposobienie Wojskowe. Nowy właściciel kupił willę z zamiarem urządzenia w niej domu wypoczynkowego. W trakcie prac remontowych i adaptacyjnych rozebrano większość zabytkowych pieców, zmieniono stylowe unikatowe podłogi, także wystrój elewacji, a we wnętrzu pojawiły motywy charakterystyczne dla  art deco.

W czasie okupacji willa była siedzibą Hitlerjugend i przetrwała ten okres bez zniszczeń. Po wojnie była kolejno domem wypoczynkowym a później, do grudnia 1981 r. domem dziecka. W roku 1984 Muzeum Tatrzańskie wykonało remont zabezpieczający opuszczonego domu, a w roku 1987 przystąpiło do remontu konserwatorskiego, następnie do urządzania wnętrz willi. Sto lat bez mała po wybudowaniu "Koliby" w grudniu 1993 r. otwarto w niej Muzeum Stylu Zakopiańskiego. Muzealne wnętrza aranżował Władysław Hasior.

W pięciu pokojach najstarszej części urządzono, zgodnie z ich pierwotnymi funkcjami, jadalnię, salon i sypialnię na parterze oraz pokój Gnatowskiego i pokój służącego na piętrze.

Etnograficzna kolekcja Zygmunta Gnatowskiego wróciła na swoje miejsce w "izbie góralskiej". Wszystkie pozostałe meble, sprzęty i drobiazgi rzemiosła artystycznego w stylu zakopiańskim pochodzą z okresu jego największego rozkwitu na przełomie XIX i XX w. Były w tym czasie wykonane według projektów Stanisława Witkiewicza, Wojciecha Brzegi, ucznia i najbliższego współpracownika artysty, wreszcie Stanisława Barabasza, od 1901 roku dyrektora zakopiańskiej Szkoły Przemysłu Drzewnego, który wprowadził styl zakopiański do szkolnych warsztatów. Natomiast pokój służącego został dla porównania wyposażony w meble projektowane przez Franciszka Neużila, pierwszego dyrektora tej szkoły. To właśnie Neużil jako pierwszy wprowadził termin "styl zakopiański" i określał nim projektowane przez siebie meble, zdobione podhalańskim ornamentem. Jednak Witkiewicz ostro krytykował tę działalność Neużila, zarzucając mu przede wszystkim niezrozumienie istoty góralskiego stylu i powierzchowne, artystycznie nieudane, zastosowanie i przetworzenie ludowej ornamentyki.

Muzeum Stylu Zakopiańskiego jest jedynym w Polsce miejscem, gdzie można poznać historię i dokonania pierwszej teoretycznie opracowanej i praktycznie realizowanej koncepcji polskiego stylu narodowego, opartego na budownictwie i zdobnictwie górali podhalańskich.

"Koliba" otwiera krótką, bo zaledwie dwudziestoletnią historię stylu zakopiańskiego. Po "Kolibie" Witkiewicz zaprojektował jeszcze kilka drewnianych, utrzymanych w typie willi-pensjonatu zakopiańskich domów, w tym najpiękniejszy z nich dom "Pod Jedlami". Projektował również meble, różne przedmioty codziennego użytku i część wyposażenia kościoła parafialnego p.w. Najświętszej Rodziny. Jego autorstwa jest projekt kaplicy p.w. Najświętszego Serca Jezusowego w Jaszczurówce, a według ostatnich już planów artysty, rysowanych w 1913 r., wybudowany został murowany gmach główny Muzeum Tatrzańskiego.

Tekst: Anna Liscar, Muzeum Tatrzańskie

źródło: www.muzeumtatrzanskie.com.pl

W pobliżu

Kościeliska 18, Zakopane

Kościół Matki Bożej Nieustającej Pomocy Na Górce

Kaszelewskiego 9, Zakopane
Odległość: 261 m

Wyciąg narciarski Lipki

Kościeliska 31c, Zakopane
Odległość: 267 m

Galeria Kenara w Zakopanem

Sobczakówka 9, Zakopane
Odległość: 273 m

Kościół Matki Bożej Częstochowskiej Stary kościółek

Kościeliska 4, Zakopane
Odległość: 316 m

Stary Cmentarz na Pęksowym Brzyzku

Kościeliska, Zakopane
Odległość: 425 m

Akwanarium Podwodny Świat Zakopane

Ubocz 3b, Zakopane
Odległość: 442 m

Restauracja u Wnuka

Kościeliska 8, Zakopane
Odległość: 220 m

Restauracja PSTRĄG GÓRSKI

Krupówki 6a, Zakopane
Odległość: 438 m

Restauracja Halka

Mariusza Zaruskiego 5, Zakopane
Odległość: 472 m

Restauracja Czarny Staw

Krupówki 2, Zakopane
Odległość: 475 m

GAZDOWO KUŹNIA

Krupówki 1, Zakopane
Odległość: 515 m

Restauracja Gąsienicowo Kącina

Krupówki 1b, Zakopane
Odległość: 530 m

Wyciąg narciarski Lipki

Kościeliska 31c, Zakopane
Odległość: 267 m

Stacja narciarska Gubałówka

Na Gubałówkę, Zakopane
Odległość: 500 m

Stacja Narciarska Polana Szymoszkowa

Polana Szymoszkowa 2, Zakopane
Odległość: 974 m

Wyciąg narciarski Pod Butorowym

Czajki, Kościelisko
Odległość: 1.64 km

Wyciąg Gubałówka Północna

Gubałówka 224b, Zakopane
Odległość: 1.69 km

Wyciągi narciarskie Budzowski Wierch

Krzeptówki 1, Zakopane
Odległość: 2.09 km

Biedronka Zakopane, ul.Nowotarska

ul.Nowotarska, Zakopane
Odległość: 1.01 km

Biedronka

aleja 3 Maja 9, Zakopane
Odległość: 1.12 km

Biedronka Zakopane, ul. Makuszyńskiego

Kornela Makuszyńskiego 20A, Zakopane
Odległość: 1.37 km

Biedronka Zakopane, ul. Jagiellońska

Jagiellońska 18, Zakopane
Odległość: 1.46 km

Kościół Matki Bożej Nieustającej Pomocy Na Górce

Kaszelewskiego 9, Zakopane
Odległość: 261 m

Galeria Kenara w Zakopanem

Sobczakówka 9, Zakopane
Odległość: 273 m

Kościół Matki Bożej Częstochowskiej Stary kościółek

Kościeliska 4, Zakopane
Odległość: 316 m

Stary Cmentarz na Pęksowym Brzyzku

Kościeliska, Zakopane
Odległość: 425 m

Akwanarium Podwodny Świat Zakopane

Ubocz 3b, Zakopane
Odległość: 442 m

Muzeum Karola Szymanowskiego w Willi ATMA

Kasprusie 19, Zakopane
Odległość: 452 m

Noclegi w okolicy

Apartamenty - odkryj Zakopane

Apartamenty - odkryj Zakopane

Kościeliska 34, Zakopane
Apartamenty - odkryj Zakopane

Apartamenty - odkryj Zakopane

Kościeliska 34, Zakopane
Apartamenty Karin

Apartamenty Karin

Kaszelewskiego 7D, Zakopane

Inne muzea w okolicy

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej