Wszystko, co NAJ podczas zimy w Polsce

Zima w Polsce rozkręca się na dobre. To pora roku, która jest nie przez wszystkich lubiana, ale trzeba podkreślić, że jeśli spadnie śnieg, to wiele miejsc prezentuje się naprawdę bajkowo. Z zimą w Polsce związanych jest również wiele ciekawostek, które warto przedstawić szerokiemu gronu turystów. Co warto wiedzieć? Sprawdźmy!

Wysokie mrozy, z którymi mieliśmy do czynienia w ostatnich dniach to jeden z argumentów, który nie przemawia na korzyść zimy. Chyba nikt nie lubi takich temperatur, no może poza morsami. Zima jednak to nie tylko mrozy i śnieg, ale również podróże, odkrywanie miejsc i szeroko rozumiany wypoczynek. Większość osób za wzorowe miejsce do zimowego wypoczynku uważa dom z kominkiem, znajdujący się w górach. 


Każdego roku podczas zimy popularną formą wyjazdów są jedynie wycieczki jednodniowe, urlop podczas ferii zimowych, czy noclegi u rodziny. Nie ma zimowego wypoczynku bez szaleństwa na stokach narciarskich - z pewnością rację przyznają tu zarówno narciarze, jak i snowboardziści.


Ciekawostki związane z zimą w Polsce


By umilić spędzanie zimowego czasu w domu lub podczas wycieczek jednodniowych, postanowiliśmy przygotować kilka ciekawostek, związanych z podróżowaniem i nie tylko. Zima spędzona w Polsce może być naprawdę wspaniała, jeśli tylko odpowiednio ją zaplanujemy. Do wyboru mamy naprawdę wiele wspaniałych miejsc, a każdy wyjazd, nawet ten najkrótszy, to prawdziwa radość dla większości turystów. Które miejsca w Polsce są najzimniejsze i najcieplejsze, co najlepiej prezentuje się w zimowej odsłonie, która atrakcja zimowa w Polsce jest najpopularniejsza - odpowiedzi na te i inne pytania postanowiliśmy zebrać w całość i przedstawić w formie ciekawostek.


  • Najzimniejsze i najcieplejsze miejsca w Polsce podczas zimy


Nie da się ukryć, że w ostatnich latach z zimą w Polsce bywa różnie. Aura bardzo często przypomina tę jesienną lub wiosenną, szczególnie podczas Świąt Bożego Narodzenia. Jednak każdego roku, przez krótszą lub dłuższą chwilę, mamy do czynienia z warunkami typowo zimowymi. Większość osób żyje w przekonaniu są Suwałki. Zgadza się - jest to swego rodzaju polski biegun zimna i każdego roku mamy tu do czynienia z dużym mrozem, jednak jest w Polsce miejsce, gdzie jest zdecydowanie zimniej. Znajduje się ono w zachodniej części Sudetów na Dolnym Śląsku. Jest to jednocześnie najzimniejsze i najcieplejsze miejsce w Polsce. Hala Izerska, bo o niej mowa, może poszczycić się mianem “polskiej Syberii”. To górska łąka w dolinie rzeki Izery w Górach Izerskich.  Na uwagę zasługuje tu rok 1996, kiedy to nawet podczas lata temperatura nie była w stanie przekroczyć -6 stopni Celsjusza, a zimą odnotowano tu około -40 stopni. Każdy, kto chce poczuć, co tak naprawdę znaczy prawdziwa polska zima, koniecznie powinien wybrać się to właśnie miejsce.


Duży mróz może być niezwykle uciążliwy dla sporej części osób. Sprawdź: Jak chronić się przed mrozem?


Dla równowagi warto również wspomnieć o najcieplejszym miejscu w Polsce podczas zimy. Większość osób stwierdzi, że są to własne cztery kąty i wieczory spędzane pod kocem i z kubkiem ulubionej herbaty. Są jednak miejscowości i regiony, w których na zewnątrz możemy cieszyć się całkiem sprzyjającą aurą. Warto wybrać się w związku z tym nad morze lub do Szczecina, ale zaskoczeniem może być fakt, że polskim biegunem ciepła jest Tarnów, znajdujący się w Małopolsce, przy ujściu rzeki Białej do Dunajca. Lato trwa tu aż 114 dni, a zimą panują całkiem sprzyjające temperatury, idealne dla ciepłolubnych.





Zastanawiasz się, czy zima w styczniu jeszcze nas zaskoczy? Sprawdź: Pogoda na styczeń 2022 w Polsce, w górach, nad morzem



fot. JerzyGorecki / pixabay.com, CC0

  • Największa i najmniejsza ilość śniegu w Polsce


Ta kwestia dzieli Polaków, gdy tylko nadchodzi zima. W opinii wielu osób, najważniejsze by śnieg był tylko na Święta Bożego Narodzenia, a później może już przyjść wiosna. Ostatnie lata pokazały, że tak naprawdę cierpimy na niedostatek śniegu, nawet w miejscowościach górskich, gdzie konieczne było sztuczne naśnieżanie stoków. W roku 2021 zima jednak zaskoczyła i śnieg pojawił się w każdym zakątku Polski. Gdzie jest go najwięcej, a gdzie najmniej? Jeśli chodzi o jego największą ilość, to każdego roku rekordy pod tym względem bije Kasprowy Wierch, gdzie pokrywa śnieżna sięga czasem nawet i ponad metr (rekord pochodzi z 1995 roku, kiedy to mieliśmy aż 355 cm pokrywy śnieżnej), a utrzymuje się przez większą część roku. Jeśli bierzemy pod uwagę polskie miasta, to należy podkreślić, że najwięcej jest go w Suwałkach i Białymstoku, gdzie średnia ilość pokrywy śnieżnej to 12 cm, a długość jej utrzymania to średnio 80 dni.


Poznaj: 5 najpiękniejszych szlaków na zimowy spacer w górach


Osoby, które nie lubią zimy i śniegu, koniecznie powinny wybrać się w region Pomorza Zachodniego, Polic i Szczecina, gdzie średnia ilość dni, kiedy pojawia się śnieg wynosi zaledwie 6 dni. Miasta te, wraz z Poznaniem, mają także najmniejszą średnią roczną wysokości pokrywy. Zaledwie 6 centymetrów.





  • Najpiękniejsze miejsca w Polsce w zimowej odsłonie


Zima w Polsce może wyglądać zjawiskowo w wielu miejscach. Są jednak takie, gdzie wygląda bajkowo i w związku z tym te miejsca i regiony są najchętniej wybierane przez turystów. Warto tu wspomnieć, że za najpiękniejsze miejsca w Polsce w zimowej odsłonie uważa się przede wszystkim: Karpacz, Puszczę Białowieską, Mazury, Półwysep Helski i Bieszczady. Krajobrazy i miejsca, które możemy podziwiać w tych regionach, powinny zrobić wrażenie absolutnie na każdym.


Więcej informacji znajdziesz tutaj: Najpiękniejsze miejsca w Polsce w zimowej odsłonie. Gdzie warto się wybrać?






  • Najpopularniejsze zimowe atrakcje w Polsce


Skoro zima, to zrozumiałe, że muszą tu być również atrakcje, które są nierozerwalnie związane właśnie z tą porą roku. W każdym regionie w Polsce mamy ich całe mnóstwo. Królują bez wątpienia ośrodki narciarskie. 

 

 

 

 

Każda z nich daje możliwość korzystania z najpopularniejszych zimowych atrakcji. A należą do nich: Wielka Krokiew w Zakopanem, Puszcza Białowieska, Termy Uniejów, Zamek w Mosznej i ośrodki narciarskie, znajdujące się w Szczyrku.


Sprawdź: 5 najpopularniejszych zimowych atrakcji w Polsce. Gdzie warto się wybrać?






  • Najpopularniejsze zimowe trasy spacerowe w Polsce


Warto podkreślić, że zima sprzyja spacerom, nawet gdy mamy do czynienia z dużym mrozem i sporą pokrywą śnieżną. Przeważają głównie lasy i miejsca, gdzie dominują niezwykłe panoramy w zimowej odsłonie. 

 

 

 

 

Do tych najpopularniejszych tras spacerowych należą przede wszystkim: lessowy wąwóz w Kazimierzu Dolnym, Puszcza Białowieska, Ogrodzieniec, tatrzańskie doliny, Droga Pienińska, Suwalszczyzna. To gwarancja wspaniałych, zimowych przeżyć.


Więcej szczegółów znajdziesz tutaj: Najciekawsze zimowe trasy spacerowe w Polsce


  • Najlepsze miejsca do morsowania i “suchego morsowania” w Polsce


Przegląd ciekawostek, związanych z zimą w Polsce, kończymy na sportach, które z każdym rokiem w sezonie zimowym stają się coraz popularniejsze. Morsować w Polsce można tak naprawdę wszędzie - przeważają głównie stawy, jeziora, czy morze. W przypadku “suchego morsowania”, turyści najczęściej wybierają wędrówki po górach, gdzie jak wiadomo, temperatura spada wraz z wysokością, więc im wyżej, tym warunki bardziej ekstremalne.


Sprawdź:


Najlepsze miejsca na morsowanie w Polsce. Gdzie się wybrać?

Suche morsowanie. Nowa moda wśród Polaków


Mamy nadzieję, że dzięki ciekawostkom, które przygotowaliśmy, polubicie zimę jeszcze bardziej. Ta pora roku potrafi być naprawdę wyjątkowa, nawet w naszym miejscu zamieszkania. Warto przekonać się o tym osobiście. Życzymy wspaniałych, zimowych wrażeń!



Data publikacji:

Autor:

Komentarze