Najciekawsze zimowe trasy spacerowe w Polsce

Najciekawsze zimowe trasy spacerowe w Polsce

Pomimo tego, że robi się coraz chłodniej, a i dni stają się coraz krótsze, większość osób jest spragniona odkrywania i poznawania nowych miejsc. Nie da się ukryć, że wszystko, co zimowe, może być również wspaniałe i miłe dla oczu. Nie ma to jak zimowy spacer, który jest podstawą mile spędzonego czasu. W tym artykule podpowiemy Wam, które trasy spacerowe w Polsce warto odwiedzić o zimowej porze.

Na samym wstępie warto podkreślić, że każdy spacer może okazać się naprawdę wyjątkowy. Szczególnie, gdy nasza najbliższa okolica obfituje w liczne atrakcje przyrodnicze lub po prostu jest bogata we wspaniałe zabytki. Obok szaleństw na stoku narciarskim, spacery są kolejną popularną aktywnością, z której korzysta większość z nas w sezonie zimowym. Wyjście do parku, lasu, na Stare Miasto, szlak górskim lub po prostu wyjście na sanki z dziećmi - wszystko to może być równie wyjątkowe, jeśli odpowiednio zorganizujemy swój wolny czas.


Czas pandemii koronawirusa spowodował, że większość z nas poszukuje miejsc wypełnionych ciszą i spokojem, w których można aktywnie spędzać czas, przy ograniczonym kontakcie z innymi ludźmi. W tym wszystkim warto zaznaczyć, że jest naprawdę wiele takich miejsc i to dosłownie w każdym regionie Polski. Podziwianie przyrody lub zabytków w zimowej szacie to prawdziwa uczta dla naszych oczu.


Jeśli mamy siły i wytrwałość, to tego typu spacery z powodzeniem możemy połączyć z innego typu aktywnościami. Do tego wszystkiego świeże powietrze, wspaniała przyroda i miejsca oraz bajkowa atmosfera - wszystko to możemy zobaczyć i poczuć podczas zimowych spacerów. Niektóre trasy są naprawde ciekawe i malownicze - czasami urozmaicone zbiornikami wodnymi, czy wąwozami. Wszystko w towarzystwie śniegu, lodu i zapierających dech w piersiach widoków.


Lubisz spacerować po lesie? Poznaj: Popularne trasy spacerowe po lasach w Polsce


Gdzie warto się wybrać na zimowy spacer?


Chyba nie ma takiej osoby, która nie lubiłaby jednodniowych wyjazdów, czy wyjścia na spacer, szczególnie gdy odbywa się to w naprawdę wyjątkowych miejscach. To prawda, że dni robią się coraz krótsze i chłodniejsze, ale to nie powód by zamykać się w domu. Polska ma naprawdę wiele miejsc do odkrycia, a zaległości w tym temacie możemy spokojnie nadrobić podczas zimowych spacerów. Gdzie w związku z tym warto się wybrać? Oto najpopularniejsze, naszym zdaniem, zimowe trasy spacerowe.


Sprawdź również: Jak aktywnie spędzić czas świąteczno-noworoczny?


  • Zimowy spacer po lessowym wąwozie w Kazimierzu Dolnym


Rozpoczynamy od miejscowości, którą zna chyba każdy. Kazimierz Dolny cieszy się dużym zainteresowaniem turystów, niezależnie od pory roku. Klimat tu panujący w zimowej porze roku sprzyja wypoczynkowi i wyciszeniu. Z powodzeniem możemy się tu wybrać na spacer wśród popularnych kazimierskich zabytków, ale również do miejsca, które w zimowej szacie prezentuje się naprawdę wyjątkowo. 

 

 

fot. Maciej Tomaszewski / zdjecia.nocowanie.pl

 

Mowa tu oczywiście o wąwozie lessowym, zwanym Korzeniowym Dołem, który to znajduje się kilka większych kroków od Rynku. W czym tkwi wyjątkowość tego miejsca o zimowej porze? Przede wszystkim uznawany jest za najpiękniejszy wąwóz z Polsce. Potrafi zachwycić o każdej porze roku bajkowym klimatem oraz panującą tu ciszą i spokojem. Wysokie, pionowe ściany oplatają ogromne korzenie drzew zwieszających się nad krawędziami. W białej szacie wygląda to naprawdę wyjątkowo. Niezwykłe światło, przezierające przez korzenie i pnie zlewające się z lessowym podłożem i sprawia, że wrażenia są zdumiewające. To jedna z największych atrakcji Kazimierza Dolnego i jednocześnie świetne miejsce do wykonania zimowych fotek.

 

 

Dom PasiKonika

Dom PasiKonika

Chodel, ul. Wschodnia

Domki Chodel 9.7
Willa Izabela

Willa Izabela

Kazimierz Dolny, ul. Lubelska

Pensjonaty Kazimierz Dolny 9.9
Willa 4 Pory Roku

Willa 4 Pory Roku

Kazimierz Dolny, ul. Nadrzeczna

Kwatery i pokoje Kazimierz Dolny 9.9

 

 


Sprawdź oferty noclegów w Kazimierzu Dolnym


  • Zimowy spacer w Ogrodzieńcu


Kolejna z propozycji miejsc wyjątkowych na zimowy spacer pochodzi z województwa śląskiego i miejsca, w którym znajdują się jedne z najpopularniejszych i najpiękniejszych ruin zamku w Polsce. Mowa tu oczywiście o Ogrodzieńcu, będącego prawdziwą perełką Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Miasto nieustannie zyskuje na popularności wśród wczasowiczów – głównie za sprawą różnorodnych możliwości spędzania wolnego czasu. 

 

 

fot. Tygrys s Kotem / zdjecia.nocowanie.pl

 

Turystyczna oferta Ogrodzieńca – wzbogacona przez pobliskie Podzamcze – pozwala wybierać pomiędzy zwiedzaniem licznych zabytków, podziwianiem interesujących widoków oraz korzystaniem z nowoczesnych atrakcji doskonałych dla całej rodziny. W sezonie zimowym mamy tu do czynienia ze zdecydowanie mniejszą liczbą turystów, dzięki czemu nasz spacer powinien być wyjątkowym. Warto tu wspomnieć o punkcie obowiązkowym, który powinniśmy podziwiać podczas zimowego spaceru. Mowa tu oczywiście o ruinach zamku - znajdującego się w okolicznej wsi Podzamcze. Imponująca twierdza została wybudowana na najwyższym wzniesieniu Jury – Górze Jankowskiego – i stanowił części systemu tzw. Orlich Gniazd. Pomimo upływu lat ruiny zachowały się w dobrym stanie, a zwiedzających z pewnością ucieszy fakt, że niemal każdy fragment zamku udostępniony jest do zwiedzania. Cała Jura Krakowsko-Częstochowska i zamek w Ogrodzieńcu polecają się na zimowy spacer.

 

 

 

 


Wybierz dla siebie najlepszy nocleg na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej


  • Odkryj piękno gór i zimy w tatrzańskich dolinach


Nie da się ukryć, że wybierając opcję gór na zimowy spacer, musimy się liczyć z tym, że do wyboru mamy trasy mniej i bardziej wymagające. Zdobywanie popularnych szczytów górskich zarezerwowane jest w dużej mierze dla wykwalifikowanych miłośników gór, posiadających odpowiedni sprzęt. W związku z tym idealną propozycją dla rodzin z dziećmi na zimowy spacer będą tatrzańskie doliny. Spacer po Dolinie Kościeliskiej, czy Chochołowskiej, to wyjątkowa możliwość pełnego odkrywania uroków zimy. 

 

 

fot. jarekgrafik / pixabay.com, CC0

 

Dolina Kościeliska znajduje się w Tatrach Zachodnich i ma długość 9 km. To jedna z głównych atrakcji w Tatrach i nie ma co się temu dziwić. Zachwyca pięknymi widokami na góry i wspaniałą przyrodą. To, co bez wątpienia wyróżnia to miejsce to fakt, że jest ona zbudowana głównie ze skał krystalicznych i osadowych, a na kształtowanie jej doliny wpływ miał płynący dnem Kościeliski Potok. Turyści w tym miejscu mogą podziwiać skały przyjmujące fantastyczne kształty, a także liczne jaskinie oraz strome ściany, takie jak np. Stara Polana, Polana Pisana, Stare Kościeliska, Wyżnia Kira Miętusia. Oprócz tego, warto podkreślić, że znajdziemy tu liczne jaskinie, takie jak: Jaskinia Mroźna, Smocza Jama, Jaskinia Mylna, Jaskinia Raptawicka, czy Jaskinia Obłazkowa. To punkt obowiązkowy podczas wypoczynku w Tatrach. W sezonie zimowym można tu podziwiać naprawdę niezwykłe widoki w zimowej szacie.

 

 

Kościelisko Residence apartament #29C

Kościelisko Residence apartament #29C

Kościelisko, ul. Strzelców Podhalańskich

Apartamenty Kościelisko 9.8
Wierchowa Chata

Wierchowa Chata

Kościelisko, ul. Droga Na Wierch

Domki Kościelisko 9.9
U Czyszczoniów

U Czyszczoniów

Kościelisko, ul. Rysulówka

Kwatery i pokoje Kościelisko 10

 

 


Oto najlepsze oferty noclegowe w Kościelisku

 

 

 

 


Dolina Chochołowska z kolei to największa z dolin w polskich Tatrach, gdzie można podpatrzeć kulturowy wypas owiec, spróbować prawdziwych oscypków, bundzu i napić się zyntycy. U wejścia do doliny można wypożyczyć rower albo kijki, można pokonać trasę kolejką Rakoń, albo przejechać się konnym powozem. W dolinie stoi góralska kapliczka p.w. Jana Chrzciciela, przed którą latem odprawiana jest msza. Spacer po tej właśnie dolinie pozwoli odkryć uroki zimy w tatrzańskim wydaniu.






Tutaj znajdziesz propozycje noclegów w Witowie


  • Zimowy spacer Drogą Pienińską


Pozostajemy w klimacie gór. Ta propozycja spaceru w zimowym wydaniu będzie równie wyjątkowa dla każdego. Warto podkreślić, że przechadzając się nią, można odkryć całe piękno Pienińskiego Parku Narodowego, wzdłuż Przełomu Dunajca. Warto podkreślić, że możemy tędy dojść do miejsca również wyjątkowego - Czerwonego Klasztoru, znajdującego się na Słowacji. O tym, jakim zainteresowaniem cieszy się ta trasa, można się przekonać o każdej porze roku. Widać to po turystach, którzy właśnie tędy spacerują. 

 

 

fot. Stefan / zdjecia.nocowanie.pl

 

Jest to swego rodzaju “spływ Dunajcem”, tylko że w drugą stronę, dzięki czemu możemy podziwiać wszystko, co najpiękniejsze w tym regionie i po niespełna 4 kilometrach przekroczyć granicę ze Słowacją. Ta trasa spacerowa prawie przez cały czas ciągnie się przez las - warto podkreślić, że jest niezwykle malownicza, a w białej szacie - jeszcze bardziej. Czy może być coś piękniejszego? Po kilku kilometrach docieramy do Czerwonego Klasztoru na Słowacji, który warto zwiedzić. Znajdziemy tu również liczne punkty gastronomiczne oraz sklep, w którym kupimy znane i cenione specjały słowackie. W tym miejscu możemy odpocząć nad Dunajcem, ruszyć dalej w kierunku kolejnych miejscowości słowackich lub skierować się do Sromowców Niżnych, w których kładką pieszo-rowerową przedostaniemy się na polską stronę

 

 

 

 


Tutaj znajdziesz propozycje noclegów w Szczawnicy


  • Zimowy spacer po Suwalszczyźnie


Na sam koniec został nam region, który określany jest przez wiele osób, jako polski biegun zimna, a przez innych jako bajkowa kraina i miejsce idealne na zimowe spacery. Skoro polski biegun zimna, to jasne, że właśnie tu powinniśmy wybrać się na zimowy spacer. Dlaczego? Jest to przede wszystkim region bogaty w różnego typu atrakcje i miejsca, które zrobią wrażenie również zimą. 

 

 

fot. Magma / zdjecia.nocowanie.pl

 

Pamiętać należy również, że cała Suwalszczyzna jest bogata w liczne atrakcje przyrodnicze, trasy spacerowe oraz Wigierski Park Narodowy, który to prezentuje się również niezwykle o zimowej porze. Ciężko jest jednoznacznie wskazać, która trasa spacerowa w tym regionie jest najpiękniejsza zimą. Suwalszczyzna to jeden z nielicznych regionów Polski, w którym znajdziemy nieskażoną przyrodę – czyste powietrze, przejrzyste wody jezior i rzek, rozległe puszcze, rezerwaty i wspaniałe szlaki turystyczne. Ten niesamowity i zaskakujący region Polski obejmuje swoim zasięgiem nie tylko Pojezierze Suwalskie, ale także Równinę Augustowską, Pojezierze Ełckie, Wzgórza Szeskie, Puszczę Romincką i północną część Kotliny Biebrzańskiej.


Na terenie Suwalszczyzny znajduje się ponad dwadzieścia rezerwatów przyrody i blisko 1000 km znakowanych szlaków turystycznych - pieszych, rowerowych i konnych. Na miejscu czekają na nas także urozmaicone i malownicze szlaki wodne. Mówiąc krótko, spacer po Suwalszczyźnie zimową porą, niezależnie od miejsca, powinien być w pełni udany.






Zarezerwuj swój wymarzony nocleg na Suwalszczyźnie


Mamy nadzieję, że podczas nadchodzącej zimy będziecie mieć okazję wybrać się na niejeden spacer. To tylko niektóre przykłady miejsc, które warto odwiedzić o zimowej porze. Jeśli macie swoje wyjątkowe propozycje, to koniecznie podzielcie się nimi w komentarzu.




Następny artykuł Urlop na nartach. Pierwsze...

Komentarze (1)

Gosi

Beznadziejny artykuł. Same reklamy noclegów. To ma nas przyciągnąć w te miejsca?
Żadnych fotogalerii miejsc. Buuu.

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!