Zwiedzanie Polski samochodem - pomysły na wakacje objazdowe

Niezależnie od tego, czy to urlop, czy codzienne obowiązki, to większość z nas najchętniej przemieszcza się swoim własnym samochodem. Doskonałym sposobem na poznawanie naszego kraju może okazać się zwiedzanie Polski naszym własnym środkiem lokomocji. W jakie trasy się wybrać, by była ona wyjątkowa? O tym poniższy artykuł.

Polska to kraj wyjątkowy - to trzeba podkreślić! Charakteryzuje się wspaniałymi miejscami, krajobrazami i pełną różnorodnością. Obecnie chyba nie ma osoby, która nie posiadałaby własnego samochodu. Widać to również i w przemieszczaniu się turystów, którzy na wakacje, czy ferie wybierają się w przeważającej większości własnym autem.

 

 

fot. Mediteraneo / Adobe Stock


Co nam daje podróż samochodem na urlop? 


Przede wszystkim komfort i pełen luz, bo nie jesteśmy przecież od nikogo i niczego uzależnieni. Do samochodu możemy zabrać nieco więcej bagażu, a i wspomnienia z miejsca pobytu zmieszczą się nie tylko w naszych głowach. Oprócz tego, mamy nieograniczoną możliwość dotarcia w takie miejsca, do których zazwyczaj komunikacja publiczna nie dociera.


Poza tym, przemieszczanie się własnym środkiem lokomocji jest najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem. Podróż odbywa się w gronie najbliższych nam osób, z którymi mieszkamy i przebywamy na co dzień.


Warto również podkreślić, że niektóre miejsca z perspektywy samochodu są naprawdę wyjątkowe. Większość tras ciągnie się przez malownicze tereny. Niezależnie, czy jedziemy nawierzchnią utwardzoną, czy też nie, z powodzeniem możemy nieco zwolnić lub zatrzymać się i podziwiać to, co najpiękniejsze w naszym kraju. Podziwianie i obserwowanie swoją drogą, ale najważniejsze w tym przypadku jest czuwanie nad tym, co dzieje się na drodze - w trosce o bezpieczeństwo nasze i innych uczestników ruchu drogowego.



fot. PhilSchreyer (pixabay.com, CC0)


A może wyjazd kamperem?


To w ostatnich latach coraz popularniejsza forma spędzania wolnego czasu wśród Polaków. W krajach Europy Zachodniej i Ameryce to normalność, natomiast u nas z roku na rok coraz częściej jest wybierana przez pasjonatów motoryzacji. Ta forma wypoczynku jest niezwykle istotna w kontekście kilkudniowego zwiedzania. Zyskujemy możliwość noclegu, przygotowania posiłku w dowolnym miejscu w Polsce, a nawet i na świecie. Mało kto w Polsce posiada swój własny pojazd tego typu. Bez obaw. Można je wypożyczyć i przemierzać najpiękniejsze trasy w naszym kraju.


Warto podkreślić, że wynajęcie w miarę nowego, w pełni wyposażonego kampera w Polsce to koszt rzędu 500 zł za dobę. Z powodzeniem możemy przerobić swoje własne auto typu bus, ale i tu również bez większych kosztów się nie obędzie.


Tak naprawdę pomysłów na wakacje w kamperze jest wiele. Jedni traktują go jako alternatywę dla hotelu, a drudzy z kolei jako możliwość skorzystania z wycieczek objazdowych, również tych spontanicznych. Z powodzeniem możemy zaplanować naszą wycieczkę, a jeśli po drodze dojedziemy do wyjątkowego miejsca, to z powodzeniem możemy spędzić tam kilka dni. I to właśnie ta opcja, czyli wycieczki objazdowe, są najchętniej wybierane, jeśli chodzi o podróżowanie kamperem. Które trasy wybrać, by podróżowanie po Polsce własnym samochodem lub wypożyczonym kamperem było niezwykłe? Przygotowaliśmy 10 najpopularniejszych tras, które każdy pasjonat motoryzacji i turystyki musi przemierzyć.


Top 10 tras na zwiedzanie Polski samochodem


Możemy być pewni tego, że każda z zaproponowanych tras dostarczy licznych wrażeń i wspaniałych widoków, zapierających dech w piersiach. Na niektórych z nich z powodzeniem poradzą sobie początkujący kierowcy, inne z kolei wymagają nieco większego doświadczenia za kierownicą. Większość z nich to trasy górskie, ale zarówno i w środkowej, jak i w północnej Polsce możemy odkryć coś niezwykłego.





Wielka Pętla Bieszczadzka


O tej trasie słyszał chyba każdy. To droga dość wymagająca, prowadząca przez najpiękniejsze tereny i miejscowości w Bieszczadach. Patrząc na tę trasę na mapie, można odnieść wrażenie, że to serpentyna. I tak jest w rzeczywistości - w niektóre zakręty lepiej wejść z minimalną prędkością, by pokonać je bezpiecznie. Warto podkreślić, że całość trasy liczy aż 144 km - zaczyna się w Lesku i kończy się również w tej samej miejscowości. Niewątpliwe atuty tej trasy to zapierające dech w piersiach widoki bieszczadzkich szczytów. Po drodze z powodzeniem możemy zatrzymać się w mniejszych i większych miejscowościach, by pozwiedzać tutejsze zabytki, w tym dawne cerkwie, znajdujące się na Szlaku Sakralnej Architektury Drewnianej. Droga prowadzi przez takie znane miejscowości, jak: Hoczew, Cisna, Wetlina, Ustrzyki Górne, Smolnik, Czarna oraz Ustrzyki Dolne.

 

 

 

 


Już dziś wyrusz w drogę Wielką Pętlą Bieszczadzką i znajdź dla siebie nocleg w Bieszczadach


Trasa od Wisły do Koniakowa


Pozostajemy w górach. Będąc w Beskidzie Śląskim, warto przejechać się trasą, prowadzącą od Wisły do Koniakowa. W wielu miejscach roztacza się wspaniały widok na góry Beskidu Śląskiego. Może trasa nie jest tak wymagająca jak Wielka Pętla Bieszczadzka, ale w wielu miejscach również możemy znaleźć tzw. serpentyny, głównie po wyjeździe z Wisły. 

 

 

fot. bodeklg / zdjecia.nocowanie.pl

 

Dojechać do Koniakowa, czyli jednej z najwyżej położonych wsi w Polsce to prawdziwa przyjemność. To miejsce z klimatem. Podobnie jest z trasą, która prowadzi przez wspaniałe lasy i miejsca z widokami, zapierającymi dech w piersiach. Gdy już dojedziemy do Koniakowa, to warto zatrzymać samochód i w dosłownie kilka minut wdrapać się na wzniesienie Ochodzita, z której widok to prawdziwa wisienka na torcie podczas całej podróży tą trasą.

 

 

Koniaków, ul. Koniaków
Domki
Wioska Koniaków
Szczawnica, ul. Główna
Kwatery i pokoje
Willa Vita

 

 


Ruszaj przed siebie i wybierz dla siebie nocleg w Beskidach


Trasa od Zakopanego do Łysej Polany


Tatry o każdej porze roku są chętnie wybieranym regionem na wypoczynek wśród turystów. By uniknąć tłumów, warto jest wybrać się tu w podróż własnym autem. Droga, którą każdy miłośnik Tatr powinien przejechać to bez wątpienia ta, prowadząca od Zakopanego do Łysej Polany - w kierunku Morskiego Oka. 





Początkowo trasa wiedzie przez lasy, spotkamy tu liczne zakręty. Jednak to, co zobaczymy później na pewno na zawsze pozostanie w naszej pamięci. Wyjątkowe krajobrazy to mało powiedziane. Droga Oswalda Balzera to prawdziwa gratka dla miłośników motoryzacji i turystyki. Tu pokonywanie ciasnych zakrętów jest niezwykłą przyjemnością, w szczególnościm gdy nagle naszym oczom ukaże się wspaniały widok na Tatry.






Już dziś zarezerwuj swój nocleg w Tatrach


Solina


Pozostając w klimacie górskim, zmieniamy nieco widoki, które będziemy podziwiać. W Bieszczadach nie tylko Wielka Pętla jest obowiązkowa. Warto tu również wyruszyć własnym autem do Soliny.

 

 

 

 

Przemierzając tutejszą trasę, naszym oczom ukaże się wspaniałe Jezioro Solińskie oraz tama o wysokości 82 metrów. Z powodzeniem możemy się tu zatrzymać i wybrać się nad brzeg jeziora, by móc wypocząć na plaży. Podobnie, jak w przypadku wcześniej wspomnianych tras, również i tu możemy liczyć się ze wspaniałymi widokami.

 

 

Łobozew Dolny, ul. Łobozew Dolny
Domki
Osada Solina
Polańczyk, ul. Bieszczadzka
Domki
Gościniec Beskidnik

 

 


Tu znajdziesz propozycje noclegów w Solinie i Polańczyku


Droga Stu Zakrętów


To bez wątpienia trasa dla odważnych i typowa górska droga, którą większość z nas kojarzy zapewne tylko z filmów. Droga Stu Zakrętów to element drogi wojewódzkiej, prowadzącej od Karłowa do Kudowy-Zdroju, czyli w samym sercu Kotliny Kłodzkiej. Cały odcinek liczy 35 km i dostarcza niezapomnianych wrażeń. W związku z tym, że jest to droga z serią ostrych zakrętów, przepaści, czy bram skalnych, to lepiej jest nie wybierać się tam zimą.

 

 

 

 


Oto propozycje noclegów w Kotlinie Kłodzkiej


Ruszaj na Podlasie w stronę Kleszczeli


Jeśli chcemy pozwiedzać spokojne, ale jednocześnie wyjątkowe miejsca, to warto jest wybrać się na Podlasie. Szczególnie polecana jest trasa od Siemiatycz w stronę Kleszczeli i dalej do Topiła. Gwarantujemy, że po drodze będziemy mogli nacieszyć nasze oczy malowniczymi terenami oraz zabytkami. Po drodze warto zajrzeć do zabytkowych cerkwi, w Rebczycach możemy np. odpocząć nad sztucznie utworzonym zbiornikiem wodnym. Planując dalszą trasę, warto jest wyruszyć w kierunku Topiła, które słynie z niezwykłego bogactwa fauny i flory. Miejscowość ta znajduje się na skraju Puszczy Białowieskiej, w której powstał sztuczny zbiornik wodny na rzece Perebel. Warto tu również zrobić sobie przejażdżkę wokół zarośniętego chaszczami jeziora.

 

 

 

 


Odkryj wspaniałe tereny i znajdź dla siebie nocleg na Podlasiu


Jeśli znudziła Ci się jazda samochodem, to spróbuj odkrywania nieznanych regionów z perspektywy wody. Sprawdź koniecznie: Spływy jachtem - nietypowy sposób zwiedzania Polski


Samochodem na Roztocze


O tym, jak wspaniałe jest Roztocze na Lubelszczyźnie, wie chyba każdy. Region ten z powodzeniem możemy również zwiedzać z perspektywy naszego samochodu. Jadąc od strony Lublina i dalej Zamościa, możemy liczyć na naprawdę wspaniałe krajobrazy i miejsca, w których dominuje przyroda - głównie lasy. Warto po drodze zrobić sobie krótki postój w Zamościu, by dalej wyruszyć do Zwierzyńca, Krasnobrodu lub Szczebrzeszyna. Jeśli mamy wystarczającą ilość czasu, to warto zobaczyć wszystkie te miejsca. Z powodzeniem można zrobić sobie postój w miejscowości Susiec i ruszyć Szlakiem Szumów do potoku Jeleń z prawie dwumetrowym wodospadem.

 

 

 

 


Rzuć wszystko, ruszaj przed siebie i znajdź swój wymarzony nocleg na Roztoczu


Droga Kaszubska


Morza szum, ptaków śpiew… - te i inne atrakcje będziemy mieć zapewnione, jeśli wybierzemy się swoim własnym autem w podróż Drogą Kaszubską. To znany szlak turystyki motorowej, wybudowany w latach 60., jako droga krajobrazowa. Warto podkreślić, że trasa przebiega przez samą centralną część Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Początek drogi to miejscowość Garcz, a kończy się przy skrzyżowaniu Kościerzyna-Żukowo. Przebiega ona między jeziorami, zalesionymi wzgórzami i polami poprzez kaszubskie wsie. Czy może być pięknie?

 

 

 

 


Zatankuj do pełna i ruszaj! Znajdź swój nocleg na Kaszubach


Trasa do Rudaw Janowickich


Swoją wyjątkowość zawdzięcza temu, co na samym końcu. Ale wszystko po kolei. Warto przemierzyć tę trasę, jaka by nie była. Po jej pokonaniu dostrzeżemy coś, co można śmiało określić prawdziwym cudem natury. Każdy, kto tu nie miał okazji być, powinien nadrobić zaległości. W miejscu po dawnych wyrobiskach po niemieckiej kopalni, w otoczeniu lasu powstała seria niezwykłych jezior. Nie są to zbiorniki, jak każdy inny. Jeziora mają tu swój odrębny kolor i to właśnie je wyróżnia. Będąc w Rudawach można zobaczyć jezioro żółte, purpurowe, błękitne oraz czarne. 



Ciechanowice, ul. Ciechanowice
Domki
Alicjówka
Janowice Wielkie, ul. Mikołaja Reja
Domki
Smyrkowy Dom




Tu znajdziesz noclegi w Wieściszowicach


Kanał Augustowski


Na koniec coś dla miłośników wypoczynku nad wodą. Fantastyczną trasę możemy przemierzyć, jeśli przebywamy na Suwalszczyźnie. Mowa tu oczywiście o Kanale Augustowskim, wzdłuż którego możemy przemierzyć szlak. Nitka asfaltu umożliwia dotarcie do każdej śluzy. Cały kanał ma długość aż 101 km. Pomimo tego, warto przemierzyć tę trasę. Wrażenia z tego miejsca? Nie do opisania! Polecamy!






Znajdź dla siebie nocleg na Suwalszczyźnie


Nie pozostaje nam nic innego, jak zapakować wszelkie niezbędne rzeczy, zatankować do pełna i ruszać przed siebie. To tylko niektóre przykłady wyjątkowych tras w Polsce, umożliwiających zwiedzanie i poznawanie. Jeśli macie swoje ulubione, to podzielcie się nimi w komentarzu. A tymczasem - szerokości! :)



Zdjęcie główne: fot. skynesher / gettyimages.com, CC0




Data publikacji:

Autor:

Komentarze