Bezpieczne wycieczki w góry latem

Bezpieczne wycieczki w góry latem

Latem tłumy turystów oblegają nie tylko polskie plaże – bardzo duży ruch panuje również w Tatarach. Jednak nie wszyscy amatorzy górskich wycieczek są do nich dobrze przygotowani. Świadczy o tym ilość wypadków oraz interwencji ratowników, którzy od początku wakacji reagowali ponad sto razy! Podpowiadamy więc, jak przygotować się do wyprawy w góry latem.

Każdego lata w górach dochodzi do wypadków, w których poszkodowani są turyści. Wielu nieszczęśliwych zdarzeń można uniknąć, włączając po prostu zdrowy rozsądek. Trzeba bowiem pamiętać, że wyjście na szlak to wymagająca wyprawa, a warunki pogodowe w górach mogą szybko ulec diametralnej zmianie.

 

Wybór szlaku


Kluczową kwestią jest wybór szlaku, który turyści będą musieli pokonać. Decyzję trzeba dobrze przemyśleć, sprawdzając mapy i przewodniki. Warto również zasięgnąć rady w biurze informacji turystycznej, gdzie pracownicy powinni najlepiej orientować się, które szlaki są dostępne. Początkujący i mało doświadczeni wędrowcy muszą zrezygnować z tras wymagających dużych umiejętności (np. Orla Perć). Łatwe szlaki powinny wybrać także rodziny z małymi dziećmi.

Planujesz wypoczynek w górach? Sprawdź oferty noclegowe w różnych regionach:
Noclegi w Beskidach
Noclegi w Bieszczadach
Noclegi w Górach Świętokrzyskich
Noclegi w Karkonoszach
Noclegi w Sudetach
Noclegi w Tatrach

 

Pogoda na wyjście w góry


Przed wyruszeniem w góry należy sprawdzić aktualną prognozę pogody – jeżeli na dany dzień zapowiadany jest deszcz lub burza, lepiej przełożyć planowaną wyprawę. Bez względu na warunki pogodowe należy rozpocząć ją wcześnie rano, by już wczesnym popołudniem schodzić do schroniska. Wtedy jest największe prawdopodobieństwo, że turyści nie dadzą zaskoczyć się burzy.

Co jednak zrobić, gdy załamanie pogody zastanie wędrowców na szlaku? TOPR radzi, by unikać zarówno otwartych przestrzeni, jak i skał, drzew, cieków wodnych i metalowych elementów zabezpieczających wytyczone ścieżki. Trzeba oddalić się od skał, przykucnąć, a od podłoża odizolować się za pomocą plecaka. Większa grupa musi się rozproszyć, by nie nawiązywać kontaktu fizycznego.

 

Ekwipunek turysty


Przed wyjściem na szlak trzeba zadać również o odpowiedni ekwipunek. Najważniejsza kwestia to obuwie – w góry trzeba zakładać buty trekkingowe za kostkę. Ustabilizuje ono stopę oraz zagwarantuje większą przyczepność do podłoża. Dzięki temu przejście po śliskich kamieniach nie będzie już problemem. Oprócz profesjonalnego obuwia warto zainwestować także w ubrania termoaktywne, które zapewni ochronę przed słońcem i innymi czynnikami atmosferycznymi.

Szukasz ciekawego miejsca w górach? Sprawdź tatrzańskie miejscowości i ich oferty noclegowe:
Noclegi w Bukowinie Tatrzańskiej
Noclegi w Czarnym Dunajcu
Noclegi w Jurgowie
Noclegi w Nowym Targu
Noclegi w Murzasichlu
Noclegi w Zębie

Warto również odpowiednio spakować swój plecak, w którym, bez względu na porę roku, powinna znaleźć się cieplejsza czapka, rękawiczki, skarpetki oraz ubranie przeciwdeszczowe. Bardzo przydatna będzie także latarka oraz zapałki. Nie obędzie się też bez dokładnej mapy oraz sprzętu GPS, który pomoże określi dokładną lokalizację.

Wybierając się w góry, koniecznie trzeba zostawić informację o planowanym wyjściu wraz z opisem trasy. Warto również skorzystać ze strony internetowej gopr.pl, za pomocą której, można poinformować służby o swoim wyjściu. Przypominamy również o specjalnym numerze ratunkowym w górach – 601 100 300 – należy go użyć tylko w uzasadnionym przypadku!

Następny artykuł Festiwal Filmu i Sztuki Dwa...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!