Góry Izerskie - świetna opcja na każdą porę roku

Góry Izerskie - świetna opcja na każdą porę roku

Każdy wyjazd w góry związany jest z dużą ilością wspaniałych przeżyć i wrażeń, które powodują, że czas tu spędzony możemy zaliczyć do kategorii tych najlepszych. Ostatnie lata pokazują, że Polacy kochają góry. Chętnie tu wypoczywamy, zarówno zimą, jak i latem. Decydujemy się na regiony bardziej lub mniej popularne. Góry Izerskie można z powodzeniem zaliczyć do kategorii spokojnych i mniej obleganych regionów górskich, w którym czas można spędzić na naprawdę wiele rozmaitych sposobów.

Góry Izerskie są pasmem górskim w Sudetach Zachodnich i zlokalizowane są na terenie Czech i Polski. Należą do niezbyt wysokich gór, o łagodnych wierzchowinach. Stanowią ciekawe tereny do uprawiania turystyki pieszej, rowerowej, konnej i narciarstwa biegowego. Najwyższym szczytem jest Wyskopa Kopa (1126 m n.p.m.).

 

Góry Izerskie - najważniejsze informacje

 

Góry Izerskie na pewno można uznać za wyjątkowy, ale z drugiej strony nieodkryty region górski, w którym możemy korzystać ze wszystkiego, co najpiękniejsze podczas urlopu w górach.

 

Góry Izerskie stanowią zachodnią część Sudetów, a pasmo położone jest na Dolnym Śląsku. Od zachodu są ograniczone Bramą Łużycką, natomiast od Karkonoszy oddzielone Przełęczą Szklarską. Na północy z kolei przechodzą w Pogórze Izerskie.

 

Składają się z szeregu grzbietów górskich o przebiegu północny zachód – południowy wschód. Do tych najważniejszych, które znajdują się po polskiej stronie, należy zaliczyć przede wszystkim: Grzbiet Kamienicki (Kamienica – 974 m n.p.m.), Wysoki Grzbiet (Wysoka Kopa – 1126 m n.p.m. – najwyższe wzniesienie Gór Izerskich) oba grzbiety łączy wododział Kwisy i Małej Kamiennej Rozdroże Izerskie.

 

Do najwyższych i najpopularniejszych szczytów po czeskiej stronie (Jizerské hory), należy z kolei zaliczyć: Jelení stráň – 1018 m n.p.m., Černý Vrch – 1024 m n.p.m., Izera – 1122 m n.p.m.

 

 

fot. kdzwonek / pixabay.com, CC0

 

W południowej części znajduje się szereg wzniesień o charakterze gór wyspowych – Špičák, Slovanka, Bramberk, Dračí vrch, a na południowym skraju długi grzbiet z kulminacją Černá studnice.

 

Łączna powierzchnia Gór Izerskich to aż 1000 km2, z czego po polskiej stronie znajduje się zaledwie 400 km2. Granica pomiędzy Polską i Czechami została wyznaczona na rzece Izerze (na około 15 kilometrach). To właśnie od niej pochodzi nazwa tego regionu górskiego - wywodzi się dokładnie od celtyckiego słowa isiras, co można rozumieć jako szybki, silny i bystry. Po czesku rzeka nazywa się Jizera, a samo pasmo górskie Jiserskie hory.

 

Góry Izerskie znajdują się w sąsiedztwie chętnie odwiedzanych Karkonoszy. Do najpopularniejszych miejscowości w Górach Izerskich należy zaliczyć Szklarską Porębę i Świeradów Zdrój.

 

W przypadku Gór Izerskich należy również wspomnieć o klęsce ekologicznej, która niegdyś miała miejsce. Wszystkiemu winne było ukształtowanie terenu, napływające zanieczyszczenia z kopalń oraz z polskich, czeskich i niemieckich elektrowni. Kwaśne deszcze, które pojawiły się na skutek tych zanieczyszczeń spowodowało obumarcie naprawdę olbrzymiej połaci izerskich lasów.

 

Przy okazji wizyty w Górach Izerskich, warto jest zobaczyć również Góry Stołowe, które znajdują się w niedalekiej odległości.

 

Kiedy wybrać się w Góry Izerskie?

 

Ostatnie lata pokazały, że Góry Izerskie cieszą się popularnością praktycznie przez cały rok. W sezonie letnim spotkamy tu miłośników górskich wędrówek, natomiast zimą - miłośników narciarstwa biegowego i zjazdowego. Prawdziwą "Mekką" dla narciarzy biegowych w Górach Izerskich jest Polana Jakuszycka, na której odbywa się słynny Bieg Piastów (pierwszy weekend marca). Swego czasu, były tu również rozgrywane zawody Pucharu Świata, w których uczestniczyła Justyna Kowalczyk i Marit Bjoergen.

 

Góry Izerskie można śmiało polecić dla każdego turysty i na każdą porę roku. Czas możemy tu spędzić naprawdę na wiele różnych sposobów - wędrując po górach, odkrywając uroki Dolnego Śląska, czy wybierając się na wycieczkę do naszych sąsiadów - Czechów. Z powodzeniem wypoczynek w tym regionie można połączyć ze zwiedzaniem Karkonoszy.

 

Ten region cieszy się dużym zainteresowaniem rodzin z dziećmi, przede wszystkim z tego względu, że znajdziemy tu wiele ciekawych atrakcji dla najmłodszych. Możemy tu poznawać, zwiedzać, przechadzać się wspaniałymi trasami górskimi i korzystać z klimatu. Góry Izerskie mają doskonale rozwiniętą bazą noclegowo-gastronomiczną, dlatego pewne jest, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.

 

Chcesz uniknąć tłumów? W takim przypadku najlepszą opcją będzie wyjazd wczesną wiosną lub późną jesienią. Wspaniałe trasy górskie i spacerowe oraz miejscowości z licznymi atrakcjami i zabytkami – wszystko to dostarczy niezwykłych wspomnień, również poza sezonem turystycznym. Na pewno nie ma tu takich tłumów jak w jednej z największych atrakcji Gór Stołowych, którą są Błędne Skały.

 

Skąd się wzięła nazwa Góry Izerskie?

 

W przypadku każdego regionu górskiego, niezwykle wydaje się być nazwa, którą się go określa. W przypadku Gór Izerskich, kwestia ta wydaje się być prosta do wyjaśnienia.

 

Potocznie mówi się na nie "Izery". Nie jest to do końca poprawne określenie, ale przyjęło się ono wśród turystów, którzy odwiedzają ten region górski.

 

Góry Izerskie swoją nazwę biorą od rzeki Izery, która stanowi 15-kilometrowy odcinek pomiędzy Polską i Czechami.

 

Geologia Gór Izerskich

 

W przypadku każdego regionu górskiego, niezwykle ważne jest to, kiedy powstały góry i z jakich skał są zbudowane.

 

Mając na uwadze geologię Gór izerskich, warto podkreślić, że jest ona niezwykle ciekawa. Należą one bowiem do do jednostki geologicznej, zwanej metamorfikiem izerskim. Jest to osłona młodszego geologicznie krystaliniku karkonosko-izerskiego, który tworzy Karkonosze i część czeskich Gór Izerskich.

 

W polskich Górach Izerskich mamy do czynienia przede wszystkim z gnejsami, granitognejsami oraz łupki łyszczykowe, ale między pospolitymi skałami kryją się również cenniejsze dla człowieka skały i kruszce: kwarc w bardzo czystej postaci, turmaliny, granaty, ruda cyny, kobaltu, nieco złota i wiele innych.

 

Między pospolitymi skałami możemy również odnaleźć niezwykle cenne skały i kruszce: kwarc w bardzo czystej postaci, turmaliny, granaty, ruda cyny, kobaltu, nieco złota i wiele innych. Do miejsc, w których możemy je znaleźć, należy zaliczyć przede wszystkim: Wieczorny Zamek (Zwalisko), Jagnięcy Potok na Izerskiej Łące, Złotą Jamę oraz Dolinę Małej Kamiennej.

 

Najcenniejsze skarby możemy jednak znaleźć tam, gdzie znajduje się ujście Šafirovego potoku do Jizerki na Malej jizerskej louce. Minerały, które tu znajdowano to m.in.: amfibole, apatyty, diopsyty, tytanity, ametysty, awanturyny, chalcedony, chryzoprazy, kryształy górskie, granaty, cyrkony, turmalin i czarne ilmenity, nazywane izerynami.

 

Zgodnie z zapsami z 1845r., należy podkreślić, że izeryny były niezłym źródłem dochodu mieszkańców Jizerky i Gross-Iser. Kobiety i dzieci wybierały je z potoków i sprzedawały do Berlina i Drezna na potrzeby wyrobu biżuterii żałobnej. Najcenniejsze ale zarazem najrzadsze w Górach Izerskich są rubiny i szafiry. Znajdowane okazy osiągają do 1 cm wielkości i uchodzą za najpiękniejsze w Europie.

 

Góry Izerskie - walory uzdrowiskowe

 

Po co jeździmy w góry? Przede wszystkim dla niezwykłego klimatu, czystego powietrza i mile spędzonego czasu. W przypadku Gór Izerskich, możemy mówić o niezwykłych walorach uzdrowiskowych, z których możemy tu korzystać w wielu rozmaitych miejscach.

 

Znajdziemy tu wiele sanatoriów i uzdrowisk, a naturalnym bogactwem tego regionu górskiego są wody mineralne. W 1934 roku odkryto, że jej skład uzupełnia leczniczy radon, co przyczyniło się do wzbogacenia oferty leczniczej, a w konsekwencji do szybkiego rozwoju uzdrowiska.

 

 

fot. uzytkownik3008 / zdjecia.nocowanie.pl

 

Leczenie w tutejszych uzdrowiskach opiera się nie tylko na wodzie, ale także na naturalnej borowinie, którą stosuje się do kąpieli i okładów, a także na wywarze z kory świerku. Pozyskuje się ją z drzew rosnących w mazurskiej Puszczy Boreckiej, a dzięki właściwościom inhalującym i oczyszczającym wykorzystuje w kąpielach.

 

Kuracja wodami radonowymi polecana w leczeniu schorzeń ortopedycznych, reumatologicznych oraz dermatologicznych. Okłady z borowiny pomagają na przykład w leczeniu zwyrodnień stawów, przewlekłych chorób układu pokarmowego czy chorób kobiecych. To również sposób na łagodzenie bólu i poprawienie ukrwienia.

 

Natomiast z kąpieli w wywarze z kory świerku można skorzystać podczas leczenia chorób skóry, zapalenia pęcherza moczowego oraz nieżytów górnych dróg oddechowych.

 

Do najpopularniejszych uzdrowisk w Górach Izerskich, należy zaliczyć przede wszystkim te podmioty, które prowadzą swoją działalność w Świeradowie Zdroju.


Poznaj: Sanatoria w Polsce. 7 miejsc, które warto odwiedzić

 

Góry Izerskie - prawdziwy raj dla miłośników biegówek

 

Nie od dziś wiadomo, że Góry Izerskie stanowią idealną propozycję na wyjazd o każdej porze roku. Mając na uwadze zimę, warto zaznaczyć, że okolica zachęca do uprawiania licznych sportów zimowych, a przede wszystkim narciarstwa biegowego, który jest tu uznawany za niemalże sport obowiązkowy.

 

O popularności narciarstwa biegowego, niech doskonale świadczy fakt, że każdego roku, w pierwszy weekend marca, na Polanie Jakuszyckiej rozgrywane są słynne Biegi Piastów.

 

 

fot. stux / pixabay.com, CC0

 

Polana Jakuszycka jest prawdziwą "Mekką" narciarstwa biegowego i oferuje wiele wspaniałych tras, prowadzących przez lasy, doliny i miejsca, z których rozciąga się wspaniała górska panorama.

 

Lubisz narciarstwo biegowe? Sprawdź: Gdzie pojechać na narty biegowe w Polsce?

 

Uprawianiu tego sportu sprzyja tu mikroklimat, przez co śnieg utrzymuje się tu aż przez 156 dni w ciągu roku. Turyści mogą korzystać z oferty Ośrodka Narciarstwa Biegowego "Jakuszyce". Oferuje liczne trasy przygotowane do biegów i narciarskich wędrówek, są to trasy wyczynowe i turystyczne. Nieopodal Polany Jakuszyckiej usytuowany jest przystanek kolejowy Szklarska Poręba Jakuszyce na transgranicznej linii kolejowej nr 311.

 

Tutaj znajdziesz propozycje noclegów w Szklarskiej Porębie:

 

 

Górski Klimat

Górski Klimat

Szklarska Poręba, ul. Górna

Apartamenty Szklarska Poręba 9.5
Willa Poranek

Willa Poranek

Szklarska Poręba, ul. Obrońców Pokoju

Apartamenty Szklarska Poręba 9.6
Karkonoski Sad

Karkonoski Sad

Piechowice, ul. Słoneczna

Kwatery i pokoje Piechowice 9.9

 

 

Rowerowa wyprawa po Górach Izerskich

 

Skoro były narty, to warto również wspomnieć o możliwościach, z których można korzystać w sezonie letnim. Oprócz wędrówek po górach, niezwykle dużym zainteresowaniem w Górach Izerskich cieszą się wyprawy rowerowe po rozmaitych terenach.

 

Znajdziemy tu przede wszystkim miejsca ekstremalne, dostosowane do potrzeb kolarstwa górskiego MTB. Jednakże każdy turysta znajdzie tu również trasę rowerową, dostosowaną do własnych, indywidualnych potrzeb.

 

Osoby, które chcą poczuć odpowiednio dużą dawkę adrenaliny, powinien udać się na czeską stronę, w okolice Świeradowa Zdroju, do ośrodka pod Smrkiem, gdzie znajdziemy doskonale przygotowane trasy typu singletrack. Oprócz tego, każdy może tu korzystać z zaplecza campingowego, sanitarnego, a także gastronomicznego. Podziwianie pięknych widoków górskich z perspektywy roweru? Brzmi naprawdę dobrze!

 

Lubisz jazdę na rowerze? Sprawdź koniecznie: Gdzie wybrać się na rower podczas urlopu w górach?

 

Hala Izerska - najzimniejsze miejsce w Polsce?

 

Czy wiesz, że to właśnie w Górach Izerskich, a dokładniej na Hali Izerskiej znajduje się najprawdopodobniej najzimniejsze miejsce w Polsce. Tu nawet w lecie potrafi być naprawdę mroźno, niczym na Syberii.

 

 

fot. Dariusz / AdobeStock, CC0

 

Hala Izerska jest górską łąką, w dolinie rzeki Izery na wysokości ponad 850 metrów, położona w zachodniej części Sudetów. Jej położenie sprawia, że Hala Izerska przez większość osób jest określana mianem “polskiej Syberii”. Warto podkreślić, że zdarzały się sytuacje, że w środku lata temperatura nie była w stanie przekroczyć tutaj -6 stopni Celsjusza. Takim właśnie spadkom temperatury sprzyja ukształtowanie terenu, bo Hala Izerska, co warto zaznaczyć, jest otoczona ze wszystkich stron przez góry. Pokrywa śnieżna utrzymuje się tu również przez bardzo długi czas, przez co klimatyczne lato prawie nigdy nie nadchodzi.

 

Wyjątkowa obserwacja nieba w Górach Izerskich

 

Lubisz obserwować niebo i znajdujące się na nim gwiazdy? Możemy Cię zapewnić, że jeśli zdecydujesz się na nocleg w Górach Izerskich, będziesz mógł nacieszyć oczy czymś naprawdę wyjątkowym.

 

Warto wybrać się do doliny Izery na noc w plenerze. To właśnie tu w 2009 roku został utworzony Izerski Park Ciemnego Nieba, czyli najciemniejsze miejsce w tym regionie górskim. W czym tkwi wyjątkowość tego miejsca?

 

Zanieczyszczenie powietrza światłem jest praktycznie zerowe, przez co możesz obserwować m.in. Drogę Mleczną. Dolina Izery jest na pewno unikatem na skalę Europy - próżno szukać miejsca, w którym ochroną objęto by widok ciemnego nieba. Ta atrakcja cieszy się dużym zainteresowaniem każdego, kto kocha góry i miłośników fotografowania - ujęcia wychodzą tu naprawdę zjawiskowo.

 

Ruszamy w góry - najpopularniejsze i najpiękniejsze szlaki w Górach Izerskich

 

Skoro zostały już omówione niemal wszystkie najważniejsze informacyjne kwestie, które są związane z Górami Izerskimi, to warto w końcu wybrać się góry i poznać najpiękniejsze szlaki, najpopularniejsze szczyty górskie i malownicze panoramy górskie.

 

Pamiętajmy, że najwyższy szczyt Gór Izerskich to Wysoka Kopa (1126 m n.p.m.). Jednak to nie jedyna opcja, by w pełni cieszyć się wspaniałymi górskimi wędrówkami. W tej części postanowiliśmy zaprezentować Wam te mniej znane, jak i najbardziej znane szlaki turystyczne.

 

Każda wyprawa w góry wymaga odpowiedniego przygotowania. Zobacz: Co zabrać ze sobą w góry?

 

Wyjątkowe trasy w Górach Izerskich - opisy szlaków

 

Lubisz wędrówki po górach? Gwarantujemy Ci, że wypoczynek w Górach Izerskich będzie czymś wyjątkowym, niezależnie od tego, na który szlak się zdecydujesz. Piękno gór jest tu obecne na każdym kroku - pamiętaj, że im wyżej, tym piękniej.

 

Szlak z Rozdroża Izerskiego na Wysoką Kopę

 

Naszą wędrówkę po Górach Izerskich rozpoczynamy od najwyższego szczytu, znajdującego się w polskiej części Gór Izerskich. Jeśli chcesz zdobyć Wysoką Kopę (1126 m n.p.m.), to wartą uwagi propozycją będzie rozpoczęcie wędrówki z Rozdroża Izerskiego.

 

Warto podkreślić, że Wysoka Kopa (określana również jako Grzbiet Wysoki) należy do Korony Gór Polski. Wędrówka powinna nam zająć około 4,5 godziny - trasa ma długość 9 km.

 

 

fot. Paweł / AdobeStock, CC0

 

Z Rozdroża Izerskiego wyruszamy szlakiem żółtym przez Rozdroże pod Kopą, a następnie czerwonym szlakiem. To właśnie ten fragment uznawany jest za najbardziej widokowy w Górach Izerskich. Suma podejść i zejść w przypadku tego szlaku wynosi 512 metrów.

Jeśli chcesz przedłużyć swoją wędrówkę po górach, to możesz zrobić pętlę. Wtedy cała trasa będzie miała 15 km długości, a Wy powrócicie najkrótszą trasą, idąc za szlakiem czerwonym i zielonym przez Rozdroże pod Zwaliskiem.

 

Planujesz nocleg w wyjątkowym miejscu? Poznaj propozycje obiektów z widokiem na góry w Górach Izerskich:

 

 

Apartament Koliba

Apartament Koliba

Świeradów Zdrój, ul. Zakopiańska

Apartamenty Świeradów Zdrój 9.7
U Stachosa

U Stachosa

Świeradów-Zdrój, ul. Wyszyńskiego

Kwatery i pokoje Świeradów-Zdrój 9.8

 

 

Szlak na Halę Izerską

 

Kolejna opcja to wędrówka do miejsca, które zostało przez nas już wcześniej wspomniane. Będąc w Górach Izerskich, zdobycie Hali Izerskiej wydaje się niemalże obowiązkowe. Dlaczego? 

 

Przede wszystkim z tego powodu, że Hala Izerska to jedno z najbardziej nietypowych miejsc w Sudetach, bogate historycznie i przyrodniczo. Klimatu naszej wyprawie z pewnością doda wizyta na Stogu Izerskim i w Chatce Górzystów.

 

To właśnie Chatka Górzystów uznawana jest za jedno z najbardziej klimatycznych w górach Polski. Podobnie, jak w przypadku Chatki Puchatka w Bieszczadach, nie ma tu prądu, ale każdy znajdzie schronienie i będzie mógł posilić się posiłkiem. Wędrując do Hali Izerskiej pamiętajmy o tym, że czekają tu na nas dość niskie wartości temperatur, nawet w środku lata.

 

Naszą wędrówkę rozpoczynamy żółtym szlakiem w kierunku Stogu Izerskiego i wędrujemy w ramach rezerwatu przyrody, który chroni jedno z najcenniejszych torfowisk w Polsce, zawierające reliktowe rośliny okresu zlodowacenia.

 

Przez około 7 km wędrujemy głównie lasem, co może być nieco monotonne. Bardziej efektowne widoki otwierają się ponownie w rejonie Stogu Izerskiego, gdzie znajduje się jedno z najładniejszych schronisk w Polsce – „Na Stogu Izerskim”, które po dziś dzień zachowało swój niepowtarzalny charakter. Dużym ułatwieniem dla turystów jest tu kolej gondolowa, z której można korzystać, jeśli chcemy sobie niejako ułatwić naszą wędrówkę.

 

Przemierzając się tym szlakiem możemy zaobserwować planety, znajdujące się tuż przy trasie. Co to takiego? To Model Układu Słonecznego, czyli tablice informacyjne, które symbolizują 8 planet i 5 planet karłowatych krążących wokół Słońca. Każda z nich ma innego fundatora. Każda z nich znajduje się w konkretnej, odzwierciedlającej odpowiednią skalę odległości od Słońca. Gwiazdę naszego układu symbolizuje model z granitowej kostki przy schronisku Orlim. Cały ten model został przygotowany w skali 1:1 000 000 000 (1/miliard). Zaczyna się przy schronisku Orlim a punkt końcowy to schronisko na Stogu Izerskim.

 

Szlak Jakuszyce- Stacja Turystyczna Orle

 

Z Jakuszyc do Stacji Turystycznej Orle i następnie do Chatki Górzystów, można dojść dwoma trasami. Pierwsza to połączenie żółtego i zielonego szlaku. Wariant ten prowadzi asfaltową drogą, która początkowo biegnie wzdłuż linii kolejowej do Harrachova, odbijając w dalszej części w kierunku Działu Izerskiego.

 

 

fot. oxygen64 / AdobeStock, CC0

 

Chętnie wybierany jest tu jednak czerwony szlak z Polany Jakuszyckiej do schroniska Orle na Halę Izerską (jest tzw. szlak przez punkt widokowy Samolot). Ta trasa jest zaliczana jednocześnie do najciekawszych szlaków w Górach Izerskich. Idziemy tu m.in. doliną górnej Izery, której korytem przebiega granica polsko-czeska. Urocze meandry Izery stanowią serce Gór Izerskich, ukryte pomiędzy Wysokim oraz Średnim Grzbietem. Możemy tu odkryć najbardziej wyjątkowe miejsca w Górach Izerskich, do których należy zaliczyć Stację Turystyczną Orle, Kobylą Łąkę oraz Halę Izerską, na której znajduje się Chatka Górzystów. Szlak jest szutrowy, nieco kamienisty, a jego pokonanie powinno nam zająć nieco ponad godzinę.

 

W przypadku wędrówki szlakiem żółtym i zielonym, do pokonania mamy trasę o długości 9 km. Jej przejście powinno nam zająć około 3 godzin w jedną stronę. Suma podejść i zejść w przypadku tego szlaki wynosi 202 metry.

 

Szlak ze Szklarskiej Poręby na Wysoki Kamień i do Zakrętu Śmierci

 

Kolejna opcja trasy, którą warto wziąć pod uwagę podczas noclegu w Górach Izerskich to wejście Wysoki Kamień, który znajduje się w Wysokim Grzbiecie, tuż nad Szklarską Porębą. Ze szczytu o wysokości 1058 m n.p.m. możemy podziwiać wspaniałą panoramę na Karkonosze, Góry Izerskie, Góry Kaczawskie oraz Rudawy Janowickie.

 

Na grzbiecie biegnącym na zachód od głównego szczytu aż do przełęczy Rozdroże pod Zwaliskiem występują trzy wybitne skaliste wyniesienia. Grzbietem tym biegnie szlak czerwony.

 

Naszą wędrówkę rozpoczynamy i wędrujemy po trasie o długości ok. 4 km, dlatego w dobrym tempie u góry można być w ciągu godziny. Na szczyt prowadzi Główny Szlak Sudecki oznaczony kolorem czerwonym. Na Wysokim Kamieniu znajduje się prywatne schronisko, sprzed którego przepięknie widać Karkonosze od Śnieżki po Szrenicę.

 

Najszybciej i najłatwiej na Wysoki Kamień można dojść z Zakrętu Śmierci szlakiem żółtym – 3 km. Turyści mogą tu korzystać z parkingu, znajdującego się tuż przy szlaku.

 

Inna opcja to wyjście ze Szklarskiej Poręby i zdecydowanie się na pętlę przez Wysoki Kamień i Rozdroże pod Zwaliskiem. Tu idziemy szlakiem czerwonym i niebieskim. Trasa ta liczy 10 kilometrów.

 

Kolejna propozycja, to również pętla. Możemy rozpocząć w Szklarskiej Porębie, wędrując na Wysoki Kamień, dalej do Zakrętu Śmierci i przez Chybotek do miasteczka. Pomimo tego, że szlak liczy około 15 km, to z powodzeniem powinny dać sobie z nią radę nawet z małymi dziećmi.

 

Szlak ze Stogu Izerskiego na Smrek (Czechy)

 

Wszyscy dobrze wiemy, że Góry Izerskie to polska część, jak i czeskie Góry Izerskie. Jeśli chcemy wybrać się na wędrówkę do naszych sąsiadów, to obowiązkowym punktem na pewno będzie Smrek (1124 m n.p.m.), na którym znajduje się punkt widokowy i jest jednocześnie najwyższym szczytem Gór Izerskich po stronie czeskiej.

 

Na szczycie znajduje się pomnik z 1909 roku, upamiętniający 100 rocznicę wizyty niemieckiego poety T. Körnera. Niegdyś mieściła się tu drewniana wieża widokowa o wysokości 25 m, która została zniszczona podczas wojny. W jej miejscu postawiono zupełnie nową stalową wieżę, z której roztacza się piękny widok na rozległą okolicę. Przy dobrej pogodzie widoczność sięga nawet do 150 km.

 

Naszą wędrówkę rozpoczynamy w Świeradowie-Zdroju i udajemy się na Stóg Izerski. Dalej podążamy szlakiem zielonym i idziemy na Smrek. W związku z tym, że ten szczyt znajduje się w Czechach, musimy przekroczyć granicę. Dojście ze Stogu do wieży zajmuje ok 60 minut. Są to 3 km bez większych wzniesień. Później wracamy tym samym szlakiem i idziemy w kierunku Polany Izerskiej.

 

Sprawdź najlepsze oferty noclegów w Świeradowie-Zdroju:

 

 

Mikołajówka

Mikołajówka

Świeradów Zdrój, ul. Brzozowa

Domki Świeradów Zdrój 10
Izerska zagroda

Izerska zagroda

Świeradów Zdrój, ul. Gierczyn

Agroturystyka Świeradów Zdrój 9.8
Villa Marta

Villa Marta

Świeradów-Zdrój, ul. Kościuszki

Wille Świeradów-Zdrój 9.9

 

 

Torfowiska Doliny Izery

 

Może nie jest to szczyt górski, ale warto jest wybrać się na wycieczkę do torfowiska Doliny Izery, by móc zaobserwować coś naprawdę niezwykłego. Znajdują się one w specjalnym Rezerwacie Torfowiska Doliny Izery.

 

Warto podkreślić, że tutejsze torfowiska są czymś naprawdę wyjątkowym. Na obszarze Sudetów występują one głównie w Karkonoszach, w Górach Izerskich, poza tym spotykamy je także w Górach Stołowych, Górach Bystrzyckich, Górach Orlickich, a także i w Zlatohorskiej vrchovinie i Wysokim Jeseniku.

 

 

fot. bnorbert3 / AdobeStock, CC0

 

Aby zaznajomić się z tematyką tych niezwykłych torfowisk w Górach Izerskich, warto jest zdecydować się na opcję mało uczęszczanego żółtego szlaku turystycznego, który prowadzi od Schroniska PTTK na Stogu Izerskim, przez Łącznik (1066m n.p.m.), Suchacz (917 m n.p.m.), Izerskie Bagno, Wręgi, do Izerskiej Hali, gdzie znajduje się Chatka Górzystów i Torfowisko na Hali Izerskiej.

 

Nie tylko góry - Kopalnia kwarcu Stanisław

 

To oczywiste, że podczas wypoczynku w Górach Izerskich, najchętniej wybieramy się na wędrówki po szlakach górskich. Są jednak takie atrakcje, które powinny być niemal obowiązkowe dla każdego turysty, który zdecyduje się na urlop w tym regionie górskim.

 

Do takiej kategorii na pewno należy zaliczyć opuszczoną kopalnię kwarcu, znajdującą się w pobliżu drogi, która łączy Świeradów Zdrój i Szklarską Porębę.

 

Jest to najwyżej położona kopalnia w Polsce. Kwarc wydobywano tu z wykorzystaniem metody odkrywkowej, co jest doskonale widoczne w krajobrazie okolicy. Wierzchołek góry został przekształcony w głęboki wykop kopalni. Panuje tu specyficzny i dość surowy klimat. Ziemia otoczona lasem, z głębokim wyrobiskiem, a całość dopełniona przez opuszczone budynki i wieżę telekomunikacyjną. To miejsce, które warto zobaczyć!

 

Najpopularniejsze miejscowości w Górach Izerskich

 

Planując swój nocleg w Górach Izerskich, należy wziąć pod uwagę miejscowość, w której chcemy się zatrzymać. Warto podkreślić, że każda z tutejszych miejscowości dysponuje świetnymi warunkami, jeśli chodzi o wypoczynek.

 

Najbardziej znane miejscowości w tym regionie górskim to przede wszystkim Świeradów-Zdrój oraz Szklarska Poręba, a także nieco mniejsze Jakuszyce, które słyną ze sportów zimowych.


Tutaj znajdziesz najważniejsze atrakcje w Górach Izerskich:

 

 

Czarci Młyn

Czarci Młyn

Świeradów-Zdrój, ul. Lwówecka

Muzea Świeradów-Zdrój 9.4
Miejska Biblioteka Publiczna IZERKA

Miejska Biblioteka Publiczna IZERKA

Świeradów-Zdrój, ul. Marii Skłodowskiej-Curie

Ośrodki kultury Świeradów-Zdrój 8.8



Należy również podkreślić, że po czeskiej stronie znajdziemy kilka wartych uwagi miejscowości. Należy tu zaliczyć przede wszystkim: Mirsk, Nové Město pod Smrkem, Frýdlant, Liberec, Jablonec nad Nysą, Desná, Tanvald, Hejnice.

 

W każdej polskiej miejscowości, każdy turysta bez trudu odnajdzie odpowiadający mu nocleg. Świeradów można śmiało polecić tym osobom, które chcą zwiedzać tylko okolice Gór Izerskich - jeśli z kolei marzą nam się także wyprawy w Karkonosze - lepiej wybrać Szklarską Porębę.

 

Noclegi w Górach Izerskich

 

Skoro została wspomniana kwestia najpopularniejszych miejscowości w Górach Izerskich, to warto nieco lepiej przyjrzeć się bazie noclegowej, z której mogą korzystać tutaj turyści.

 

Zarówno w Szklarskiej Porębie, jak i w Świeradowie Zdroju znajdziemy doskonale rozwiniętą bazę noclegowo-gastronomiczną. Rodziny i miłośnicy narciarstwa chętnie decydują się na domek i apartament w Szklarskiej Porębie, natomiast osoby, które chcą odkrywać piękne szlaki w Górach Izerskich, chętnie wybierają nocleg w kwaterach i pokojach w Świeradowie Zdroju.

 

Tutejsze obiekty posiadają wszystkie najważniejsze udogodnienia, takie jak bezpłatny parking, Wi-Fi, czy w pełni wyposażona kuchnia. Rodziny z dziećmi chętnie korzystają z placu zabaw, który znajduje się przy obiektach w Górach Izerskich.

 

Cena za nocleg w Górach Izerskich kształtuje się na poziomie 232 zł w Szklarskiej Porębie i 210 zł w Świeradowie. Najkorzystniej jest się zatrzymać w internatach, schroniskach oraz pensjonatach, w których cena noclegu za dobę rozpoczyna się od 25 zł od osoby.

 

W przypadku Gór Izerskich pamiętajmy również o opłacie klimatycznej, która kształtuje się na poziomie 4,50 zł od osoby za każdą dobę.



Następny artykuł Poznaj Dolny Śląsk! Wybierz...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!