Błędne Skały
9,8 /10

Ocena na podstawie 194 opinii

Małgorzata Kukla
Przepiękne widoki.
Dodaj opinię

Przydatne informacje

Ceny biletów

 • normalny: 12.00
 • ulgowy: 6.00
 • Bilet dla dzieci do 7 lat: 0.00
Zobacz więcej

Opinie (194)

9.8 Rewelacyjny
Dodaj opinię
 • 10
  Małgorzata Kukla
  2023-08- 5 12:49:35

  Przepiękne widoki.

 • 6
  ARMIN
  2023-08- 2 22:14:01

  Balagan totalny. Tylko z biletami online mozna wjechac, brak takiej informacji na wjezdzie. Obsluga bezczelna na wjezdzie i w kasach. Warto zobaczyc, mega atrakcja dla dzieci.

 • 2
  Ola
  2023-05- 1 12:37:38

  Ograniczona ilość biletów. O 12 już nie było biletów.

 • 2
  Zawiedziona
  2023-04-30 12:29:09

  Skandal. Wpuszczają tylko z biletami zakupionymi online. A co jeśli nie trafisz w pogodę? Mega minus, zawiodłam sie

 • Polecam

Ocena9.8

Dodaj opinię

Opis obiektu

Błędne Skały wraz ze Szczelińcem tworzą najciekawsze i jednocześnie najbardziej popularne szlaki w całych Górach Stołowych. Skalne korytarze, ogromne głazy i wąskie szczeliny nakreślają fantazyjny labirynt, który zaskakuje na każdym kroku. Nie brakuje też interesujących punktów widokowych, które pozwalają spojrzeć hen, hen daleko.

 

Do skalnego miasteczka prowadzą zarówno szlaki turystyczne, jak i ścieżki edukacyjne. Można też podjechać autem na parking dolny lub górny. Opcji dotarcia i atrakcji jest naprawdę dużo i chyba nie ma osoby, której labirynt Błędne Skały nie przypadłby do gustu. Świadczą o tym np. opinie turystów, którzy już odwiedzili to magiczne miejsce. Zachęcamy również was do dodania komentarzy po wycieczce — o ile uda wam się sprawnie wyjść z labiryntu.

 

Gdzie są położone Błędne Skały?

 

Skalny labirynt usytuowany jest na wysokości 852 metrów, na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych, między Kudową-Zdrojem a Karłowem, przy granicy z Czechami. Obszar Błędnych Skał ma powierzchnię około 22 hektarów i zlokalizowany jest na północno-zachodniej części masywu Stoliwa Skalniaka. Geograficznie, należy do malowniczych pasm górskich — Sudety i Góry Stołowe.


Współrzędne Błędne Skały: GPS: 50° 28' 49" N 16° 17' 14" E.

 

Jak powstały Błędne Skały w Górach Stołowych?

 

Czy wiecie, że na tych terenach kiedyś było słychać szum fal? Otóż dzisiejszy teren Gór Stołowych w okresie późnej kredy stanowił zatokę ciepłego morza czeskiego. Okoliczne rzeki dostarczały materiał zwietrzelinowy, który osadzał się na dnie i tworzył grube warstwy piaskowców. W trzeciorzędzie, w czasie orogenezy alpejskiej piaskowce te wypiętrzyły się wraz z całymi Sudetami. W miocenie rozpoczął się proces erozji, który trwa do dziś. To właśnie dzięki niej i wczesnym ruchom tektonicznym Góry Stołowe zawdzięczają swój współczesny wygląd

 

Legenda o Liczyrzepie

 

Druga teoria o powstaniu Błędnych Skał związana jest z legendą i głosi, że skalny labirynt stworzył rozzłoszczony Liczyrzepa Duch Gór.

 

Jak do tego doszło? Dawno, dawno temu była tam potężna góra o nazwie Skalniak. Swoim gabarytem odznaczała się na tle innych masywów, dlatego stała się obiektem kultu. Ludność z okolicznych wiosek składała tam ofiary i modliła się do pogańskich bożków. Podczas jednego z takich obrzędów pojawił się Liczyrzepa, który nie uległ namowom mieszkańców i nie uklęknął jak oni przez czczonymi bóstwami. Jedynie kapłan rozpoznał Ducha Gór, ale zlekceważył jego osobę i wielkie moce, pokładając całą swoją wiarę w bożki.

 

Liczyrzepa wpadł w szał, tak mocny, że rozpętana przez niego burza zatrzęsła całą górą, tworząc liczne szczeliny zapadliny i pęknięcia. Gdy pył przysłaniający niebo opadł, a ziemia przestała drżeć, mieszkańcom ukazał się nowy krajobraz.

 

W miejscu potężnej góry powstało rumowisko przypominające swoim wyglądem pomarszczoną skórę starca. Ci, którzy przeżyli ten armagedon i wydostali się ze skalnego labiryntu, roznieśli wieść o tych wydarzeniach.

 

Pierwsi śmiałkowie dopiero po kilku latach odważyli się zbadać skalny labirynt Błędne Skały. Wówczas odkryli kamienne korytarze, a pomiędzy nimi liczne szczątki zwierząt, ludzi i wilcze legowiska. Dlatego też labirynt w Górach Stołowych nazywany jest również Wilczymi Dołami.

 

Inne nazwy Błędnych Skał to: Dzikie Dziury, wspomniane wyżej Wilcze Doły — niem. Wilde Löcher, a z czeskiego Bor.

 

Szlaki piesze na Błędne Skały

 • Szlak czerwony z Kudowy-Zdroju przez Jakubowice;

 • Zielony szlak z Kudowy-Zdroju przez Kaplicę Czaszek i Pstrążnę;

 • Niebieski szlak z parkingu dolnego, YMCA u podnóża Błędnych Skał;

 • Czerwony szlak z Karłowa z licznymi udogodnieniami na szlaku;

 • Żółty szlak z Pstrążnej;

 • Ścieżka edukacyjna im. inż. Kazimierza Klimowicza.


Skąd najbliższej do Błędnych Skał?

 

Jeśli zależy wam na czasie i chcecie od razu przekroczyć bramy labiryntu, wjedźcie na górny parking pod Błędnymi Skałami. Czerwony szlak, już po około 300 metrach, doprowadzi was do wejścia.

 

Macie ochotę na krótki spacer i chcecie zaoszczędzić na parkingu? Polecamy wam wędrówkę z dolnego parkingu YMCA. Szlak niebieski nie jest wymagający, więc śmiało możecie pokonać go razem z dziećmi. Aby zwiedzać zaczarowany labirynt Błędne Skały, należy pokonać około 230 metrów przewyższenia na dystansie 4 kilometrów. Zwykle zajmuje to około 1 godzinę i 20 minut. Zejście niebieskim szlakiem trwa do 1 godziny.

 

Dolny parking to również miejsce, gdzie zobaczycie oznaczenia ścieżki edukacyjnejzielony liść klonowy na tle białego okręgu. Trasa im. inż. Kazimierza Klimowicza lub „Czynna ochrona ekosystemów w PNGS” jest dość stroma, dlatego bardziej polecamy ją na powroty. Ścieżka zielonym szlakiem prowadzi z parkingu YMCA, czyli polany Imka, przez południowe stoki Stoliwa Skalniaka aż do Błędnych Skał. Na szlaku znajdują się specjalnie przygotowane kładki i 12 ciekawych stanowisk z tablicami informacyjnymi.

Podsumowując: wybierając darmową opcję parkingową, najlepiej wejść na Błędne Skały szlakiem niebieskim, a zejść ścieżką edukacyjną. Dzięki temu zatoczycie pętle, zobaczycie wiele ciekawostek i nie będziecie musieli wracać po swoich śladach, a i w portfelu zostanie kilkanaście złotych. Czas przejścia wynosi około 3 godzin.

 

Jeśli zarezerwowaliście noclegi w Kudowie-Zdroju do Błędnych Skał możecie dojść pieszo — czerwonym lub zielonym szlakiem. Szlak zielony o długości 8 km prowadzi przez Górę Parkową, Czermną i Bukowinę Kłodzką. Przejście zajmuje około 3,5 godziny. Natomiast szlak czerwony ma długość 7,5 kilometra i biegnie przez ul. 1 Maja oraz Jakubowice. Czas przejścia to mniej więcej 3 godziny.

 

Startując z Karłowa macie nieco bliżej. Szlak czerwony doprowadzi was do celu po około 2,5-godzinnym spacerze. Skoczcie do: Karłów noclegi, aby zarezerwować najlepsze miejscówki.

 

Kurza Stopka i inne formy skalne — Błędne Skały

 

Błędne Skały to malowniczy labirynt skalny w Górach Stołowych, zachwycający oryginalnością i różnorodnością skał. Wędrując cały czas po drewnianych podestach, przemierzamy szlak pomiędzy wielkimi blokami skalnymi, odkrywamy nowe zakamarki i pokonujemy wąskie korytarze wśród cudacznych form skalnych. Niektóre z nich są bardzo charakterystyczne, dlatego mają własne nazwy.

 

Oznaczenia skał znajdziecie na specjalnych tabliczkach przy szlaku. Oto najciekawsze z nich:

 • Stołowy Głaz

 • Skalne Siodło

 • Skalne Czasze

 • Wielka Sala

 • Okręt

 • Dwunożny Grzyb

 • Labirynt

 • Kasa

 • Kurza Stopka

 • Przesmyk Liczyrzepy

 • Długi pasaż

 • Kuchnia

 • Karczma

 • Grzybek

 • Furtka

 

Punkt widokowy Skalne Czasze — Błędne Skały

 

Jeśli chcecie urozmaicić spacer przez labirynt Błędne Skały, zajrzyjcie na platformę i punkt widokowy Skalne Czasze. Z tarasu roztacza się rozległy i piękny widok na okolicę.

 

Panorama obejmuje: Szczeliniec Wielki, Broumovska Vrchovina w Czechach, a przy dobrej widoczności wypatrzycie nawet Karkonosze.

 

Czas zwiedzania Błędnych Skał

 

Przejście skalnego labiryntu zajmuje około 40 minut, ale warto zarezerwować sobie nawet dwa razy więcej czasu. W sezonie letnim atrakcja ta cieszy się ogromnym zainteresowaniem, a wjazd na parking odbywa się ruchem wahadłowym. W związku z tym mogą zdarzyć się przestoje i zatory przy parkingu i najciekawszych skałkach. Każdy zakamarek labiryntu Błędne Skały zachwyca formą, przyciągając rzesze zaciekawionych łowców niecodziennych atrakcji i ich aparaty.

 

Zwiedzanie Błędnych Skał, to dobra zabawa dla całej rodziny, ale nie polecamy zabierać tam wózków. W niektórych miejscach jest dość ciasno (uwaga też na nosidła i duże plecaki), ale za to fotki wychodzą obłędne.

 

Czy można tam zabłądzić?

 

Raczej nie, gdyż większość trasy prowadzi przez kamienne i drewniane kładki, a ścieżka jest jednokierunkowa i dobrze oznakowana. W dodatku ścieżka nie wymaga spektakularnej kondycji — jest krótka (1,2 km) i zupełnie płaska. Największym wyzwaniem jest przeciskanie się przez wąskie przesmyki i przechodzenie pod wysokimi nawet na 11 metrów głazami, tak więc przygotujcie się na niezłe wygibasy.

 

Czy można zwiedzać Błędne Skały z psem?

 

Park Narodowy Gór Stołowych zezwala na wprowadzanie psów na Błędne Skały. Są tylko dwie proste zasady, których należy bezwzględnie przestrzegać: należy sprzątać po swoim pupilu i trzymać go na smyczy. Warto pamiętać, aby na spacer z psem zabrać choćby woreczek na pozostałości, a gdy będzie upał — pojemnik na wodę, który można napełnić, np. na parkingu górnym w Błędnych Skałach.


Więcej na: Park narodowy z psem. Tam wejdziesz z czworonogiem 

 

Kiedy można zwiedzać Góry Stołowe?

 

Błędne Skały i inne obiekty turystyczne na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych udostępniane są tylko w sezonie letnim, czyli od 1 maja do 31 października. Wejście na teren Błędnych Skał jest płatny.

 

Ceny biletów do skalnego labiryntu

Bilet normalny - 12,
Bilet ulgowy - 6 zł,
Bilet dla dzieci do 7 lat - 0 zł.

 

Godziny otwarcia — trasy turystyczne Błędne Skały

 • 20 kwietnia - 14 czerwca: 9.00 - 19.00,

 • 15 czerwca - 31 lipca: 8.00 - 20.00,

 • 1 - 31 sierpnia: 8.00 - 19.00,

 • 1 - 30 września: 9.00 - 18.00,

 • 1 - 13 listopada: 9.00 - 16.00.

W okresie zimowym zwiedzanie Błędnych Skał jest możliwe, ale odbywa się na waszą odpowiedzialność. W dodatku samochód można zostawić tylko na dolnym parkingu. 

 

Błędne Skały i Szczeliniec w jeden dzień

 

Pewnie — jest to możliwe! Zwiedzanie najlepiej rozpocząć rano, gdyż na przejście labiryntu Błędne Skały i Szczelińca potrzeba 7-8 godzin. Obie atrakcje położone są na Głównym Szlaku Sudeckim. Mamy nadzieję, że uda wam się zobaczyć oba miejsca, bo to prawdziwe hity Dolnego Śląska i jedne z najciekawszych atrakcji w Polsce.

 

Najkorzystniej będzie, jeśli wycieczkę rozpoczniecie w Karłowie. Wtedy podział trasy może wyglądać mniej więcej tak:

 • 2 godziny na Szczelińcu w Karłowie,

 • przejście 6 kilometrów ze Szczelińca do Błędnych Skał — 2 godziny,

 • spacer po skalnym labiryncie — 40 minut,

 • wędrówka do Kudowy-Zdroju — kolejne 2 godziny.

 

Błędne Skały i Szczeliniec Wielki to bez wątpienia największe, alenie jedyne atrakcje w Górach Stołowych. Region ten oferuje wiele, ciekawych zakątków do odkrycia, które zachwycają o każdej porze roku.

Czy wiesz, że Hala Izerska w Sudetach Zachodnich jest najprawdopodniej najzimniejszym miejscem w Polsce? Dowiedz się więcej na: Góry Izerskie - świetna opcja na każdą porę roku.

 

Gdzie nocować? - Labirynt Błędne Skały

 

Najlepszą bazą wypadową do skalnego miasta jest Karłów, Kudowa-Zdrój, Radków i Duszniki-Zdrój. Wybierając: noclegi Góry Stołowe znajdziecie komfortowe wnętrza na każdą kieszeń, w każdej z tych miejscowości.

 

W Górach Stołowych dominują kwatery, pokoje i apartamenty, ale domki na wyłączność, klimatyczne pensjonaty, czy agroturystyka również cieszą się dużym powodzeniem.

 

Średnia cena za nocleg w Dusznikach-Zdroju kształtuje się na poziomie 197 zł, w Kudowie-Zdroju - 180 zł, Radkowie - 190 zł, a Karłowie - 195 zł.

 

Aby znaleźć najtańsze noclegi, wystarczy odpowiednio ustawić opcję filtrowania. W lewej kolumnie, przy wynikach wyszukiwania, np. na Duszniki-Zdrój noclegi, kliknijcie opcję „Cena za usługę” albo ikonkę „Tanie noclegi”. Dzięki odpowiedniemu dopasowaniu tych, czy innych wskaźników z pewnością znajdziecie idealny dla siebie nocleg.

 

 

Parkingi — Błędne Skały

 

Do Błędnych Skał prowadzi tylko jedna droga o wdzięcznej nazwie Droga Stu Zakrętów, do której dotrzecie, kierując się z Radkowa, przez Karłów do Kudowy-Zdroju. W pobliżu skalnego labiryntu macie do wyboru dwa parkingi:

 • Dolny, tzw. YMCA, Polana Imka  bezpłatny,

 • Górny w pobliżu wejścia  płatny.

 

Rezerwując, np. apartament w Kudowie-Zdroju do parkingu YMCA, czyli dolnego, macie zaledwie 10 minut jazdy autem. Znajduje się tuż przy Drodze Stu Zakrętów, jest bezpłatny, ale dojście stamtąd niebieskim szlakiem do Błędnych Skał, zajmuje do 80 minut.

Z parkingu górnego do labiryntu dojdziecie w zaledwie 5 minut, ale zostawiając auto, należy zapłacić bilet. Opłata jest pobierana jeszcze na dole — przy odbiciu z Drogi Stu Zakrętów. Nie zdziwcie się, jak staniecie w kolejce — do górnego parkingu prowadzi jednokierunkowa droga i obowiązuje ruch wahadłowy. Zimą parking górny jest zamknięty.

 

Opłaty parkingowe  parking górny:

 • samochód osobowy - 30 zł,

 • samochód osobowy przewożący osoby niepełnosprawne - 15 zł,

 • motocykl - 20 zł,

 • autokar - 70 zł.


Godziny wjazdów i zjazdów na górny parking przy Błędnych Skałach:

 • 20 kwietnia - 14 czerwca: 9.00 - 17.00 - ostatni zjazd o godz. 18.30;

 • 15 czerwca - 31 lipca: 8.00 - godz.19.00 - ostatni zjazd o godz. 20.30;

 • 1 - 31 sierpnia: 8.00 - 18.00 - ostatni zjazd o godz. 19.30;

 • 1 - 30 września: 9.00 - .17.00 - ostatni zjazd o godz. 18.30;

 • 1 - 31 października: 9.00 - 14.00 - ostatni zjazd o godz. 15.30;

 • 1 - 13 listopada: 9.00 - 14.00 - ostatni zjazd o godz. 15.30.

 

Wjazdy i zjazdy pojazdów odbywają się we wszystkie dni tygodnia od 20 kwietnia do 13 listopada.

 • Wjazdy na górny parking odbywają się o pełnych godzinach, do 15 minut po pełnej godzinie;

 • Zjazdy z górnego parkingu odbywając się 30 minut po każdej pełnej godzinie, do 45 minut po pełnej godzinie.

W pobliżu

Kudowa-Zdrój

Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego

Pstrążna 14, Kudowa-Zdrój
Odległość: 2.18 km

Tajemnicza Kapliczka w Pstrążnej

Kudowa-Zdrój
Odległość: 2.27 km

Wyciąg narciarski w Kudowie Zdrój Dolina Sportów Zimowych

Kościuszki 83, Kudowa-Zdrój
Odległość: 2.78 km

Park Dinozaurów w Karłowie

Karłów -, Karłów
Odległość: 3.46 km

Rezerwat Szczeliniec Wielki

Radków -, Radków
Odległość: 3.65 km

Pomnik Trzech Kultur

Kudowa-Zdrój
Odległość: 3.83 km

Wyciąg narciarski w Kudowie Zdrój Dolina Sportów Zimowych

Kościuszki 83, Kudowa-Zdrój
Odległość: 2.78 km

Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego

Pstrążna 14, Kudowa-Zdrój
Odległość: 2.18 km

Tajemnicza Kapliczka w Pstrążnej

Kudowa-Zdrój
Odległość: 2.27 km

Park Dinozaurów w Karłowie

Karłów -, Karłów
Odległość: 3.46 km

Rezerwat Szczeliniec Wielki

Radków -, Radków
Odległość: 3.65 km

Pomnik Trzech Kultur

Kudowa-Zdrój
Odległość: 3.83 km

Noclegi w okolicy

Pod Orłem

Pod Orłem

Pstrążna 13, Kudowa-Zdrój
Noclegi na szlaku

Noclegi na szlaku

Jakubowice 17, Kudowa-Zdrój
Dworek Leśny

Dworek Leśny

1 Maja 78, Kudowa-Zdrój

Punkty widokowe

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!