Jak uniknąć korków podczas wakacyjnych wyjazdów?

Jak uniknąć korków podczas wakacyjnych wyjazdów?

Nadchodzące wakacje będą inne z wielu powodów. Warto podkreślić, że chętniej będziemy przemieszczać się swoimi, prywatnymi samochodami. Większy ruch na drodze, przy trwających remontach i tanim paliwie - wszystko to powoduje, że na drogach tworzą się korki. Jak je ominąć, by bezpiecznie dotrzeć do celu? Podpowiadamy.

Podróż samochodem to pełna wygoda i wiele możliwości. Przede wszystkim nie jesteśmy od nikogo i niczego uzależnieni, możemy wyjechać o tej godzinie, o której nam pasuje i wybrać taką trasę, która będzie dla nas najlepsza. 


Warto podkreślić, że podróż w popularne turystycznie regiony niesie ze sobą duże prawdopodobieństwo, że po drodze będziemy musieli odstać swoje w korkach. Wakacje to ten czas, gdy prowadzone są liczne remonty na polskich drogach, dlatego będziemy musieli wykazać się cierpliwością i spokojem.


Jaki środek komunikacji wybierzemy na tegoroczne wakacje?


W związku z tym, że pandemia koronawirusa wciąż trwa, spora część osób zdecyduje się na urlop w naszym kraju i w swoją wakacyjną podróż wybierze się samochodem - szacuje się, że będzie to więcej niż 60% osób. 


Jest to spowodowane przede wszystkim tym, że w obecnej sytuacji podróż własnym samochodem jest najbezpieczniejsza, bo w ten sposób znacząco zmniejszamy prawdopodobieństwo przebywania w grupie ludzi. Spora część osób będzie też chciała skorzystać z bonu turystycznego, dlatego przewiduje się, że wakacyjny ruch na ulicach będzie spory. 


Podróże samochodem oznaczają również zwiększony ruch turystyczny w samych miejscowościach. O miejsce parkingowe przy samym obiekcie noclegowym raczej nie powinniśmy się martwić. Nieco gorzej może wyglądać sytuacja przy miejscowych atrakcjach, czy popularnych miejscach, które warto odwiedzić. W tej sytuacji lepiej zostawić samochód przy obiekcie i udać się w wybrane miejsce pieszo lub korzystając z komunikacji publicznej.


Zastanawiasz się, którym środkiem transportu wybrać się na wakacje? Przeczytaj koniecznie: Czym podróżować na wakacje 2020? Porównanie kosztów transportu


Jak ominąć wakacyjne korki na drogach?


Nie da się ukryć, że podróż przez Polskę miejscami może być trudna, szczególnie gdy wybieramy się w góry, czy nad morze. To, że będziemy musieli swoje odstać, jest niemal pewne. Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że istnieje kilka prostych sposobów na uniknięcie korków. Jak to zrobić? Sprawdźmy.


Śledź bieżące informacje drogowe


Przed wyjazdem warto jest odpowiednio zaplanować trasę, którą będziemy zmierzać do naszego, wakacyjnego celu. Najprostszym sposobem jest skorzystanie z Map Google, które proponują nam kilka wariantów podróży, podając czas i długość trasy. Ważne jest to, że mapa jest aktualizowana o prowadzone roboty drogowe, dlatego zyskamy w ten sposób dostęp do bieżących informacji, związanych z utrudnieniami. Bardzo często okazuje się, że zaproponowana dłuższa trasa może okazać się zdecydowanie krótsza, bo pozwoli nam uniknąć korków i w ten sposób unikniemy stania w korkach.


Wyjazd o odpowiedniej porze


Im wcześniej, tym lepiej - tyczy się to również wakacyjnych wyjazdów. Warto podkreślić, że w większości obiektów noclegowych, doba hotelowa rozpoczyna się o 14.00-16.00, dlatego wyjeżdżając o odpowiedniej porze, mamy pewność, że dojdziemy spokojnie, bezpiecznie i zyskamy w ten sposób czas, który po drodze będziemy mogli przeznaczyć na odpoczynek - niezbędny szczególnie dla kierowcy. Wyjazd o odpowiedniej porze odgrywa również ważne znaczenie, bo unikając tzw. “godzin szczytu”, kiedy to wszyscy zmierzają do pracy lub z niej wracają, spowoduje, że unikniemy stania w korkach, bo ruch wtedy jest zdecydowanie mniejszy.


Chcesz uniknąć stania w korkach na autostradzie? Korzystaj z aplikacji bankowej


Prawdziwą zmorą podczas wyjazdów na wakacje jest stanie w korkach do bramek na polskich autostradach. Niektóre odcinki są płatne, dlatego jeśli chcemy dotrzeć do miejsca docelowego, musimy je pokonać. Sam proces przejazdu przez bramki w dużym stopniu mogą usprawnić aplikacje polskich banków. Jak to działa? Wszystko jest możliwe dzięki systemowi AutoPay - wystarczy wprowadzić tylko kilka niezbędnych danych i zaakceptować odpowiednie zgody, by swobodnie poruszać się po autostradzie. Z tego systemu obecnie można korzystać na odcinku Autostrady A1 na odcinku Nowa Wieś - Rusocin oraz na Autostradzie A4 na odcinku Katowice-Kraków. Wkrótce można będzie z niej korzystać na pozostałych odcinkach autostrad. Wystarczy, że podjedziesz do odpowiednio oznaczonego miejsca poboru opłat na autostradzie, a system rozpozna Twoje tablice rejestracyjnie i automatycznie podniesie szlaban, opłata zostanie pobrana z Twojego konta.


Aktualizacja map w nawigacji samochodowej


To narzędzie, z którego korzysta wielu turystów. Odbywa się to przy użyciu aplikacji w smartfonie, czy standardowej nawigacji, używanej w samochodach. Jeśli wybieramy się w podróż, warto zaktualizować ją do najnowszej wersji. Szczególnie pomocna będzie taka nawigacja, która posiada funkcję omijania korków. By stale otrzymywać informacje o korkach na drodze z internetu, należy mieć włączoną transmisję danych w telefonie. Zasada jest prosta: im więcej aktualnych informacji o korkach, tym lepiej.


Wybór alternatywnej trasy


Szybciej, nie zawsze oznacza lepiej - bardzo często zdarza się tak, że najszybsze trasy okazują się tymi najdłuższymi, właśnie ze względu na prowadzone remonty, czy spore natężenie ruchu. By uniknąć utraty czasu, warto wybrać alternatywną trasę, którą przez mniejsze miejscowości spokojnie i bezpiecznie dotrzemy do celu. Chyba każdy podczas wakacyjnego wyjazdu stał na Zakopiance. Mało osób jednak wie, że do Zakopanego dojedziemy również drogą nr 47 przez Białkę Tatrzańską, czy też drogą wojewódzką przez Czarny Dunajec od strony Kościeliska. Warto w związku z tym sprawdzić różne warianty tras, zanim wyruszymy w drogę.


Ważne jest również to, by nasze podróżowanie było w miarę tanie. Sprawdź koniecznie: 7 sposobów na tanie podróżowanie


Mamy nadzieję, że zaproponowane rozwiązania pozwolą uniknąć korki podczas nadchodzących wakacji. Szkoda marnować urlop na stanie w korkach - wykorzystaj go tak, jak należy!


Następny artykuł Wczasy pod gruszą 2020 -...

Komentarze

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej