Nad Śniardwami powstanie nowa marina

Nad Śniardwami powstanie nowa marina

Nad Śniardwami powstanie nowa marina. Ta informacja na pewno ucieszy żeglarzy, którzy lubią spędzać czas na tym jeziorze. Przystań ma powstać do września 2018 roku.

O konieczności powstania nowej mariny nad jeziorem Śniardwy mówiono już od dawna. Chociaż akwen jest jednym z najsłynniejszych w Polsce, to żeglarze nie mogą w pełni cieszyć się jego atutami. Często nawet wybierają inne wodne szlaki, gdyż Śniardwy znane są z trudnych warunków. W części południowej jest płytko, a dno pokrywają kamienie – przy załamaniu pogody robi się niebezpiecznie. Sytuacja robi się poważna, gdy wieje silny wiatr. Wszyscy pamiętają biały szkwał sprzed dziesięciu lat, gdy na mazurskich jeziorach życie straciło kilka osób.

Żeglarze, którzy chcieliby eksplorować Śniardwy, potrzebują więc mariny, gdzie mogliby zacumować i przeczekać trudne warunki. Na razie do dyspozycji mają przystań w Popielnie. Poza tym mogą korzystać jeszcze z pomostów w Okartowie i Niedźwiedzim Rogu, ale tam brakuje odpowiedniej infrastruktury.

Odpowiedzią na te potrzeby ma być marina, która zostanie zlokalizowana w Nowych Gutach. Znajdzie się tam miejsce na czterdzieści jednostek – jachtów, niedużych stateczków pasażerskich oraz łodzi Mazurskiej Służby Ratowniczej. Nowa inwestycja ma swoją infrastrukturą przypominać port morski z ochroną zapewnioną przez sztuczny pirs.

Inwestycja ma pochłonąć ponad 13 mln złotych, jednak większość funduszy wyłoży Unia Europejska.

Znajdź nocleg nad Śniardwami. Wejdź i zobacz:
Noclegi w Niedźwiedzim Rogu
Noclegi w Nowych Gutach
Noclegi w Okartowie
Noclegi w Popielnie

Następny artykuł Pogoda na początek...

Komentarze

Zobacz również