Najdłuższe jeziora w Polsce. Wypoczynek nad wodą

Najdłuższe jeziora w Polsce. Wypoczynek nad wodą

Lubisz wypoczynek nad wodą? Polska to kraj, w którym oprócz gór i morza, popularnym miejscem na wakacyjny wyjazd są jeziora. Były te najczystsze i najgłębsze, w związku z tym przyszedł czas na te najdłuższe. Nad wieloma z nich miło spędzimy czas. Które z nich mają największą długość? O tym poniższy artykuł.

Ostatnie lata pokazały, że wyjazd nad jezioro to popularna forma spędzania czasu, głównie podczas wakacyjnych weekendów. Dotyczy to przede wszystkim mieszkańców regionów, w których znajdują się jeziora, ale również i turystów z bardziej odległych miejscowości. Popularność jezior jest spowodowana wieloma czynnikami. Przede wszystkim jest stosunkowo blisko. Oprócz tego panuje tu wspaniały klimat. Baza noclegowa jest dobrze rozwinięta, a i w wolnym czasie również jest co robić. Dzieje się tak zarówno na Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim, Pojezierzu Drawskim, Pojezierzu Brodnickim, czy na Mazurach i Podlasiu. Wypoczynek nad jeziorem jest równoznaczny z różnymi formami spędzania wolnego czasu - żeglowanie, kajaki, plażowanie, a może jazda na rowerku wodnym? Wybór należy do Ciebie. Do pełni szczęścia potrzebna nam tylko i wyłącznie słoneczna aura.


W tym artykule przedstawiamy najdłuższe jeziora w Polsce. Każde z nich jest na swój sposób wyjątkowe i piękne. Nasz ranking obejmuje 5 najdłuższych jezior.


Jezioro na Pojezierzu Iławskim - Jeziorak


To bez wątpienia najdłuższe jezioro w Polsce, którego długość wynosi aż 27,45 km. Pojezierze Iławskie w sezonie letnim przeżywa prawdziwe oblężenie, nie tylko nad Jeziorakiem.


Jeziorak to jezioro rynnowe, połączone z Kanałem Elbląskim. Jego brzegi są zalesione, dzięki czemu możemy być pewni, że odnajdziemy tu ciszę i spokój. Akwen ten ma wiele zatok, półwyspów i 16 wysp. Największe z nich to Wielki Ostrów, Wielki Bukowiec i Czaplak.


Znajdź dla siebie nocleg w Iławie


Jezioro na Mazurach - Śniardwy


Z Pojezierza Iławskiego szybko przekazujemy na Mazury. Śniardwy to największe jezioro w Polsce, znajdujące się w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. To, co nas najbardziej interesuje to jego długość, która wynosi aż 22,1 km. Stanowi idealne miejsce na wypoczynek, nie tylko podczas wakacji.


Przez Śniardwy prowadzi szlak żeglugi mazurskiej. Możemy nad nim wypoczywać m.in. w takich miejscowościach, jak: Popielno, Głodowo, Niedźwiedzi Róg, Okartowo, Nowe Guty, czy Łukajno. Cały obszar jeziora znajduje się w Mazurskim Parku Krajobrazowym - warto tu przyjechać.


Jezioro na Mazurach - Mamry


Pozostajemy w regionie Mazur. Zestawienie na podium uzupełnia kolejne wyjątkowe jezioro o długości 20 km. Jeśli chcemy objechać lub obejść je w całości, to musimy poświęcić sporo czasu. O jego wyjątkowości świadczy położenie w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich.


Każdy odnajdzie dla siebie to, co jest obecnie najbardziej potrzebne, czyli cisza i spokój. Warto podkreślić, że w całym kompleksie Jeziora Mamry znadują się 33 wyspy o łącznej powierzchni 213 ha, z czego część z nich tworzy rezerwat ornitologiczny.


Już dziś zarezerwuj swój nocleg na Mazurach


Jezioro na Kaszubach - Łebsko


Pozostajemy na północy Polski. Tym razem przenosimy się do Słowińskiego Parku Narodowego, w którym znajduje się czwarte, co do długości jezioro w Polsce. Mowa oczywiście o Jeziorze Łebsko, posiadające długość 16,4 km. 


Więcej informacji o Słowińskim Parku Narodowym znajdziesz tutaj 


Jako ciekawostkę, należy podkreślić fakt, że Jezioro Łebski powstało poprzez podniesienie poziomu morza i zalanie łąk. Nigdy nie było zatoką morską. Stanowi swego rodzaju idealny przykład jeziora przymorskiego. Nie jest udostępnione do plażowania, jak w przypadku większości jezior w Polsce. Możemy za to wybrać się tu jednak w rejs statkiem po nim.


Sprawdź propozycje noclegów nad jeziorami na Kaszubach


Jezioro na Pomorzu Zachodnim - Dąbie


To popularne miejsce letniego wypoczynku, głównie wśród mieszkańców Szczecina i okolicznych miejscowości. Tak się składa, że Jezioro Dąbie zamyka czołową piątkę polskich jezior pod względem największych długości. W jego przypadku wynosi ona 15 km.


Warto podkreślić, że nad tym jeziorem zlokalizowanych jest kilka obiektów żeglarskich. Poza tym ma ono doskonale rozwiniętą linię brzegową. Dzięki kanałom, które łączą główny nurt Odry z jeziorem, powstało kilkanaście wysp o łącznej powierzchni 1389 ha. Główne z nich to Dębina, Czarnołęka, Mewia Wyspa, Radolin oraz Ostrów Grabowski.


Oto propozycje noclegów w Szczecinie


Gwarantujemy, że pobyt nad każdym z wyżej wymienionych jezior to mile spędzony czas, wspaniałe widoki i przeżycia. Czas letni nad jeziorami to udany wypoczynek. Przekonaj się sam!


Sprawdź również informacje o najczystszych i najgłębszych jeziorach w Polsce


Następny artykuł Wakacje stacjonarne -...

Komentarze

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej