Najlepsze gorące źródła na Słowacji

Najlepsze gorące źródła na Słowacji

Słowacja to kraj, gdzie dobrze jest spędzić zarówno letni, jak i zimowy urlop. Na niewielkiej powierzchni turyści znajdą piękne krajobrazy, zabytki, ośrodki narciarskie oraz naturalne bogactwo Słowacji – wody termalne. Gorące źródła na Słowacji pozwoliły na stworzenie zaplecza wellness, które jest naprawdę na najwyższym poziomie! Przedstawiamy miejsca, które koniecznie trzeba odwiedzić, szukając relaksu i wypoczynku.

Gorące źródła na Słowacji cieszą się ogromną popularnością – nic w tym dziwnego, gdyż relaks w wodzie o leczniczych właściwościach jest tym, czego oczekuje każdy zmęczony turysta. Słowacy wykorzystali do maksimum swoje naturalne bogactwa i stworzyli bogate zaplecze, obejmujące fantastyczne aquaparki oraz uzdrowiska.

Gorące źródła na Słowacji wykorzystywane są przede wszystkim w basenach z wodą termalną. Czynne przez cały rok ośrodki dostarczają zabawy i rozrywki niezależnie od tego, jaka data widnieje w kalendarzu. Największe wrażenie robią jednak zimą, gdy, siedząc w zewnętrznym basenie, w wodzie, której temperatura sięga 30 stopni Celsjusza, można cieszyć się widokiem ośnieżonych szczytów Tatr.

Gorące źródła na Słowacji – baseny termalne

Jednym z popularniejszych kąpielisk, gdzie wykorzystuje się gorące źródła, jest aquapark w miejscowości Bešeňová. Baseny wypełnione są ciepłą o leczniczych właściwościach – dzięki obecności litu, kąpiel poprawi nastrój nawet największemu smutasowi. Na dobry humor wpływają także liczne atrakcje, jakie czekają na turystów: nurkowanie z instruktorem na statku pirackim, mnóstwo zjeżdżalni oraz plaża. Przez cały rok temperatura wody sięga 39 stopni Celsjusza.

Oczywiście nie mogliśmy zapomnieć o Tatralandii, największym kompleksie wodnym nie tylko na Słowacji – większego nie znajdziemy ani w Polsce, ani w Czechach! Ośrodek znajduje się w Liptovskim Mikulášu i oferuje nie tylko atrakcje aquaparku, ale również nadmorski raj Tropical Paradie oraz Funpark Tatralandia. Na miejscu czeka kilkanaście basenów z wodą termalną i zjeżdżalniami. Latem organizowane są tu imprezy, a dla najmłodszych program animacyjny, by w zarówno dzieci, jak i dorośli, mogli jak najlepiej spędzić czas, ciesząc się atrakcjami gorących źródeł na Słowacji.

Zachęcamy również, aby odwiedzić przepiękny Poprad, gdzie znajduje się AquaCity Poprad, kilka lat temu uznany za najlepszy ekologiczny ośrodek na świecie. W ośrodku czeka trzynaście basenów, gdzie temperatura wody wynosi od 30 do 38 stopni Celsjusza. W ofercie AquaCity Poprad znalazły się też usługi wellness – masaże oraz... terapia zimnem!

Pomiędzy dwoma parkami narodowymi, Mała Fatra i Wielka Fatra, leżą Turčianske Teplice. Tutaj też wykorzystuje się wodę, jaką dają gorące źródła na Słowacji. Na miejscu czekają oczywiście baseny z gorącą wodą, a w okolicy wiele atrakcji turystycznych, takich jak trasy rowerowe, ośrodki narciarskie, muzea oraz zabytki.

Niedaleko granicy z Polską, znajdują się Oravice, gdzie baseny wypełnia wysoko zmineralizowana woda termalna. To miejsce dla osób, które chcą się odstresować. Pomagają w tym właściwości gorących źródeł oraz atrakcje parku wodnego, obejmujące baseny, zjeżdżalnie czy boiska do gry w piłkę.

To tylko kilka wybranych miejscowości, w których znajdują baseny termalne, wykorzystujące gorące źródła na Słowacji. Już teraz sprawdźcie inne miejsca i poznajcie ich ofertę noclegową:
Noclegi Dunajská Streda
Noclegi Lúčky
Noclegi Podhájska
Noclegi Senec
Noclegi Sliač
Noclegi Štúrovo
Noclegi Veľký Meder
Noclegi Vyšné Ružbachy
Noclegi Vrbov

Noclegi Zemplínska Šírava

Gorące źródła na Słowacji – uzdrowiska

Nie tylko słowackie aquaparki korzystają z bogatych złóż wód termalnych. Gorące źródła zaopatrują również uzdrowiska, jak na przykład miejscowość Liptovský Ján. Jest to malownicze miejsce położone w Parku Narodowym „Niżne Tatry”, gdzie przyjeżdżają osoby mające problemy z układem nerwowym, motorycznym, czy chorobami skóry. W okolicy znajdują się trasy turystyczne, biegnące przez najbardziej malownicze miejsca parku narodowego. Warto zwiedzić też najpiękniejsze w regionie jaskinie, jakimi są Jaskinia Malá Stanišovská jaskyňa oraz Jaskinia Demänovská jaskyňa Slobody.

Unikalne na skalę Europy są też Trenčianske Teplice. Miasto leży na zachodzie Słowacji i jest najstarszym w kraju uzdrowiskiem. Kuracjuszy i turystów przyciąga przede wszystkim siarkowa woda termalna, która ma działanie przeciwbólowe i rozluźniające, oraz romantyczne położenie wśród gór Strážovské vrchy. Będąc w mieście koniecznie trzeba odwiedzić XIX-wieczną łaźnię Hammam, gdzie na wszystkich chętnych czeka kąpiel w basenie termalnym Sina.

Kilka kilometrów od miejscowości Žilin znajduje się inne słynne uzdrowisko – Rajecké Teplice. Dostępne są tu gorące źródła z wodą leczniczą o temperaturze 38 stopni Celsjusza. W Rajeckich Teplicach leczy się choroby zawodowe, dróg oddechowych oraz schorzenia nerwowe. Turyści zwiedzający miasteczko, na pewno zwrócili uwagę na jego atmosferę – specyficzna architektura oraz materiały przywodzą na myśl antyczną Grecję. I pomyśleć, że to wszystko czeka za naszą południową granicą!

Uzdrowisko Sklené Teplice znajduje się w Górach Szczawnickich i należy do najstarszych ośrodków leczniczych w kraju. Zostało założone w roku 1350 i od tego czasu gorące źródła, zawierające dużą ilość wapnia i magnezu, służą osobom, które zmagają się z dolegliwościami układu nerwowego i motorycznego. Największą atrakcją uzdrowiska jest Jaskiniowa Łaźnia Parowa, którą wyżłobiła woda źródlana o temperaturze 42 stopni Celsjusza. Chyba nikt nie odmówi wizyty w takiej łaźni!

Z gorących źródeł na Słowacji korzystały też znane koronowane głowy. Uzdrowisko Bardejov, leżące nieopodal Koszyc, swego czasu odwiedziła cesarzowa Elżbieta (Sissi) oraz car Aleksander I. Bardejov słynie nie tylko z leczniczych wód termalnych. Stare miasto zostało wpisane na listę UNESCO – turyści chętnie spacerują uliczkami o gotyckim charakterze i zwiedzają katedrę św. Eligiusza.

Następny artykuł Jańskie Łaźnie - co warto...

Komentarze

Zobacz również