Nie tylko ceramika! W czym tkwi wyjątkowość Bolesławca?

Nie tylko ceramika! W czym tkwi wyjątkowość Bolesławca?

Wraz z nastaniem sezonu jesienno-zimowego, chętnie odwiedzamy polskie miasta i miasteczka, by nieco lepiej poznać ich historię, zabytki i zobaczyć wszystko to, czemu zawdzięczają swoją popularność. Przyjeżdżamy do nich na dzień, na weekend lub na dłużej. Każdy, kto w najbliższym czasie zdecyduje się na wizytę w Bolesławcu, na pewno nie pożałuje!

Są takie miejscowości, które lubimy niezależnie od pory roku. Zachwycają klimatem, swoim pięknem i przede wszystkim wszechobecną ciszą i spokojem. Do kategorii takich miejsc, na pewno należy zaliczyć Bolesławiec, który jest bardzo dobrze znany chyba każdemu turyście. To właśnie tu produkuje się popularną bolesławiecką ceramikę, która króluje na wielu polskich stołach i regałach w Polsce, a nawet na świecie. Chyba mało kto zdaje sobie sprawę z faktu, że ceramikę bolesławiecką pokochali Holendrzy - można ją m.in. zakupić jako pamiątkę w wielu sklepikach w popularnych miejscowościach tego kraju.


Jak się okazuje, do Bolesławca przyjeżdżamy nie tylko ze względu na ceramikę. Miejscowość ta ma naprawdę wiele do zaoferowania, zarówno miłośnikom aktywnego wypoczynku i każdemu, kto kocha góry, jak i wszystkim miłośnikom historii. Co zatem warto zobaczyć i dlaczego Bolesławiec jest tak bardzo wyjątkowy? Sprawdźmy!


Przeczytaj również: Tu stworzysz wyjątkowe własne dzieło. TOP 3 manufaktury dla turystów w Polsce


Bolesławiec - najważniejsze informacje


Zanim przystąpimy do prezentacji wszystkich atutów Bolesławca, na samym początku warto zaczerpnąć kilka najważniejszych faktów, związanych z tym właśnie miastem.


Bolesławiec jest popularną miejscowością, znajdującą się w województwie dolnośląskim. Przez miasto przepływa rzeka Bóbr, okoliczne obszary leśne należą do Borów Dolnośląskich. Miasto posiada bardzo dobrze zachowaną średniowieczną siatkę ulic okalającą barokowy ratusz. Wzdłuż pierzei rynkowych i ulic staromiejskich ciągnie się zabudowa kamieniczna. Miasto okalał ciąg murów obronnych z trzema bramami miejskimi: „Górną”, „Mikołajską” i „Dolną”.fot. szost3 / zdjecia.nocowanie.pl

W Bolesławcu znajdziemy również wiele wspaniałych zabytków, których historia sięga nawet XV i XVi wieku. Jako ciekawostkę można przytoczyć tu fakt, że przez miasto przebiega Dolnośląska Droga św. Jakuba – odcinek szlaku pielgrzymkowego do grobu św. Jakuba w Santiago de Compostela w Hiszpanii.


Zobacz: Zimowa podróż po Dolnym Śląsku. Odkryj niezwykłe miejsca!


Miasto, które z sentymentem wspominają inne państwa świata!


O wyjątkowości Bolesławca możemy przekonać się absolutnie na każdym kroku. Co prawda, miasto jest przede wszystkim znane z niezwykłej ceramiki, ale okazuje się jednak, że historia tego miasta miała również istotny wpływ na losy historii świata. Co dokładnie?


Mianowicie, Bolesławiec to miejsce wyjątkowe dla Rosjan. To właśnie tutaj w 1813 roku, podczas wojny napoleońskiej umarł, zmożony tyfusem - głównodowodzący armii rosyjskiej feldmarszałek Michaił Kutuzow. To również w Bolesławcu urodził się i mieszkał znany niemiecki poeta - Martin Opitz. Bolesławiec od 1945 roku był również miejscem, w którym osiedliło się wielu osadników z terenów dawnej Jugosławii. Głównym argumentem wyboru przez nich Bolesławca był fakt, że tutejsze krajobrazy najbardziej przypominały miejsca, które można było podziwiać na Bałkanach.


Niezwykłym instrumentem, który w dużej mierze wpłynął na zainteresowanie Bolesławcem wśród innych państw, była i jest w dalszym ciągu - produkcja ceramiki. Każdego roku produkuje się ją i eksportuje do wielu państw świata, w tym Stanów Zjednoczonych, Japonii, czy wspomnianej wcześniej Holandii. Przełomowym momentem dla rozwoju bolesławieckiej ceramiki była druga połowa XVIII wieku oraz wiek XIX. Prawdziwy rozkwit manufaktury to przede wszystkim koniec XIX wieku, kiedy to w Bolesławcu funkcjonowało aż 15 manufaktur.fot. jozefino11 / zdjecia.nocowanie.pl

Ceramika w Bolesławcu nie pojawiła się przypadkiem - już w czasach średniowiecza, miejscowa ludność potrafiła wykorzystać bogate pokłady glinki ceramicznej. Wyrabiane przez nich ceramiczne naczynia, zyskały uznanie wśród kupców z Niemiec i Czech. Niezwykłym atutem produkowanej tu ceramiki jest przede wszystkim to, że każde naczynie jest tu wyrabiane ręcznie!


Zakochaj się w Bolesławcu!


O wyjątkowości Bolesławca świadczy nie tylko dostępna tu ceramika. Pobyt w tym mieście powinien być czymś naprawdę wyjątkowym dla każdego miłośnika historii. Pełno tu zabytków i atrakcji, które potrafią zaskoczyć o każdej porze roku.fot. tadekkadet / zdjecia.nocowanie.pl

Do obowiązkowych miejsc, które każdy powinien odwiedzić, na pewno należy zaliczyć: kościół parafialny pw. Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja, z drugiej poł. XV-XVI w., Sanktuarium Maryjne, późnobarokowy dawny kościół ewangelicki a obecnie rzymsko-katolicki pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy, zabytkowe średniowieczne mury obronne z XIV w., kaplica przy murach obronnych, planty miejskie, ratusz miejski oraz kamienice otaczające rynek. Na uwagę zasługują także inne obiekty – kamienica, której elewacja jest wykonana z płytek ceramicznych w stylu secesyjnym, gmach arsenału miejskiego – Teatr Stary w Bolesławcu oraz zabytkowy pomnik Kutuzowa w formie obelisku.


Oczywiście, nie możemy pominąć również wizyty w Żywym Muzeum Ceramiki, w którym możemy poznać tajniki produkcji bolesławieckiej ceramiki i spróbować swoich sił podczas specjalnie prowadzonych warsztatów, podczas których będziemy mogli stworzyć własne naczynie, czy kubek.


Zbiory muzeum to miejscowa kamionka licząca ponad 2000 eksponatów. Najstarsze elementy ceramiki pochodzą z I połowy XVIII wieku. Są to głównie ręcznie zdobione dzbany, o kulistych brzuścach, pokrytych brązowym szkliwem ziemnym. Wśród zbiorów muzeum można znaleźć również bardzo ciekawe przykłady wzornictwa Zakładów Ceramicznych „Bolesławiec”. Od 1974 roku projektantem ceramiki muzeum jest Janina Bany-Kozłowska, autorka zestawów kamionki użytkowej, takiej jak: serwisy śniadaniowe i obiadowe oraz dwubarwne naczynia o kontrastowo, bądź harmonijnie zestawionych kolorach.


Więcej informacji znajdziesz tutaj: Weekend w Bolesławcu - co warto zobaczyć?


Spróbuj lokalnych, bolesławieckich smaków!


W związku z tym, że Bolesławiec znajduje się na Dolnym Śląsku, może się pochwalić równie czymś wspaniałym i wyjątkowym, jeśli chodzi o serwowane tutaj potrawy. Królują tu przede wszystkim znane polskie dania, jak i przysmaki regionalne, których każdy turysta, pragnący lepiej poznać to miejsce, powinien spróbować.fot. hugok38 / pixabay.com, CC0

Najsłynniejszymi i najbardziej cenionymi potrawami regionalnymi są kluski śląskie, zrazy, modra, buchty (kluski na parze), czarne gołąbki oraz karminadle (kotlety mielone). Dania te bez większego problemy znajdziemy w menu miejscowych knajp i restauracji. Cena obiadu w Bolesławcu dla jednej osoby to koszt średnio 30 - 35 zł. Chcąc zjeść obiad składający się z zupy i drugiego dania z dodatkami trzeba wydać około 40 zł lub więcej. Wiele zależy od rodzaju zamówienia oraz lokalu, na który się zdecydujemy.


Przeczytaj: Wakacje kulinarne po Polsce - gdzie i co zjeść?


Wybierz dla siebie najlepszy nocleg w Bolesławcu


Planując podróż do Bolesławca, możemy być pewni tego, że znajdziemy to nocleg, dopasowany do własnych potrzeb. Wszystko dzięki rozbudowanej i różnorodnej bazie noclegowej, znajdującej się mieście. Znajdziemy tam noclegi z następujących kategorii: kwatery i pokoje, agroturystyka, pensjonaty, hotele, apartamenty, hostele, zajazdy oraz wille. Każdy turysta znajdzie tu coś dla siebie, gdyż obiekty te różnią się zarówno standardem, jak i ceną na nocleg czy udogodnieniami.


Cena za nocleg w Bolesławcu zależy od kategorii wybranego obiektu oraz jego lokalizacji. Najkorzystniej jest zatrzymać się w obiekcie z kategorii kwatery i pokoje, wtedy koszt noclegu może wynieść nawet od 35 zł. Jednak średnia cena noclegu w Bolesławcu wynosi 100 zł.Domek Pod Lasem

Domek Pod Lasem

Bolesławiec Śląski, ul. Bożejowice

Agroturystyka 9.0
Hotel Protea

Hotel Protea

Bolesławiec, ul. Brzozowa

Hotele 9.2
Pensjonat U JANINY

Pensjonat U JANINY

Bolesławiec, ul. Hugo Kołłątaja

Pensjonaty 9.3
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym


Sprawdź oferty noclegów w Bolesławcu


Pobyt w Bolesławcu może okazać się czymś naprawdę wyjątkowym. Przekonaj się, że to dobra opcja również na zimowy wyjazd!
Następny artykuł Najpopularniejsze sporty...

Komentarze

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej