Parking nad Morskim Okiem. Jak zarezerwować?

Parking nad Morskim Okiem. Jak zarezerwować?

Morskie Oko to jedna z najpopularniejszych atrakcji przyrodniczych w polskich Tatrach. W sezonie przewijają się tędy prawdziwe tłumy. Większość turystów przyjeżdża własnymi samochodami, jednak oba parkingi nad Morskim Okiem wymagają wcześniejszej rezerwacji. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Sława Morskiego Oka jest bardzo duża, czego dowodzą prawdziwe tłumy, które latem ciągną nad to górskie jezioro. Uznaje się je za jedno z najpiękniejszych jezior na świecie. Do tego jest łatwo dostępne, gdyż do samego schroniska prowadzi wygodna, asfaltowa droga. Nad Morskim Okiem zawsze jest dużo ludzi, a znajdujące się tam schronisko PTTK w porze obiadowej przeżywa oblężenie.

Korzystają z niego osoby, które przyszły nad Morskie Oko podziwiać widoki, jak też turyści, dla których stanowi jeden z etapów wędrówki. Znad Morskiego Oka wychodzi wiele ciekawych szlaków. Można stąd pójść na przykład do Doliny Pięciu Stawów Polskich albo na Mięguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem. Zanim jednak turyści wyprawią się na szlaki, trzeba dotrzeć do parkingu nad Morskim Okiem.

Dowiedz się więcej o Morskim Oku. O tej atrakcji przeczytasz tu:
Morskie Oko

Morskie Oko

, ul. Palenica Białczańska

Atrakcje przyrodnicze 10.0


Gdzie zaparkować nad Morskim Okiem?


Niedaleko trasy nad Morskie Oko dostępne są dwa parkingi. Przy samym wejściu mamy parking na Palenicy Białczańskiej, nieco dalej jest parking na Łysej Polanie. Latem władze Tatrzańskiego Parku Narodowego doradzają korzystanie z publicznego transportu. Droga prowadząca do Morskiego Oka jest bowiem zakorkowana już od wczesnych godzin porannych. Zanim turyści wejdą nad szlak prowadzący nad Morskie Oko, muszą odstać swoje w zatorach.

Dlatego na dworcu w Zakopanem (albo miejscowości, w której turyści mają zarezerwowane noclegi) najlepiej wsiąść w busa, którym bez większych kłopotów da się dojechać na miejsce. Tym bardziej, że nawet po dojechaniu do parkingu nad Morskim Okiem nie ma gwarancji, że uda się pozostawić tam samochód – o ile wczasowicze nie zarezerwują miejsca online.

Nie radzimy też parkowania „na dziko” między innymi na odcinku Łysa Polana – Wierchporoniec albo w rejonie ronda na Wierchporońcu. Obowiązuje tam zakaz, więc kierowcy narażają się nie tylko na mandat, ale także odholowanie pojazdu przez policję.

Interesuje cię nocleg w Zakopanem? Zobacz:
Apartamenty, domki Zakopane

Apartamenty, domki Zakopane

Zakopane, ul. Krupówki

Apartamenty 9.4
Chaty pod Bukiem

Chaty pod Bukiem

Zakopane, ul. Droga Zubka Stanisława

Domki 9.9
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym


Parking nad Morskim Okiem – rezerwacja


Osoby, które nie chcą mieć problemów z parkowaniem nad Morskim Okiem, powinny wcześniej zamówić miejsce. Procedura nie jest skomplikowana, a rezerwacja parkingu nad Morskim Okiem online daje gwarancję, że miejsce będzie czekać niezależnie od pory, w jakiej turysta dojedzie.

  • Rezerwacji miejsca dokonuje się na stronie internetowej Tatrzańskiego Parku Narodowego. W zakładce „Zwiedzaj” należy wybrać „e-bilety”.

  • Trzeba określić liczbę miejsc parkingowych do rezerwacji, a następnie kliknąć „Dodaj”.

  • W kolejnym kroku turysta określa termin realizacji usługi – na kalendarzu od razu widać, ile biletów na dany dzień jest jeszcze dostępnych. Wymagane jest także podanie numeru rejestracyjnego samochodu.

  • Po dokonaniu rezerwacji na maila przyjdzie wiadomość z jej potwierdzeniem. Należy je wydrukować albo zapisać w telefonie. Będzie potrzebne przy wjeździe na parking – potwierdzenie trzeba pokazać obsłudze.

  • Bilety parkingowe można rezerwować do północy w dniu poprzedzającym przyjazd. Warto zrobić to wcześniej, gdyż liczba chętnych do korzystania z parkingu często przewyższa liczbę dostępnych miejsc.

Podczas dokonywania rezerwacji online nie ma możliwości wyboru preferowanego parkingu. Obejmuje ona łącznie obszar Palenicy Białczańskiej i Łysej Polany. O miejscu zaparkowania pojazdu zdecyduje kolejność – im wcześniej turysta przyjedzie na miejsce, tym bliżej wejścia na szlak będzie mógł stanąć.

Ile kosztuje parking nad Morskim Okiem?


Cena parkingu na Palenicy Białczańskiej i Łysej Polanie to koszt 30 zł za cały dzień. W sezonie turystycznym – do 1 marca do 30 listopada parking czynny jest od świtu do zmierzchu. Przez cały ten czas obowiązuje rezerwacja miejsca.

Jak już wspominaliśmy, aby uniknąć stania w korkach, najlepiej przyjechać bardzo wcześnie. Sznury aut ciągną nad Morskie Oko już od 8:00 rano. Osoby, które uważają się za ranne ptaszki, na wszelki wypadek powinny wykupić online również bilety wstępu na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego (6 zł / 3 zł). Kasy biletowe w lipcu i sierpniu otwierają się o 5:00, w pozostałych miesiącach godziny otwarcia są późniejsze.

Z parkingu do Morskiego Oka


Droga z parkingu do Morskiego Oka nie jest trudna. Jak już wspominaliśmy, to wygodny, pokryty asfaltem trakt. Można nim przejechać nawet wózkiem, więc jest idealną trasą dla rodzinnych spacerów.

Z parkingu do Morskiego Oka prowadzi czerwony szlak długości około 9 kilometrów. Przejście spacerem tej odległości zajmuje od 2 do 3 godzin. Po drodze możemy podziwiać wspaniałe tatrzańskie szczyty oraz górską przyrodę w wyjątkowym wydaniu. Niewątpliwą atrakcję stanowią malownicze wodospady, nazywane Wodogrzmotami Mickiewicza.

Następny artykuł Najciekawsza rezerwaty...

Komentarze

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej