Polskie miasta na majówkę - Wrocław

Polskie miasta na majówkę - Wrocław

Majówka we Wrocławiu to świetny pomysł! Miasto zachwyca wyjątkowym klimatem, pięknymi zabytkami i niezliczoną liczbą atrakcji – już kilka dni wystarczy, aby zakochać się w tym miejscu na zabój. Jeśli więc chcecie zakosztować odrobiny wrocławskiej magii, weekend majowy to odpowiedni na to czas.

Nie czekaj i już teraz rezerwuj noclegi w tym pięknym mieście! Wejdź i zobacz oferty: Noclegi we Wrocławiu


Wrocław – to koniecznie trzeba zobaczyć


Wrocławski rynek
Od czego zacząć majówkę we Wrocławiu? Jeśli jeszcze nie byliście w tym mieście, to oczywiście od wizyty na rynku. Jego sercem jest przepiękny ratusz, harmonijnie łączący gotyk z renesansem. Możecie dokładnie obejrzeć jego gmach, szukając wejścia do Piwnicy Świdnickiej. Bo wizyta w najstarszej w Europie piwiarni, to obowiązek każdego turysty. Piwnica Świdnicka przyjmuje gości od kilkuset lat, a poza tym, jak głosił napis w jednej z sal, „Kto nie był w Piwnicy Świdnickiej, ten nie był we Wrocławiu”. Ale wizytę w restauracji radzimy odłożyć na koniec zwiedzania wrocławskiego rynku…

Co oprócz ratusza warto jeszcze zobaczyć na Starym Mieście? Słynne kamienice: Pod Złotym Słońcem, Jaś i Małgosia, które stoją u zbiegu ulic św. Mikołaja i Odrzańskiej. Aby wczuć się w klimat dawnego Wrocławia, koniecznie trzeba zajrzeć też do zaułka, znajdującego się przy ulicy Odrzańskiej. Obecnie mieszczą się tu klimatyczne galerie oraz sklepiki, ale kiedyś miejsce miało zupełnie inny charakter. Wrocławianie przychodzili tu na zakupy do jatek, i właśnie z tego powodu w zaułku ustawiono rzeźby zwierząt.

Dość nową, bo istniejącą dopiero kilkanaście lat, atrakcją centrum Wrocławia jest słynna Fontanna Zdrój. Powstała ze szkła i granitu – znajduje się na placu Gołębim i tak wrosła w krajobraz, że teraz nikt nie może sobie wyobrazić, że mogłoby jej nie być.

Punkty widokowe na Starym Mieście
A może chcielibyście zobaczyć przepiękne wrocławskie Stare Miasto z wysoka? Świetnymi punktami obserwacyjnymi są strzeliste wieże gotyckich kościołów. My proponujemy punkt widokowy mieszczący się w kościele garnizonowym przy ulicy św. Elżbiety. Z wieży widać całą panoramę miasta, a przy ładnej pogodzie także Masyw Ślęży. Ciekawym miejscem jest też Mostek Pokutnic, łączący wieże kościoła Marii Magdaleny (ulica Szewska). Punkt widokowy działa przez cały rok, jednak aby cieszyć się panoramą, trzeba najpierw wdrapać się po niewygodnych schodkach.

Ostrów Tumski
To najstarsza część Wrocławia, gdzie osiedlano się jeszcze za czasów pogańskich. Jeśli zdecydujecie się podczas majówki poznać trochę historii, proponujemy obejrzenie pięknej gotyckiej katedry, wybudowanej na pozostałościach romańskiej bazyliki. Tuż obok mieści się Muzeum Diecezjalne, w którego zbiorach znajdują się bezcenne dzieła sztuki.

Ostrów Tumski warto odwiedzić także po to, by na chwilę odciąć się od hałasu dużego miasta. To właśnie tutaj mieści się ogród botaniczny, który podczas majówki budzi się do życia. Na turystów czekają zielone drzewa, rzadkie krzewy i spokój, jaki daje tylko otoczenie natury.

Jedno dzieło, mnóstwo historii
Mamy na myśli Panoramę Racławicką, którą po prostu trzeba zobaczyć. Eksponowana jest w specjalnie do tego celu wybudowanej rotundzie (ul. Purkyniego), niedaleko Muzeum Narodowego. Upamiętnia słynną bitwę z powstania kościuszkowskiego, a powstała „ku pokrzepieniu serc”. Dzisiaj zachwyca kunsztem, techniką i sposobem prezentacji. Jeśli zdecydujecie się zobaczyć Panoramę Racławicką podczas majówki, na pewno nie będziecie żałować. Przeżycie jest jedyne w swoim rodzaju.

Wrocławskie ZOO i Ogród Japoński
Tego miejsca nie może zabraknąć na trasie waszej wycieczki. ZOO we Wrocławiu jest miejscem, w którym nawet dorośli stają się dziećmi. Każdy z ciekawością odkrywa nowe strefy i zamieszkujące je gatunki zwierząt. Ogromną popularnością cieszy się Afrykarium, czyli oceanarium prezentujące wodne ekosystemy Afryki. Miejsce jest wyjątkowe – o czym świadczą liczne nagrody i wyróżnienia, jakie zdobywa.

Kolejnym miejscem, które trzeba odwiedzić podczas majówki w mieście, jest Ogród Japoński (ul. Mickiewicza). O jego wygląd zadbał zespół ogrodników z Kraju Kwitnącej Wiśni. Jeśli więc chcecie poczuć namiastkę atmosfery tego kraju, wystarczy przyjechać do Wrocławia.

 

Szukasz innych atrakcji w mieście? Całą ich listę znajdziesz tutaj: Atrakcje we Wrocławiu

 

Spacerem po Wrocławiu


Bulwary nad Odrą
Wrocław to miasto wysp, a tutejsze bulwary są wprost stworzone do tego, by spędzać tam ciepłe, majowe dni! Jednym z najładniejszych miejsc spacerowych jest Bulwar Dunikowskiego, rozciągający się pomiędzy mostem Pokoju, a Piaskowym. Znajduje się tu przystań białej floty oraz wypożyczalnia łódek i kajaków. Zatem jeśli pogoda dopisze, możecie spędzić miłe popołudnie nad Odrą lub na jej falach – podczas rejsu lub w restauracji na barce.

W poszukiwaniu wrocławskich krasnali
Tej propozycji nie może zabraknąć w waszych majówkowych planach. Wrocławskie krasnoludki opanowały Stare Miasto, a nawet niektóre wyspy, i nadal pojawiają się w coraz to nowych lokalizacjach. Aby je dostrzec, trzeba wytężać wzrok i uważnie patrzeć pod nogi. Można również zajrzeć na poświęcony im serwis (krasnale.pl), wybrać najciekawszą trasę turystyczną i ruszyć na ich poszukiwania.

Śladem murali
Propozycja dla wszystkich, których interesuje ten rodzaj sztuki. Wrocław to naprawdę miasto murali, a poszukiwanie nowych lokalizacji może zająć kilka (jeśli nie więcej) godzin. Murale znajdują się w podwórkach, na ścianach kamienic Starego Miasta oraz w okolicach placu Jana Pawła II. Muralami przepełnione jest Nadodrze czy Wyspa Słodowa. Ich wysyp przeżywają też okolice ogrodu botanicznego.

 

fot. przemokrzak, MrsBrown, nikola90k0, uroburos, joannaziel0 (pixabay.com CC0)

 

Szukasz ciekawych tras we Wrocławiu? Nie chcesz przegapić żadnego miejsca wartego zobaczenia? Wystarczy, że ściągniesz aplikację - kilka podpowiedzi znajdziesz w naszym e-booku.

Majówka tuż-tuż!

Dlatego przygotowaliśmy specjalną ściągawkę z naszym zdaniem najlepszymi aplikacjami na telefon, ułatwiającymi znalezienie atrakcji w Polsce.

Zainteresowany? To do dzieła!


Następny artykuł Rowerowy weekend majowy na...

Komentarze

Zobacz również