Prognoza pogody na jesień 2021

Prognoza pogody na jesień 2021

Znamy długoterminową prognozę pogody na jesień! Czy po upalnym lecie czekają nas kolejne ciepłe miesiące? Jaka będzie pogoda we wrześniu, październiku i listopadzie? O tym informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Prognoza pogody na jesień, którą przygotował IMGW, ma charakter eksperymentalny. Naukowcy w ten sposób zaznaczają, że nie biorą odpowiedzialności za jej sprawdzalność. Jak czytamy w komunikacie:

Pomimo coraz większej mocy obliczeniowej superkomputerów i szerokiej wiedzy o procesach pogodowych, wciąż nie można uniknąć błędów i różnic w prognozach na tak długi okres w przyszłość. Wynikają one zarówno z ryzyka wystąpienia nagłych (często lokalnych) zjawisk meteorologicznych, które mogą zaburzyć prognozowane procesy pogodowe, jak i z samej różnorodności wykorzystywanych w modelach prognostycznych założeń fizycznych oraz równań matematycznych i statystycznych. Nie jest możliwy dokładniejszy opis przewidywanej pogody z tak dużym wyprzedzeniem.


Mimo wszystko długoterminowa prognoza pogody pozwala zorientować się w tym, co czeka nas w najbliższych miesiącach.

Prognoza pogody na wrzesień 2021


Według informacji IMGW pogoda we wrześniu może nas zaskoczyć. Średnia miesięczna temperatura powietrza oraz miesięczna suma opadów atmosferycznych na przeważającym obszarze Polski powinna mieścić się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. Z kolei w województwach zachodniopomorskim oraz pomorskim średnia temperatura powietrza będzie powyżej normy.

Oznacza to, że wrzesień 2021 nie będzie odbiegał od aury, do jakiej przyzwyczaiły nas poprzednie lata. Może być nawet cieplejszy!

Zobacz noclegi w górach! Wrzesień to idealny miesiąc na urlop pod Tatrami!
Chałupy Góralskie

Chałupy Góralskie

Witów, ul. Witów

Domki 10.0
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym
Zakątek pod Grapą

Zakątek pod Grapą

Białka Tatrzańska, ul. Pod Grapą

Kwatery i pokoje 9.8
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym
Pokoje u Zosi

Pokoje u Zosi

Rabka, ul. Zakopiańska

Kwatery i pokoje 9.4


Prognoza pogody na październik 2021


Pogoda w październiku będzie się kształtować powyżej normy wieloletniej zarówno pod względem sumy opadów atmosferycznych, jak też średniej temperatury powietrza. Będzie więc dość ciepło, chociaż mokro.

Według serwisów pogodowych na termometrach zobaczymy nawet dwucyfrowe wartości!

W październiku warto pojechać w Bieszczady. Zobacz sprawdzone noclegi:
Apartament na Zdrojowej

Apartament na Zdrojowej

Rymanów Zdrój , ul. Zdrojowa

Apartamenty 9.6
Dom Nad Stawem

Dom Nad Stawem

Wrocanka, ul. Długa

Agroturystyka 8.4


Prognoza pogody na listopad 2021


W przypadku pogody w listopadzie IMGW nie jest tak optymistyczny w przewidywaniach. Według udostępnionej przez nich prognozy, średnia temperatura powietrza będzie się kształtować poniżej normy. Czy może to oznaczać, że poczujemy podmuch zimy? Niestety długoterminowe prognozy pogody obarczone są dużą dozą niepewności.

Oprócz tego w najnowszym komunikacie IMGW wyraźnie zaznacza:

Prognoza września, października i listopada ze średnią temperaturą powietrza „powyżej normy” nie jest równoznaczna z tym, że występować będą np. dni z temperaturą maksymalną powyżej 25°C, a prognoza ze średnią „poniżej normy” np. dni z temperaturą minimalną poniżej 0°C. Jednocześnie prognoza średniej temperatury „poniżej normy" nie wyklucza pojawienia się dni z temperaturą maksymalną powyżej 25°C, a prognoza „powyżej normy” dni z temperaturą minimalną poniżej 0°C. Należy pamiętać, że prognozowana średnia temperatura odnosi się do średniej temperatury całego miesiąca, do temperatury notowanej zarówno za dnia, jak i w nocy. Prognoza wrześniowej, październikowej i listopadowej sumy opadów „powyżej normy” nie oznacza, że zdarzać się będą intensywne opady deszczu, równocześnie prognoza "poniżej normy" nie odrzuca możliwości wystąpienia takich zjawisk. Prognozowana suma opadów odnosi się do sumy opadów ze wszystkich dni w miesiącu. W prognozach nie jest określany rodzaj opadu (śnieg lub deszcz).


Źródło: imgw.pl


Następny artykuł 17 polskich zamków wartych...

Komentarze

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej