Rowery w Węgorzewie - Szlakiem Piramidy

Rowery w Węgorzewie - Szlakiem Piramidy

Coś dla amatorów jazdy rowerem. Proponujemy Szlak Piramidy, który, chociaż omija jeziora, jest naprawdę ciekawą trasą – przekonajcie się sami.

Przejażdżka proponowaną przez nas trasą łączy przyjemne z pożytecznym – frajdę z jazdy rowerem z możliwością obejrzenia jednej z największych atrakcji regionu. Mamy na myśli unikalną piramidę, będącą dziewiętnastowiecznym grobowcem rodzinnym. Panujący w niej mikroklimat sprawił, że złożone tam ciała zachowały się w bardzo dobrym stanie. Gdyby nie historyczne zawirowania i działania wandali, na pewno spoczywałyby w spokoju. Na przestrzeni lat grobowiec był plądrowany, a trumny niszczone…

Brzmi trochę strasznie? Być może właśnie odrobina makabry przyciąga do Rapy tak wiele osób. Mamy też gorszą wiadomość dla turytsów, bo chociaż piramida cieszy się dużą popularnością, to nie można wejść do jej wnętrza. Ciekawscy mogą jednak zajrzeć do środka przez zakratowane okienko (w tym celu warto mieć ze sobą latarkę).

 

Na Szlaku Piramidy


Szlak jest pętlą prowadzącą do Węgorzewa. Jeśli ktoś zdecyduje się właśnie na tę wycieczkę, powinien mieć świadomość czekających trudności. Trasa prowadzi bowiem po zróżnicowanym terenie – przez wschodnią część Lasów Skaliskich, a później stuletnią dawną linią kolejową biegnącą kiedyś z Gołdapi do Węgorzewa. W związku z tym, że od dawna jest nieczynna, przez niektóre fragmenty torowiska nie da się przejechać. Wtedy trzeba przenieść się na biegnącą równolegle drogę asfaltową.

Szlak omija mazurskie jeziora, jednak widoki i tak są niezapomniane. Trasa łączy się bowiem ze szlakiem kajakowym rzeki Węgorapy, a wspomniane już Lasy Skaliskie są świetnym miejscem dla grzybiarzy. Do tego trzeba dodać tajemniczą piramidę i zabytkowy pałac w Miedniuszkach Wielkich, jest więc na co popatrzeć.

Rowerzyści będą mieli do pokonania nieco ponad 60 kilometrów. Początek szlaku zlokalizowany jest na Placu Grunwaldzkim, skąd należy się kierować do mostu nad Węgorapą, a później do miejscowości Budry. Wieś od Rapy dzieli około 16 kilometrów – można tam dojechać przez Budzewo, Skalisko i Miodniuszki Wielkie. Po postoju przy piramidzie można już wrócić przez Banie Mazurskie do Węgorzewa.

fot. Anerma (pixabay.com CC0)

Komentarze

Dziękujemy za dodanie komentarza i witamy w serwisie Nocowanie.pl


W celu aktywacji konta i publikacji dodanych treści, prosimy o kliknięcie
w przycisk "Aktywuj" widoczny w wiadomości, którą wysłaliśmy na podany adres
e-mail.

Dziękujemy za dodanie komentarza w serwisie Nocowanie.pl


W celu aktywacji komentarza, prosimy o kliknięcie w przycisk "Aktywuj" widoczny w wiadomości, którą wysłaliśmy na podany adres e-mail.',

Zobacz również