Te miejsca musisz poznać! Szymbark

Te miejsca musisz poznać! Szymbark

Szymbark - niewielka wieś na mapie Polski, którą musisz znać. Położona w sercu Kaszub, u podnóża najwyższego wzniesienia Niżu Polskiego-Wieżycy. Jedno z najatrakcyjniejszych miejsc w Szwajcarii Kaszubskiej łączącej tradycję, historię i piękno przyrody. Każdy znajdzie tam coś dla siebie.

Las szymbarski kryje jedyny w swoim rodzaju kompleks, odwiedzany przez turystów z polski, jak i zagranicy. Mówi się, że właśnie tutaj bije prawdziwe serce Kaszub. Centrum Edukacji i Promocji Regionu - miejsce, gdzie w niebanalny i atrakcyjny sposób można poznać historię Kaszub.

Na terenie kompleksu znajdziemy słynny “Dom do góry nogami”, który jest pierwszym tego typu obiektem w Polsce. Wizyta w przekrzywionym, stojącym na dachu domu, przyprawić może o zawrót głowy. Niecodzienna atrakcja stanowi najbardziej charakterystyczne miejsce w Szymbarku, które powinniśmy odwiedzić choć raz.

Szymbark może pochwalić się rekordem świata na najdłuższą deskę świata (46 m 54 cm), stworzoną z drzewa rosnącego w kaszubskich lasach. Jest to symbol ciężkiej pracy Kaszubów. W Centrum Edukacji i Promocji Regionu znajdziemy także Stół Noblisty mogący pomieścić jednocześnie aż 230 osób oraz Największy Fortepian Świata ważący niemal 2 tony.

Szymbarskie Centrum Edukacji i Promocji Regionu to nie tylko miejsce zabawy, ale także edukacji historycznej. Znajdziemy tam Dom Powstańca Polskiego, Dom Harcerza, Dom Trapera Kaszubskiego czy Dom Sybiraka, które przybliżą nam historię naszych rodaków.

Kaszubską kulturę i tradycje poznamy, odwiedzając Chatę Kaszubską oraz Muzeum Gospodarstwa Domowego. Duże wrażenie robi także replika bunkra Gryfa Pomorskiego, gdzie oryginalne wyposażenie i specjalne efekty akustyczne pozwalają nam się przenieść w czasie.

W Szymbarku są też miejsca, które stworzone zostały specjalnie ku uciesze najmłodszych turystów. W Kaszubskim Świecie Bajek mogą posłuchać tradycyjnych baśni, a dzięki multimedialnej oprawie wcielić się w jednego z bohaterów opowieści. Dla aktywnych maluchów przygotowano park linowy Tarzan Park zlokalizowany tuż przy szczycie Wieżyca. Park gwarantuję niezapomniane wrażenia i zabawę na trasach o różnym wymaganym poziomie sprawności fizycznej.

Szymbark leży na obszarze Kaszubskiego Parku Krajobrazowego, który przyciąga turystów malowniczymi krajobrazami i obecnością licznych lasów oraz czystych jezior. Stworzona przez Matkę Naturę, atrakcja której trudno nie zauważyć - najwyższa na Pomorzu Wieżyca z wieżą widokową na szczycie, z której rozpościera się wspaniały widok na Wzgórza Szymbarskie i okolice. Kaszubskie tereny, w tym 150-letni las bukowy, warto odkrywać, wędrując po licznie występujących, znakowanych szlakach pieszych i rowerowych.

Odwiedzając Szymbark, warto wybrać się do pobliskich miejscowości. W Gołubiu możemy  podziwiać około 4500 gatunków roślin znajdujących się w tamtejszym Ogrodzie Botanicznym. W Stryszej Budzie zobaczymy wierne kopie obiektów z całego świata wchodzące w skład ekspozycji Kaszubskiego parku miniatur i gigantów. Z kolei w Ostrzycach zrelaksujemy się nad jeziorem Ostrzyckim, z którego bierze początek malowniczy szlak wodny rzeką Radunią.Masz zamiar odkryć tereny Kaszub? Sprawdź: noclegi w Szymbarku

 

 

 

fot. Aaron Burden (Unsplash.com CC0)

Komentarze

Dziękujemy za dodanie komentarza i witamy w serwisie Nocowanie.pl


W celu aktywacji konta i publikacji dodanych treści, prosimy o kliknięcie
w przycisk "Aktywuj" widoczny w wiadomości, którą wysłaliśmy na podany adres
e-mail.

Dziękujemy za dodanie komentarza w serwisie Nocowanie.pl


W celu aktywacji komentarza, prosimy o kliknięcie w przycisk "Aktywuj" widoczny w wiadomości, którą wysłaliśmy na podany adres e-mail.',

Zobacz również