Urlop w górach. TOP 5 szczytów Korony Gór Polski, które warto zdobyć

Urlop w górach. TOP 5 szczytów Korony Gór Polski, które warto zdobyć

Wyjazd w góry, niezależnie od sezonu, to popularna forma spędzania wolnego czasu wśród większości osób. Podróżujemy tu wiosną, podczas wakacji, dużym zainteresowaniem cieszą się również jesienią, a w zimie przyjeżdżają tu miłośnicy sportów zimowych. Niezależnie od tego, kiedy zaplanujemy swój urlop w górach, cel większości podróży jest taki sam - zdobywać najwyższe szczyty. Poznaj 5 najpopularniejszych szczytów, należących do Korony Gór Polski.

Nie ulega żadnej wątpliwości, że lubimy wyjeżdżać w góry. Doskonale świadczą również o tym statystyki, związane z rezerwacjami dokonywanymi przez turystów. Z prawdziwym oblężeniem mieliśmy do czynienia podczas wakacji. Podczas jesiennych weekendów na szlakach można spotkać tłumy osób, oczekujące do wejścia na upragniony szczyt. Wszystko wskazuje na to, że podczas dwóch długich weekendów listopadowych będzie podobnie. Czy w Twoich planach jest zdobycie któregoś ze szczytów, należących do Korony Gór Polski?

Czym jest Korona Gór Polski?


Zanim przystąpimy do prezentacji 5 najpopularniejszych szczytów, należących do Korony Gór Polski, warto wyjaśnić, czym tak naprawdę jest ta wspomniana “korona”.

Do zestawienia Korony Gór Polski należy 28 polskich szczytów, znajdujących się w każdym paśmie górskim w Polsce. Z założenia miał to być najwyższy szczyt w każdego pasma, ale uznano, że w zestawieniu powinny się znaleźć te góry, na które prowadzi znakowany szlak górski. W rzeczywistości znajdziemy tu również szczyty nieco niższe.

Korona Gór Polski zatwierdzona została 13 grudnia 1997 r. na specjalnym spotkaniu zwołanym przez redakcję „Poznaj swój kraj”, inaugurującym jednocześnie powstanie Klubu Zdobywców Korony Gór Polski.

Większość uwzględnionych w Koronie pasm górskich to mezoregiony. Są to zarówno szczyty dobrze znane turystom, jak i te mniej popularne. Do Korony Gór Polski należą: Rysy, Babia Góra, Śnieżka, Śnieżnik, Tarnica, Turbacz, Radziejowa, Skrzyczne, Mogielica, Wysoka Kopa, Rudawiec, Orlica, Wysoka, Wielka Sowa, Lackowa, Kowadło, Jagodna, Skalnik, Waligóra, Czupel, Szczeliniec Wielki, Lubomir, Biskupia Kopa, Chełmiec, Kłodzka Góra, Skopiec, Ślęża, Łysica.

Poznaj 5 najpopularniejszych szczytów Korony Gór Polski


Jesień w pełni. Pogoda w najbliższym czasie będzie sprzyjać wyprawom górskim, dlatego już dziś warto zaplanować swój wolny czas i wyruszyć na któryś z popularnych szczytów Korony Gór Polski. Z myślą o turystach, wypoczywających w popularnych regionach górskich, przygotowaliśmy zestawienie 5 najpopularniejszych szczytów. Czy zdobyłeś je wszystkie?

- Rysy w Tatrach

fot. Nocowanie.pl
Rozpoczynamy od najwyższego szczytu w Koronie Gór Polski, jak i w całym naszym kraju. Rysy cieszą się niezwykłą popularnością, niezależnie od pory roku. Ten szczyt o wysokości 2499 m n.p.m. stanowi prawdziwe wyzwanie do zdobycia, ale każdemu, kto miał okazję tu wejść należy się naprawdę duży szacunek.

Rysy są trójwierzchołkowym i rozległym masywem, znajdującym się na granicy polsko-słowackiej. Co ciekawe, mimo stosunkowo dużej trudności, Rysy należą do jednych z najczęściej odwiedzanych szczytów w Tatrach. Swoją popularność zawdzięczają przepięknej panoramie. To właśnie stąd można dostrzec ok. 100 szczytów, a nawet Kraków - odległy o około 90 km. Na jednym planie zobaczycie Morskie Oko, Czarny Staw i potężne Mięguszowieckie Szczyty, w kierunku wschodnim Dolinę Kaczą, Ciężką, Litworową oraz Ganek, Wysoką i Gerlach, a po południowej stronie urokliwą Dolinę Mięguszowiecką.

Poznaj: 5 najlepszych szlaków długodystansowych w Polsce. Gdzie się wybrać?

Na szczyt prowadzą jedynie dwa szlaki: szlak na Rysy od strony polskiej albo szlak na Rysy od strony słowackiej. Każdy z nich różni się poziomem trudności i sposobem podejścia, ale każdy należy do trudnych - z użyciem klamer, drabinek i łańcuchów - wymaga więc odpowiedniego zaplecza turystycznego i kondycyjnego. Pamiętajcie, że w górach warto mierzyć siły na zamiary - trasa na Rysy to nawet 1,5 kilometra przewyższeń, ponad 10 godzin wędrówki, tak więc przygotujcie się na dość duży wysiłek.

Przeczytaj: Rysy - szlaki i ciekawostki

Ciekawostką związaną z Rysami jest fakt, że jest to najwyżej położone przejście graniczne w Karpatach.
PANOCEK

PANOCEK

Białka Tatarzańska, ul. Kaniówka

Apartamenty Białka Tatarzańska
Apartament Forest

Apartament Forest

Zakopane, ul. Goszczyńskiego

Apartamenty Zakopane
Zakopiańskie Chaty

Zakopiańskie Chaty

Kościelisko, ul. Nędzy Kubińca

Domki Kościelisko
Już dziś zarezerwuj swój nocleg w Tatrach

- Babia Góra w Beskidzie Żywieckim


Z Tatr przenosimy się do Beskidu Żywieckiego i Zawoi, w której znajduje się drugi z najpopularniejszych szczytów, należących do Korony Gór Polski. Babia Góra, bo o niej mowa, to szczyt o wysokości 1725 m n.p.m., który zarówno w sezonie letnim, jak i zimowym, cieszy się dużym zainteresowaniem turystów.

Babią Górę bardzo często określa się jako “Diablak”. Na pewno nie jest to szczyt prosty w zdobyciu - doskonale zdaję sobie z tego sprawę osoby, które miały okazję tu być. Inni widzą w niej również “polskie Kilimandżaro”.
fot. Nocowanie.pl
Każdy, komu udało się zdobyć Babią Górę, doskonale zdaje sobie sprawę z faktu, jak piękna panorama się stąd rozciąga – przy dobrej widoczności wprawne oko dostrzeże większość beskidzkich pasm, a także Gorce i Tatry. Jest celem do zdobycia wśród wielu turystów - prawdziwe tłumy można tu spotkać m.in. podczas wakacji i weekendów.

Na Babiej Górze doskonale widać reglowy układ roślinności oraz jeziorka osuwiskowe czy rumosz skalny. Osoby, które miały okazję wędrować szlakami Babiej Góry, wiedzą również, że należy się przygotować na bardzo zmienną pogodę oraz umieć sobie radzić z silnym wiatrem wiejącym przy szczycie. Droga na szczyt może okazać się niebezpieczna – szczególnie zimą, gdy duże jest ryzyko zejścia lawiny.

Babia Góra, co zostało już wcześniej wspomniane, od dawna cieszy się popularnością wśród turystów. Na masową skalę zaczęto odwiedzać ją już na przełomie XIX i XX wieku. W tym czasie oznaczono szlaki a także wybudowano schronisko na południowej stronie masywu. Budynek nie dotrwał do czasów współczesnych (spłonął w 1949 roku).

Warto wiedzieć, że masywie Babiej Góry utworzony został Babiogórski Park Narodowy – od 1977 roku znajduje się na liście światowych rezerwatów biosfery UNESCO.

Sprawdź: Babia Góra vs. Giewont. Fakty i ciekawostki o popularnych szczytach w górach
Wybierz dla siebie najlepszy nocleg w Zawoi

- Śnieżka w Karkonoszach


Każdy, kto miał okazję być w Karkonoszach, z pewnością wyruszył na Śnieżkę, która w tym regionie jest swego rodzaju punktem obowiązkowym. Ten najwyższy szczyt w Karkonoszach o wysokości 1603 m n.p.m. to jeden z najzimniejszych szczytów w polskich górach. Bardzo często zdarza się, że podczas mroźnych dni, odczuwalna temperatura przy silnym wietrze osiąga nawet -50 stopni Celsjusza.
fot. Nocowanie.pl
Charakterystycznym elementem tego właśnie szczytu jest obserwatorium meteorologiczne, które kształtem zbliżone jest do statków kosmicznych oraz zabytkowa kaplica św. Wawrzyńca, pochodząca z 1665 roku. Góra zbudowana jest z granitu oraz hornfelsów (skał metamorficznych). Niektórzy mylnie uważają, że Śnieżka to wygasły wulkan – ten błąd spowodowany jest kształtem wzniesienia.

Ciekawą kwestią jest klimat, jaki panuje na Śnieżce – zbliżony do tego na kole podbiegunowym. Jego występowanie spowodowało wykształcenie się roślinności alpejskiej, którą spotkamy już na niższych wysokościach. Poprzez klimat średnie temperatury panujące na Śnieżce są niskie, a śnieg leży tam od października aż do końca maja.

Zobacz: Śnieżka vs. Szrenica. Ciekawostki i najważniejsze informacje

Turyści, którzy znajdą się na szczycie Śnieżki, przy sprzyjającej pogodzie mają widoczność sięgającą nawet 200 kilometrów! Warto więc podjąć trud wspinaczki na sam szczyt.

- Tarnica w Bieszczadach


W zestawieniu najpopularniejszych szczytów, należących do Korony Gór Polski nie mogło również zabraknąć najwyższego szczytu, znajdującego się w Bieszczadach. Tarnica, która mierzy 1346 m n.p.m. jest chętnie odwiedzana przez turystów. Szczególną popularnością cieszy się głównie podczas wakacji oraz jesiennych weekendów. Charakterystycznym elementem Tarnicy jest szczyt, który znajduje się na samym szczycie. Zdobywając Tarnicę, możemy rozkoszować się najpiękniejszą bieszczadzką panoramą.
fot. Karol Wiak
Na Tarnicę wędrują zarówno rodziny z dziećmi, pary, czy osoby starsze. Z jej szczytu możemy podziwiać malowniczą panoramę Bieszczadów, również po ukraińskiej, jak i słowackiej stronie. Na Tarnicę dotrzeć można korzystając z Czerwonego Szlaku Beskidzkiego (z Ustrzyk Górnych) lub z Niebieskiego Szlaku granicznego (z Wołosatego).
Rzuć wszystko, wyjedź w Bieszczady i sprawdź oferty noclegów w Wołosatem

- Radziejowa w Beskidzie Sądeckim


Przegląd najpopularniejszych szczytów, należących do Korony Gór Polski kończymy na Radziejowej, znajdującej się w regionie Beskidu Sądeckiego. To szczyt o wysokości 1266,5 m n.p.m., z którego możemy podziwiać rozległą panoramę Tatr, Pienin, Babiej Góry, Gorców, Podhala, Beskidów oraz słowackich Gór Czerchowskich i Lewockich.
fot. Nocowanie.pl
Bez wątpienia, Radziejowa sama w sobie jest bardzo ciekawa - wystarczy wspomnieć, że na stokach Radziejowej znajduje się Rezerwat Przyrody Baniska z jaskinią Bania w Radziejowej, małe jeziorko Młaka oraz jedyne w Polsce stanowisko pierwiosnka omączonego. Na samym szczycie znajduje się wieża o wysokości 22,16 m.

Jest kilka wariantów dojścia na szczyt Radziejowej. Najłatwiejszy, najkrótszy i jednocześnie najbardziej popularny szlak prowadzi z Obidzy (prawie 3h godziny z Krakowa). Nowy, bezpłatny parking znajduje się na obrzeżach miejscowości, a dojście do starego parkingu zajmuje ok. 30 minut.
Domki Za Górą

Domki Za Górą

Jazowsko, ul. Obidza

Domki Jazowsko 9.9
Dom nad Źródłem

Dom nad Źródłem

Piwniczna Zdrój, ul. Banie

Domki Piwniczna Zdrój 10
Sprawdź oferty noclegów w Obidzy i Rytrze

Mamy nadzieję, że zdobycie tych szczytów będzie dla Was prawdziwą przyjemnością. W komentarzu pod tym artykułem pochwalcie się, ile już szczytów Korony Gór Polski (z 28) udało się Wam zdobyć.

Następny artykuł Nietypowy gość w schronisku...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!