Babia Góra vs. Giewont. Fakty i ciekawostki o popularnych szczytach w górach

Babia Góra vs. Giewont. Fakty i ciekawostki o popularnych szczytach w górach

Podczas właśnie trwającego sezonu jesiennego, niezwykłym zainteresowaniem turystów cieszą się podróże do miejscowości górskich. Korzystamy z klimatu i atrakcji, a także zdobywamy górskie szczyty, z których podziwiamy niezwykłe krajobrazy w jesiennej odsłonie. Przed nami porównanie dwóch popularnych szczytów w górach, które cieszą się dużym zainteresowaniem turystów o każdej porze roku.

Polskie góry to niezwykle popularny kierunek o każdej porze roku. Co oczywiste, największego oblężenia tutejszych miejscowości, możemy spodziewać się podczas wakacji i ferii zimowych. Nie oznacza to jednak, że szlaki górskie o jesiennej porze świecą pustkami. Wręcz przeciwnie. Można to zaobserwować szczególnie w Tatrach, kiedy to podczas weekendów mamy do czynienia z prawdziwymi tłumami turystów. Miało to miejsce m.in. podczas minionego weekendu, kiedy to szczególnym zainteresowaniem cieszył się Giewont, który mamy przyjemność w tym artykule porównać z innym popularnym i obleganym szczytem, jakim jest Babia Góra, czyli szczyt, który znajduje się w Beskidach Zachodnich.


Zarówno Giewont, jak i Babia Góratłumnie odwiedzane przez turystów, co zaobserwować przede wszystkim podczas jesiennych weekendów, kiedy to możemy pozwolić sobie na odrobinę luzu i odpowiednie zaplanowanie swojego wolnego czasu. Wszystko wskazuje na to, że zarówno Tatry, jak i Beskidy, będą się również cieszyć dużym zainteresowaniem turystów, podczas dwóch weekendów listopadowych. Pierwszy z nich jest związany ze świętem Wszystkich Świętych, natomiast drugi z rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.


Z myślą o osobach, które chcą wybrać się na wędrówkę górską, celem osiągnięcia tych dwóch szczytów, przygotowaliśmy porównanie i ciekawostki, które ułatwią podjęcie decyzji w wyborze trasy i nie tylko.


Przeczytaj również: Malownicze mgły i Niagara w Tatrach. Gdzie podziwiać te wyjątkowe zjawiska?


Babia Góra i Giewont - najważniejsze informacje


Planując zdobycie jednego lub drugiego szczytu, warto na samym początku zaczerpnąć kilka najważniejszych informacji, związanych z tym właśnie szczytem. Diablak oraz Giewont są szczytami szczególnymi i nie do końca łatwymi do zdobycia. Każdy, kto próbował to uczynić, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak jest naprawdę.fot. Nocowanie.pl

Rozpoczynamy od Babiej Góry, która określana jest również mianem Diablaka oraz polskiego Kilimandżaro. Jest to najwyższy szczyt w Beskidach Zachodnich, który wznosi się na wysokość 1725 m n.p.m. Każdy, komu udało się zdobyć Babią Górę, doskonale zdaje sobie sprawę z faktu, jak piękna panorama się stąd rozciąga – przy dobrej widoczności wprawne oko dostrzeże większość beskidzkich pasm, a także Gorce i Tatry. Jest celem do zdobycia wśród wielu turystów - prawdziwe tłumy można tu spotkać m.in. podczas wakacji i weekendów.


Na Babiej Górze doskonale widać reglowy układ roślinności oraz jeziorka osuwiskowe czy rumosz skalny. Osoby, które miały okazję wędrować szlakami Babiej Góry, wiedzą również, że należy się przygotować na bardzo zmienną pogodę oraz umieć sobie radzić z silnym wiatrem wiejącym przy szczycie. Droga na szczyt może okazać się niebezpieczna – szczególnie zimą, gdy duże jest ryzyko zejścia lawiny.


Babia Góra, co zostało już wcześniej wspomniane, od dawna cieszy się popularnością wśród turystów. Na masową skalę zaczęto odwiedzać ją już na przełomie XIX i XX wieku. W tym czasie oznaczono szlaki a także wybudowano schronisko na południowej stronie masywu. Budynek nie dotrwał do czasów współczesnych (spłonął w 1949 roku).


Warto wiedzieć, że masywie Babiej Góry utworzony został Babiogórski Park Narodowy – od 1977 roku znajduje się na liście światowych rezerwatów biosfery UNESCO.


Więcej informacji znajdziesz tutaj: Polskie Kilimandżaro. Dlaczego warto wybrać się na Babią Górę?


 

fot. Nocowanie.pl

Giewont to bez wątpienia jeden z najpopularniejszych szczytów w Tatrach. Swoim wyglądem przypomina śpiącego rycerza i właśnie w ten sposób jest przez wielu turystów postrzegany. Jego charakterystycznym elementem jest metalowy krzyż o wysokości 15 metrów, który pojawił się na Giewoncie w roku 1901 i został ufundowany przez mieszkańców Zakopanego w 1900 rocznicę narodzin Jezusa Chrystusa.


Giewont jest szczytem o wysokości 1894 m n.p.m. i długości 2,7 km. Warto wiedzieć, że składa się z trzech wierzchołków: Wielkiego Giewontu o wysokości 1894 m n.p.m., Małego Giewontu o wysokości 1728 m n.p.m. oraz Długiego Giewontu o wysokości 1876 m n.p.m.. Choć wierzchołek - Wielki Giewont, uważany jest często za najwyższy szczyt w Tatrach Zachodnich położony w całości na terytorium Polski, to w rzeczywistości wyższa jest Twarda Kopa znajdująca się w  Czerwonych Wierchach.


Wyprawa na Giewont nie należy do trudnych, jednak należy pamiętać, że choć góra jest piękna i dość łatwa do zdobycia jest także niebezpieczna i należy się do niej dobrze przygotować, a w razie niepewnej pogody wycieczkę na szczyt trzeba przełożyć na inny dzień. Warto również pamiętać, że w sezonie turystycznym podczas wejścia na wierzchołek tworzą się ogromne kolejki, dlatego polecamy wybrać się tam w godzinach porannych.


Z góry widoki są po prostu przepiękne - przy dobrej widoczności zobaczymy całe Podhale oraz Babią Górę, Gorce i inne.


Przeczytaj: Giewont - najbardziej znany polski szczyt


Najpopularniejsze trasy, umożliwiające zdobycie Babiej Góry i Giewontu


Babia Góra


 • Szlak niebieski i żółty przez Perć Akademików: Przełęcz Krowiarki - skrzyżowanie szlaków przy Skręcie Ratowników - Babia Góra (szlak otwarty jest tylko od wiosny do jesieni, ze względu na zimowe zagrożenie lawinowe)

 • Szlak niebieski i czerwony przez Markowe Szczawiny: Przełęcz Krowiarki - Markowe Szczawiny - Przełęcz Brona - Babia Góra


Sprawdź koniecznie: Ruszamy w góry! Szlak na Babią Górę


Giewont


 • Szlak niebieski z Kuźnic: Kuźnice - Kalatówki - Dolina Kondratowa - Kondracka Przełęcz

 • Szlak czerwony z Zakopanego: Dolina Strążyska - Polana Strążyska - Przełęcz w Grzybowcu - Wyżnia Kondracka - Giewont

 • Szlak żółty: Gronik - Dolina Małej Łąki - Kondracka Przełęcz - Giewont

 • Z Kasprowego Wierchu


Poznaj: Nieodkryte szlaki w polskich Tatrach. Gdzie się wybrać?


Porównanie szlaków


Przygotowując porównanie Diablaka i Giewontu, postanowiliśmy się skupić na każdym, najważniejszym aspekcie, który może być szczególnie ważny dla turysty, który pragnie zdobyć któryś z tych szczytów.


Długość trasy


 • Wejście na Giewont przez Kondratową Dolinę: ok. 5,6 km

 • Szlak przez Przełęcz Krowiarki ma około 9,5 km długości


Suma podejść


 • W przypadku Giewontu jest to około 900 m

 • Suma podejść na Babią Górę wynosi 740 m


Przybliżony czas zdobycia szczytów


 • Wędrówka na szczyt Giewontu powinna nam zająć około 3 godzin

 • Szczyt Babiej Góry osiągniemy po około 5 godzinach


Sztuczne ułatwienia


 • Szlak na Giewont posiada sztuczne ułatwienia w postaci łańcuchów - wprowadzono ruch jednokierunkowy z łańcuchami - jeden szlak do wejścia, drugi zaś do zejścia

 • Szlak na Diablak przez Perć Akademików zawiera sztuczne ułatwienia w postaci łańcuchów i klamer.


Natężenie ruchu turystycznego


W przypadku jednego, jak i drugiego szczytu, mamy do czynienia z podobnym zainteresowaniem i natężeniem ruchu turystycznego. Wydaje się, że nieco dłużej będziemy musieli poczekać na wejście na szczyt na Giewoncie - zauważalne jest to przede wszystkim podczas weekendów. Czas oczekiwania może wynieść nawet kilka godzin. W sezonie turystycznym podczas wejścia na wierzchołek tworzą się ogromne kolejki, dlatego polecamy wybrać się tam w godzinach porannych. 


W przypadku Babiej Góry zainteresowanie zdobyciem tego szczytu jest podobne. Nie powinniśmy jednak napotkać takich utrudnień i “korków”, jak ma to miejsce w przypadku Giewontu.


Porównanie trudności w zdobywaniu obu szczytów


Wyprawa na Giewont nie należy do trudnych, jednak należy pamiętać, że choć góra jest piękna i dość łatwa do zdobycia jest także niebezpieczna i należy się do niej dobrze przygotować, a w razie niepewnej pogody wycieczkę na szczyt trzeba przełożyć na inny dzień.


W przypadku Babiej Góry, warto wybrać szlak przez Markowe Szczawiny, który należy do kategorii tych łatwiejszych. Przejście Percią Akademików może być prawdziwym wyzwaniem. Ta trasa uznawana jest za najbardziej wymagającą, biegnie północną, niezwykle stromą stroną wzniesienia. Podczas najtrudniejszych etapów wspinaczkę ułatwiają klamry oraz łańcuchy, ale mimo tego nie polecamy jej zupełnie nieprzygotowanym osobom. Perć Akademików jest jednokierunkowa – służy tylko do podejścia na szczyt i w razie kłopotów nie można będzie zawrócić. Mimo tego, przy sprzyjającej pogodzie, nie powinno być większych problemów z pokonaniem technicznych trudności.


Jeśli wolisz Bieszczady, to przeczytaj koniecznie: Tarnica vs. Smerek. Ciekawostki i fakty o szczytach w Bieszczadach


Noclegi w Zawoi i w Zakopanem


Sytuacja w przypadku noclegów w miejscowościach, z których warto wyruszyć, by zdobyć Diablak lub Giewont wygląda podobnie - zarówno w Zawoi, jak i w Zakopanem znajdziemy doskonale rozwiniętą bazę noclegową. 


Dominują oferty obiektów z kategorii kwatery i pokoje, pensjonatów i domków. Cieszą się dużą popularnością wśród rodzin, par i osób szukających przytulnych pokoi z łazienkami. Ceny są uzależnione od lokalizacji, standardu, sezonu i kategorii obiektu - cena za nocleg od osoby w przypadku Zawoi, jak i Zakopanego, rozpoczyna się od 40-50 zł od osoby za dobę.Ranczo u Ani

Ranczo u Ani

Zawoja, ul. Mosorne

Domki 9.7
Dom Przyjaciel

Dom Przyjaciel

Zawoja, ul. Zawoja

Agroturystyka 9.9
Willa Stachoniówka i Stachoniówka 2

Willa Stachoniówka i Stachoniówka 2

Zakopane, ul. Chłabówka Górna

Kwatery i pokoje 9.6
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym
Tutaj znajdziesz oferty noclegów w Zawoi i w Zakopanem


Mamy nadzieję, że przygotowane przez nas porównanie, ułatwi Ci podjęcie decyzji. Wiedz jednak, że warto wybrać się zarówno w Tatry, jak i Beskid Żywiecki. Dzięki temu odkryjesz naprawdę wiele pięknego w polskich górach.
Następny artykuł Długi weekend listopadowy...

Komentarze

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej